Андрю Хайд е влиятелен човек. Занимава се с финансиране на стартиращи бизнеси, т.нар start-ups в Силициевата долина и работи като технологичен консултант в Ню Йорк.
Има много работа, изкарва много пари, значи притежава много неща, нали?
Всъщност не.
Той притежава 15 вещи.
Защо? Защото е привърженик на минимализма, пътува много и не вижда смисъл да има собствен апартамент, в който да трупа неща.
През лятото на миналата година Андрю решава да проведе експеримент. Разпродава всичко, като си оставя само най-необходимите вещи.
Това са: раница, риза, водоустойчиво яке, тениска, шорти, бързосъхнеща хавлиена кърпа, вълнено яке, несесер с тоалетни принадлежности, слънчеви очила, портфейл, MacBook Air, iPhone3GS, тениска за спане, дънки и чифт маратонки. Бельото не влиза в бройката.
Всичко това побира в раницата си.
"Налагаше ми се често да пътувам по за 2-3 дни и всеки път като си приготвях багажа, виждах колко много неща притежавам. Дори когато апартаментът ми беше пълен, аз продължавах да си купувам нови и нови предмети.
Дадох си сметка, че ги купувам по навик, а не защото имам истинска нужда от тях. И просто спрях.
Преди да реша да си оставя само най-необходимото, направих друг експеримент – една седмица излизах без портфейл.
Това ми показа, че единствената истинска нужда, която имах, беше да си купувам храна. Всичко останало беше просто каприз", разказва Андрю в интервю за блога на Скот Беркън (Scott Berkun), автор на няколко книги за това как работят добрите идеи.
"Реших да преориентирам живота си. Реших да трупам връзки, а не вещи", казва още Андрю.
Приятелите му напълно одобряват решението му да се отърве от всичко ненужно, включително и постоянен дом. Но има хора, които са противници на този вид експеримент.
"Много е лесно да си минималист, когато имаш пълна с пари банкова сметка. Когато му потрябва нещо, той просто си го купува", е мнението на един от посетителите в сайта на Андрю.
Други пък определят начинанието му като "вдъхновяващо" и споделят, че Андрю ги е накарал да преосмислят живота си, претрупан с вещи, и да се обърнат към по-важните неща – приятелството, любовта, близките хора.
На снимките Андрю изглежда щастлив. Изглежда решението му да колекционира преживявания, а не вещи, го прави щастлив.
А вие бихте ли могли да живеете само с 15 вещи?