IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нарушаването на съня е опасно

23 март 2016 11 45

Води до затлъстяване и нарушена координация

Снимка: crossingthinice.com

Снимка: crossingthinice.com

Общото между всички политици и успешни бизнесмени е, че спазват един и същ сутрешен ритуал по събуждането.

Ето за какво става дума: Решението да станем от леглото, което правим всяка сутрин, може или да ни вдигне на крака за успехи, или да саботира общото ни състояние.

Вижте дали нещата, които правите, случайно не спадат към онези, с които сами си създавате допълнителни главоболия

Проблем: Натискането на бутона „Дрямка“

Осъзнавайки, че можем да останем в леглото за още няколко минути, ние сякаш получаваме подарък от съдбата. Но дремването една, две или десет минути не е в наша полза – разбъркваме естествения цикъл на съня си. Вместо да си помогнем с още миг сън, ние се чувстваме много по-уморени през целия ден.

Защо ли?

Като за начало, самият факт, че използвате аларма, за да се събудите, означава, че тялото ви е с нарушен биологичен часовник. Този часовник е вашият вътрешен механизъм, който ви казва кога в 24-часовото денонощие да заспите или да се събудите.

Той отключва чувството за сънливост през нощта и ни събужда сутрин, когато сме „заредили батериите“. Когато по време на сън сме стреснати от пищящ телефон, който крещи „Ставай!“, получаваме нарушение в естествения цикъл за почивка на тялото ни, което резонира в чувство на изтощение през целия ден.

Сънят, който получавате по време на краткотрайни дремки, не е качествен.

Притварянето на очите е предпоставка за засилване на състояние, наречено сънна инерция, за което са характерни чувство на отпадналост и дезориентация в първите часове след ставането от леглото.

И още нещо – да получаваме достатъчно сън е важно за хормоните грелин и лептин, които контролират глада и апетита.

Грелинът е хормонът на глада. Той изпраща сигнали до мозъка, за да алармира за нуждата от храна, а лептинът казва кога стомахът е пълен, действайки като превенция от преяждане.

Когато сме лишени от сън лептинът спада с 15%, докато грелинът се покачва с 15%. От тази промяна в хормоналния баланс, освен че ще се почувствате гладни, дори да хапнете нещо, няма да задоволите апетита си. В такъв случай вероятността от преяждане е голяма, а с него и всички познати проблеми от ранга на затлъстяването са гарантирани.

Настройте алармата за по-късно

Напълно възможно е да тренирате организма си да се събужда с изгрева, въпреки че за повечето от нас това е невъзможно. В такъв случай би било по-добре да настроите алармата си за малко по-късен час, за да прескочите дрямката. Звучи по-добре вместо да настройвате алармата си за 6 часа сутринта, с цел да станете в 7 часа, просто да я нагласите за 7 часа и да станете от раз. Няма да бъде толкова трудно, защото ще сте поспали още час, при това дълбоко.

Проблем: Цъкаме телефона по нощите

Много хора обичат преди да заспят да легнат заедно със смартфоните си. Оказва се, че това е вреден навик, който намалява възможността да заспите бързо. Нещо, което всички искаме, имайки предвид, че изпълваме времето си до минутата.

Прекарването на „няколко“ минути в мрежата, които постепенно набъбват до час, понижават работоспособността, защото гледането в екрана допълнително изморява вече изтощения ум.

Дисциплинирайте се – щом е време за сън, заиграйте се с възглавницата, оставете фермата за кафе-паузата утре в 12 часа.

Подготви: Аксени Гео

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари