IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предложението на Филип към Елизабет II и историята на годежния пръстен

18 август 2020 18 00

Майката на принца жертвала тиарата си от Николай II

Снимка: БГНЕС

Всеки, който има честта да бъде член на кралското семейство, дарява нещо за доброто на Короната. Принц Филип не прави изключение и се разделя със семейно бижу заради бъдещата си съпруга Елизабет.

В документалния филм „Тайните на кралските семейства“ на Канал 5 Ингрид Сюард и лейди Колин Кембъл припомниха как херцогът от Единбург предложил на бъдещата кралица Елизабет.

Според експерти тогава той е получил заплатата си на военноморски офицер и не е могъл да си позволи да купи луксозен годежен пръстен и затова е решил проблема по различен начин.

„Годежният пръстен на кралицата има много романтична история. Когато принцеса Елизабет се сгодила за принц Филип, той бил само морски офицер на заплата, разказва Сюард. – Но той искал да направи специален пръстен за любимата си и решил да използва за тази цел диамантената диадема на майка си, принцеса Алиса.“

„Той бил много притеснен, че не може да купи бижута, които да съответстват на ранга на неговата булка, и това решение беше единственият изход в неговия случай“, добавя Колин Кембъл.

Елизабет и

„Той даде на Елизабет този пръстен през 1947 г. и оттогава тя почти никога не го сваля. Трогателно е“, заключават експертите.
Елизабет II, 1982 г.

Прави впечатление, че идеята за създаването на пръстена е дадена на херцога на Единбург от майка му, след като тя научава, че Филип ще предложи на бъдещата кралица на Великобритания.

Тя се съгласява да дари тиарата, дадена в деня на собствената ѝ сватба от император Николай II и императрица Александра Феодоровна.

Именно диамантените годежни пръстени се превърнаха в неизказани фаворити сред кралското семейство – бижутата с този камък се считат за символ на дълъг и щастлив съвместен живот, силен брак и вярност във взаимоотношенията.

Автор на статията:
Галина Чолакова

КоментариКоментари