IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

7 причини да не въоръжавате детето си със смартфон

6 април 2016 09 30

Модерната джаджа може да промени живота му в много негативна насока

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Ако детето ви се опитва да ви изнуди да му купите смартфон, повярвайте, не сте единствените в това положение! Мобилните телефони вече са навсякъде и дори най-малките бързо стават зависими от тях.

Скорошно изследване на American Express показва, че 64% от възрастните вярват, че точното време да снабдят отрочето си със смартфон е възрастта между 10 и 14 години. 10 % пък не намират нищо странно в това и децата под 10 години да притежават такова устройство. Вероятно сте виждали из автобусите, улиците и магазините малчугани на съвсем малка възраст да цъкат из своите мобилни устройства в захлас. Но дали това в действителност е добра идея и опасни ли са те за тяхното здраве и развитие?

Ако инстинктът ви подсказва, че е прекалено рано да подарите на сина си/дъщеря си смартфон, може би трябва да го послушате! Ето и 7 причини, които трябва да имате предвид:

1. Лекарска заповед

Американската академия на педиатрите твърди, че децата прекарват средно по 7 часа на ден в ровене из смартфона си. Родителите са тези, които трябва да упражняват контрол върху това, но въоръжавайки наследника си с мобилно устройство още в основното училище, вие губите този контрол и нищо чудно скоро отрочето ви да започне да изостава в училище и да се превърне в един интернет маниак.

2. Животът им е на показ

Дори лично да настроите акаунтите на детето си в социалните мрежи, така че да бъдат скрити за непознати потребители, това не е гаранция, че то е защитено. Едно селфи може лесно да издаде местонахождението му, а и да бъдем честни – в социалните мрежи нищо не може да бъде заличено и да остане скрито.

3. Социалният им живот е ощетен

Най-голямата критика срещу използването на интернет приложения и социални мрежи е това, че хората ограничават сериозно личния си контакт с други хора. Комуникацията вече почти изцяло се е пренесла във виртуалното пространство и все повече хора се лишават от срещите на четири очи, защото им е много по-лесно да си чатят.

4. Онлайн пространството – „страната“ на неограничените възможности

Представете си колко неща може да правите онлайн – да плащате сметки, да прехвърляте, вкарвате и обменяте пари, да следите трансакции, хора и т. н. Сега си представете ако това е достъпно за вашето невръстно дете, че и какво ли още не. Може да е малко, но не го подценявайте. Синът/дъщеря ви може лесно да се превърне в хакер и да се докопа до опасна и неподходяща информация за него/нея.

5. Хулиганите обичат да се крият зад дисплея

Децата са много уязвими на нападки и обиди, а в интернет те не са рядкост. Малчуганът ви може лесно да стане жертва на по-агресивни и злонамерени свои връстници в социалните мрежи, които да му нанесат трайни емоционални травми.

6. Зависимост

Да, има зависимост към мобилните устройства! Замислете се само колко свързани сте вие с вашето? Искате ли и детето ви от малко на всеки две минути да се рови в мрежата, да играе игрички и да брои лайковете на снимките си?

7. Децата често не разбират последиците от своите действия

Секстинг, обиди, подвеждащи послания, склоняване към агресия и непристойно поведение... всичко това ни залива в онлайн пространството и детето ви е изложено на него. Често то самото без да осъзнава става част от тези действия, а последиците може да са тежки и дори да са наказуеми според закона.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари

Gogo ( преди 9 години )
Абсолютно вярно! Точно така си е, за съжаление. Но наистина става трудно да се изаптятя децата с тия мобилни устройства.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар