От няколко години има недостиг на работни места и младите хора все повече се чудят какво трябва да направят, за да се сдобият с работа без връзки.
Добре е да сте наясно, че освен подходящото образование и необходимата подготовка, е добре да показвате сериозна доза ентусиазъм на интервютата си за работа. Освен това е разумно да имате и някои умения, които да ви отличават от конкуренцията.
Ето списък с няколко умения, които ще са ви от помощ за назначението ви на ново работно място, за което мечтаете:
1. Умение за техническо писане
Все повече компании активно търсят да наемат хора, които умеят да пишат грамотно и аналитично. Те търсят кадри, които могат да водят записки, базирани на факти, лишени от цветисти подробности и без пристрастия. Умението за техническо писане е гаранция, че човекът ще има способността да прави добри изследователски доклади, да представя отчети на професионално ниво и т. н.
2. Разбиране на статистиката
Всеки човек, който сега навлиза на пазара на труда, трябва да има елементарно разбиране на статистиката. Да е наясно със средни стойности и др. Статистиката е от жизненоважно значение за вземането на професионални и дори лични решения. Чрез нея можете да изчислявате и да правите анализ на различните разходи, които правите. Обхватът на статистиката на работното място е толкова широк, че наистина е трудно да се обясни нейната стойност, но тя се използва активно във всеки един пазар и във всяка една индустрия.
3. Боравене с повече софтуер
Уменията за боравене със задължителните „Microsoft Word“ и „PowerPoint“ не са достатъчни в днешно време. По-добре се научете да работите и с други софтуери като Microsoft Excel, Access, Publisher и други по-малко известни програми, които ще добавят стойност към автобиографията ви. Това ще покаже на бъдещия ви работодател, че имате по-задълбочени възможности по отношение на компютрите, което е голямо предимство в днешно време.
4. Умение за работа с хора
Хората, които имат способността да си взаимодействат в професионална среда с минимални неловкости, са късметлии. Колкото по-отворени и общителни сте, толкова по-добре ще се справите и на интервюто за работа (важи за много професионални среди). Дори да сте интроверт по природа, научете се да си взаимодействате добре с хората.
5. Специфично познаване на индустрията
Трябва да сте запознати с индустрията, в която се опитвате да навлезете. Ако имате намерение да работите в издателска къща, вие трябва да знаете най-добрите играчи на пазара в тази област. Ако ще се занимавате с финанси, също от вас ще се очаква да познавате най-добрите играчи там. Ако покажете на интервюто за работа, че сте наясно с конкурентната среда в конкретната индустрия, това ще ви донесе допълнителни бонус точки.
6. Програмиране
Все по-често различните компании се опитват да се наложат/интегрират и като онлайн присъствие. Ето защо те имат нужда от персонал, който да поддържа сайтовете им. Ако вие сте наясно поне с част от езика, използван за програмиране на сайтове, бази данни и др., вие ще сте предпочитан кадър от компанията. Знанията на програмните езици (C ++, JAVA, Drupal, MATLAB и др.) показва, че вие можете да добавите стойност към онлайн присъствието на една компания, но също така и че сте достатъчно интелигентен, за да разберете логиката на езиците за програмиране. Ако не сте усвоили тези умения в гимназията/университета, помислете за вечерни курсове, които да ви научат на основите на тези езици.