Столицата на Словения – Любляна не е сред най-атрактивните туристически дестинации, което обаче е неин голям плюс. Тя е чиста и спретната, много спокойна и зелена, именно защото в нея не се срещат тълпи от туристи.
Любляна е като излязла от приказно филмче на Дисни и не прилича на нито една друга европейска столица.
Градът може да се похвали с красива архитектура – особена смесица от барок и Арт нуво, със сложни детайли и всичко това в една пастелна палитра от цветове.
Комунистическият режим (Словения беше част от Югославия) тук почти не е оставил своя отпечатък – в града няма панелни блокове, няма мавзолеи и т. н.
Освен това в романтичния град има много приятни малки кафенета и заведения, разположени по протежение на брега на тихата река Любляница, има много паркове, красиви площади, хубава катедрала, интересни мостове, галерии, музеи и тесни улички, приятни за разходка.
Очарователната Любляна си има истински средновековен замък, датиращ от XII век, който е построен на хълм, от който се разкрива страхотна гледка към града.
Някои хора смятат, че градът прилича на малка Прага.
През 2014 г. Любляна чества своята 2000-а годишнина от основаването си (като римско селище Емона).
Освен това градът е само на два часа път с кола от двете перли на Европа – Алпите и Адриатическо море, което го прави още по-привлекателно място за отсядане дори и за един ден.
Вижте още снимки на този красив град в галерията ни!














Жена наби и души мъжа си в София
James Webb открива следи от първите гигантски звезди
Американски физик за възможността 3I/ATLAS да има извънземен произход
Втора мощна слънчева експлозия за денонощие
Китай отложи завръщането на „Шънчжоу-20“ след сблъсък
Защо Левски е толкова силен?
Краят на хегемонията наближава: Лудогорец е посмешище, а Левски лети
ВИДЕО: Арда - Левски
ВИДЕО: ЦСКА - Монтана
Милена Аврамова за филма „Рожден ден“: Вселената започва да работи, когато правиш нещо хубаво
Лесни трикове за намаляване на кортизола
Спектакълът „В зеницата на самотата“ на Диана Досева ще бъде представен на Фестивала на авторския театър
От хип-хоп клубовете в Харлем до подиумите на Висшата мода – историята на streetwear стила
УМБАЛ „Лозенец“ стартира кампанията „Мовембър 2025“ в подкрепа на мъжкото здраве
Само 40% от българите водят здравословен начин на живот, показва голямо здравно проучване
Какво е наследствена непоносимост към фруктоза?
Какви ползи ни носи райската ябълка?
Остави коментар