IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

5 начина да влезем във форма след празниците (2 част)

27 декември 2017 11 45

Кои са те?

Снимка: Istockphoto

Снимка: Istockphoto

В продължение на темата как да влезем във форма след и по време на празниците, в днешния материал ще ви предложим един интересен поглед върху влизането във форма – планинските разходки и походи. Повечето хора свързват планинските преходи с лятото и с хубавото време. Ние обаче ще ви изненадаме с предложението че планинските походи са още по-интересни, красиви и забавни, ако ги случваме през зимата.... и още повече ако има белоснежна покривка около нас. В този материал сме подбрали 5 кратки идеи за разходка, които са подходящи за „кашкавал туристи“ или иначе казано градски хора, които не познават добре планината.

1. Витоша: във Витоша има толкова много пътеки, пътечки и пътища, така че спокойно може да отделите половин ден – някоя слънчева сутрин или приятен и тих следобед, в който да се отдадете на планинарство. Сред по-леките преходи, които може да направите във Витоша са:

- Драгалевци – Драгалевския манастир

- Разходка от „Бай Кръстьо“ до Драгалевци (спокойно, качете се до х. Бай Кръстьо с лифта от Симеоново и се разходете до Драгалевци).

- Преход от Златните мостове до х. „Момина скала“

- Преход от Златните мостове до х. „Еделвайс“ (а за по-зиморничавите може по пътя да стигнете до една от двете хижи – „Момина скала“/„Еделвайс“ и да се разходите в района им).

2. Боровец: Боровец е на хвърлей разстояние от София, но ще ви извиси на над 1000м надморско равнище и ще ви предложи освен белоснежни писти за любители скиори/сноубордисти, така и леки и по-тежки трасета за разходки.

- Разходка из пистите – може да си направите 8-километрова разходка по стария път от Ястребец (качвате се дотам с кабинковия лифт) до Боровец. Важното е да следите за скиори, защото пътят е и ски писта.

- До хижа „Мусала“ – качете се с кабинката до Ястребец и оттам се отправете до хижа „Мусала“. Летният преход дотам отнема 45 минути.... за зимния се пригответе за по-дълго ходене и вземете добро оборудване.

- Не е планинско катерене, но е разходка – а именно посетете двореца Царска Бистрица – спокойно, красиво местенце, разходката ви ще е относително кратка, входът е платен, но ще се насладите на спокойствие, чист въздух, катерички и живописни пейзажи за снимки.

3. Пампорово: Пампорово е един от планинските ни курорти с най-много природни снежни дни. В Пампорово Родопите говорят.... тук не е много сигурно колко време ще може да стоите далеч от вкусните трапези, но все пак ето няколко предложения:

- Разходете се до обсерваторията на Снежанка, отново освен на сняг и чист въздух ще се насладите на безкрая на Вселената.

- Агушевите конаци – различно място за разходка, пушещи комини, които в зимна премяна ще нашепват песента „Къщички в снега се гушат, а коминчетата пушат...“ Прекрасно място за разходка и няма нужда да прилагате никакви катерачески и туристически прийоми.

- Отидете до с. Гела... спокойствие и тишина, особено ако е окъпано в сняг. Е снегът е божа работа, но чистият въздух и тишината ще ви заредят, а и хората са страшно мили в този район.

- Ходили ли сте до Чудните мостове? Красиви са по всяко време на годината, но покрити със сняг са повече от внушителни. Ако не сте ги посещавали досега и сте в Пампорово – това е една от must see атракциите, които трябва да посетите. Ако сте ги виждали през лятото, вижте ги отново и през зимата.

4. Пирин: Пирин освен че пее и танцува, предлага страхотни ски писти в Банско и не по-малко атрактивни места за разходка.

- По пътя от х. Бъндерица към х. Вихрен – място за разходка и за лов на забележителности или разходка на чист въздух и посещение на Байкушевата мура – най-голямото и старо дърво в планините ни.

- От Разлог може да посетите Парков район Баюви Дупки. Той е биосферен резерват в Пирин, известен още под името Джинджирица. Има контролно-информационен пункт в Бетоловото, както и в Историческия музей в Разлог, откъдето ще ви насочат как да стигнете дотам. С оглед зимните условия няма да можете да видите растителните видове, но може да се разходите на спокойствие в района.

- От Добринище до в. Безбог – качете се със седалковия лифт от Добринище до подножието на хижата и оттам ви остава малко ходене до върха. Повече от геройско е да кажете пред приятели че сте качили връх в снежни условия, нали?

5. Родния град

Познавате ли добре града си? Мислили ли сте да се разходите в родния си град от единия до другия му край. Да, това е и нашето 5-то предизвикателство... особено ако живеете или се намирате в среден или малък град тази разходка няма да е много дълга, но определено ще е приятна, ще си припомните спомени от детството или ще видите части от града, за които изобщо не подозирате. В повечето планински градчета и курортни селища можете да се разходите и из екопътеките около тях – а те са красиви, предлагат спокойствие и чист въздух и повече тишина!

Никога не забравяйте, че за да се чувствате добре и защитени, в зимни условия трябва да разчитате на добра зимна екипировка и винаги бъдете със заредени батерии в телефоните си и информирайте приятели къде отивате (особено когато говорим за планина).

Автор на статията: Мария Секулова

Автор - снимка
Автор на статията:
Криси Табачка

КоментариКоментари