IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Кубизъм. Архитектурен кубизъм

11 ноември 2011 11 13

...от Чехия

Снимка: Естер Хавлова

Снимка: Естер Хавлова

По време на Sofia Architecture Week (SAW) София се превърне в център на архитектурната мисъл и дизайнерската идея. Всеки, желаещ да научи нещо повече за случващото се в динамичния свят на модерния дизайн, е посетил поне един уъркшоп или изложба. 

Останалите, които са заинтересовани от историята на архитектурата и нейните различни течения, оформящи облика й днес, може би са се разходили до изложбата, посветена на чешкия кубизъм и организирана от Чешкия център.

Една наистина полезна изложба, бих казала аз, макар и в нея да липсваха цветове и интерактивност. Нейната цел бе да ни запознае с един интригуващ момент от историята на европейската архитектура на 20 век - чешкият архитектурен кубизъм. 

Макар да му е отреден само кратък епизод от историята, той е уникален в световен мащаб и неизменно повлиява на съвременното изкуство като цяло. Изложбата бе подготвена от пражката галерия "Ярослав Фрагнер" и в нея бяха изложени фотографии на 15 запазили се кубистични сгради, които вече трета година привличат вниманието на експерти от цял свят. 

Любопитен момент е, че една от най-ключовите кубични постройки бива открита едва преди 4 години. Което обяснява и нарастващия интерес към течението, въпреки неговия неуспех в чисто практическата част.

Основната причина чешкият архитектурен кубизъм да не успее да наложи своите постулати се крие в това, че архитектите успяват да създадат кубистичен екстериор, докато интериорът на сградата си остава традиционен.

Има няколко архитекта, творили в тази архитектурна школа. Павел Янак е един от тях и всъщност може да бъде разглеждан като нейният теоретик. В периода между 1911 и 1914 година, както и след края на Първата световна война, той и няколко други архитекти проектират в този стил няколко различни сгради, но и интериори, мебели и творби на приложното изкуство.

Вероятно се питате от къде тръгва архитектурният кубизъм... От Пикасо! За първата кубистична творба въобще се счита "Госпожиците от Авиньон" (1907)

Макар на пръв поглед да не откриете връзка между абстрактните женски фигури на Пикасо и сградите на Янак, Йозеф Гочар, Йозеф Хохол или Емил Краличек, именно испанският художник налага идеята за деструкция и анализ на дадения обект, след които той отново е конструиран! Звучи доста сложно, нали?

В галерията може да се запознаете с един от най-известните кубистични сгради в Чехия.

Автор на статията:
Милена Димитрова

КоментариКоментари