fallback

Без новини, разходки, благодарност... 10 навика, които подобряват живота ни

28 June 2021 08:30

Внушава ни се, че за да постигнем промени в живота, трябва да извършим и постигнем нещо грандиозно, да променим радикално всичко. Изгорете мостовете, започнете от нулата! Промяната обаче започва с малки стъпки, които не изискват сериозна подготовка. Можете да ги направите още сега

Поставете телефона в „самолетен режим“

Колкото повече време прекарваме пред екрана на лаптоп, смартфон и други електронни устройства, толкова по-голям е вероятността от развитие на депресия, проблеми със съня, повишени нива на стрес, безпокойство, умора и намалено самочувствие.  Заради този неоправдан от никаква спешност риск, е полезно да превключите телефона си в „самолетен режим“ поне няколко пъти през деня, така че нищо и никой да не ви разсейва, да не се чувствате задължени да четете известия, да отваряте писма и да отговаряте на съобщения. Този навик ще ви помогне да се концентрирате по-добре и да останете „тук и сега“ - сами със себе си, със семейството, приятелите, близките си и с това, което правите в момента.

Заемете правилна стойка

По цял ден седим на едно място, прегърбени пред компютъра си. Това неминуемо води до спазми в тялото и засяга както физическото здраве, така и настроението и самочувствието ни. Изправите раменете си и гърба си. Освен че ще се почувствате по-удобно, можете да се избавите от излишно напрежение и стрес. Не се опитвайте обаче да се насилвате да се изправите - рано или късно тялото ще заеме обичайното си положение. По-добре правете специални упражнения.

Дишайте правилно

Средно извършваме 20 000 вдишвания на ден. И ако дишаме неправилно, със сигурност това ще доведе до увеличаване на умората, стреса и болката в тялото. Намирането на дихателни упражнения в интернет може да ви помогне да разрешите този проблем. Мнозина от нас са свикнали да бъдат в режим „бягай или се бий“ и да хипервентилират. Релаксацията и правилното дишане ще доведат до намаляване на кръвното налягане и нормален сън. Също така ще помогнат за намаляване на риска от инсулт или инфаркт.

Забравете за новините

Половината от американците, а и почти толкова от европейците, заявяват, че гледането на новините ги стресира. Мнозина, извън анкетираните, също съобщават за нарастваща тревожност, умора и безсъние. И накрая, като постоянно оставаме на върха на лошите новини (които между другото невинаги отговарят на реалността), ние самите ставаме по-мрачни и започваме да виждаме всичко в негативен ракурс. Опитайте се да редуцирате информационния поток – веднага ще отбележите положителен ефект.

Разхождайте се

Ползите от ходенето за нашето физическо и психическо здраве, настроение и творчески заряд трудно могат да бъдат надценени. И все пак, мнозина от нас пренебрегват този прост начин да подобрим живота си и съответно се движим много по-малко, отколкото бихме могли. Потърсете мотивация да върнете ходенето обратно в живота си. Създайте си навик да се разхождате, докато разговаряте с колеги и приятели. И за още по-голяма полза, опитайте се да дишате само през носа.

Правилно планиране

Вместо постоянно да се разсейвате и да гледате часовника си, за да разберете дали е време да направите нещо (да се обадите на колега, да изпратите отчет, да отидите на лекар), настройте си аларми и таймери. Това ще ви позволи да спрете изключително натоварващото „скачане“ между куп задачи и да бъдете едновременно на различни места и да освободите потенциала и енергията си за по-важни неща и хора.

Изразете благодарност

Подобреният сън, доброто психично здраве, намалената раздразнителност, тревожност и депресия са само някои от известните ефекти от практиката на изразяване на благодарност. Тя също така учи мозъка ни да забелязва доброто около нас и да вижда света в по-положителна светлина. За да започнете, опитайте да водите дневник на благодарността, като записвате от 3 до 5 неща, за които сте благодарни днес (основното е да бъдете възможно най-конкретни и да обясните защо точно изпитвате това чувство).

Намалете времето в социалните медии

Мнозина се оплакват, че „просто нямат достатъчно време“ да четат, спортуват и общуват с приятели. Но пък всеки ден прекарваме средно 2 часа и 25 минути в социалните медии – това се равнява на 17 часа седмично! Как бихте искали да използвате това време, ако внезапно го имате само за себе си? Може би бихте решили да го прекарате с тези, които са ви скъпи? Този избор със сигурност ще подобри качеството ви на живот. За да не се чувствате напълно откъснати със случващото се в света, можете да намалите времето, което прекарвате в социалните мрежи, до няколко минути на ден (тук отново таймерът ще ви бъде полезен) или да влизате в мрежата само в определени дни. След като внедрите тази практика в живота си, много скоро ще разберете, че не сте загубили нищо, а само сте спечелили.

Приготвяйте сами храната си

В пандемията някои преоткриха лукса да си поръчват храна. Но пък изглежда, че е време да се върнем към печката – тя се оказа като огъня, който древния човек е открил. И има защо - първо, като изберете правилните храни и използвате диетични рецепти, можете да подредите диетата си и дори да отслабнете, ако имате такава необходимост. Второ, това е полезно и за психичното здраве - готвенето може да бъде вид терапия, тъй като помага да се изключите от належащите проблеми и стреса. Ако не умеете да готвите, не е нужно да започвате с гурме кухня - овладейте най-простите рецепти стъпка по стъпка.

Онлайн банкови плащания

В края на месеца отново си казваме как би било прекрасно да започнем да спестяваме пари или дори да ги инвестираме, но малцина наистина го правят: винаги има оправдания или „важни“ разходи. Ключът не е в това да се принуждавате да спестявате пари, а да делегирате тази задача на алгоритми. Просто настройте приложението, така че част от парите от всяка заплата да се прехвърлят автоматично в спестовна сметка, а останалата част от сумата да се изразходва за всекидневни нужди.

Автор на статията:
Галина Чолакова
Сподели
новини социални мрежи качество на живот правилно дишане
0 коментара
fallback