Индия е най-опасната страна за жени, сочи доклад на фондация Thomson Reuters. Изследването се базира на проблемите и правата на нежния пол в страните по света. Преди седем години експертите установяват, че най-опасните страни са Афганистан, Конго, Пакистан, Индия и Сомалия.
Сега те искат да разберат дали нещо се е променило през годините и как върви развитието на тези страни. Основните зони, които се изследват са здравеопазване, дискриминация, културни традиции, сексуално насилие, физическо насилие и трафик на хора.
Тази година на първо място е поставена Индия. Втората по бедност страна, в която се намират повече от 1,3 млрд. души „печели“ в три категории – риск от сексуално насилие и тормоз над жените, опасност жените да попаднат в принудителни бракове, принудителен труд и сексуално робство и трафик на хора.
Насилието на жени в Индия вече започва да събужда нацията и да провокира протести. През 2012 година, студентка беше изнасилена от банда и след това убита в автобус в столицата Ню Делхи. Обществото обвинява министър-председателя Нарендра Моди, че не прави достатъчно, за да защити жените и техните права.
По скалата от 1 до 10 във всяка една зона, най-много точки Индия печели в здравеопазването. Там тя успява да стигне до 4, докато в култура и религия, сексуално насилие и трафик на хора, страната се представя плачевно и взима едва по 1 точка. В останалите две зони – физическо насилие и дискриминация, точките са по 3.
След Индия се нареждат страни като Афганистан, Сирия, Сомалия, Саудитска Арабия, Пакистан, Конго, Йемен и Нигерия.
Интересното е, че на последното 10-о място, се намира САЩ. Това е единствената държава от Запада, която попада в класацията. Причината – делата на Харви Уайнстийн и движенията #MeToo и Time's Up.
Снимки: Pixabay