Родителите често използват заучени фрази, за да спрат или накарат децата си да направят нещо. Ново изследване обаче твърди, че изречения, описващи тяхното поведение, от сорта на „Ти, палаво момиче“ или „Не бъди глупав“ има вероятност да накърнят самочувствието на подрастващите, пише timesnewindia.com.
Причината е, че ако ги чуват често, децата с течение на времето започват да се асоциират с тези „епитети“. Психолозите съветват родителите да спрат да адресират проблема, а по-скоро да намерят решение за него.
Вместо да повтарят: „Колко пъти ти казах това?“, трябва да намерят начин да обяснят желаното на децата си така, че да ги разберат. Тъй като малчуганите често не са наясно с последиците от това, което правят, трябва да им бъдат посочени на адекватен език.
Фрази като „Чакай у дома, докато се прибера“ пък водят до усещане за несигурност за в бъдеще. Психолози уточниха, че дори положителни коментари като : „Ще направиш мама много щастлива, ако си изядеш цялата вечеря“ водят до създаването на негативни черти у подрастващите. В случая ги учат цял живот да се опитват да правят останалите щастливи.