IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Съществува ли мъжки аналог на ПМС

18 октомври 2012 10 40

Само жените ли имат своите лоши дни

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Обикновено, когато чуят „ПМС“, повечето хора си мислят само за жени. Наскоро обаче учени откриха, че и мъжете страдат от подобно състояние, наречено „раздразнителен мъжки синдром“ (РМС).

Мъжете с този синдром често страдат от промени в настроението, стомашни спазми и горещи вълни. Тези, както и други симптоми са причинени от спад в организма на мъжкия хормон тестостерон. Тестостеронът е с най-голяма концентрация сутрин, когато мъжът се събужда и постепенно неговото ниво спада с напредване на деня. За разлика от ПМС при жените, който се появява в един определен период в месеца, РМС може да се появи по всяко време.

Най-честите симптоми на раздразнителния мъжки синдром са: гняв, безпокойство, свръхчувствителност и раздразнителност. Промените в нивата на тестостерона могат да причинят още липса на възбуда, болки в гърба, главоболие, горещи вълни, сексуална дисфункция и стомашни спазми. Състоянието на РМС кара мъжете да се чувстват асоциални и депресирани, както и пречи на тяхната концентрация.

Причините за поява на РМС могат да бъдат най-различни, но всички са свързани със спад на хормона тестостерон. Обикновено някои външни фактори като прием на някои лекарства, диета, прекомерна консумация на алкохол, стрес или операция могат да окажат влияние.

При съмнение за РМС, най-добре се консултирайте с вашия лекар. Той ще определи дали спадът в нивата на тестостерона е естествен или се дължи на по-сериозно медицинско състояние.

За да се предпазите от РМС, се препоръчва да се храните добре и да следвате балансирана хранителна диета – 10% наситени мазнини, 25% мазнини, 35% въглехидрати, които се усвояват по-бавно и 40% протеин. Също така е важно да спите от шест до осем часа на денонощие, както и да тренирате всеки ден между 30 и 40 минути.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари