През лятото на 2018 година в Хавай изригна вулканът Килауеа. И докато, по принцип, такъв тип явления предизвикват паника и стрес у хората, живеещи наблизо, това изригване е малко по-различно.
От кратера на вулкана се изсипват близо 27 млрд. тона лава в Тихи океан. Ако трябва да го сравним с нещо, това количество ще успее да напълни 320 хил. басейна с олимпийски размери.
Само три дни след изригването, учените забелязват, че голямо количество фитопланктон е започнал да цъфти край хавайския бряг. Първоначално изследователите не успели да намерят причината, тъй като водите около Хавай не предлагат достатъчно хранителни съставки за цъфтежа на фитопланктона.
Снимка: Getty
След дълги проучвания, учените излезли със заключението, че голямото количество лава и бързият темп на изливането ѝ в океана е причинило издигане на маси вода от дълбините към повърхността.
Тъй като отломките от скали, които потъват във водата са горещи, при срещата си със студената вода, те я загряват, след което тя се изкачва до повърхността.
Снимка: Getty
Тези водни маси съдържат хранителни вещества, които спомагат за цъфтежа на фитопланктона. Учените са открили, че тези води носят със себе си нужните хранителни вещества за водораслите като желязо, нитрати и фосфати.
Фитопланктонът – миниатюрни морски организми, които обитават повърхността на океана – цъфтят толкова бързо, че могат да се видят дори от Космоса.
Снимка: Reuters
Един от учените, които участват в изследването, споделя, че откритието им позволило да разберат, че топлината, която лавата отделя в океана е също толкова важна, колкото и минералите, които съдържа.