Често когато четем хороскоп или правим някакъв тест за личността, се учудваме колко точно написаното пасва конкретно на нас. Най-често обаче тези съвпадения лесно се обясняват от психологията. Психологът Юлия Хил обяснява пред MarieClaire какво представлява ефектът на Барнъм и как той влияе върху нашето възприемане на информация.
„Днес е идеалният момент да доведете важен въпрос до логичния му край. Възможно е да възникнат трудности, но вашата упоритост ще ви помогне да преодолеете пречките. С времето ситуацията ще се промени и ще се открият нови възможности“.
Според вас на коя зодия подхожда тази астрологична прогноза? Точно така, на всяка.
Принцип на хороскопа
Всички видове гадания, хороскопи и пророчества се обясняват с ефекта на Барнъм. Известният американски шоумен Финиъс Барнъм използва в своите изпълнения такива трикове, които днес са често срещани в рекламата и маркетинга. Той спечелил много пари, манипулирайки човешкото любопитство. Този ефект се нарича още Форер – на името на психолога, който през 1948 г. провежда експеримент, доказващ действието на феномена Барнъм.
Тайната е, че прогнозата първоначално е направена с такава степен на несигурност и обобщение, че може да се приложи към всеки човек. Четем хороскопа, разпознаваме себе си и в този момент спираме критично да оценяваме получената информация. Особено, ако източникът е уважаван. Съгласете се, ще повярвате на прогнозата на популярен астролог по-бързо от обещанията на съсед, който е научил да „чете“ карти Таро от книга.
Ефектът Барнъм-Форер е един пример за когнитивни изкривявания. Когнитивното пристрастие е капан на ума. Това се крие във факта, че ние често интерпретираме реалността въз основа не на собствената си логика, а автоматично, следвайки разпространените в обществото вярвания. Просто казано, ние мислим по модели.
Ярки примери за когнитивни изкривявания:
- Честото повтаряне на лъжи прави измамата правдоподобна;
- Стиховете се възприемат като текст, съдържащ дълбок смисъл;
- Заповедите и суровите изисквания предизвикват желание за съпротива, като опити за ограничаване на нашата свобода;
- Проекция на оценка на известни качества на човек върху неизвестни качества.
Трябва да се отбележи, че ефектът на Барнъм се простира не само върху хороскопите – търговците използват този ефект за насърчаване на рекламата, много психологически тестове се основават на същия феномен, а ясновидците и гадателите също активно използват това свойство на човешката личност.
Самоизпълняващо се пророчество
Фактът, че някои прогнози се сбъдват, може да се обясни с друг психологически парадокс, който се нарича „самоизпълняващо се пророчество“.
Американският психолог Робърт Мертън през 1948 г. развива идеята за самоизпълняващо се пророчество от теоремата на Томас: „Ако човек определя дадена ситуация като реална, тя е реална в своите последствия“.
Психологическият феномен на самоизпълняващото се пророчество е, че нашите очаквания за изпълнение на предсказанието до голяма степен определят нашето поведение и начина, по който тълкуваме реакциите на другите и събитията, които се случват. Тоест, когато сме твърдо убедени в една астрологична прогноза, ние действаме така и намираме такова потвърждение за нейната точност, че провокираме изпълнението на прогнозата. Получаваме това, в което вярваме.
Съпруга, която вярва на съпруга си, лекар, който се ангажира с възстановяването на пациента, учител, който смята определен ученик за по-способен – по един или друг начин, с действията си създават такъв контекст на взаимоотношения, в който самочувствието и доверието на втория расте и успехите му се умножават. И това също е част от ефекта на Барнъм.
Така че, в известен смисъл, вярата в оптимистичната прогноза или предсказание все още работи в наша полза, като ни помага да открием нови ресурси за постигане на целите и увеличава вярата в нашите способности.