Шведско проучване установи, че има допълнителен риск за бебетата да развият аутизъм или да имат ниско IQ, ако са заченати по метода на изкуствено оплождане ИКСИ. Той се прилага, когато мъжът в двойката има некачествена семенна течност. Методът представлява интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоид в яйцеклетката.
Процедурата наподобява класическото инвитро оплождане с разликата, че при нея чрез микроманипулаторна система се избира един сперматозоид, който се инжектира директно.
Методът дава шанс за оплождане при много ниска концентрация на сперматозоиди в семенната течност. Изследователите твърдят, че има много по-висок риск да се роди бебе с проблеми след такава процедура и това може да се дължи на по-лесното преминаване на генетичните аномалии.
Учените смятат, че при ИКСИ процедурата има повече от четири пъти по-висок шанс жената да роди дете с тежки дефекти и форма на аутизъм. Като цяло, констатациите не са никак успокоителни за двойките, които се борят с проблемите на безплодието.
Учените са анализирали данни на повече от 2,5 милиона раждания с оплождане, направено чрез този метод. ИКСИ се използва в повече от половината от всички инвитро процедури във Великобритания.
В общи линии бебетата, заченати по този начин, са много по-застрашени от умствена недоразвитост и нисък коефициент на интелигентност. При нормалното зачеване 62 на 100 хиляди деца се раждат с подобни проблеми, а след ИКСИ на 92 на 100 хиляди бебета са с аномалии.
Д-р Ави Райхенберг от Института по психиатрия към Кралския колеж в Лондон заяви: „Нашето изследване показва, че процедурите, разработени за управление на мъжкото безплодие, са свързани с повишен риск от нарушения в развитието на поколението."
Карол Повей, директор на Националния център на аутистичното общество, каза по темата следното: „Аутизмът е много сложно състояние и се смята, че е резултат от много различни физически и генетични фактори. Затова призовавам хората да не бързат с изводите, когато четат последиците от това проучване."