IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Архитект-фантаст: Заха Хадид

23 август 2011 12 26

Последният проект на великата архитектка е в Глазгоу

Capital Hill Residence... Снимка: Render

Capital Hill Residence... Снимка: Render

Без да сбъркам, определено мога да кажа, че по света има сгради и сгради.

Едните изникват по земната повърхност като гъби след дъжд - някак досадно еднакви, без особено значение за градското пространство (поне във визуално отношение).

Другите сякаш са сътворени в лабораторията на някой луд алхимик.

Особено ако наподобяват съвършени метални скулптури или пък са осветени по начин, който превръща светлината в нещо, което можеш да докоснеш.

Заха Хадид е сред архитектурните алхимици, ако мога да си позволя да "смеся" двете понятия. Интересувате ли се от изкуството на сградостроителството или не, няма как да не сте чували за нея. Тя е истински иноватор в съвременната архитектура.

Завършила математика в Американския университет в Бейрут, а след това и Architectural Association School of Architecture в Лондон, познато и само като АА, Заха трудно може да бъде достигната.

Един от най-известните й проекти.

Нейните сгради са коя от коя по-впечатляващи, а галерията е прекалено малка, за да събере подобен гений, така че автоматично обръщаме внимание на последния й завършен проект. За щастие, той е абсолютно показателен за цялостния й принос в архутектурата.

Музеят Ривърсайд в Глазгоу (Riverside Museum) отвори врати едва през юни, а вече е посетен от над половин милион души. Дизайнът му символизира връзката между града и неговия основен воден източник - река Клайд.

Резултат е на процеса екструзия* и отново ме навежда на мисълта за алхимията.

Изграден е така, че едновременно да напомня за миналото на града и да хвърля светлина върху бъдещето. Фантастично, великолепно и практично.

Не пропускайте галерията.

*производствен процес, при който материалите се стопяват и смесват, за да се получи нов изходен продукт.

Автор на статията:
Милена Димитрова

КоментариКоментари