IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да направим добро впечатление на интервю за работа?

19 февруари 2016 10 40

Отговорът е в етиката и възпитанието

Усмивката и правата стойка. Снимка: mobajobs.com

Усмивката и правата стойка. Снимка: mobajobs.com

Ежедневието ни е такова, че всеки ден се запознаваме с нови личности. Сблъскването с хора, чиито социални характеристики са различни, често е комично, но понякога предизвиква и напрежение. Как обаче да направим добро впечатление? Кое е важно на първа среща с работодателя ни? Ето няколко примера за това как да се държим и как не, когато сме на интервю за работа.

1. Външен вид

По дрехите посрещат, по ума изпращат – а като имате предвид колко е комплексиран българинът, добрият външен вид е повече от предпоставка за добро впечатление. Но не прекалявайте, не сте на абитуриентски бал. Добрата външност е в детайлите – за жените бюста, за мъжете торса. Малко плът не вреди. Подберете дрехи, които са ви удобни (изключвайки анцузите и клиновете).

Огледайте добре обувките си. Ако са запрашени или изцапани, трябва да ги лъснете. Те са вашата основа, ако тя е лоша, и костюм за хиляда лева не ви оправя.

И все пак обърнете внимание и на другите неща, свързани по-скоро с личната хигиена. Изрежете ноктите си. Неподдържаните ръце предизвикват неприязън. Мъже, подстрижете се, поддържайте косата на врата си добре оформена. Същото важи и за бакенбардите – те са рамката на вашето лице.

Когато сте на интервю, не носете бижута. Забравете за пръстени, часовници, колиета и обеци. Те показват различие в социалния статус, което може да се приеме за парадиране.

2. Как протича разговорът с работодателя?

Еми, батко, ако лафиш така, по-добре не си подавай носа навън. Ужасяващо е, когато бъдещият работодател разговаря с човек, който няма идея как да се държи на публично място. Поздравът е „Добър ден!“, не „Кво стаа, брат!“

Щом иска да бъде приет насериозно, всеки трябва да се придържа към учтивите норми, подобаващи в комуникацията с непознати. С други думи общуването на „ти“ започва при наличието на предпоставка за това, най-малкото такава уговорка. Ако всички си говорим на „ти“, къде отива възпитанието?

3. Поведение – не си рови в носа

Когато седнете на стола се облегнете добре, но не вирвайте нос към тавана (това е знак за егоцентризъм). Дръжте ръцете и краката си свободни, но не кръстосани. Бъдете открити за всички въпроси. Отпуснете лицевите мускули и се усмихнете леко. Гледайте хората в очите и ги изслушвайте внимателно. Говорете бавно и ясно.

Когато сме сред хора, трябва също да съобразим, че всяко наше действие предизвиква някакво дразнение. Например бъркането в носа, ушите и разни други дупки се приема за неетично на обществено място. Не го правете!

4. За бившия работодател

Ако започнете да плюете по него и да разказвате причудливи истории за това какво се случва в кухнята му, по-добре си тръгнете. Защото интервюиращият ще си помисли, че в един момент ще говорите същото и за неговата фирма. Просто кажете, че има неща, които не ви допадат в политиката на бившия ви шеф. И то само, ако стане въпрос.

Подготвил: Аксени Гео

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари