IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

С любов към природата

6 август 2013 13 30

Дървета върху сгради или какво е бъдещето на покривите?

Снимка: greenapple.ca

Снимка: greenapple.ca

Макар отчаяните апели на стотици еко организации, човечеството продължава да не взима под сериозно внимание случващото се с природата. За човека тя е само ресурс, който рано или късно ще свърши. Колкото по-скоро хората осъзнаят, че тяхното краткосрочното удобство сега е свързано с дългосрочни последици после, толкова по-скоро ще започне да се работи в полза за природата.

Почти преди 60 години австрийският художник, скулптор и архитект Фриденсрайх Хундертвасер започва формулирането на своята иновативна еко философия за заселяване на покривите на сградите. Цели пет десетилетия били нужни на австриеца, за да сбъдне мечтата си и да види жилищни сгради с покриви, покрити с растителност. Точно преди 2000-та година няколко града в Германия и Австрия украсили своя местен пейзаж с великолепни растения върху жилищни сгради.

Еко сградите се отличават от общия фон, защото са ярки и цветни, а техните покриви са покрити изцяло с растителност. Според Хундертвасер къщите трябва да бъдат хиперфутуристични, ако човек смята, че бъдещето е нещо, за което трябва да се бори. Художникът е известен със своя отличителен стил, който се отразява и в неговия природен проект. Хундертвасер смята още, че прекалено многото правилните линии могат да бъдат опасни за човека и той да расте психично болен без да знае защо.


Почитателите на фън шуй, антропософските интериорни дизайнери, както и най-модерни екологични психолози ще се съгласят с това твърдение. Следвайки тази логика сградите и пространствата трябва да бъдат неравномерни, а защо не и понякога вълнообразни. Художникът твърди, че облеклото е втората кожа на личността, а неговото жилища – третата. По тази причина Хундертвасер обръща толкова голямо внимание на бъдещето на домовете на хората, които трябва да бъдат с разчупен неправолинеен дизайн, както и с обилна растителност.

Влезте в галерията и разгледайте как изглеждат някои от еко сградите на бъдещето според Фриденсрайх Хундертвасер.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари