От край време способността да се зачене дете е жизненоважна не само за конкретното семейство, но и за човешкото общество като цяло. В тази област са се намесвали жреци, шамани и други представители на религията, лечители, екстрасенси, врачки и какви ли не „специалисти“, докато дойде време биологията и медицината да си кажат думата.
Но преди да посегнем към опаковката с лекарства, какво можем да направим с прости корекции в начина си на живот?
Съгласно последните научни изследвания определени видове физически упражнения могат да повишават или да понижават качеството на спермата и по този начин да влияят на шансовете на двойката да зачене дете. Мъжете, които редовно се занимават с физически упражнения, по един час всеки ден, имат 48% повече сперматозоиди, отколкото занимаващите се по-малко от един час седмично. А у занимаващите се със спорт на чист въздух повече от час и половина седмично те са с 42% повече. Под въздействието на слънчевите лъчи се повишава изработването на витамин D, който влияе положително върху мъжката плодовитост.
Съществен е и видът физически упражнения. Вдигането на тежести и работата за различни мускулни групи по два и повече часа седмично увеличава с 25% броя на половите клетки, което е свързано с повишаване нивото на тестостерона. Но те се снижават с цели 34% при каране на велосипед. При този вид спорт се повишава налягането и локалната температура в тази област. Същият ефект имат и тесните плувки и дънки.
Установено е, че през зимата и в самото начало на пролетта качеството на спермата достига най-високо ниво – най-голям брой полови клетки, с най-голяма подвижност и с най-малък процент генетичен брак. Този ефект се обяснява от гледна точка на годишните биологични ритми, свързани със смяна на температурата на въздуха, изменение на продължителността на деня, слънчевото греене и хормоналните колебания.
Пушенето и употребата на алкохол от майката по време на бременността, изоставане в ръста във вътреутробния период, ниско тегло при раждане и изоставане във физическото развитие в детството също се оказват фактори за риск от ниско качество на спермата и като следствие намалена фертилност на мъжете като възрастни.
Изразено негативно влияние върху качеството на спермата оказват наднорменото тегло, пушенето, честата и в големи количества употреба на кафе и алкохол, много червено месо и соя, опиатите и марихуаната, честото посещаване на сауна, инфекцията с хламидии; химични вещества в състава на боите и друга битова химия; пестициди; употреба на антидепресанти, антибиотици и антибактериални средства, анаболни стероиди; недостиг на витамин C и цинк; болести – преди всичко на пикочо-половата система (простатит, венерически заболявания), някои детски инфекции (заушка) протекли с усложнения, вирусен хепатит. Дългото въздържане влошава качеството на сперматозоидите и най-много тяхната подвижност.
Ежедневното присъствие на плодове и зърнени продукти в хранителния режим рязко подобрява качеството и увеличава подвижността на сперматозоидите. Употребата на продукти богати на фолиева киселина – 400 микрограма дневно (зелени листни зеленчуци, варива, пълнозърнести продукти, черен дроб, мая) препятстват образуването на дефектни полови клетки и намаляват риска за раждане на деца с хромозомни аномалии. Плодове и зеленчуци с жълт, оранжев и червен цвят, особено морковите и доматите, увеличават с 10% мъжката фертилност. Това е свързано с големите количества бета-каротин и ликопен в тях. Каротиноидите повишават подвижността на сперматозоидите, а ликопенът способства за тяхното правилно формиране.
Но все пак... изводът е, че в нищо не трябва да губим мярката и че всяко полезно нещо, когато се прекали с него, има точно обратен ефект.
Д-р Цветанка Янакиева е специалист с дългогодишна практика в областта на спортната медицина, храненето и профилактиката. Тя прилага съвременни програми за здравословно отслабване . Повече информация можете да откриете тук.