Психически силните деца са подготвени за предизвикателствата на живота. Те се справят с проблемите по-умело и се съвземат след провал по-ефективно.
Затова всеки родител трябва да се опита да изгради устойчивост у децата си.
Психически силните деца не действат от инат, контролират емоциите си и не се отнасят с другите грубо.
Тези деца са по-смели и имат по-голяма увереност, която им дава възможност да развият потенциала си.
За да помогнете на наследниците си да развият умствена сила, трябва да ги учите да заменят песимистичните мисли с оптимистични или с реалистични.
Има няколко родителски стратегии и техники за дисциплина, които могат да помогнат на децата ви да изградят по-добра психика. Ето и 10 съвета по темата:
1. Научете детето си на специфични умения
Детето ви не трябва да е първенец във всичко. Достатъчно е да се справя добре в една или няколко дисциплини, за да се чувства добре със себе си и да има самочувствие. Учете детето си да контролира емоциите си, да е дисциплинирано, да не губи своя фокус като се разсейва. Така то ще бъде по-продуктивно и когато се изправи пред изкушение или трудни обстоятелства, ще реагира по-умно.
2. Оставете детето си да прави грешки
Позволете на детето си да греши, но искайте от него да си взима поуки от тези грешки в живота. Учете детето си, че грешките са част от процеса на обучение и че то не трябва да се срамува от тях. Говорете с него за това как да избягва повтарянето на една и съща грешка.
3. Туширайте негативизма
Учете детето си да не мисли негативно и да не приема всички трудности твърде драматично. Вашето дете неизбежно ще има препятствия в живота си, но оптимизмът ще му помогне да преминава през тях без поражения.
4. Помагайте на детето си да се изправя пред страховете си
Не предпазвайте детето си от всичко – така му вредите. Нека то само се опита да се справи със стреса. Децата, които се опитват да се изправят пред страховете си, придобиват увереност и стават по-силни и устойчиви психически.
5. Карайте детето си да излиза от зоната си на комфорт
Въпреки че ще се изкушавате да помагате на детето си в трудни моменти, да се борите за него и да го спасявате от сложни ситуации, не го правете – то ще стане безпомощно. Оставете детето си да изпита известен дискомфорт, но да реши проблема си самостоятелно.
6. Фокусирайте се върху изграждането на ценности
Децата се нуждаят от силен морален компас, за да се научат да взимат правилни решения. Внушете на детето си вашите ценности и му давайте житейски уроци редовно. Например, подчертайте значението на честността и състраданието.
7. Насърчавайте добротата
Помогнете на детето си да разпознава добро и зло и да търси доброто в заобикалящата го среда. Насърчавайте честните, правилните постъпки и осъждайте фалша, подлостта, продажността и др.
8. Учете детето да поема отговорност
Няма как детето ви да изгради силна психика, ако не е научено да поема лична отговорност. Когато детето ви направи грешка, оставете го да ви обясни и да ви се извини, но не му позволявайте да обвинява друг за неговия гаф.
9. Научете го да се контролира
Силата на психиката върви ръка за ръка с това човек да може да се справя с чувствата и емоциите си, без непременно да ги потиска. Учете детето си как да се справя в неудобни моменти, как да се държи когато е гневно, тъжно или уплашено. Така наследникът ви ще е по-добре подготвен да се справя с предизвикателствата.
10. Бъдете му добър модел за подражание
За да научите детето си да бъде със силна психика, вие трябва да му покажете какво значи това чрез собствения си пример. Говорете му за вашите лични цели и му покажете, че сте предприели стъпки да се самоусъвършенствате във всяка една сфера от живота.