Жените от векове наред са квалифицирани като „слабия пол".
Когато обаче става въпрос за болести и инфекции, те са много по-издръжливи от своите силни половинки, пишат в. "Дейли мейл" и в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от белгийско изследване.
Майката Природа изглежда е дарила жените с по-силна имунна система. Тя им позволява да се справят с микробите по начин, който не се отдава на мъжете.
Изследването на специалистите от университета в Гент показва, че т.нар. слаб пол е генетично програмиран с по-добра устойчивост на инфекции и рак, и освен това разполага с резервна система за борба със заболяванията.
Откритието потвърждава, че представителите на силния пол, които редовно се оплакват от "мъжки грип", не преувеличават.
"Мъжкият грип" е състояние, което приковава съпрузите към леглото, докато в същото време половинките им с настинка или инфекция продължават да се занимават с обичайните си дейности.
Тайната на по-силната имунна система на жените се крие в биологичните различия между двата пола. Жените имат допълнително копие на женската Х-хромозома, докато мъжете имат само едно и много по-малка Y-хромозома.
Това означава, че слабият пол има по-голям достъп до молекули, наречени микро-РНК – основни регулатори на имунната система. Те "изключват" имунните гени в мъжката Х-хромозома.
При мъжете тя има само едно копие, което ги лишава от двойното предимството на двете Х-хромозоми при жените.
При слабия пол дори когато имунните гени в едното копие на хромозомата са изключени, тези в другото ги компенсират.
БТА