Малко са мъжете, които си шият костюм по поръчка. Макар че това е най-сигурният начин да останат удовлетворени накрая. Трудно е да се намери читав шивач, а и пробите са доста досадни, не само за силния пол.
Мъжете, на които не им се налага да ходят често с костюм на работа, притежават по един за сватби и погребения и това задоволява всичките им нужди. А и кой би подминал оферта от сорта на „Купи един, вземи един безплатно", които големите вериги за мъжка мода правят почти всеки сезон?
Ако решите да се сдобиете с нов костюм, има няколко важни неща, които трябва да знаете предварително. Ето кои са те:
1. Избягвайте намаленията и офертите: това обикновено означава, че при костюмите, включени в промоцията, няма достатъчно голямо разнообразие, нито на модели, нито на размери. В най-честия случай не можете да си купите сако и костюм с една мярка – много рядко е, когато ви пасне сако на ширината на раменете, панталонът от същия костюм да е подходящ за вашата талия, например. Всяка фигура си има свои специфики, затова при предварително и стандартно ушитата конфекция е най-добре да се комбинират панталони и сака от различни размери.
Това го правят в по-добрите магазини, тъй като на другите места се колебаят да разкомплектоват сакото с панталона от един размер. Вероятността да ви се случи по време на намаление е нищожна.
2. За какъв повод избирате костюм. Изяснете си какво харесвате и какво не и най-важното е да решите къде ще носите костюма. Има значение дали ще е сватба, погребение, делови срещи или се надявате да е за всичко това по малко. От този признак зависят детайлите, които ще търсите в един костюм:
- Разрез за бутониера – това може и да ви се струва ретро, но всеки класически официален костюм трябва да има такъв. Това показва отношение към традициите и класата, а традициите в официалните дрехи за мъже, са хубаво нещо.
- Ръчно зашит ръкав - ако шевът, който свързва ръкава със сакото, е правен на ръка, то имате почти сигурна гаранция, че то ще пасне добре на раменете ви. Проверете шева от вътрешната страна на сакото.
- Здрав вътрешен джоб: за по-ежедневно поводи, когато ще носите повече неща със себе си, е хубаво да имате по-здрав вътрешен джоб. Това би бил случая, ако по него има детайли от външния плат на костюма, то той е подсилван и това сако е добър избор.
- Скрит джоб: това е безценен детайл, когато поводът не позволява да тъпчете сакото и панталона си с документи, пари и ключове. Това е много елегантен скрит джоб с размер на кредитна карта, в който да пуснете най-важното за вечерта.
3. Материята на костюма. Общото правило е, че ако, когато смачкате плата между пръстите си, той бързо възвърне първоначалната си форма без или с малко следи от намачкване, значи това е добра и здрава материя.
Повечето костюми се правят от вълна. В по-високия клас вълната се смесва с кашмир, а чисто кашмирените модели са вече лукс. За топло време търсете лен или памук, а за по смелите и коприна. Стандартният бизнес костюм е от камгарен плат. Честите алтернативи и вариации са американския бархет, който е подходящ за по-хладно време и туийда.
4. Здравина. Опитайте да дръпнете и няколко пъти да закопчаете и разкопчаете копчетата на сакото. Ако ви се струват увиснали, то те вероятно ще се разшият по-скоро, отколкото ви се иска.
5. Вземете си вашия размер. Няма нищо по-трагично от мъж с „краден" костюм, затова се постарайте да уцелите точни размер и за сакото и за панталона си. А ето как трябва да стои един точен костюм:
- Подплънките на сакото трябва да свършват точно, където свършват раменете ви. Ако падат по-ниско или платът се нагъва, то сакото ви е прекалено голямо;
- Ръкавите на сакото не бива да покриват дланта ви - трябва да свършват, където основата на палеца среща китката ви.
- Когато закопчаете сакото, трябва да можете с лекота да пъхате разтворената си длан под ревера. Ако свиете в юмрук, сакото трябва да ви опъва при копчетата;
- Горното копче от две и средното от три копчета на сакото, не трябва да пада под линията на пъпа ви;
- Като пуснете ръце покрай тялото си, кокалчетата на дланта ви трябва да са на едно ниво с долния ръб на сакото;
- Маншетът или ръкавелът на ризата трябва да се подава между половин и един сантиметър от ръба на ръкава.
Не правете компромис с размерите – от това зависи стилното ви излъчване, защото не е толкова важно какво, а как го носите. Ако нещо все пак не е както трябва в магазина, поискайте да ви направят корекции или направо го занесете на шивач.