IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Проблемът не е в порното, а във вас

27 май 2013 08 00

От години се налага мнението, че порното пристрастява

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Гледането на порно е присъщо за голяма част от мъжете. Противно на много мнения обаче, филмите за възрастни и сексът не водят до пристрастяване. Подобни идеи са чисто и просто психологически концепции, които не се базират на нито една научна основа. В продължение на десетилетия се налага мнението, че порното има пристрастяващо действие, но тези твърдения многократно са отхвърляни от медицината.

Подобни заблуждения могат да бъдат наистина опасни. Ако на хората се налага мнението, че порното и сексът са вид зависимости, това означава, че те ще ги приемат като проблем. В действителност филмите за възрастни отвличат вниманието от истинския проблем, който се оказвате вие самите. Много мъже имат силна реакция на видеопорнографията.

Интернет порното е добър начин за провокиране на мъжката сексуалност, тъй като задейства определени „полови бутони“. Доказано обаче, жените имат по-силен физиологичен отговор, свързан с порното. Изхождайки от това твърдение, дамите трябва да бъдат по-пристрастени към филмите за възрастни, отколкото мъжете. Практиката показва, че всъщност мъжете са тези, които имат проблем с порното. Защо се получава така?

Не всички хора, които гледат порно, могат да бъдат засегнати от него. Всъщност, ако човек види нещо, което намира за неприятно, това със сигурност няма да промени неговото сексуално поведение. В случай, че човек има неутрално мнение за нещо обаче, съществува много по-голяма вероятност да направи дадено нещо в реалността, което е провокирано от порното. Ето я и същността на проблема – ако хората гледат повече насилствено и нездравословно порно, това изгражда в тях склонност към насилие.

Статистиката сочи, че в обществата, където достъпът до порно е увеличен, се наблюдава повишаване степента на сексуални престъпления. От друга страна еротиката има точно обратното действие. По последни данни 10% от хората твърдят, че изпитват трудност да контролират своите сексуални желания. Наличието на високо либидо не е лошо нещо. Всъщност смята се, че мъжете и жените, които обичат секса, са направили света по-добро място.

Разбира се, не всички хора, които гледат порно и обичат секса, са проблемни. Някои от тях са наясно какво искат и как да го получат. Те дискутират сексуалните си желания със своята половинка и знаят, че когато човек иска нещо, той трябва и да даде в замяна, пише онлайн изданието Psychology today.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари