В света на метросексуалността и еманципацията е вече трудно да намериш съвременен и „вървежен" мъж, който е запазил мъжественото си окосмяване.
Времето на косматите гърди на Бърт Рейнолдс, младия Алек Болдуин и още по-младия Шон Конъри безвъзвратно отмина и сме залети от крехка розова младежка плът, поддържана гладка и лъщяща.
Като жена не мога да не се зарадвам, че равноправието между половете принуди мъжете да опитат „удоволствията" на обезкосмяването, но не мога и да не изпитам лека носталгия към суровия мачо, на когото не му пукаше от нищо и не използваше повече крем за лице от мен.
Ала както всичко в този свят и еманципацията е двуостър нож, защото мъжете преминаха към по-лековато „оперение" именно по наше желание – последните проучвания сочат, че 51 % от жените днес предпочитат обезкосмените мъже. Вие можете ли да си представите колко жени са това? Повече от 2 милиарда! Как да не им угодят мъжете?!
Но какво е променило вкусът на жените така масово за няма и 30 години? Отговорът на този въпрос почти винаги е един и същ: медиите! В края на 80-те на миналия век медиите и най-вече киното лансират силна пропаганда в полза на обезкосмените мъже, като се започне от сластните корици на любовните романи и се стигне до идеализирания, лъснал от пот и гладък като огледало Силвестър Сталоун, противопоставен на еднакво гладкия Долф Лундгрен и романтичния, но без един косъм Брад Пит.
Така започва ерата, в която медиите налагат обезкосмения мъж като новата норма. Голяма част от бръсненето при мъжете днес идва не толкова от метросексуалността им, колкото от рекламите, списанията и филмите, които ги „учат" как трябва да изглеждат.
Ала историята на мъжкото обезкосмяване не започва от края на 20-ти век, а от далечните времена на древен Египет. Там премахването на космите се е практикувало с цел предпазване от бълхи, въшки и други паразити. По онова време липсата на окосмяване се е считало за признак на добро възпитание и обноски, а египетските жреци са го толерирали като знак за уважение към боговете. В древна Гърция мъжете са смятали, че без косми добиват по-младежки и изискан вид.
В Европа в исторически план, мъжкото обезкосмяване не е било силно разпространено, тъй като ранната християнска църква е била благосклонна към мъжкото телесно окосмение и дори го смятала за късметлийско.
Космите просто не са били нещо тревожно за европейския мъж, което е помогнало, посредством голямото влияние на френския и италианския подиум върху глобалната мода, по-косматите мъже да завладяват сънищата на жените и през 60-те и 70-те години на миналия век.
Какво е вашето мнение по въпроса? Кой е по-мъжествения вид мъж: този който не се бои от кола маската или този, на когото не му пука за нея?