„Глухите камъни“ край Любимец са древни жилища, обитавани през ранно-желязната епоха и са един от най-големите тракийски комплекси в Източните Родопи.
Проучванията за култово-погребалния комплекс все още продължават, но за момента местността привлича туристите не само с факта, че датира от поне от V-IVв. пр. Хр., но и заради големите загадки, които се крият тук.
Все още не е напълно ясно и продължава да има множество предположения относно предназначението на скалния комплекс, в който са намерени над 100 находки.
Скалният комплекс „Глухите камъни“ се намира при селата Малко Градище и Дъбовец, община Любимец, Хасковска област.
Обект е на проучвания от 2008 г. Комплексът включва стотици скални ниши, както и многобройни изсичания – помещения, стълби, щерна, улеи и площадки. Установени са следи от активната човешка дейност от халколита и бронзовата епоха до късното Средновековие.
Особено значими са останките от ранната желязна епоха, период през който траките са създали повечето от скалноизсечените паметници в комплекса. Една от най-големите находки е представителна църква, базиликален тип от ранновизантийската епоха, която след преустройство е функционирала и през Средновековието.
За времето, откакто работи на обекта, доц. Нехризов е успял да намери и доказателства, че живот в този район на България е имало още през V-IVв. пр. Хр. Тракийският пласт находки е много добре съхранен тук. Археолозите се радват на много и добре запазени артефакти и от Средновековието.
Една от най-големите находки е представителна църква, базиликален тип от ранновизантийската епоха, която след преустройство е функционирала и през Средновековието.
Многото изсечени скални гробници, олтари и култова керамика, която е намерена, а в последствие и откритата раннохристиянска църква свидетелстват, че аурата на това място му е отреждала ролята на светилище през вековете.
Почти отсъства пластът от I-Vв. пр. Хр. За сметка на това обаче, много интензивен е пластът от ранната желязна епоха. Той е от периода от XI до към VI в. пр. Хр. и е с над 2,5 м. дебелина.
„В България няма друг подобен обект с толкова дебел културен пласт“, категоричен е доц. Нехризов.
Местоположение
Скалите са насочени на юг към Вълчеполската котловина. Оттам се открива поглед и към началото на язовир Ивайловград при село Бориславци.
На около 700 метра източно от местността се намира едноименният връх – Глухите камъни (709 m), който е и най високият връх от рида Гората.
Името
Името си „Глухите камъни“ местността получава заради липсата на ехо при звуци и говор в областта на комплекса. Любопитен факт е, че дори силни викове не се чуват извън скалния комплекс.