Кучетата са доста чувствителни животни и по време на бременността ви те усещат, че нещо се случва. И все пак, когато най-новият член на семейството ви се появи, трябва да намерите правилния подход да го запознаете с четириногия си любимец, за да няма неприятни изненади.
Ето и какво да направите:
Покажете кой е шефът, докато е време
Девет месеца са достатъчни да изчистите всички негативни навици у вашия питомец. Той трябва да е наясно, че вие сте шефът и трябва да изпълнява командите ви. Така и вие ще сте по-спокойни, че ако реагира по странен начин към бебето ви, ще можете да овладеете положението.
Внимавайте с енергията и емоциите си
Кучетата усещат много добре емоциите на хората и дори ги прихващат. Така че гледайте да не показвате страх, прекалено вълнение или дразнение, защото и вашият любимец ще реагира така към мъничето във вързопа.
Запознайте кучето с миризмата на вашето бебе
Кучетата имат и силно развито обоняние, което ги ориентира. Затова преди да докарате бебето в дома си, се постарайте да донесете някоя негова дрешка, играчка или друг предмет, пропит с миризмата на мъничето. Кучето ви трябва да се запознае с нея, за да не приеме бебето като нарушител и враг.
Поставете граници
След като бебокът прекоси прага на дома ви, той трябва да бъде максимално изолиран от бактерии, миризми, косми и всякакви други неща, които могат да повлияят на имунната му система. Неговата стая си е негова и там кучето не трябва да влиза. Научете го от рано, че има граници, които не може да пресича.
Не оставяйте кучето и детето сами
Дори вашето куче да приема добре бебето ви и да се държи „подобаващо“, не се успокоявайте и никога не го оставяйте само с детето дори и за секунда. Не става въпрос, дали ще го захапе, а по-скоро може неволно да го бутне, да го оближе и т. н., което не е добре за бебето, докато е още твърде малко. Като стане на 2-3 годинки вече спокойно може да го оставяте на пода да си играе с питомеца ви.
Научете детето си как да играе с кучето
Когато хлапенцето ви проходи и започне да изговаря някакви думички, то вече ще се вслушва до някаква степен в думите ви и може да го насочите какво не трябва да причинява на кучето ви, а именно: да го дърпа за опашката и ушите, да му бърка в устата и очите, да му се мята отгоре, да му краде храната, да му пипа кокалите и т. н. Това ще ви спести доста притеснения.