IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как вреди автомобилът на вашето здраве

27 юни 2012 10 55

Оказва се,че колите крият някои заплахи за здравето ни, за които не сме подозирали

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Като се започне от отровната миризма на „нова кола" и се стигне до безбройните проблеми със сигурността на милионите автомобили втора ръка, които никога не биват отстранени, колите се оказват по-опасни от предполаганото.

Особени заплахи дебнат и по-пълните шофьори: според последно проучване за тях рискът от тежки травми и дори смърт при катастрофа с автомобил е в пъти по-голям от този, който заплашва човек с нормално тегло, а причините са изумителни.

Тук също така сме изредили и конкретно няколко модела автомобили, които се оказват особено вредни за нас. Прочетете кои са петте най-високи риска за здравето ни, асоциирани с шофирането.

Силни боли в гърба

Ако сте в търсене на нова кола, то може би е добре да избягвате моделът Хонда Акорд. Според потребителски сайт за коментари на продукти, този автомобил държи абсолютния рекорд по постъпили оплаквания за болки в долната част на гърба, мускулни спазми и дори изтръпване на краката, в следствие на неудобния дизайн на седалката на шофьора. Недоволните клиенти дори я сравняват по удобство с неоседлано муле.

Съветът на специалисти за избягването на такъв тип проблеми е да настоявате за по-дълъг тестдрайв на всяка кола, която планирате да купувате. Няколко километра не са достатъчни, за да се прецени удобството на автомобила във всичките му аспекти. Също така преглеждайте винаги коментарите на останалите потребители по форуми и книги за оплаквания – всеки повтарящ се негатив в повече от постовете очевидно е явен дефект.

Миризмата на нова кола е токсична

Този аромат на нова кола е толкова обичан и ценен, че много от нас се опитват всячески да го задържат за по-дълго в колата си, а някои производители на ароматизатори дори са измислили продукти, които да го имитират и заместват, когато изчезне.

Оказва се обаче, че този аромат носи със себе си някои рискове – новите седалки и пластмасови части в купето, които го излъчват така причиняват главоболие и някои алергични реакции у по-чувствителните шофьори. Ситуацията се обостря през времената с по-крайни атмосферни условия (когато е много студено или много топло), когато човек кара с плътно затворени прозорци и климатикът върти само вътрешен въздух, за да промени температурата по-бързо.

Каква е опасността

Това е опасно, защото миризмата на нова кола са понякога токсични изпарения от химикалите, използвани при изработката на волана, седалките, таблото и всичко останало. Според изследване на националния Екологичен център на САЩ, автомобилите функционират като химически реактори и са една от най-вредните среди, в които прекарваме време. В тях се откриват бром (използван за изработката на незапалими повърхности), хлор (съставна част в елементи от поливинил или PVC), олово и разни тежко-метални компоненти, които са силно алергенни, канцерогенни и отровни.

В проучването си Екологичният център прави сравнение на автомобилните модели през последните 2 години, 2011 и 2012, и стига до следните заключения: Mitsubishi Outlander Sport се оказва една от най-отровните коли, а Honda Civic е най-безопасна в това отношение, поради липсата PVC елементи и бромидни пламъко-забавители в материите си. Странично заключение пък докладва, че в повече от половината от детските автостолчета се съдържа винаги поне по един токсичен химикал.

Смъртоносното тегло

Имате нужда от още някоя причина да отслабнете? Вследствие на няколко статистически изследвания се оказва, че по-пълните шофьори са около два пъти по-застрашени от тежки наранявания или фатален изход при катастрофа от тези с нормално тегло. Това само по себе си звучи учудващо, а причината е още по-изумителна – изглежда, че поради дискомфорт, а в някои по-тежки случаи и поради невъзможност, шофьорите с наднормено тегло просто избират да не закопчават предпазните си колани, което ги превръща в просто в една нарастваща черна статистика.

У нас този проблем все още не е добил застрашителни размери, но в останалите развити страни, си е съвсем реален факт. Масовото затлъстяване води до масово пренебрегване на тази предпазна мярка и съответно умножаване на леталните изходи.

Срещата на гума с асфалт

Друга статистка пък сочи, че мнозина от нас по-често мият колите си отколкото проверяват налягането в гумите си. Това са едни изумителни 40% от колите, които се движат наоколо със спаднали гуми, което увеличава опасността от катастрофа с цели 3 пъти.

Спадналите гуми създават и редица други проблеми като увеличаване на разхода на гориво, замърсяването на околната среда и т.н. Съветът на специалистите е да преглеждате гумите си, включително и резервната на всеки 2 седмици и то не само за налягане, ами и за признаци на стареене, тъй като това може да доведе до загуба на сцепление.

Животът на гумата се влияе от много фактори: температура, поддръжка, условия на съхранение и употреба, товар, скорост, налягане, както и стил на шофиране. От тези фактори зависи експлоатационният живот на гумите.

КоментариКоментари