PDA

View Full Version : Дневник на здравословно хранещите се 6


Страници : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

aniK
6th January 2010, 07:31
НОВА ГОДИНА, НОВ КЪСМЕТ И ОЩЕ ПО-ГОЛЯМ НАПРЕДЪК В ЗДРАВОСЛОВНОТО ХРАНЕНЕ!!!Стартираме новата тема без сърцераздирателни обещания, хладнокръвно и разумно, придържайки се стриктно към това, което всеки от нас си е обещал в посока на здравословното хранене/отслабване! Всякакви издънки, психически дупки и резки промени в теглото, независимо от посоката, ще бъдат наказвани с черпене на цялата ни форумска група :P

ЖЕЛАТЕЛНО е всекидневното отчитане в Спортната тема (http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=12200&start=0)

************************************************** ***********

15 съвета за здравословно хранене
автор: Галина Толкингтън


1. Хранете се поне 3 пъти на ден. Ако може приемайте храна поне на всеки 3-4 часа.

2. Винаги закусвайте. Не е нужно закуската да бъде огромна. Едно варено яйце, резен хляб от покълнали зърна и малко сирене ще дадат достатъчен старт на деня.

3. Приемайте източници на белтъчини със всяко хранене.

4. Приемайте зеленчуци на всяко основно хранене. Към закуската може да прибавите парче плод.

5. Дръжте полезни малки закуски на работното си място или у дома. Така винаги ще имате с какво да захраните тялото си, дори когато сте заети и нямате време да излезете или да приготвите храна.

6. Научете се да планирате. Приготвяйте храна от къщи когато ви се налага да бъдете на място, където не може да си я осигурите. Така винаги ще се храните с качествена храна и няма да посегнете към лесно достъпните сладки и солени закуски.


7. Почистете дома си: изхвърлете или подарете всичко, което ви изкушава и пречи да създадете добри хранителни навици. Махнете сладоледа и пригответе замръзнало кисело мляко с плодове. Подарете печените ядки и купете сурови. Махнете захарницата от масата и сложете мед на нейно място. С времето домът ви ще подслонява все по-малко вредни храни.

8. Ограничете обработените храни, богати на рафинирани въглехидрати, транс-мазнини, овкусители и консерванти.

9. Ограничете кафето. Вместо него приготвяйте зелен чай или освежаваща вода с лимон.

10. Осигурете достатъчно количество есенциални мазнини в диетата си от риба, зехтин, ленено семе, студено пресовани растителни масла. Не избягвайте животинските мазнини, съдържащи се в месото и млечните продукти. Консумирайте натурална заквасена сметана и масло.

11. Пийте поне 10-12 чаши вода на ден. Ако спортувате, може да прибавите още течности.

12. Консумирайте храните в близко до натуралното им състояние. Избирайте пълномаслени натурални млечни продукти, прясно месо и риба, само цели и/или покълнали зърна и семена. Обработвайте минимално храните, които позволяват това.

13. Експериментирайте с храните и комбинациите между тях. Опитайте нови неща, като пиле с фъстъчено масло, ягоди с кисело мляко, дюнер със зелеви листа, мусака от тиквички и т.н. Здравословната храна не е непременно скучна.

14. Научете се да се забавлявате и да се храните здравословно. Не е нужно да страдате, защото сте в ресторант или на почивка. Поръчайте салатата със зехтин, вместо олио, рибата на скара вместо пържена и т.н. Впечатлете приятелите си с грижата за здравето си във всяка ситуация.

15. Надвийте изкушенията. Ако все пак се изкушите и посегнете към храна, която не е толкова полезна за вас, не забравяйте че постоянните всекидневни и здравословни навици, а не постоянните лишения, са пътят към здраво и щастливо тяло. Ако много ви липсва определена храна, хапнете малко и се насладете на вкуса без да прекалявате.

************************************************** ***********


ПОЛЕЗНО:
Калкулатор на калории (http://healthyfood.info.bg/Calculators.html)
Таблица с калории в някои основни храни (http://spidersport.com/calories.php)


Старите ни теми:
Денвник на отслабващите 1 (http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=8327)
Дневник на отслабващите 2 (http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=9256&start=0)
Дневник на отслабващите 3 (http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=10349&start=0)
Дневник на отслабващите 4 (http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=12124&start=0)
Дневник на здравословно отслабващите 5 (http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=12751&start=0)

Някои полезни сайтове:
BB Team (http://www.bb-team.org/)
Спайдърспорт (http://spidersport.com/)

Abbi
6th January 2010, 19:44
Честита ни нова темичка! :girl_dance:
Започваме Новата година с нова тема! :D
Да си пожелаем да сме по-позитивни,по-усмихнати.
Да сме по-здравословно хранещи се ,а не само диетуващи и резултатите няма да закъснеят :D

А сега да се отчета
овесени ядки,ленено семе,извара
заместих обяда с тиква с орехи и канела
мандарина
шопска салата с една топка моцарела останаха ми още две и малко печено заешко

2,5л вода
1,5л чайчета

Anik да ти е жив и здрав именника!Весел празник!
swe3ty как мина контролната?
moly къде се губиш? :D

Jaynee
6th January 2010, 20:18
печено заешко? :sick: Повдига ми се от заешко, а откакто имам зайчето ми Зузи за мен е противозаконно .... :)


Не беше днес пречистващия ми ден :) Бях на имен ден, няма как.. Така, че изкарах деня така:

кафе, портокал
(сем. обяд за именника) - към 150 гр сухо свинско печено, няколко хапки от пилешко бутче, зелена салата+броколи и репички
100 гр пуешко филе, 200гр кисело мляко
по-късно - портокал

Утре аз имам имен ден и мисля да черпя само с бонбонки и кафенце хората, които се сетят за мен .. т.е никакво готвене и съответно ядене извън плануваното. :D

swe3tynka
6th January 2010, 20:30
А, да сме живи и здрави :1206:

Abbi, минааааа!!! Това е най-важното :1203: Толкова съм щастлива, не е реално. Падна ми голям камък от сърцето. Толкова много учене..такава липса на концентрация и ТОТАЛНА апатия..УЖАС. Дано поне да имам хубави оценки (ще са 2, класно по история е.)

Днес денят ми мина страхотно. Храната не беше добре разпределена (даже никак :roll: ), но беше сравнително добра. Утре ще е в по-малки количества и по-начесто..определено като ям така (като днес) НЕ се чувствам комфортно и да не говорим, че от вчера цял ден съм подута. Дори и вода не ми се пие, ужас.

06:00: фини овесени ядки, накиснати в топла вода (4с.л.) с мноого сушени плодове (стафиди,кайсии,череши,дори и 1 смокиния), мед, разбъркани в соево кисело мляко (250гр)- надцених се жестоко :lol:
06:30: 10гр черен шоколад 70%- това ме доразби..
13:00: няколко хапки бяло месо от бутче, малко задушени зеленчуци, зеленчуково-пилешка крем супа (морков,целина,лук,лимон,пи .гърди)
20:30: задушени зеленчуци (броколи,2 домата, праз) с извара~100гр

Течности: вода..~1.5л (ужас!), мляко (соево) с нес.

Реших вече да не консумирам краве мляко.. Ще го замествам понякога със соево, или ще си правя сама бадемово..

Disaster
6th January 2010, 20:35
Честита нова темичка на всички.Може и аз да се включвам от време на време.Не съм прекратила усилията,въпреки че съм несериозна :lol: Нова година - нов късмет,може пък да се справя.
Зайчетата ги обичам само печени на фурна,иначе са противни животинчета.Ако има и зеленчуци покрай зайчето става невероятно.Браво,Abbi,за вкусната вечеря :wink:

Abbi
7th January 2010, 09:18
Jaynee честит имен ден!Пожелавам ти повече усмивки и все по-хубави менюта! :D
swe3tynka поздравления за успешно свършената работа по контролното :bravo:
Disaster имаше и зеленчуци в тавата,но аз предпочетох такива в суров вид.Наистина беше вкусно,но май и днес вечерята ще е същата.Заешкото е едно от най-препоръчваните за диети меса :wink:
А ти се включвай по-често :)

За днес съм запланувала
ябълка,киви,ленено семе,малко орехи
портокал
броколи,яйце,извара на тиган без мазнина+салата от моркови
мандаринка
салата зеле с цвекло и парче печено заешко

водота ще я докарам сигурно до 3л.

Мисля ,че няма да има промяна.Винаги се придържам стриктно към заплануваното.Много рядко си позволявам отклонения.

Хубав и позитивен ден на всички! :D

swe3tynka
7th January 2010, 11:01
Много хубаво меню, Abbi :)

Ето и моето за днес:

06:30: топла вода с мед, круша
08:00: 2 ръж. филийки на скаричка с филе, кашкавал и домат
10:30: 2 мандаринки, сушени плодове (череши,кайсии,стафиди~50гр), няколко орехови ядки (не цели орехи)
12:00: зеленчуково пилешка крем супа
16:30: 30гр суров бадем
21:00: задушени зеленчуци (броколи,карфиол,домат,праз )

Аз продължавам с въглехидратите в първата половина на деня, но просто усещам, че имам нужда. Апетитът ми за сладко е изумителен. Може пък МЦ-то да е решило да ме зарадва, или просто мозъкът ми има нужда от захар? :roll: Както и да е, ще се поглезя тук още няколко дни и се надявам 'треската' да мине. Поне не поглеждам към кроасаните, вафлите и бисквитите, които имаме вкъщи :cool: Може да забелязвате как храната ми в продължението на деня намалява, но вечерта м/у 7 и 9 ще правя тренировка (фитнес) и съзнателно ограничавам всичко около нея (протеин гледам изобщо да няма). Имам да изхвърлям вода, така че без повечко кардио не виждам как ще стане. След тренирвоката зеленчуци би трябвало да е добър вариант..нали?
Може пък зърнените да ме подуват..знам ли. Ще видя довечера и утре след тренировката как ще съм. Може утре да махна ядките и зърнените, за да видя как ще ми подейства.. Какво мислите?

aniK
7th January 2010, 11:12
Здрвейте, мацки! Аз оцелях след вчерашната фиеста - вечерта бях направо труп, но днес съм си пушка ;)

Jaynee, ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН! ПОЖЕЛАВАМ ТИ УСПЕХИ ВЪВ ВСЯКО НАЧИНАНИЕ!!!

Abbi, много ми харесва последното меню :D Аз май всеки ден ям така - на обяд нещо яйчено със салата, на вечеря - месо със салата :D И за довечера имам цвекло и зеле ;)
Обичам заешко - сухо, диетично... Лошото, че зайците са много капризни за гледане (много боледуват и умират), а и голямо чистене изискват. Баща ми наскоро пак завъди заради мен, но при поредното им измиране му казах да не се занимава повече. Все още имам един цял във фризера ;) Jaynee, спирам по темата :P
swe3tynka, наистина си се надценила с вчерашната закуската. Поздравелния за изпита!!! Какво се случва в любовта?! У вас по принцип така ли се готви или твоите храни си ги приготвяш ти - харесват ми честото присъствие на риба, задушени зеленчуци (особено праз, който не е много популярен)... Аз съм ЗА да махнеш зърнените и суровите ядки за известно време - те са много трудносмилаеми.
Disaster, включвай се по-често!

Jaynee
7th January 2010, 11:30
АниК, хихи аз не се впечатлявам особено по темата, дядо ми си отглеждаше преди зайци за ядене .. :) То си е някакво такова вътрешно убеждение, обичам животинки какво да се прави .. все едно да изям котката си.

И все пак .. и пиленцата са малки, сладки и пухкави ама вкъщи все пилешко има :roll:

Аз досега съм на кафе и чаша много рядък айрян. След малко ще хапна портокал с много чай. Днес като цяло ще е почти без храна - само плодове, разтоварващо, най-после мога да го направя.

Утре съм на изпит, стискайте палци :D

Jaynee
7th January 2010, 12:04
Еййй, ама каква съм !! Не съм ви почерпила за ИД-то днес !

:arrow:
http://www.sadaffood.com/projectGallery/Fruit_Salad.jpg :roll:

Да, и .. добавям към плодчетата едно малиново шейкче (замразени малини, кисело мляко, подсладител някакъв, една ванилийка и бум в шейкъра) :)

Disaster
7th January 2010, 15:42
Jaynee,честит имен ден и от мен!Много усмивки и добро настроение ти пожелавам.
Моето меню за днес:
около 8:00 : 1 банан+4 малки мандарини
обяд: 11:30 : омлет(2 яйца+1 тиквичка+няколко маслини+малко сиренеце)
И това ще е откъм храна днес.Реших да пробвам как ще ми се отрази лунната диета,затова до утре в 12 ще пия само течности.До края на днешния ден съм планирала 1 чай с мед(и сигурно още 2 без),1 айран,2 чаши дом.сок.Преди някой да ми каже ,че е вредно и т.н.,пояснявам ,че целта ми на хранене за момента е отслабване(имам доста излишества) и утре няма да се натъпча,всичко е планирано(само остава да си изпълня плана) :lol:

moly555
7th January 2010, 19:22
Тук съм ;)

Jaynee, честит имен ден - да си жива и здрава и винаги със силен дух и тяло ;)
Disaster, радвам се, че пак си тук ;) Аз не съм фен на лунната диета, но пък може да се почувстваш добре ;)
Abbi, супер си както винаги! Ти целиш само здравословно хранене, нали? Мисля, че беше казала, че не искаш да сваляш кг?
Anik, как я караш? Как е бебчо?
Swe3tynka, Аник е права! Спри да се самонаказваш и да си казваш днес бях зле, утре ще наваксам. Въобще не си зле! Страхотно се справяш както винаги, рядко съм срещала толкова организирани хора като теб, така че спокойно ;)
Sine, губиш се!

За днес:
05.45 сок от прясно изцеден грейпфрут
06,30 овесени ядки накиснати в студена вода от вечерта + стафиди + 3 сушени кайсии + 5 бр изсушени бананови кръгчета
11,00 2 малки ябълки + морков + 10 орехови ядки
14,45 2 яйца + малко сирене + домат
19,00 зелева салата + малко сирене

3 л вода
чай

root
7th January 2010, 20:10
Jaynee, честит имен ден и от мен... Да си много обичана и желана. Внимавай с храните тази вечер :D

закуска: овесени ядки + мед + стафиди + орехи
2 ябълки
обяд: салата зеле, моркови, ряпа + печени картофи
1 ябълка
вечеря: руска салата (:!: без шунка и майонеза :!: )

до момента 3л., но мисля поне още 1..

Jaynee
7th January 2010, 20:20
Иеее, днес го изкарах на течности + 1 портокал и малко зелена салата.

Благодаря ви за пожеланията ! :D

swe3tynka
7th January 2010, 20:40
Здравейте, момичета :*

Моли, имам чувството, че с тебе много си приличаме :) И аз това си мислех днес-какво всъщност като не съм тренирала 4 дена, не е чак такава болка за умиране, явно съм имала нужда от почивка. И междудругото си дадох сметка защо се получи тази временна апатия и безразличие към всичко и към ученето, и към храната и към спорта, абе към външния вид като цяло. И мисля, че я преодолях, но този път за постоянно. Не е просто период на излизане от дупката. Осъзнах си съвсем ясно грешката и вече правя всичко възможно да я променя, за да не стигна отново до такива последствия.
Днес, след училище, НЕ тренирах (фитнес, аз др не го броя :roll: ), защото бях (и още съм де) скапана от умора и за сън. Тялото ми не го искаше. Щеше да е отново издевателство. Реших, че ще е много по-разумно да пропусна, какво пък..нали утре ще си тренирам- сутринта, хубавичко, за енергиен старт на деня хихи така най-обичам :D И постепенно ще влезна във форма (от към тренировки).
А от към храната, за там не се притеснявам. Вече не се страхувам от нея. В момента внимателно проучвам и се наблюдавам кое как ми влияе, за да мога да си съставя режим според това, което тялото ми иска. И се чувствам супер :)

Jaynee, честит имен ден. Желая ти любов, щастие и хармония! :P [/b]

swe3tynka
7th January 2010, 21:49
Божичко, anik, съвсем забравих да ти отговоря, извинявай :*
Ами, всъщност тези манджички сама си ги готвя и само аз си ги консумирам :lol: За останалите в семейството моите ястия са 'прекалено диетични' :lol: Иначе, когато има време и може, мама винаги ми готви, а ако ястието не е много постно (напр. спанак с пилешки гърди), но си е пак полезно нали (все пак аз съм я помолила :P ), папкат всички :) И така..

aniK
8th January 2010, 09:30
mindbender, успяваш ли да се заситиш с тази храна - струва ми се многомалко за активно спортуващ мъж :?
swe3tynka, вчера пипнах праза в магазина и го оставих, но скоро ще купя и ще си задуша ;) Мисля, че от него не боли корем така, както от лука. Много е хубаво, че семейството ти приема и уважава твоят начин на хранене.
Moly, сокът от грейпфрут успешно ли замества водата с мед?
Аз съм ОК - сега съм в страхотен период - минаха ми всички неразположения, не ми е много тежко, направо криле ми поникнаха. Е, понаболяват ме кръст, крака... но не им обръщам внимание. Все още държа на 5 качени килограма (даже според кантара при лекарката са 4, но аз си вярвам на моя) и нямам никаква грижа с храната - ям си както преди и ми е добре :P

Пробвах един "сладкиш" - сурови бадеми се накисват във водата от компот от ананас. Като набъбнат се белят. Бадемите, плодовете от компота и сушени сини сливи се разбъркват със заквасена сметана и се слагат в хладилника за минимум 2-3 часа (аз поръсих орехи отгоре). Всички количества са на око. Рецептата е с подсладител (захар, мед, Стевия....), но според мен не е нужен - ананасът е достатъчен. Става за закуска - ние нещо много "отритнахме" киселото мляко, та затова реших да си позволя малко сметана :)

Abbi
8th January 2010, 10:31
Привет и от мен!
moly наистина не целя отслабване.Аз съм 47кг. 163см.Мисля,че изглеждам добре :wink: Опитвам се да се храня здравословно,с ваша помощ дано успявам.
Jaynee браво,успяла си да изкараш един разтоварващ ден и то точно когато си имала повод да почерпиш :D

aniK молко ми е притеснително за яйцата.До колко може да се консумират?Някъде бях чела,че е препоръчително до 3 на седмица .Така ги обичам,но все ги ограничавам и се старая да не прекаля.

Менюто ми за днес
овесени ядки,ленено семе,настъргана ябълка,орехи и канела
пил.филенце и салата от морков
портокал
шопска салата с повечко извара

3л.течности

Това е от мен :D

root
8th January 2010, 10:45
aniK, напълно се засищам. Не е важно количеството, а качеството... Храната ми е според натоварването. Ако е по-голямо натоварването, разбира се се храня повече. Тялото ми до такава степен е свикнало, че се уморявам много трудно и възстановявам бързо. Гледам и да усвоявам добре храната и да не преяждам. Излишните количества или лошите комбинации ми отнемат от енергията, която ми е необходима. Една грешка и веднага си оказва влияние в тренировките. А и сега е зима, давам го по-леко колкото да поддържам форма. Примерно сега тренировките ми по колоездене не надвишават 80км, докато есента стигах до 250.. Колоезденето обаче позволява да се яде в движение и примерно при по-дълги карания консумирам стафиди за сърцето и вода с мед и сол (солта задържа водата в клетките). А и травми имам на раменете и глезена - нито тичам, нито плувам. Като почна пак, вече ще ги има и нуждите от малко повече храна.

Не сравнявай сока от грейпфрут и водата с мед... И не подценявай болките, тренирай корема и кръста.

aniK
8th January 2010, 11:20
Не сравнявай сока от грейпфрут и водата с мед... И не подценявай болките, тренирай корема и кръста.

:D :D :D Хич и не мисля, но Moly пиеше вода с мед на гладно заради WC, затова питам ;) Дали сокът от грейпфрут и осигурява желания ефект ;)
Аз сега съм бременна в 6ти месец, затова не тренирам (опитвах до преди 1 месец, но ми забраниха заради разни контракции, ниска плацента и т.н.неща, дето не са за тази тем). Кръстът ми си е травмиран от преди и доста ме наболява. Ще си го търпя до края, когато става най-лошо (вече имам опит с една бремнност) :?
Abbi, аз за яйцата съм възприела по 2, максимум 3 на ден. Мисля, че е отживелица това за 3 на седмица. Ако искаш, нещо по средата си измисли. Аз някои дни порпускам (от няколко дни например имам една печена ярешка плешка и я вкарвам на обяд, че вечер ми е в повече. Доста е сухичка и на домашните не им се нрави особено ;)).

root
8th January 2010, 11:56
Зацеп-зацеп :)

Кръстът ти от предишната бременност ли е травмиран или поради други причини?

Jaynee
8th January 2010, 14:06
Да се отчета следизпитно :) Много мразя да чакам резултати с дни .. това не е нормално !

Тъй като вчера се побрах в минимални количества "храна" .. доста силно казано, днес реших да го давам по-полекичка.

2 кафета
омлет от 4 яйца (1 жълтък, другото са белтъци), половин кренвирш (знам), резенчета червен лук и копър
дойде ми малко повече обаче
за довечера съм си запланувала една салатка с броколи, кисело мляко, морковче и репички, но по-мъничка

След такива "освежаващи" дни ми се свива корема и ако прекаля започват едни ужасни болки.

moly555
8th January 2010, 15:16
anik, сокът от грейпфрут по-скоро запича - имайте го в предвид, но просто го правя за малко разнообразие ;) Радвам се, че си добре :)

Менюто ми е същото като вчера, водата ми е по-малко - около 1.5 литра, пих чай, ядох мандарини и за това не ми се пие днес въобще ;)

aniK
8th January 2010, 15:18
Зацеп-зацеп :)

Кръстът ти от предишната бременност ли е травмиран или поради други причини?

Тц, тц, от мъртва тяга, клекове с щанга, напади... :? Един рехабилитатор го диагностицира като ишиас. След първата бременност бях много зле, ходих на масажи, но като ми казаха, че трябват и инжекции, се отказах (хвана ме шубето да не ме обездвижат :P ). После го карах по-полекичка, не правя мърта тяга, а други упражнения правя с дъмбели, не с лост и големи тежести. Лошото е, че подобни травми остават за цял живот :(

Броколи в салата сурово ли слагате ? :roll:

Jaynee
8th January 2010, 15:22
Аз съм си правила със сурови, но нарязани на много мънички парченца. Иначе си ги правя като карфиола - на розички в една голяма цедка (как се това това металното за спагети :roll: ) и ги парвам за минутка във вряща вода.

root
8th January 2010, 19:23
aniK, с каква цел си правила такива упражнения? Те са си доста натоварващи, особено за жена. Пък и ако са ти били слаби мускулите оттам и натоварването пада в ставите и гръбнака. Един рехабилитатор е малко. Хората се консултират с много такива... За да се разбере най-точно се прави магнитен резонанс. Някои и от рентгенови снимки могат да разберат. Ако искаш ще ти препоръчам моя рехабилитатор. Много съм доволен от него и ми помогна за рамото. Около година ми беше проблема, като скиторих по различни специалисти и не успяваха да ми помогнат.

Относно ишиаса, не съм сигурен при бременните как стои въпроса със седенето, но си има една особеност. Седенето трябва да бъде на бедрата, а не на задника. Много хора се пльокват на дупето и оттам натоварването пада върху прешлените. Всъщност като седиш седалищните мускули не трябва да се допират до повърхността. Най-лесно ще свикнеш с помощта на швейцарска топка.

aniK
8th January 2010, 21:13
Хм, ами аз имах период, в който тренирах доста силово. Да ме питаш за какво ми е било :roll: Ако и след това раждане съм зле, ще потърся по-сериозна помощ :!: Сега нищо не мога да правя - нито снимки, нито масажи...нищо.
Седенето ще го поупражнявам - топка имам :D
Jaynee, и аз ги кипвам за малко - даже карфиол ми е по-приемлив суров, но броколи... :? Просто си мислех да не би пък нещо аз да съм "крива" :D

swe3tynka
9th January 2010, 21:30
Здравейте хорааа :girl_in_love:

Вчера не съм се отчитала, защото спах в една приятелка и си прекарахме страхотно, въобще не ми и остана време да седна на компютъра :girl_haha: Храната ми обаче си беше на 6, смисъл здравословна от всякъде. Понеже майка й си има кулинарно списание и тази седмица й е била 'снимачна', та трябвало да прави най-различни ястия и имаше супер много и най-различни неща. Богат избор :cool: Аз обаче въобще не бях гладна и хапнах няколко доматчета и 1 червена чушка с пълнеж от цедено кисело мляко (може и крема сирене да е било), извара и орехи (тях ги извадих). Много вкусна :P През деня вече не помня какво консумирах, но храната ми не беше лоша, з'то не изпитвам чувство на вина, а и тренирах (юпии най-сетне :cool: ). Днес обаче не успях (а си бях решила :? ), защото цял ден съм на снимки иии така.. Но! Утре-отивам. Мнооого ми се тренира, достатъчно дълга почивка си дадох, а и вчера след фитнеса се чувствах страхотно :)

Днешната ми храна пак беше на режим 'каквото тялото ми иска', без да си поставям ограничения и забрани. Ето какво се получи. Доволна съм :cool: А вечерятаа..пак експериментирах, ставам все по-добра :D


10:00: банан, ябълка
13:00: зърнено блокче 30гр
14:30: омлет от 1 яйце с извара и филе, ръжена филийка с лютеница и сирене (стига толкоз филийки за тези дни, това беше :) )
21:30: чушка и половина ( :lol: ) с пълнеж от извара, домат и магданоз, на фурна :)

Дълъг интервал, знам. Ама..нямаше как. Всъщност и в момента не съм гладна (много емоции, много нещо..уморих се, от това ще е :) , но ще хапна, не искам утре сутринта да се събудя умираща от глад :P

Лека вечер :*

Abbi
10th January 2010, 09:16
Здравейте!
Вчера малко се поиздъних с яденето. :D
Денят ми беше много забързан,но това ,разбира се не е оправдание :?

Ето вижте :cool:
ябълка,киви,ленено семе
два моркова,изгризани в движение с шепа ядки -микс от орехи +бадеми
1/4 помело
шопска салата с извара
1/4помело

течности около 3л.

Май ми е малко храната?
Как мислите?

Disaster
10th January 2010, 13:52
Abbi,единствената ти "сериозна" храна са ядките.Иначе нищо не си яла.Надявам се ,че не ти е навик като ти е натоварен деня да не ядеш.

swe3tynka
10th January 2010, 15:28
Abbi, наистина ли мислиш, че май ти е малко храната? Та ти нищичко не си яла :?

Аз днес се събудих в 09.15 от глад. И седя и си разсъждавам..това да се събуждам умираща от глад не ми се случва за първи път и всяка сутрин се боря със себе си да не омета целия хладилник :lol: Сериозно полагам голям самоконтрол. Но защо се получава така? Ами явно организмът ми има нужда от повечко храна вечер, а аз не му давам достатъчно, затова сутрин винаги съм безумно гладна. Едвали има друга логична причина, така че ще взема мерки. Ще се опитам вечерно време да вкарвам повечко като количество качествена храна (протеин + зеленчуци), тази комбинация съм установила ми влияе най-добре, а и не се подувам (както само от зеленчуци да кажем).

Друго интересно нещо, което забелязах днес. Не бях подута! :o Въпреки обилната закуска, коремчето ми пак си остана в рамките на допустимото (при това можех да изям още толкова храна :cool: ). И... ми дойде. Най-сетне! :P Знаех си аз, че като се успокоя и върна баланса ще се получи..Бях сигурна! :) Ето сега си обяснявам необяснимият иначе въглехидратен глед (спец. за сладко, който укротявах със сушени и пресни плодове) и ужасното подуване (много бях подпухнала-цялостно), че дори и нервните кризи. ПМС-то е било виновно! Супер :cool:

Ето ми днешният хранителен отчет, съпроводен е с интензивна кардио тренировка. Вечерята само предстои, но ще е такава :)

09:30: голямо парче ябълков пай, плодов йогурт 150гр с 1с.л. мюсли
12:00-14:00: тренировка + 0.5л вода с лимон
15:00: сварен кафяв ориз ~40гр със соев сос и: паста от броколи (задушени и смляни на блендера броколи), паста от маслини (6бр) и 2мини рендосани доматчета с магданоз (всички зеленчуци смесени с ориза)
20:00: пъстърва на скара + салата от пресни зеленчуци

Обяда стана уникално вкусен. Майстор готвач съм вече :cool:

swe3tynka
10th January 2010, 16:08
09:30: голямо парче ябълков пай, плодов йогурт 150гр с 1с.л. мюсли
12:00-14:00: тренировка + 0.5л вода с лимон
15:00: сварен кафяв ориз ~40гр със соев сос и зеленчуци
16:00: 2 шоколадови бисквитки, малък банан
20:00: пъстърва на скара + салата от пресни зеленчуци


Добавка в четири часа и лягам да спя. Уморена съм, спи ми се, яде ми се сладко. Сега поръчах на тати да ми вземе един черен Линдт 85%, за да го укротявам този въглехидратен апетит, защото иначе няма да стане. Не искам да ям бисквити, ама като няма друго..какво да правя, писна ми от сушени плодове :lol:

Abbi
10th January 2010, 17:15
Привет от мен!
Много съм си ядосана :girl_hysteric:
Днес една приятелка два часа ме убеждава,колко вкусно е "хрупкавото мюсли с ванилия".Не съм привържаничка на мюслито и никога не съм си купувала. Не мога да съм сигурна какво точно има в пакета и затова си го приготвям сама.Така слагам каквото искам.
Но днес не знам какво ми стана,направо не мога да повярвам :shock: .Влезнах в магазина и си купих "хрупкаво мюсли с ванилия" :twisted: .И като се знам,че не изхвърлям храна,ща-не ща ,ще си го ям.Добре,че дъщеря ми го хареса,че ще ми помогне малко :D
Наистина постъпих глупаво,но пък погледнато от друга страна,никога нямаше да знам вкуса на хрупкавото мюсли :lol: ,както например никога не съм опитвала дюнер :roll:

С вчерашното си меню не се гордея,но това,че имам много задачи,не означава,че имам извинение.Както казах-нямам оправдание.

Днес съм по-добре
ябълка,киви,ленено семе
парче варена тиква
1/2 купичка леща,чушка+яйце+извара на тиган без мазнина,1морков настърган на салатка
1блокче черен шоколад Линд 85%
150гр. кис.мляко
бялото месо от печено пиле ,шопска салата с извара

2,5л течности

Искам да ви попитам може ли на едно ядене да се комбинират два вида протеин?Както например вечерята ми-не е ли по-добре салатата да е без извара,щом ще ям месо?

swe3tynka
10th January 2010, 18:17
Искам да ви попитам може ли на едно ядене да се комбинират два вида протеин?Както например вечерята ми-не е ли по-добре салатата да е без извара,щом ще ям месо?

Аз от Иванин знам, че е по-дбре да не се комбинират 2 вида протеин, защото един по-лесно се усвоява. Но пък не мога да ям омлет без извара например :lol: За себе си съм установила, че когато смесвам 2 вида протеин-млечен и животински (напр)се подувам много, не знам как е при другите :roll: Менюто ти днес е супер! А за мюслите недей да се косиш, чак толкова, нищо няма да ти стане от веднъж :wink: Ако не ти харесва, просто го дай на дъщеря си, безсмислено е хем да го ядеш, хем след това да се тормозиш. Винаги има решение :P

Abbi
10th January 2010, 19:58
И аз си мисля,че два протеина не е добре.Дълго време се хранех разделно и това е принцип на РХ.На мен нищо ми няма-не се подувам,когато смесвам два протеина.За по-сигурно смених салатата от шопска с извара с зеле и цвекло.

А за мюслите се ядосвам,защото никога не съм постъпвала така импулсивно.Не знам какво ми стана. :twisted:
Но има и друго нещо: а ако ми харесат? :twisted:
А знам,че по-добрия вариант е овесени ядки и семена.

aniK
10th January 2010, 20:55
И аз подсъзнателно не смесвам 2 вида портеин :roll: Е, някой път може да се случи с нещо малко, но по принцип не го правя. Не съм правила разделно никога и не бих могла да се храня така, но съм съгласна с идеята му и съм сигурна, че хората, които го спазват имат много по-малко стомашни проблеми.
И аз не съм опитвала мюсли, но виж дюнер съм яла като студентка :P Abbi, ти спортуваш ли?

Abbi
11th January 2010, 09:20
Занимавах се активно със спорт 12год.После завърших у-ще,студентски живот,лекции.Омъжих се,дете-все не намирах време.Преди години започнах отново да бягам всяка сутрин,но това трая около две години и получих силни болки в колената.Препоръчаха ми да спра.Първо намалих темпото-бягах през ден,после два пъти в седмицата,но на края се наложи наистина да спра.
Сега единственото,което правя е 100 коремни преси сутрин,понякога карам вело много ми е скучно и ходя много пеш.Тръгвам на работа 1,5час по-рано и вървя с бърза крачка.Продължавам да си намирам оправдания,за да не ходя на фитнес :D

root
11th January 2010, 09:52
...
ябълка,киви,ленено семе
два моркова,изгризани в движение с шепа ядки -микс от орехи +бадеми
1/4 помело
шопска салата с извара
1/4помело

течности около 3л.

Май ми е малко храната?
Как мислите?
На мен ми харесва :)

1/2 купичка леща,чушка+яйце+извара на тиган без мазнина,1морков настърган на салатка - не смесвай бобови култури с животински протеини!!!

И не подценявай болките в колената. Млада си и всичко трябва да е на 6 по теб :)

root
11th January 2010, 10:00
Петък 2 банана, 1 ябълка, 2л. чай, малко над 1л. вода

Събота
закуска: 3 препечени филийки с фастъчено масло
2 портокала
обяд: печени картофи
3 ябълки
стафиди
вечеря: нещо ми убягват спомените :D
течности: 1чай + 2л. вода

Неделя
зак: овесени ядки с мед + орехи + стафиди + настъргана ябълка
2 препечени филийки с фастъчено масло
обяд: борщ
3 ябълки
2 портокала
банан
вечеря: палачинки + кис. мляко (тежко ми дойдоха)
течности: 2л. вода

aniK
11th January 2010, 11:18
mindbender, вегетарианец ли си? :roll: На това петъшното аз бих умряла от глад :D
Abbi, и велото може да не ти понесе на коленете :( А тичането е най-травмиращо :(
swe3tynka, не знам къде съм пропуснала един твой пост с прекрасна новина !!! Дано да няма пак дългосрочни отклонения!!!

root
11th January 2010, 12:32
aniK, разкри ме? Все пак ми е интересно защо така предположи... :D
Междудругото вчера говорих за теб с масажиста ми. Предвид че си в 6-ти месец препоръча още сега да отидеш на преглед. Координати на добър рехабилитатор мога да ти дам веднага. Само остава да се решиш :)

Abbi, разтягай и заздравявай бедрата... Гледай на велото да правиш повече обороти с краката при леко съпротивлението. Избягавай голямото съпротивление.

aniK
11th January 2010, 12:45
aniK, разкри ме? Все пак ми е интересно защо така предположи... :D


Ами четох мненията ти, за да не направя някоя грешка (като напр. да те приема за жена заради леката храна, въпреки че ника ти е мъжки) и останах с това впечатление :) Хайде и ролковият тренажор да ми обясниш - гледах снимки в нета и разни мнения, но информацията не е много :) Това обикновено колело ли е, защо го предпочиташ пред велото и т.н.м - доста невежа се почувствах :oops:
Пусни ми координати на рехабилитатора :!: Благодаря ти предварително :!: Очаквам с натежаването положението в кръста да се влошава :roll:

root
11th January 2010, 13:12
Зацеп :)

http://www.roadbikeaction.com/imagefly.aspx?w=471&h=550&p=contentimages%2Froller1.jpg
http://farm1.static.flickr.com/120/297571689_dfe8b33a6a.jpg
Трябва си шосеей бегач за да се ползва. Има и едни други, които са под задната гума, работещи на магнитен принцип (http://www.thefitnessstore.com/images/07Fluid2bike.jpg)...
По принцип най-обичам да карам навън. Най-добра тренировка става. Пък и гледки, свежест, приятели... Иначе ако е лошо времето (примерно вали или е мокър асфалта) или вечер след работа като е тъмно си тренирам на ролките. Най-вече с него техника (баланс) се тренира, и съпротивлението е по-малко, отколкото на пътя, магнитните или с велотренажор. За това ако се събират много дни кофти време, отивам на фитнес да тренирам за сила. При велотренажори обаче гледам позицията на тялото и да има каишки на педалите, не само какви съпротивления има. Трудно се намират подходящи.

Имаш ЛС... :)

moly555
11th January 2010, 15:49
Хайде и аз да постна меню, че ще кажете, че не ви следя ;)

Днес:
06.00 топла вода с мед
07,00 елда със сирене
10,15 3 мандарини + 10-15 бадема
13,00 2 малки ябълки
15,30 готвено зеле
19,00 зелева салата с извара или кисело мляко, ако ми е много тежко

3 л вода
доста чай :)

Jaynee
11th January 2010, 16:03
Момичета, имам въпрос за хляба.. пълнозърнестия нали :D
Напоследък все по-често ми се случва да липсва Зърнена закуска от големите мазагини (в малките не са и чували за такова нещо). Обаче има един друг Вита незнам си какво с 6 семена .. някой да има впечатления ?


Последните 3 дни менюто ми е доста еднообразно

кафе,
омлет с 2 яйца, извара, броколи, малко пуешко филе
портокал, овесена бисквитка (имало 32 кк само ..)
броколи (карфиол) с извара, 1 белтък, заляти с кисело мляко и копър

Спортът ми е дефицитен, правя само упражнения които не засягат колената, а и нямам време за фитнес - сесия ... :roll: Винаги съм имала проблеми с колената, но сега направо е някакъв ужас- пукат си ей така без причина, а оперираното ме боли на моменти от студа ми се струва. Чудя се вече какво да правя за бедра, без да натоварвам колената ....

Ще ми мине до няколко дни , надявам се :)

diamond666
11th January 2010, 18:27
Здравейте от мен!
Адски съм си сърдита задето все си намирам извинения, но за нова година ми подариха разкошен подарък - карта за фитнеса! Вярвате или не, направо ме хваща страх да явя там , но...
Докато пиша това мнение, пия чаша кола и се прощавам с любимата си напитка... Вече ще си я позволявам далеч по-рядко.
От утре се включвам в режима, но най-вероятно само на течности, че в последно време ми идват бая тестените неща.
приятна и спокойна вечер от мен!

swe3tynka
11th January 2010, 20:34
Molyy, преди малко точно за тебе си мислех :* Липсваш ни, включвай се по-честичко :)

Ох..аз днес съм отново подута. Много ме боли коремът, много (но поне си има причина :? ). Храната ми е сравнително добра, мисля,но спорт няма. Утре ще направя една йогичка + кардио тренировка във фитнеса, като изключа упражненията за корем (ако е в това положение). Не се чувствам добре като не тренирам :)

08:00: парче ябълков пай, 20гр. Lindt 85%
10:00: портокал
13:30: голяма порция задушени зеленчуци, извара
20:00: бяло пилешко месо от пиле на грил~ 100гр, салата домати и краставица, 3-4 маслини

Между два и седем и половина бях на даскало. Нямах апетит. Преядох с тези задушени зеленчуци, отделно бях подута и ми се и гадеше. Гадно. И вода не съм пила много днес, препълнена съм :/

Как ми е менюто?

mindbender, ама наистина ядеш много малко. От колко време си на такъв..постен режим? :roll: Какви са ти целите?

Abbi
11th January 2010, 21:42
1/2 купичка леща,чушка+яйце+извара на тиган без мазнина,1морков настърган на салатка - не смесвай бобови култури с животински протеини!!!


mindbender а мога ли да смесвам млечен с животински протеин?

diamond666 добре дошла при нас!Тук наистина ще получиш компетентно мнение.Разбира се от по-знаещите от мен :D
Moly и аз мисля,че се включваш много рядко.Къде се губиш тези дни?
swe3ty на мен менюто ти ми харесва,като изключим голямата дупка от 13:30 до 20ч.
Jaynee за хляба не мога да дам мнение,аз съм го изключила напълно.В редките случаи,когато ми се прияжда си вземам от немския.

Ето и моето меню
хрупкаво мюсли,200гр. кис.мляко -хареса ми :twisted:
замених обяда с тиква с канела и орехи
ябълка и шепа кашу
шопска салата с 200гр. извара и маслини

2,5л. вода

Донесоха ми от село тиква.В къщи освен аз никой друг не я уважава,така че пак цяла седмица ще си я ям сама :D

moly555
11th January 2010, 22:04
Abbi, от тази твоя тиква тези дни така ми се дояде и на мен :)Утре ще си взема ;)
Тук съм, стриктна съм си, но просто малко в повече ми идва понякога "обсебването" от храна, спорт, форум и така почивам. Влизам по-рядко, мятам ви по едно око :P Ти си си супер, можеш да даваш съвети ;) Храната ти пак е малко, но пък поже би така се чувстваш добре. За мюслито говорихме, че не е хубаво да се смесва с мляко, но май при теб е само веднъж ;)
Jaynee, Хлябът Вита ми е изкуствен. Аз попринцип хляба го изключих от храненето си, като си купя, стои в хладилника и после го хвърлям. Пробвай да потърсиш Тонус ;)

root
11th January 2010, 22:19
moly555, "...елда със сирене ..." - защо със сирене ?

Jaynee, закуската ти ли е кафе? ""...омлет с 2 яйца, извара, броколи, малко пуешко филе ... - тежко. Каква операция имаш? Колената трябва да се раздвижват за да може да се обновява ставната течност и да ги смазняваш с движение. Плуването е супер за твоя проблем. Стретчинг също е подходящо, но стягащи упражнения вече зависи от коленете ти. Ако имаш ластици може да пробваш да тренираш бедрата с тях.

swe3tynka, "храната ми е сравнително добра, мисля...", а аз пък не мисля (08:00: парче ябълков пай, 20гр. Lindt 85% ). Това ли ти е закуската??? Подуването може да се появява и от повишена киселинност на стомашния сок. Същото е и с преяждането. Водата... :shock:

От 9 години съм вегетарианец като не консумирам само месо и риба. Зимно време наблягам повече на растителни продукти. Вместо както правят повече хора. Целите са ми здраво и силно сърце, висок белодробен капацитет, избягвам натоварвания на храносмилателните органи и бъбреци. За това и ям в малки количества и не прекалявам с комбинирането на храните. Давам си достатъчно енергия на мускулите и възстановявам добре. Тренировките, които ме натоварват са само плуване, тичане и колоездене. Всичко друго само ме загрява и раздвижва. Защо ти се струва, че е малко? Аз твоите цели не съм ги разбрал също. То е добре всички да пишат какво целят като си пишат менютата като ще очакват мнение от другарките (и другаря - т.е. аз :D )

Днес:
закуска - овесени ядки + мед + стафиди + орехи + настъргана ябълка
портокал и ябълка
обяд - ориз със зеленчуци
стафиди
2 портокала
вечеря - борщ
стафиди
предстои половин кофичка кис.мляко след 30 мин. :)

root
11th January 2010, 22:26
mindbender а мога ли да смесвам млечен с животински протеин?

Ето и моето меню
хрупкаво мюсли,200гр. кис.мляко -хареса ми :twisted:
замених обяда с тиква с канела и орехи
ябълка и шепа кашу
шопска салата с 200гр. извара и маслини

2,5л. вода

Млечни = животински... Мляко, яйца, месо, риба, бобови култури не се мешат помежду си. Комбинирай ги със салата, ако искаш по-бързо и качествено храносмилане... При Moly мярнах елда със сирене примерно, което също не е правилно.

"Хрупкаво мюсли" какво ще рече? Да не би на фитнес едни пакетчета еднопорционни? С изкл. на закуската, менюто ти е СУПЕР! Сигурно ти е свежо цял ден на стомаха и тялото :)

swe3tynka
11th January 2010, 23:04
mindbender, кое не ти харесва в храната ми? :) Това ми беше закуската, да. Прекалено много ли е? Или не е здравословна? Ябълковият пай е домашен (от овесени ядки и ябълки, няма брашна и такива работи).
Моите цели са.. по-скоро поддържане и чистене. Спортувам достатъчно мисля, но в момента опитвам да намеря баланса (за себе си) и в храненето. Опитвам се да консумирам това, което чувствам, че тялото ми иска и има нужда без да си поставям ограничения, защото виждам, че 'постоянно на диета'- при мен НЕ действа здравословно. Просто търся баланса, това е. Искам да се науча да се храня здравословно и да давам на тялото си това, от което се нуждае без да го лишавам от нищо. И в момента съм на принципа-проба-грешка :P

root
12th January 2010, 00:00
А това е друго. Може би не съм прав с критиката си, ама знае ли човек :) И все пак от какво се прави точно този пай? Освен овеса и ябълките какво друго има? Иначе не ми харесат малките количества течности и преяждането. Аз харесвам сурова храна за закуска. Бързо се усвоява и ми дава достатъчно мощ като начало за деня... А и щом се подуваш значи допускаш някакви грешки. То си има причини, които могат да доведат до това. И аз съм се сблъсквал преди време с такива... Аз не съм на постен режим или диета, такови ми е нормалното храненето. Количествата са спрямо движението. Ако се натоварвам повече, за да възстановявам добре увеличавам приема на белтъчини.

llullu
12th January 2010, 02:07
здравейте на всички ако ме приемете и аз да се вмъкна в темата,и да ми помогнете със съвет ще съм ви много благодарна.Сега накратко висока съм 171,винаги сам подаржала едни и съши кг.49-51,сега от няколко месеца съм 55 и направо се ядосвам на себе си,отворих магазин за закуски,а по принцип не обичам тестено ама пусто да опитам от закуските,банички боза и се подредих с тези излишни 4 кг.дайте съвет как да ги сваля само на бедрата и на дупето са а никога преди не съм качвала там,странна работа,дайте съвет моля ви,никога не ми се е налагало да пазя диете но имам воля и ще се справя,не оби1ам сладко изобщо,карам колело,вървя пеша когато имам време,надявам се за съвети ще чакам с нетърпение,БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО :(

llullu
12th January 2010, 02:09
здравейте на всички ако ме приемете и аз да се вмъкна в темата,и да ми помогнете със съвет ще съм ви много благодарна.Сега накратко висока съм 171,винаги сам подържала едни и съши кг.49-51,сега от няколко месеца съм 55 и направо се ядосвам на себе си,отворих магазин за закуски,а по принцип не обичам тестено ама пусто да опитам от закуските,банички боза и се подредих с тези излишни 4 кг.дайте съвет как да ги сваля само на бедрата и на дупето са а никога преди не съм качвала там,странна работа,дайте съвет моля ви,никога не ми се е налагало да пазя диете но имам воля и ще се справя,не обичам сладко изобщо,карам колело,вървя пеша когато имам време,надявам се за съвети ще чакам с нетърпение,БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО :(

aniK
12th January 2010, 08:35
Влизам набързо, че ще изчезвам по задачи.
Abbi, много в въглехидратно това меню. Тиквата хубаво - до обяд, но гледай останалите ти храни да не са въглехидрати, че много се събират. Даже ако можеш да я ядеш на закуска, да ти дава бърза енергия, ще е добре. Докато я имаш нея, по-добре да не ядеш и мюслито и ябълките и т.н. :? ама това е мое мнение де ;)
mindbender, внимавай със Swe3tynka, подрастваща е, а и по отношение на храната е манипулируема (сори, сладка!!!!) Просто се притеснявам да не се метне в някоя крайност! Hatred така се докара до анорексия :( :( :( Мерси за "ролковия" - и аз гледах подобни снимки в нета, но ми се видя доста трудно за изпълнение :D
Изчезвам - следобяд съм на линия ;)

swe3tynka
12th January 2010, 08:58
anik, :roll:

mindbender, ябълковият пай си го правя от:200гр фини овесени ядки,3-4 ябълки, 1 лимон, 3 яйца, стевия и малко бакпулвер. Като овесените ядки преди това ги кисна в соево прясно мляко (вече не консумирам животински), за да набъбнат. Количеството може и да ми стигне за цяла седмица, ако мама не го излапваше толкова бързо :girl_haha:

Наистина за закуска овесени ядки в комбинация с плодове вървят много добре. И мен ме нахранват добре, а после не ми става тежко :)
Лошото е, че и аз не знам от какво се подувам..Ето днес например, като станах, въобще не бях подута, колкото вчера, напротив стомахът ми е много по-спокоен (леко подутичък, но е спокоен). Ще видя как ще е през деня. Довечера ще се отчета и ще съм ти много благодарна, ако ми кажеш кои от храните ми (които днес ще консумирам) е възможно според теб да са причина за подуването ми (ако и днес има такова, разбира се :) ). Става ли? :P

root
12th January 2010, 15:09
Става, става... Няма грижи. :)

Не знам... Аз не бих закусвал нещо подобно. По-скоро след 17ч. - да, но не и сутрин, тъй като за мен е най-важното хранене. Може да ми пратиш едно парче по DHL, да го разгледам с лупата :D Закуската ти може да не е само овесени ядки. Може да разнообразяваш с другите зърнени култури или да сменяш плодовете. Някои си накисват ядките във фрешове и пак става много приятно и даже е по-леко :)

За подуването ще ти пиша като се прибера в къщи, че съм на преглед. А иначе ще ти изкарам от предни менюта какви са възможните причини и май трябва да понапиша някои правила на хранене като ориентир. То и от нерви е възможно да се получава. Какво представлява това подуване? Как преценяваш че си? Оттук трябваше да почна де :)

llullu, добре дошла... Да не ми се връзваш много много, критичен съм доста понякога :)

aniK, какво не и хареса на менюто на Abbi. Веднага съм готов да оспорвам!!! :twisted:
За госпожица Swe3tynka знам, че все още е ученичка и се развива. Аз не и казвам нищо крайно, че да се стига до подобни проблеми. Не и казвам да гладува или да спазва диети. Даже не съм и казвал на никого подобно нещо. Не веднъж съм казвал, че диети се правят с лечебни и профилактични цели. Такова нещо като "диета за отслабване" като определение няма. Такива са по-скоро вредни отколкото полезни за организма - винаги има странични ефекти. Здравето и поддържането на нормални килограми се постига с доставянето на необходимите за организма хранителни вещества, без да се товари с излишъци организма и излишна работа храносмилателните органи и бъбреци. Има си сумати правила, неспазването на които водят до некачествена обработка в стомаха и до некач. усвояване по-надолу по веригата. Ето и една от причините да се лепят по телата на хората (при жените е по-сериозно даже) излишъци. За това и трябва да си усети всеки индивидуално своите нужди спрямо неговия цялостен режим. Така и при активно спортуване, храненето е строго, за да може да се качва формата. Is it clear, dear aniK ? До скоро ;)

Jaynee
12th January 2010, 15:37
mindbender, артроскопия са ми правили, заради скъсан менискус, но са ми доста слабо място от дете.
Иначе за кафето - не ям за закуска, пия само кафе, рядко някой плод или варено яйце или овесени ядки с кисело мляко :roll: Когато стабилизирам свалените кг си ям , но сега целта ми е да сваля още малко, затова пропускам .. иначе самоконтрола ми отива по дяволите ...
А, да .. и не спортувам толкова активно. 30 мин до час на ден, зависи дали имам време.

Днес бях на изпит пак, тези изпити много ме разяждат.
кафе, филийка пълнозърнест хляб с лъжичка лютеница
няколко добчета с лук, салата от зеле, голям морков, пуешко филе към 150гр.
портокал, 2 овесени бисквитки и чай
за вечеря мисля да ям извара, пилешко и айрян

С това ядене знам , че не свалям нито грам. Вече знам, че за да свалям трябва да изключа въглехидратите максимално, което значи без овесени ядки, пълнозърнести хлебчета, моркови и плодове .. При всяко друго положение просто си стоя едни и същи килограми.

aniK
12th January 2010, 16:22
aniK, какво не и хареса на менюто на Abbi. Веднага съм готов да оспорвам!!! :twisted:


Много е въглехидратно. Аз съм НВД-ейка и заклета месоядка :P
В последното меню на Abbi протеин има само на вечеря

"хрупкаво мюсли,200гр. кис.мляко -хареса ми
замених обяда с тиква с канела и орехи
ябълка и шепа кашу
шопска салата с 200гр. извара и маслини"

moly555
12th January 2010, 16:24
Нямам отговор защо със сирене - просто ми е вкусно така, а и сиренето е малко. Може би защото някога бях чела, че в елдата има много белтъчини и за това съм решила, че може да я смесвам със сирене. С какво е подходящо да се гарнира?
А какво ще кажете за пшеничения грис, днес една позната ми го похвали?

moly555
12th January 2010, 16:26
Аник, и аз напоследък ям въглехидратно, с малко протеин.... Я ми се поскарай малко :)
Как си? Как е бебчо? Как е кръстът?

aniK
12th January 2010, 17:04
Moly, днес с никой няма да споря и да се карам :D От сутринта съм яхнала метлата и свиря отбой до края на вечерта ;)
За въглехидратите ти ще си усетиш - започнеш ли да връщаш килограмите, значи нещо не е наред. Знаеш, че не съм по крайностите:)

moly555
12th January 2010, 17:24
За връщане на кг не може и да става на въпрос. Просто повечето ми храни са въглехидратни (салати, кисело мляко, плодови), а трябва да има и протеин. Менюто ми е почти същото като вчера ;)

Abbi
12th January 2010, 17:41
Сега като си прочета вчерашното миню виждам,че наистина протеина ми е само изварата. :oops:
И понеже късно видях критиката,сега след като си напиша днешната храна ще дам още един повод на aniK да ми се скара :D

Ето
варено жито с орехи и канела,без да го подслаждам :1252:
тиква с канела
портокал
пилешко филе на скара,салата зеле и цвекло

2л вода
1,5л чай

Утре ще си поправя менюто.Ще включа повече протеин.

moly за мюслито и овесените ядки знам,че не трябва да се смесват с мляко,но до колкото знам не е хубаво да се смесват и с плод,а само с вода със сигурност няма да ми харесат.
Освен,ако някой даде друга идея :wink:

swe3tynka
12th January 2010, 20:11
mindbender, МНОГО ще съм ти благодарна да споделиш мнението си за това кои храни според теб биха могли да са причината за подуването ми. Побърква ме!!! :?
Как разбирам, че съм подута ли? Ами..да видим.Попринцип коремът ми е плосък (това си е нормалното му състояние), демек нямам никакъв корем.Леко да го глътна и става 'вдлъбнат'- много си го харесвам :roll: Но като се подуя...добива ясни очертания, сякаш съм в напреднала бременост.Сериозно! Плашещо е :shock: Подува се най-вече в долната част. Горе-не. И е много твърд (той и попринцип си е такъв, но не знам може и това да е от значение :roll: ).
След многократни лекарски прегледи (в края на лятото) ми дадоха диагноза 'синдром на раздразнените черва'. Това е. Нищо друго. Нищо страшно. Но...мен продължава да си ме тормози.
Няма, няма и се подуе и ме държи така 2-3 седмици постоянно. Спадне за няколко дни и пак наново :( Може би храните, които ям не са подходящи, това е единственият логичен вариант, който ми идва наум. Изключих кафето (много се гордея със себе си!!!), прясното и киселото мляко (действат ми ужасно зле), зелето, морковите, бобовите... Опитвам се да внимавам и със съчетаването на храните колкото е възможно. Но някъде бъркам. Но къде... незнам :cry:


Ето днешния ми отчет. Да кажа- ЦЯЛ ден съм подута (изключаеш сутринта и малко след закуската, но после.. :? ) и стомахът МНОГО ме боли. Чувствам тежест, гади ми се, че дори и газове се появяват :? Не мога да преценя дали ми се повръща и ме боли от глад, или ми е тежко. Ужасно е :(

07:00-07:30: Йога
07:30: овесени ядки (50гр) със сушени плодове, 1 зелена ябълка и канела, 1/4 малко помело
09:00: 30гр шоколад Lindt 85%
09:30-11:30: интензивна кардио тренировка
12:30: 40гр кафяв ориз с броколи, домат и 5-6 маслини (всичкото на паста и омешано с ориза- приказка)
16:00: 50гр сурово кашу
19:30: бяло месо от пъстърва на скара (около 150гр), овкусено с лимон

Течности: около 1.5л, но ще ги направя 2, докато си легна.

Много манджа, знам. Къде отива обаче, не знам. Явно това кардио ми действа задвижващо на метаболизма, защото иначе не разбирам от къде идва този апетит, въпреки проблемния стомах :? За шоколада също знам, но както ви обясних се опитвам да си пренастроя мисленето на режим 'без ограничения',а действително МНОГО ми се яде (да не е някакъв недостиг на..магнезий??) , макар че ми се струва, че точно сега не е подходящ, заради стомаха. Затова ще го огранича и него временно. Поне докато се пооправи.

root
12th January 2010, 20:25
Jaynee, външния или вътрешния менискус? И цялостно ли е махнат или само е частично отстранена скъсания участък?... Закуската не я пропускай, тъй като няма какво да те тласне в деня. При такова лишаване от сутрешно хранене, тялото си трупа резерви от другите хранения през деня за да може сутрин да черпи от някъде енергия. И тази енергия идва под формата на мазнини, а в случай че си се поизчистила от тях, тялото ти свиквайки с този режим ще си трупа пак запаси. За това - ЗАКУСВАЙ!!! Просто се храни в количества, които да задоволяват твоите нужди. Ако все пак те е страх да ядеш въглехидрати, може да консумираш повече плодове и зеленчуци (без ориз и картофи). За вечеря зеленчуците можеш и самостоятелно, а може и в комбинация с животински или бобови... Не знам кой ви учи и къде четете за такова ограничаване на въглехидратите. Каква е идеята? И колко течности поемаш на ден?

aniK, въглехидратите се консумират сутрин и на обяд. Протеините е най-добре вечер, като и на обяд може да вкара малко или примерно след тренировка. Обаче не съм обърнал внимание тя какво цели с храненето (да сваля или да поддържа) и дали спортува. Нека драсне да видим... Днешното й меню обаче му давам 6+ :) aniK, иначе те разбрах какво имаш в предвид, но това се получава най-вече при консумиране на лоши въглехидрати (бяла раф. захар), ориз, картофи и паста. Тези храни трябва да се консумират по-рядко.

moly555, не следиш какво пишем в темата май май... Ще ти откъсна ученолюбивите уши. Протеини не се мешат помежду си! Можеш с плодове например...

swe3tynka, ще ме извиняваш ще трябва 1-во да ти изчета дългия пост и после да ти подготвя нещата. И не ми благодари за дреболии ;)

root
12th January 2010, 21:00
Jaynee, малък пропуск: Ако все пак те е страх да ядеш въглехидрати, може да консумираш повече плодове и зеленчуци (без ориз и картофи и паста)...

swe3tynka, "Подува се най-вече в долната част. Горе-не. И е много твърд", предвид мястото - черва!!! <- "Много манджа, знам. Къде отива обаче, не знам."

Като начало, причините за подуването са индивидуални. Просто трябва да усетиш какви храни и комбинации ти създават проблеми. Обърни внимание на алкало-киселинния баланс. Повечето сурови храни са алкалообразуващи, готвените и животинските - киселино. Примерно ако ядеш на вечеря 100гр. месо, трябва да включваш и 400гр. салата (правилото за К:А е 1:4). Не е задължително да е 1:4, но гледай да имаш повечко салата. Тя ще улесни обработката в стомаха... Аз като готвя при мен този баланс е 1:3. Така съм свикнал да си преценявам необходимите порции и съм усетил, че ми е свежо, така и ме е учил съседа ми. В никакъв случай НЕ ПРЕЯЖДАЙ!!! По-добре да останеш малко гладна. Тя храната ще улегне и чувството за глад ще намалява постепенно.

В някой от менютата имаш мешане на протеини, в други закуската ти е мешане на много храни (някъде мярнах с овеса и сушени плодове, и ябълка, и някакъв цитрус). За където толкова много плодове в комбинация с овес??? По-простички трябва да са ти изглеждат менютата за да усвояваш по-добре храната. Зарежи го и този шоколад за известно време - замени го със сушени плодове.

"08:30: фреш от портокал
13:00: фреш от портокал
14:00: фреш от портокал
16:00: сурови ядки (лешник + кашу), 2 мънички зелени ябълки
17:30: морков, 3 малки мандаринки
19:30: салата от броколи, червена чушка и домат (овкусена със зехтин и лимон)

Течности: поне 3л (от минерална вода, фрешове и зелен чай).

=> чувствам се прекрасно!!! "

А добро утро, някой е усетил какво е лекота и свежа храна :) Бтв... като ти изчетох някои постове и ми стана смешно как описваш и обясняваш нещата :D

След малко ще драсна и някои правила на хранене...

Jaynee
12th January 2010, 21:08
mindbender, медиален пише, и е само частично премахнат. Беше преди повече от година операцията и не ми прави проблеми (трябваше да е като нов според лекаря !), само понякога студа ми се отразява зле. Днес имам подобрение, дори си поскачах на въже малко.
А това за въглехидратите е извод, до който достигнах от лятото насам. Сега съм в застой, защото не се ограничавам както преди и често си позволявам прегрешения (шоколадчета, сладкишчета разни, по-въглехидратни неща), за празниците да не говорим. Но преди това свалих около 12 кг и сега мисля, че мина достатъчно дълго време на задържане, за да опитам да достигна до идеала :)
След всички опити , които правих със себе си стигнах до извода, че мога да ям зеленчуци, млечни, белтъци, протеини, дори кафето не ми пречи и свалям .. и в момента, в който добавя някакъв по-сериозен въглехидрат в минимално количество (пълнозърнест хляб, овесени ядки/трици, плодове, мед (!!), ориз дори кафяв) и спирам да свалям - дори грам не мърдам !

А и вече споменах за спорта - тренирам по малко и не кардио тренировки, по-скоро натоварвам отделни м ускулни групи, по-проблемните зони.

swe3tynka, понеже много пъти съм чела в спортната тема из твоите мнения за йогата по фиеста от 2 дни я правя сутрин! Много съм доволна, толкова е тонизиращо! :girl_kiss2:

root
12th January 2010, 21:24
Ето някой причини, които могат да предизвикват проблеми със стомаха и червата. И някой правилца:
- алкохол и цигарен дим
- газирани напитки
- мляко с плодове и зеленчуци (съседа ми е забранил тази комбинация)
- сирене с домати и сирене с маслини (като горното)
- риба с мляко или яйца !!! - serious damage
- мляко с яйца !!! - serious damage
- прясно мляко с кисело мляко
- животински белтъци с растителни !!!
- солени и кисели храни със сладки
- животински масло с растително
- сурови зеленчуци и плодове
- маслата да не се пържат
- без бял хляб, сол и захар
- хляб с паста, ориз и картофи
- бобови култури с хляб и други протеини
- избягвай повече от 2 ястия на хранене
- вода по време на хранене не се пие!!! (поне 30 мин преди и в зависимост от вида на храната м-у 1-3ч след!!!)
- никакви десерти като трето блюдо
- плодове в никакъв случай на десерт!!!
- избягвай консервирани и застояли храни
- избяхвай пържено
- мляко със захар
- плодове и вода!!!
- храни се бавно и дъвчи хубаво
- малки порции

От сега ти казвам, че за 1-вите 2 не мога да кажа защо не е добре да се комбинират, но мога да попитам тия дни. Ако има въпроси - действай... И помоли Moly555 да ти paste каквтото и обяснявах за пиенето на течности.

moly555
12th January 2010, 21:34
Moly още учи, но метнах едно око, та..
Сиренето не спада ли към мазнините? И така да е, пак не е добра комбинацията, но не съм перфектна, дайте да се разберем ;)
Това, което си изброил като правила е супер, но ми се струва много трудно да се изпълнява всичко от до, но не е невъзможно като те гледам :D
Трето, стига с това 555 бе хора, това идва от стар некнейм, давайте просто с Моли.
За водата - аз го знаех, обяснявал си го по-подробно на момичето, което искаше да свали 15 кг за един месец, ако не се лъжа. Тя Swe3tynka го знае и от Иванин, ако си спомням добре какво съм чела тук, ако не, ще се разровя ;)
За свалянето - мисля, че има момент, в който организмът си прави защитно плато, поне така си го обяснявам при мен. Другото е, че според мен, може да не съм свалила на кг, но на мерки май да. Всички казват, че съм отслабнала още, а не съм мърдала и грам. Jaynee, може така да е и при теб! Но пък не виждам как човек може да изключи напълно въглехидратите, освен ако не кара Дюкан чистите дни или ВМХ...

root
12th January 2010, 21:39
Jaynee, вътрешния е това... Ако са ти дали снимката на диск или в друг цифров вариант, бих погледнал. За 1 година хората се възстановяват от скъсани кръстни връзки и после спортуват пълноценно. Или не ти е направена добре операцията, или не ти е била добра рехабилитацията.

шоколадчета, сладкишчета разни - това ли са ти само въглехидратите ??? Не знам човек, които е надебелял от плодове и зеленчуци... Иначе от хляба и ориза е възможно да качваш, стига да нямаш достатъчно движение или да ги консумираш на вечеря (като не ги изгаряш, те се превръщат във въглехидратни мазнини и се лепат веднага). Относно тренировките, кардиото + по-силови тренировки горят най-бързо излишъците, тък като натоварват различни мускулни влакна.

Jaynee
12th January 2010, 21:51
moly, при мен също имаше етап на застой на килограми, но топенето на сантиметри беше с убийствена скорост :) Преди време Engel беше казала, че хората няма да те питат колко килограма си, а ще виждат разликата пред себе си :)

Пълно изключване на въглехидратите е невъзможно, но има една нисковъглехидратна диета, която се правела 26 дни - храните от списъка за тази диета си ги ям без да се притеснявам.

mindbender, благодаря за отзивчивостта, мисля, че е от кофти рехабилитацията, а снимки нямам. Мога само да се надявам, че наистина само от студа е така, защото лятото ми нямаше нищо.
Не са ми САМО това въглехидратите и не съм казала, че качвам :) Просто си стоя на едно ниво, ама то с глезотийки няма как да стане.

Много сериозно съм се замислила да си купя кростренажор, защото нямам много сводобно време за фитнес, което се очертава и за предстоящите ми 5-6 месеца.

swe3tynka
12th January 2010, 23:27
mindbender, супер си, мерси за 'правилцата', ще се постарая да ги спазвам и ще видим какво ще се получи :)

Аз имам 2 въпроса:

1.Мога ли да смесвам зърнени храни (елда/овесени ядки/кафяв ориз) с протеин (извара/пилешко месо/яйца)?
2.Защо не е добре да се смесват сурови и сушени плодове на едно ядене със зърнени храни (в моя случай овесени ядки)?

:P

root
13th January 2010, 00:07
Jaynee, а къде са те оперирали? Всъщност, не случайно питах как е скъсан. Не е нормално след толкова време от операцията да те боли... Ако имаш проблеми и пролетта, сигнализирай :)

swe3tynka
1. НЕ!
2. Не съм писал, че не можеш да смесваш. Но прекалено много микс. По-прости ги прави закуските, а не да смесваш овеса с по 5 вида сушени и още 5 вида сурови плодове, че лъжички какао и подобия... Това е храна за рецепторчетата по езика, не за тялото ти.

Пльоквам аз, че март месец ми почват състезанията и трябва да минавам на друг хранителен, тренировъчен и възстановителен режим... Жалко че работата ми е все на компютър и това ме тегли назад :?

aniK
13th January 2010, 08:29
mindbender, радвам се на търпението и отзивчивостта ти :2003: Списъкът с храни е много добър - Moly, ако се замислиш почти така се храним, без да сме го прочели черно на бяло ;)

За въглехидратите - всичко зависи от начина на живот и ред други неща. В случая с Abbi - тя каза, че не сваля, а поддържа и не тренира, но води що-годе динамичен начин на живот. При това положение, не мисля, че сега ще качи килограми, но в по-дълговрочен план, със забавяне на метаболизма и ред други женски фактори, това въглехидратно хранене ще доведе до натрупвания, омазняване, целулит и т.н. Abbi, извинявай, че те ползвам за пример, просто от там тръгнахме. Естествено има и много други странични фактори - ген, структура и т.н. BTW аз бих смесила жито, тиква, орехи и канела на закуска (ства готин бъркоч), за да мога на обяд и вечеря да си ям друго :D Предполагам, че се чувстваш добре с въглехидратната храна - бързо се разгражда, не създава чувтво за подутост, но пък бързо се огладнява отново (висок ГИ, покчаването нивото на инсулин в кръвта и т.н.).
На мъж с динамиката и естеството на спортуване на minedbender няма да му пука от въглехидратите, напротив - нужни са, за да дават бърза енергия, горят се напълно и т.н. (знаем ги тия неща).

Аз разсъждавам така:
- От 20 години не ям хляб, сладко и тестено - за газирани напитки и други "боклуци:" изобщо не говорим
- Около 3-4 години през този период съм се хранила супер билдърски - немазни филета, бяло пилешко месо, ориз, по-рядко картофи - тогава бях в най-добрата си форма, но и много тренирах (еее, момински живот)
- От януари 2006 до това лято спазвах НВД, като първите 2 години абсолютно стриктно - отново супер форма, но към края на периода забелязах леко омазняване. Според мен то се дължи или на вкараните прости въглехидрати (предимно плодове и 1-2 седмици сладолед ;) ) или на застой при този режим на хранене.
Та за себе си заключавам, че протеиновото хранене, с ненапълно изключване на сложни въглехидртаи и плодове, но концентрирани в първата част на деня ще бъде най-добрият режим от тук нататък. Всичко това задължително с тренировки - кардио+силови.

За закуската - 20 години не съм закусвала, но вечерите ми бяха ритуални. Сега закусвам, но ям много малко на вечеря. И в двата случая се чувствам еднакво добре. Схващането за задължителна закуска го смятам за отживелица - всеки намира своя режим, който най-често е съобразен с начина на живот (семейни ангажименти, работа, спорт в коя част на деня и т.н.). За съжаление, ако се порпусне закуската, не намирам много подходящо място на въглехидратите през деня :?

И в края на краищата, всеки сам трябва да намери за себе си правилният режим. Има едни "общи" правила - кои храни са добри и кои-не, От там-нататък всичко е индивидуално.

До края на миналата тема, активно пишеща беша Nelichka - ВМ-НВХ, за нея това беше "РЕЖИМА", за hatred беше вегетарианството, някои го карат на неядене, други на вечно хвърляне от една "диета" в друга (японска, зелева, лунна, 26-дневна и н'ам си още каква).
Всеки си да мисли и да декства :2043:

Това нямам нерви да го изчета за правописни грешки, затова ме извинете - ясно е, че няма да са от невежество, а от бързане :mrgreen:

blinblin къде е????

Abbi
13th January 2010, 09:34
aniK поста ти за мен лично е много поучителен.Имам още доста да уча,затова и съм тук,за да ми помагате в опитите ми да си съставям здравословни менюта.С твоята ,а и на всички останали ,градивна критика виждам грешките си и се старая да не ги повтарям.

Ето менюто за днес
овесени ядки,ленено семе,настъргана ябълка
омлет от две яйца бих сложила и извара,но нали не е хубаво да се смесват два протеина и салата от моркови
мандарина или кисело мляко,не съм решила окончателно
шопска салата с около 200гр. извара

3л. течности

Днес не е ли по-добре?

Jaynee
13th January 2010, 09:58
mindbender, имаш ЛС

Веднага слушам и изпълнявам съветите за закуската на mindbender, мъничка закуска, но се чувствам добре.
Планът за днес :) :
закуска - варено яйце, 3-4 лъжици извара и половин лъжичка натрошено ленено семе (някакво немско); кафе
обяд - 150 гр. пилешко филе на скара, салата от зеле
вечеря - броколи, карфиол и малко тиквичка запечени с извара и 2 белтъка.

Сега ще се опитам да изпия 2 литра, но много трудно ..

aniK
13th January 2010, 09:59
Abbi, изварата и яйцата са животински протеини - аз бих ги смесила.
За домат със сирене нямам обяснение (от списъка на mindbender). Аз не съм голям фен на доматите, само на летните домашни, но все пак искам да разбера идеята. З'то може да излезе, че и домат с извара не е добре. Това обаче са крайности.

Изправена съм пред "огромен" проблем - имам една настъргана тиква за готвене и искам да я направя със заливка от прясно мляко и яйца (като крем-карамел), но за да не си я ям само аз, трябва да я подсладя. Стевия още не съм си купила :oops: Опитвам се да реша от бяла, кафява захар и мед кое е най-добре при условие, че ще се пече :roll: т.е. от меда и уж по-полезното на кафявата захар едва ли ще остане друго освен сладостта. От вчера чета и май клоня към мед все пак - чудя се дали има смисъл да го "хабя" :D
Бих я направила без нищо, но тиквата не ми понася на гастрита и така се обричам или да я ям, или да я хвърля, а пък е хубава. Аз по-скоро ще чопна от това, което ще направя.

Jaynee
13th January 2010, 10:29
Аз съм за меда :)
Вкъщи се използва много често (дядо ми е пчелар) и термичната обработка не го прави гаден на вкус. Напротив, оставя един много приятен лек вкус на меденка, особено ако има канела :D

root
13th January 2010, 10:34
aniK, обърни внимание на тиквата на Abbi (нямам предвид главата й, хаха) колко е съдържанието на въглехидрати. То е прекалено малко, че да се притеснява тя от такава храна... Повечето плодове и зеленчуци съдържат малко въглехидрати. Тези, които повече - са най-вече сушени плодове, бобови, зърнени култури, картофи и ориз, макаронени изделия и хляб. Именно 2-рите са повече причината за трупане, а не първата група. За това е най-добре да се консумират или на закуска (зърнените и сушените плодове), или на обяд. Говорим за режим на неактивно спортуване и с цел пазене на килограми. Ако дори няма достатъчно движение, тези храни от 2-рата група трябва да се се ядът още по-рядко. При мен режима е съвсем друг, и не ви карам да го спазвате. Както са ми от значение бързите въглехидрати, така се налага и да консумирам и от бавните. Един пример ще ти дам. Когато ми предстоят тежки тренировки или състезания, 2-3 дена преди това и на обяд, и на вечеря консумираме именно ориз, макарони, бобови и картофи. Целта е да трупаме мазнини по тялото за да може да запасяваме тялото да издържа на тежки и продължителни натоварвания, да си пазим органите и да не се дехидратираме. Те се изгарят и при определено ниво на пулса. За да не губим течности, си има и други трикове, но няма да задълбавам. Това е хранене обаче не е подходящо за желаещите да отслабват или просто да поддържат, ако няма редовна физическа активност... В менюто на Abbi, не виждам никакъв проблем. Даже при мен в поредица от дни, в които си давам почивка или нямам възможност да тренирам поради физически проблеми (като травми например), храненето ми наподобява нейното... Майка ми се храни подобно на нея и е много доволна как се чувства и изглежда.

Трупането на мазнини освен от ген и хранене, може да дойде и от хормонални нарушения (в някои случаи това е период на бременност, климакс, приемането на хормонални лекарства), слаби мускули!!!, лошо кръвообращение и оросяване, СТРЕС!!!

При мен въглехидратната храна не води до бързо огладняване след това. И при масажиста ми е пак така. Може с 1 ябълка да тренирам по 4-5ч. и пак да не съм гладен. Според мен идва и от психическа нагласа, а и от това дали организмът е добре зареден с необходимите му вещества.

Тук ще ви лепна 1 азиатска поговорка: Който не се движи, не трябва да яде... и 1 монашески (шаолин) принцип: храната трябва първо да бъде заработена от мускулите... Дори с консумацията на протеини трябва да се внимава. Като не се налага да възстановяват или грядат, за какво ги вкарваш в тялото??? Само да залъгваш чувството за глад ли?

Останалото, което казваш и най-вече За въглехидратите - всичко зависи от начина на живот и ред други неща...И в края на краищата, всеки сам трябва да намери за себе си правилният режим. Има едни "общи" правила - кои храни са добри и кои-не, От там-нататък всичко е индивидуално. го подкрепям!!! :)

Анорексии не мога да коментирам. Не съм психолог. Всеки си носи отговорността.

aniK
13th January 2010, 11:26
Мда, съгласна съм за тиквата и плодовете - при тях "проблемът" (ако приемем, че има) е от високият гликемичен индекс и бързото огладняване след това. Това е в общият случай ;) Ти си в графата "особен" случай ;)
Не знам дали знаеш, че на прасетата, отглеждани в домашни условия, се дава тиква, за да ядат повече :lachen: Има и един друг "проблем" - количествата - не знам дали си забелязал, но жените сме склонни да изяждаме килограми череши, ягоди или нещо друго с "оправданието", чче цял ден сме само на плодове :mrgreen:
Иначе като цяло менюто на Abbi е доста ниско-калорично. При положение, че не спортува активно, не трябват и много калории.

Въглехидратите, дори и прости, са важни - в твоят случай, за 4-годишният ми син и т.н.

БТВ как се задоволявате с 1/4 помело :roll: Вчера си купих - като махнах кората на 1-4, то нищо не остана - полека-лека го направих 4/4 ;)

Janyee, аз заложих на обикновена захар (към 80гр на килограм и половина тиква) - медът придава вкус, обаче високата Т убива всичко ценно в него и реших да не го хабя - не заради това на каква цена го купувам, а заради това, че много трудно намирам истински мед от пчелари и си го "кътам" за по-важни случаи.

Jaynee
13th January 2010, 11:33
aniK права си , трудно се намира. Купувала съм мед от пазарите, уж бил истински .. Обаче има добавена захар, вода, нишестета разни, претопявани са 20 пъти за да са течни .. Кошмар някакъв. Много дълго време обяснявах на майката на приятеля си, че само акациевия мед е течен за повече от 6 месеца докато ми повярва... :)

Надявам се да стане вкусно това с тиквата !

blinblin
13th January 2010, 11:34
blinblin къде е????

Тук съм,Anik,тук съм! :)Чета ви редовно общо взето,но все не се решавам да пиша...Но направо ми прочети мислите,вчера си мислих да започна да се включвам отново :)
Много се радвам,че нещата с бебчо се развиват добре.Дано кръстът ти да не е проблем по-нататък.
Както гледам всички се справяте много добре,много ме радвате :)
Моли,за мен най-важни са мерките и размера дрехи,не килограмите :)Аз не се бях теглила повече от 2 месеца и се чувствах страхотно.Вчера се качих и ме показа с 2 килограма надолу. :girl_in_love: Не знам как съм ги свалила.Храних се просто нормално,не съм се ограничавала от нищо и не съм спортувала кой знае колко(нямах много време :oops: ) и така.Гледай си режима и не му мисли много за килограмите.
swe3tynka ,радвам се,че вече си позволяваш малки глезотии.Много е хубаво :)Надявам се и коремчето ти се оправи скоро!
Виждам,че си имате ново мъжко попълнение!Супер,хаха.
Mindbender,може ли само да те попитам скакъв спорт точно се занимаваш? :roll: Виждала съм ти тренеровките и не мога да преценя само от тях.Много са разнообразни :D
И като стана дума за вегетарианството напоследък и аз много се замислям.Била съм преди за една година и ми беше доста добре за този период.И това,което съм забелязала тези дни направо ме смайва.Майка беше направила едни свински пържоли(или нещо подобно) и не знам защо ми стана страшно лошо като ги опитах.Така ми се доповръща...Не ги изядох.После имаше някаква луканка и реших да опитам самооо едно парченце...еми не се получи.Щях да повърна,на косъм бях...И с пилешкото се получи почти същото вчера.Въобще не усетих какъвто и да било вкус,много гадно ми беше.Не успях да го изям.И сега се замислям дали да не се върна към вегетарианството,но този път си оставя рибата.Аз така или иначе ям само пъстърва,трябват ми хубави мазнини...Но за разлика от първия път,когато наблягах на сладки неща и макарони,сега ще се съсредоточа в салати,плодове,ядки и така :)
Не се сещам за друго.Много дълъг пост стана,но отдавна не бях влизала... :)

blinblin
13th January 2010, 11:40
Купувала съм мед от пазарите, уж бил истински .. Обаче има добавена захар, вода, нишестета разни, претопявани са 20 пъти за да са течни .. Кошмар някакъв. !

Jaynee,баба ми и дядо ми от дълги години гледат пчели и произвеждат мед в огромни количества.Около тон,че може и два на година...И от много години го продават на пазара.Няма такива неща като добавена захар,нишестета(това е абсурдно) и вода!!!В момента,в който се добави вода медът се кристализира...Съмняваме да са били претопявани повече от веднъж и то само ако са от миналата година(имам предвид меда на пазара като цяло).Принципно на пазара се продава от година за година...
Просто казвам.От поне 3-4 години помагам лятото като се вади мед и знам за какво става въпрос... :cool:

root
13th January 2010, 11:55
aniK, храните с висок гликемичен индекс трябва да се консумират в малки количества. И особено на вечеря да се избягват. В останалата част на деня, няма проблем, но пак количествата не трябва да са големи. От значение са и приетите течности преди и след консумацията на такива храни...

Хахаха, кой ви кара да ядете толкова много??? Аз ако се блъскам така с плодове, сигурно ще се конкурирам с твоя корем на обем :D Макар измислих едно решение на проблема - може да станете монахини :D

Много ще съм ви благодарен, ако ми дадете, някакви координати за хубав мед... Последно си взех от Камен бряг и съм много доволен. Проблемът е, че привършва, а както каза Jaynee за меда по пазарите, пълно е с какво ли не... Това не е мед.

blinblin, mindbender е триатлонист. Нормално да са разнообразни тренировките - физическата подготовка е ключова. А ми е приятно да си говоря с жени и да споря с тях на такива теми, а не с фитнес тъпаци, опс - маниаци, които се насират от ядене. Здравето преди всичко. Пък и съм фен на малките порции (причините съм ги казвал вече) ;) ... Има за теб едно филмче, казва се Food Inc. :)

Jaynee
13th January 2010, 12:04
blinblin, радвам се, че баба ти и дядо ти са съвестни хора, но това не прави всички такива. Можем само да се радваме, че има хора като тях. По принцип меда се изследва в лаборатории за съдържание преди да се продава свободно по някакви нови закони, но много малко хора го правят защото е скъпо и се прави в София доколкото знам. Но по старите "бабешки" методи много лесно може да се провери дали има добавена глюкоза и други примеси. Написах това, защото наистина има ужасно много мошенници, които не се интересуват от здравето на хората и продават гадости. Лично съм купувала такива.

blinblin
13th January 2010, 12:23
Aмм,Jaynee не е само в София ,мисля че в всеки град има.Поне в Бургас също има.И за да да се продава мед е задължително първо да се изследва.При всички други случаи мисля,че е незаконно.Но както и да е.Далеч от мисълта,че всички хора ни мислят хубавото и ни продават само свестни неща.Но просто съм изтрастнала в такава среда и знам за какво става въпрос принципно...Не само за баба ми и дядо ми,но и за други пчелари :)
mindbender,успех на състезанията!Няма нищо лошо да присъстваш във форума.Напротив страхотно е.От това,което чета си от голяма помощ на всички.Радвам се,че имаме такова присъствие във форума! :)
А иначе аз,когато бях вегетарианка(преди година и половина май,на 16 и нещо бях) се бях повлияла от филма Earthlings.Накрая лятото покай приятели и колеги на лятната ми работа бях изяла един чийзбургер и така започнах отново с месото.Напоследък направо се учудвам от себе си,защото просто не съм способна да пъхна месо в устата си,освен ако не е в порция Макдоналдс(представям си какви боклуци има там,добре че не е често явление да ям там) или има едни пържени пилешки хапки,които баба ми прави.Но и това ям изключително рядко.И като цяло не съм се докосвала до месо в последните месец-два.Единствено по някоя хапка и после веднага прекратявам яденето,защото не ми понася...А изкарах лятото и есента главно на пилешко и риба....
Сега си пуснах да си тегля Food Inc и ще го гледам днес.Предполагам,че в него се съсредоточават върху хранителните съставки в месото.Изкуствените,де.... :D

Аз пак както винаги много подробна.Млъквам и отивам да си ям салатата :)

П.С.Не проверям за грешки...

moly555
13th January 2010, 16:11
Ихаа, колко било оживено тук :) Радвате ме, всички насъбрани така на куп :)
Blin, добре дошла, пак!
Jaynee, доста по-добро меню от предишните - как ми се доядоха броколи :)
Стига с тази тиква бе хора - изкушавате :D

Аник, като се замисли човек - да спазваме ги, но не всички. Например домат със сирене или с извара...Аз понякога греша с мляко с плодове, но от две седмици не ми се е случвало. Другото нещо, което е, че понякога си правя гъби с малко масло или слагам 5-10 гр масло в яйцата, което знам, че не е добре, но пък сред като ги сваля от котлона, не ми се струва удачно да ги "овъргалям" в масло...

За днес:
05.45 прясно изцеден сок от грейпфрут и портокал
06,30 овесени ядки + няколко ореха, стафиди и сушени кайсии
10,00 3 мандарини
13,00 2 големи ябълки
16,00 супа + 50 гр сирене
19,00 шопска салата с извара

3 л вода
чай

blinblin
13th January 2010, 16:31
Хей,Моли! :)
А,къде е Сине? :roll:
Пробвах да си направя една доматена супа,обаче отиде в тоалетната...Започвам да се отчайвам от готварските си умения :girl_hysteric:

swe3tynka
13th January 2010, 17:14
Ухаа..колко много сте изписали ^^

По-прости ги прави закуските, а не да смесваш овеса с по 5 вида сушени и още 5 вида сурови плодове, че лъжички какао и подобия... Това е храна за рецепторчетата по езика, не за тялото ти.


mindbender, за мен е важно храната ми да бъде удоволствие, не мога просто да 'пъхам' там нещо, колкото да залъжа стомаха. Закуската и за мен също е най-важното хранене. Обичам тя да е вкусна, удволетворена съм от себе си като е здравословна и се чувствам добре като е лекичка. Мисля, че днес открих моята си закуска, която съчетава и трите горепосочени. Довечера в отчета ще я напиша! :D

Аз разсъждавам така:
- Около 3-4 години през този период съм се хранила супер билдърски - немазни филета, бяло пилешко месо, ориз, по-рядко картофи - тогава бях в най-добрата си форма, но и много тренирах (еее, момински живот)
- От януари 2006 до това лято спазвах НВД, като първите 2 години абсолютно стриктно - отново супер форма,

Съдейки по себе си, съм по-същия начин. Естествено нямам 'стаж' като anik, но аз се хранех само 2 седмици БЕЗ въглехидрати (единствено от зарзават), само на протеини, полезни мазнини и фибри и бях и се чувствах в страхотна форма. Поизчистих се видимо (за мен де, за останалите винаги съм слаба и нямам какво да чистя :? :evil: ). Но режимът е тежък (отново-за мен), това изчисляване, плануване и пресмятане ми взима страшно много от енергията, която ми е необходимо. Затова предпочитам нещо не толкова крайно.
Аз, ако се хранех като Abbi щях да съм постоянно гладна (знам го, просто защото доста време се изхранвах точно така, че и по доста по-малко храна..но резултат веднага=> аменорея), затова не одобрявам менютата й. Не мисля, че храната й не е здравословна или е лоша, просто ми се вижда страшно нискокалорична като цяло и малко като количество. Не виждам и нищо по-'стабилно' като изключим изварата или някое друго месо (но ти, mindebender, си вегетарианец, затова и не очаквам вижданията ни относно тези храни да са еднакви :) ). Abbi, нямам нищо лично към теб, напротив, точно затова искам да разясня коментарите си към твоите менюта :)

Лично за мен, за моето тяло, ми се струва, че най-разумният режим за поддържане (че и за сваляне с повече кардио) е този:

сутрин: въглехидрати (идващи от овес/елда/евентуално пълнозърнест или ръжен хляб рядко и по-малко/сушени или пресни плодове)
обяд:
-в тренировъчен ден: сложни въглехидрати + зеленчуци
-в нетренировъчен ден: протеини + зеленчуци
вечеря: протеин (в малко количество) + зеленчуци
междиини евентуално:
-сутрин или преди/след тренирвока: плод/черен шоколад с висок процент какао, но до 20-30гр
-следобяд: сурови ядки (пак до 30гр)

Това, мисля за мен е най-добрият и балансирам режим, на който тялото ми се чувства най-добре, не гладувам и ми е комфортно. Не знам, ще се радвам и да чуя някое друго мнение (anik :!: ) .

blin, (hug). Скоро и теб те мислех. Как върви с училището? Ами диетите? До къде я докара? Пиши по-честичкооо...липсваш ни!! :*

Moly, мен отново ми харесва менюто ти! :) Знаеш ли какво си мислех.. ти сега от втория срок първа смяна ли ще си? Искаш ли да ходим заедно на курсове по йога? Намерих страхотно място, преподават професионалисти, а тренировките са по час и половина :P Аз просто нямам търпение да обърнат смените, за да почвам. Мисля да ходя 2 пъти седмично. От сега започнах да си заделям парички, че не искам да притеснявам мама, а наистина ужаснооо много ми се ходи! :girl_haha: Какво мислиш? :P

moly555
13th January 2010, 19:53
Усещам, че тези дни ям през втората част на деня, но това е защото съм на училище от 07.00 до 15.00... Но трябва да се стегна, не да се оплаквам!
Swe3ty, аз съм първа смяна целогодишно. Идеята ти е супер, но зависи от цени, време, място, график. Сега ми трябват доста усилия, за да успявам да съчетавам училище, курсове, спорт, но като разбереш повече по въпроса ми пиши. Ще го мислим :)

swe3tynka
13th January 2010, 21:35
Moly, ще ти пиша ЛС довечера или утре, аз всичко съм проучила вече! :D

Ето ми днешния отчет, кажете си мнението, моля :P

07:00-07:45: йога + 15мин гимнастика
08:00: 4с.л.овесени ядки с орехи,бананов чипс и малко стафиди, поръсени с кокосови стърготини (любимата ми закуска от тук нататък! :D )
11:15: голяма зелена ябълка
15:30: пъстърва на скара (~180гр), салата от 2 домата, пр.лук и 1/2 краставица
21:30: салата като обедната + 100-150гр извара, 3-4 маслини

Вода: 2.5л :cool:

След обяда постоянно се наливах с вода, мноого бях жадна. А нищо солено не съм яла? Странно. Апетитът ми е намалял, вечерята ми беше, за да има нещо, че иначе знам утре сутрин как ще се събудя :twisted: Днес е нетренировъчен. Утре обаче съм си на фитнес ^^ Коремът ми е много спокоен! Наистина, подутичък е, но определено ги няма болките и газовете, а и горя от енергия. Превъзходно!:cool:

root
13th January 2010, 23:13
blinblin, имаш медено ЛС :D
Moly, и тренировките, и храненето ти ми харесват. Номер 1 си!!! :D

Вече за поне 100-тен път се убеждавам, че повечето жени се ръководят от вкусовите рецепторчета в устата и чувството за глад в стомаха... В някой случай, даже не е глад, ами просто не са свикнали да са с празен стомах. Както и да е... няма да задълбавам :)

blinblin
13th January 2010, 23:51
Вече за поне 100-тен път се убеждавам, че повечето жени се ръководят от вкусовите рецепторчета в устата и чувството за глад в стомаха...:)
Естествено,иначе какъв е смисълът да ядем...Поне да се насладим на изяденото :lol: А пък говорят,че жените не мислели логично.... :lol:
swe3tynka,радвам се,че днес ти е бил хубав ден.Дано и утре е така!Иначе при мен всичко е ок.Чакам да ми свърши годината общо взето...Много е досадна тази последна година,направо ще ме побърка :twisted:
Принципно до сега я карах на нормално ядене.Не съм преяждала,не съм диетувала и така.Добре си поживях няколко месеца :D
Но от утре се заемам сериозно отново,че искам да сваля последните 4-5 килограма,така че ще си пиша редовно менютата и тренировките. :)

Abbi
13th January 2010, 23:53
swe3tynka не мисля,че има много голяма разлика между моето и твоето меню или моето и това на Moly,говаря за последните,не съм се връщала назад.Единствената разлика е в това,че вие спортувате ,а аз не и затова се старая храната ми да не е много въглехидратна.Достатъчна ми е и не гладувам.Мисля,че вие се храните малко,храната ви е нискокалорична на фона на натоварването от тренировките (лично мнение).

mindbender наистина се старая ,когато ям въглехидрати те да са през първата половина на деня.До сега никога не съм вземала под внимание въглехидратите от плодове и зеленчуци-за мен те са просто зарзават.Затова и не съм си помисляла,че тиквата или моркова може да ми се лепнат.
За смесването на храните си абсолютно прав-трябва да се внимава много.Но и аз не разбрах защо да не се смесват домат с извара :roll: .

blinblin искам да те питам нещо на медената тема :D Става въпрос за манов мед,защо го хвалят толкова,с какво е по-полезен ли е по-личебен ли е от другите?

Момичета и ти момко,да ви кажа вече съвсем се обърках : едни казват,че менютата ми са хубави,други,че не са .В крайна сметка добри ли са или не :?: :(

root
14th January 2010, 00:06
blinblin, на някои хора и в Макдоналдс и КФС им е удоволствие, на други - в сладкарниците... ;)

Abbi, супер ти е менюто. Майка ми се храни по-подобен начин. Макар, че тя не се движи много, за 2 години е свалила 11кг... Ако не спортувах толкова активно, менюто ми щеше да изглежда като твоето... Тиквата е ок, само гледай да не е на вечеря. Морковите не се лепят, не ги мисли... Прочети пак какво сме обсъждали с aniK.

blinblin
14th January 2010, 00:09
blinblin искам да те питам нещо на медената тема :D Става въпрос за манов мед,защо го хвалят толкова,с какво е по-полезен ли е по-личебен ли е от другите?


Да ти кажа честно аз нищо,ама нищо не знам за видовете мед,хах.Просто знам как се вади мед,защото лятото помагам понякога на дядо,но нищо повече.Ако искаш мога да го попитам като го видя следващия път :roll: :D
Почти абсолютно сигурна съм,че ще каже че всякакъв вид мед е изключително полезен и лечебен,познавам си стоката,хаха :)
Но знам,че пчелното млечице би трябвало да е доста полезно.Всеки път като бях болна като малка баба ме караше да ям..или каквото и да се прави с него.Никога не съм го употребявала.Майка ми е лекар и в нашата къща антибиотиците са на почет :roll: :2016:
Най-смешното е,че при всичкия мед аз ям само два пъти в годината,най-много три :lol: Току-що изваден мед не може да се сравни с нищо друго,просто е божествен.Изяждам такова огромно количество като помагам лятото,че после цяла година ми се гади само при мисълта за мед :oops: :roll:

aniK
14th January 2010, 09:43
Аз за всичко питам Гугле-то :) Мановият мед не е от нектара на цветята, а от сока, който се отделя от дърветата (и от акита на листни въшки, хи-хи). В къщи имам такъв, той е тъмен на цвят. Не знам защо минава за по-лечебен, може би заради презумпцията, че се събира от боровата смола...

Jaynee
14th January 2010, 10:08
Abbi, това за този манов мед ми напомня за манията по "боровия" мед преди 2-3 години.
Сега много ще се отклоня, но се интересувам от "медените" въпроси, а и дядо ми неволно ме е научил на доста неща. Затова , малко инфо:

Медът е полезен заради веществата които съдържа, които са най-общо казано - витамини (С, Е, от Б група), ензими, каротин, органични киселини, разни микроелементи, минерални соли, антибактериални вещества, освен това съдържа биостимулатори. Не случайно лекарите го предписват като добавка след боледуване - за по-бързо възстановяване на организма.
В повечето случаи (изкл. блинблин, защото нейните баба и дядо са готини :) :wink: ) по пазарите се продават няколко вида мед (като поне 1 от тях е абсолютно измислен т.е няма такъв), а и там меда се претопява. При претопяване т.е. ТЕРМИЧНА ОБРАБОТКА меда губи много от своите ценни съставки. Захаросването (втвърдяването) на меда е нормален процес, който е и едно малко доказателство, че меда е истински. Времето за захаросването на меда зависи от това какъв е той - слънчогледов, липов, букет, акациев(последният не се захаросва ако е истински). За последното твърдение - имам 2-3 буркана акациев мед от преди 2 години, който е течен и е производство на дядо ми, а той го пази за нас т.е. няма как да има добавки.

Потърсих за този манов мед и това е което намерих:
В пчеларската практика под мана се разбира сладък сок, който се отделя директно от някои иглолистни и широколистни растения или пък е сладък сок, който се отделя от растенията след като техни части са прегризани от други насекоми. Възможно е сладкият сок да е част от метаболизма на някои видове листни въшки, които го отделят в околната среда. При това листата и дори земята под такива дървета стават лъскави от отделените сокове.

При отсъствие на нектар в природата, пчелите охотно събират тези сладки сокове.

И в крайна сметка е несериозно да се предполага, че пчелите събират точно това, което им се иска на пчеларите нали? Всички видове мед се определят според растенията, които растат в сезона - пр. липите, акациите, слънчогледа цъфтят в различни периоди, което определя и кое е най-събираното от пчелите. Другото основно за определянето му е мястото където се намират кошерите. Все пак ако в района няма липи, няма как да има липов мед.. Интересно ми е при наличието на толкова растения как някой би накарал пчелите да събират само сокове от дърво , а и честно казано идея нямам с какво смолата е по-полезна :)

root
14th January 2010, 10:10
Вчера:
започнах с 2 чаши преварена вода с мед и лимон
2 чаши чай от шипки
закуска (8ч30): овесени ядки + стафиди + мед + орехи
2 портокала
обяд (12ч)- салата (маруля, краставица, зелен лук, репички, зелена чушка, маслини, зехтин)
14ч - варени картофи със зелен лук и магданоз
портокал, банан
вечеря (19ч): кисело мляко
ябълка

общо течности - 2л.

Abbi
14th January 2010, 10:40
Аз за всичко питам Гугле-то :) Мановият мед не е от нектара на цветята, а от сока, който се отделя от дърветата (и от акита на листни въшки, хи-хи). В къщи имам такъв, той е тъмен на цвят. Не знам защо минава за по-лечебен, може би заради презумпцията, че се събира от боровата смола...

Аз също за всякакви въпроси се обръщам към Гугле-то :D .Прочетох от какво се добива,но исках повече информация от първа ръка,за което благодаря на Jaynee и blinblin :P .
Няколко мои колежки са луднали по манов мед,та ми стана интересно :wink:

Lilith
14th January 2010, 11:41
:offtopic:

Къде са Engel и Goldish? :roll:

aniK
14th January 2010, 14:16
:offtopic:

Къде са Engel и Goldish? :roll:

Engel се разсърди, че и развалихме темата с пресмятане на калории и сега май се подвизава под друг ник, а Goldish от лятото не е писала - май студентският живот е по-интересен от нас ;)

Abbi, в Банско казват "боров мед" на "сладко от борови връхчета". Може някоя от тях и това да има предвид - също е полезно, особено за кашлица при малките. Прави си се като обикновено сладко - берат се млади борови връхчета и се варят със захар. Едно време нашите правеха.
mindbender, други млечни, освен кисело мляко консумираш ли?

root
14th January 2010, 14:33
aniK, да... Защо???

aniK
14th January 2010, 15:54
aniK, да... Защо???

В последните няколко менюта няма, а не ми се връща ОТНОВО назад, вече ще науча мненията ти наизуст :D
Днес обядвах зелева салата и Cottage cheese и се замислих. Какво ядеш - сметана, извара, сирене, какво? Май каза, че и риба, ако съм запомнила правилно :roll: а яйца?

Jaynee
14th January 2010, 18:01
Менюто за днес :
закуска - 2 яйца, лъжичка ленено семе, 2-3 лъжици кисело мляко
обяд - 3 печени чушки с 2 белтъка и малка бучка сирене
вечеря - 3 печени чушки с извара, 2-3 лъжици кисело мляко и малко пуешко филе.

root
14th January 2010, 18:40
В последните няколко менюта няма, а не ми се връща ОТНОВО назад, вече ще науча мненията ти наизуст :D
Днес обядвах зелева салата и Cottage cheese и се замислих. Какво ядеш - сметана, извара, сирене, какво? Май каза, че и риба, ако съм запомнила правилно :roll: а яйца?
Извинявай за дългите постовете. Все едно съм накакъв дърдорко... Ще се постарая да са по-кратки.
Консумирам извара, сирене, кашкавал, яйца... Сметана, майонеза, риба - не :)
В момента менютата са ми по-леки откъм протеини, тъй като натоварванията са ми леки - главно са растителни.. Като се постопли времето ще разнообразявам и с животински, и на вече кълнове.

moly555
14th January 2010, 19:17
Извинявай за дългите постовете. Все едно съм накакъв дърдорко... Ще се постарая да са по-кратки.

Глупости! От теб научаваме много ;)

Днес:
05.45 топла вода с мед
06,30 елда със стафиди и малко орехи - не я варих този път и стана ужасна, според мен трябва да се доварява 2-3 мин, иначе става твърда
10,00 малко краставица + 30 гр кашкавал
14,00 пиле с гъби
17,00 малка ябълка
19,00 шопска салата с извара

2,5 л вода
чай

Abbi
14th January 2010, 19:55
Abbi, в Банско казват "боров мед" на "сладко от борови връхчета". Може някоя от тях и това да има предвид - също е полезно, особено за кашлица при малките. Прави си се като обикновено сладко - берат се млади борови връхчета и се варят със захар. Едно време нашите правеха.


aniK колежките ми са на ясно ,че мановия мед е от екскрементите на листните въшки.Така,че със сигурност не е от борови връхчета :D .

mindbender написа:

Извинявай за дългите постовете. Все едно съм накакъв дърдорко... Ще се постарая да са по-кратки.



Глупости! От теб научаваме много

Подкрепям твърдението на moly :2043: :2003:

Eто моето меню за днес
никога не съм си отчитала топлата вода,която пия всяка сутрин.Виждам,че вие го правите, сега ще го направя и аз.
Всеки мой ден започва с чаша максимално топла вода,втората с хладка вода с лъжичка мед,третата с топла вода със сока от половин лимон и лъжичка пчелен прашец разтворен в около 50мл. вода.Така до закуската съм изпила първия литър :wink:

закуска овесени ядки,ленено семе,бадеми,слънчегледово и тиквено семе,сусам,киви
междинно две хапки тахан халва
обяд около 400гр тиква,орехи,канела
междинно мандарина
вечеря една скумрия на скара и зелена салата

вода около 3л.
чай около 1л.

Препоръчайте ми хубав и истински зелен чай.Вие какъв пиете?

Abbi
14th January 2010, 19:58
moly аз елдата не я варя.Накисвам я от вечерта и сутринта е абсолютно мека.Според мен няма нужда от варене :wink:

moly555
14th January 2010, 20:25
Abbi, аз също я кисна от вечерта, но не става така хубаво както когато се свари, просто остава неразпъпила се, ако мога така да се изразя :) Като я сваря 2 мин в микровълновата и я запаря става разкош ;)

Зелен истински чай май трудно се намира ;) А тези за разхлабването не са полезни, така че май от тук никой не пие. Последно си бях взела от Ройбос - ужасна работа, така и си седи в пакета на сипно... Аз пия Утро, Старопланински, Мента, Горски плодове и много харесвам тези на PickWick. По-скъпи са, но са много хубави. Има едни кутии с микс пакетчета плодови или различни видове чай от света, много са хубави и са около 3лв-3.50 :)
Дано съм ти била полезна ;)

aniK
14th January 2010, 21:13
От популярните марки зелен чай любим ми е на Twinings с жасмин, на Tetley с лайка и горски плод, а Pickwick купувам, като няма друг (отново жасмин ми е любим). Най- много харесвам този на листа (organic grean tea), запарен в каничка. Знам няколко заведения, в които сервират и мисля, че го купуват от някакъв щанд в халите :roll:
На мен Ройбос с ванилия ми харесва, но сега всички чайове ми докарват адски киселини и не пия :( 2-3 пъти пих зелен чай, но и от него не ми е особено добре на стомаха (, който в момента се намира в слънчевия ми сплит :D )

mindbender, защо сметана не, заради маслеността ли? За другото - ясно. Какви сирене и кашкавал купуваш?

Abbi, и аз яко се отиквих вчера и днес - много тиква с много орехи и канела, дето я залях с мляко и яйца и си направих една част без захар. Имам и утре за закуска :D

blinblin
14th January 2010, 21:34
Hello :)
Чудих се днес дали да си напиша менюто,защото много ядох и сега коремът ми ме убива... :evil: :roll: Обаче така или иначе не съм писала меню от цяла вечност,та реших да си го напиша :)
закуска-купичка прясно мляко с мюсли
обяд-шопска салата
сл. закуска-1 корни
вечеря-шопска салата/маслини(доста маслини)/още около 50 гр. сирене и купичка гъбена супа...още маслини :oops:
около час след това-1 портокал
Направо ми се пръска коремът(ужасно подут е и ме боли доста),не знам как я побрах цялата храна за вечеря и този портокал накрая ми разказа играта...Утре ще я карам много внимателно,обаче апетита ми днес беше на макс(нямам си и идея защо...) :roll: :D
swe3tynka,ако и ти се чувстваш като мен като те боли коремчето направо не знам как оцеляваш,че и спортуваш редовно!Ти си направо героиня за мен!Аз не мога да мръдна от стола.... :D

root
14th January 2010, 22:47
mindbender, защо сметана не, заради маслеността ли? За другото - ясно. Какви сирене и кашкавал купуваш?
Точно за това... Дразнеше ми стомаха, за това и я спрях. Майонезата няма да я коментирам даже - добре, че съм жив!!!
Сиренето - козе. От години съм му свикнал. Много рядко купувам краве сирене (гледам да жълтее леко - На баба ми се струва най-добро). Кашкавалът - Маджаров и На баба... Изварата си взимам като ходя на гости при майка ми. Тя от някаква своя приятелка си я набавя и си гепвам и аз за вкъщи. :)

aniK
15th January 2010, 07:31
Оф, за майонезата няма какво да гооворим - тя, заедно с топени сирена и още много други неща не влизат в къщата ми :!:

И аз обичам козе сирене - свикнала съм от времето, когато баба ми правеше. Няма нищо общо с купешкото :? Баща ми до скоро правеше, но май не му се занимава и напоследък купувам.
Козето мляко баша ми го прави на извара, но е ултра-мега маслена и гледам да ям по малко от нея.

blin, храната ти на вечеря не е чак толкова много, но сигурно портокалът на края "ти е разказал играта".

aniK
15th January 2010, 07:37
Сори, много мразя, че не мога да променям поста си и трябва да пиша пак.
Исках още да напиша, че не трябва да се смесват много храните - колкото по-простичка комбинация, толкова по-добре (blin, може и затова да тти е било тежко). Дядо, Бог да го прости, доживя до дълбока старост без никога през живота си да е боледувал - той не знаеше какво е преяждане, а когато нашите се грижеха за него и му носеха по 1 купчина манджи, той си ги ядеше цяла седммица - на едно хранене, само от едното, дори това да са домати от буркан !!!!! :D
Аз пак ще повтроя, не мога да се храня разделно, но за доброто състояние на стомаха и организма като цяло, голям смисъл има да не му създаваме излишна работа.
Предполагам, че след време ще започна да се храня като mindbrender и най-вече майка му - с годините, особено жените, колкото по-малко натоварваме храносмилателната си ситема, толкова повече енергия ще имаме за други дела.

blinblin
15th January 2010, 07:46
Мерси,Аник :)Наистина повече така няма да смесвам храните,защото вчера чак след 3-4 часа ми се оправи стомахът...Добре,че днес всичко е добре.Ще гледам да се храня много семпло днес и да не смесвам много храните.Отивам да си играя тае бо-то и после ще си извадя списъка,който mindbender беше пуснал за храните :)
Лек ден на всички! :D

Abbi
15th January 2010, 09:21
Abbi, и аз яко се отиквих вчера и днес - много тиква с много орехи и канела, дето я залях с мляко и яйца и си направих една част без захар. Имам и утре за закуска :D

Аз толкова много я обичам,че имам ли я в къщи ума ми е все там :D

За козето сирене-виждала съм в магазините,много пъти съм се изкушавала да си взема,но все се притеснявам,че може да не ми хареса,че може да има някакъв дъх,знам ли... :P Ще взема да го пробвам най-накрая ,какво пък толкоз :D

Днес храната ми ще е умишлено по-малко,защото е новолуние и съм решила да го карам по-леко.

Менюто вече е решено
овесени ядки,ленено семе,ябълка и киви
кис.мляко
салата зеле,морков и цвекло
мандарина
шопска салата с извара

течности около 3л.

Хубав ден от мен!

aniK
15th January 2010, 10:21
Обаче под "козе" имам предвид бяло саламурено, обикновеното, не онова мекото с мухлясала обвивка :) То и второто е хубаво, но си е деликатес. Другото не мирише, то и колко е козе не е сигурно, но все пак... :)
За тиквата напълно те разбирам :) Моята я доядох сутринта :) Имам друга във фризера, но ще чака.

Лененото семе как го консумирате? Аз съм чела, че трябва да е току-що смляно. Цяло не се усвоявало, но сигурно като се сдъвче става. Бях се засилила да хапвам заради проблемите с гастрита, но пък също прочетох, че съдържа цианид и не е хубаво за бременни и малки деца :?

Jaynee
15th January 2010, 11:46
aniK, аз лично си купувам цяло и си го меля, но сега съм си взела някакво натрошено.
Имам въпрос към mindbender :) - вярно ли е, че лененото семе и масло са полезни за ставите? Чух го наскоро, но реших че е добре да чуя и второ мнение по въпроса.

Днес:
закуска - 150 гр извара с няколо лъжици кисело мляко и 4-5 резенчета шпек (знам че не трябва, много ми се беше приял)
обяд - 3 печени чушки в тефлоновия с 2 яйца и малко извара
вечеря - пуешко филе (около 150 гр) и кисело мляко.

Вчера много късно изпих чашка прясно мляко и ометох набързо 3 парченца черен шоколад. Незнам от мц ли е, но някой път като ми изщтрака нещо вечер .....

root
15th January 2010, 12:43
Полезно е - да. Не е само то - сусам, ядки, риба, зехтин също благоприятстват поддържанието на ставите. Също е от значение и приема на течности и движението. Йогите препоръчват да се консумират повече вегетариански храни при проблеми и болки.

Липсата на течности, прекалено много прием на киселинообразуващи храни и протеинови, непълното използване на ставния капацитет са причина за застой на ставната течност и образуването на наслагвания (вкл. отпадъчни продукти) по ставите. В добавка на това, излишните килограми и слабите мускули са допълнителна причина за такива наслагвания - тялото си има защитни фукнции и се стреми да се пригодява към условията и в случая го прави чрез ставите.

До колкото знам дафиновият лист е изключително полезен за ставната течност. Не съм пробвал, но съм слушал за него от съседа ми, който е излекувал шипове по целия си гръбнак. И пак вегетарианско хранене и упражнения!

Преди години имах много тежка контузия на глезена. Спортните лекари ми казаха, че няма да мога да ходя нормално, а за спорт да забравя. Освен месеците наред физиотерапии, упражнения и сумати процедури, правех оризова диета и всеки ден пиех сок от моркови. Диетата е много ефикасна, но и много тежка (60-дневна) и за това не ви съветвам да я правите. Иначе знам, че я правят националите по борба и щанги при счупвания в областта на ставите и при скъсани сухожилия. Майка ми я започна заедно с мен, тъй като имаше проблеми с пръстите на ръцете (бяха и се надули ставите и я боляха постоянно). Тя издържа само 1 месец, но се оправи! Аз я направих цялата. Първият месец ми беше много труден, но 2-рия го изкарах лесно. Глезенът ми е възстановен на 90-95%, леко по-халтав е от другия, но не ми създава никакви проблеми. Гледам да е на топло винаги, за да не изстиват нервите, тъй като от долната му страна на стъпалото има много.

Масажите също благоприястват за ставното омазняване.

Jaynee, правиш ли си упражненията? Ти да не си на някоя диета от рода на ПД и 90Д? Много протеини блъскаш, гледай да пиеш и много течности.

aniK, сиренето трябва да е твърдо, не меко!!!

Jaynee
15th January 2010, 13:19
mindbender, благодаря ти :) Правя нещо като нисковъглехидратен режим, но не е съвсем нисковъглехидратен, защото през няколко дни хапвам нещо по-въглехидратно. Не ми е много здравословен режима, мисля, защото баланса между веществата куца стабилно .. но и ми е много трудно да сваля последните 4 кг, затова прибягвам до подобни режими. Мислех си Дюкан да пробвам, защото знам, че от протеиновите дни ще ги сваля много бързо, но за 4 кг няма смисъл.

При мен липсата на течности е ежедневие. По принцип пия много малко вода, не само сега. Опитвам се да пия по литър и половина вода, но много трудно, насила я пия.
И не мога да спра кафето. По едно на ден не ми мърда, знам че е вредно и в по-големи количества възпрепятства набавянето на калции в организма (така ми каза лекарката). Не знам до колко е вредна чаша кафе на ден.

Jaynee
15th January 2010, 13:25
Офф, трябва да има бутон за редакция. Упражнения ми се отразяват добре, правя си ги по 2 пъти на ден всичките без последното. Не се хвърлям да го напрягам много, защото забелязах, че при изпъване напред от сгънато положение усещам някакъв много гаден дискомфорт. Преди операцията не можех да го изпъна напред, защото блокираше по някакъв начин. Сега не блокира, разбира се, но определено усещам дискомфорт при по-бързо изпъване. И слизането по стълби .. но това е по-скоро заради мускула.

Наистина много ти благодаря за упражненията, много добре ми се отразявам. (незнам за кой път го казвам) :)

дундарина
15th January 2010, 15:23
Къде е hatred???? :roll:

blinblin
15th January 2010, 17:55
Аз днес съм доста добре поне по мое мнение :)
6:00-фреш от портокал
11:30-200 гр. пилешко месо + много малка салата от кисело зеле
17:00-1 мандарина
около 19:30-салата от варено цветно цвекло с лук и подправки
и малко маслини :)
Как мислите? :roll:

poli_too
15th January 2010, 21:23
Здравейте момичета!Четох много от вашият форум,защото се чудя каква диета да започна.Имам да смакна около 20 кг и тожа трябва да стане до май,защото съм абитурентка.вие какви диети правете?какво бихте ме посъветвате?
знам че си постажям много трудна цел,но трябва да стане,защото веднъж съм абитурентка.
може би си мислите че съм поредхата абитурентка,сетила се в последния момент,но просто имах много време хормонални проблеми и много напълнях,а нямаше как да започна някаква диета.
Сега съм решила да ям новече плодове и зеленчуци,да спа сладките и хляба и въобще да намаля храната.Разбира се ще започна усилено да спортувам,защото иначе няма как.
Мепси предварително за разбирането и се извинявам,ако сам ви досадила с моите проблеми :roll:

Jaynee
15th January 2010, 21:43
Здравей, poli_too, първото нещо, което искам да кажа е - "веднъж си абитуриентка" ? Повярвай ми, живота ще ти поднесе неща, които са много по-хубави от една пиянска абитуриентска вечер. Не тръгвай с нагласата, че трябва в един точно определен момент да изглеждаш по определен начин. Вярно, че е важно за теб (както беше и за мен :) ), но най-важното е, че ако искаш да се оттървеш от тези 20 кг, не го правиш за една вечер, а за СЕБЕ СИ, за здравето си, за здравословния ти живот.

Има много диети, коя ще избереш зависи само от теб. За повечко килограми е подходяща Дюкан. Ето линк към темата за повече инфо: http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=12896. Но ти решаваш дали дадена диета би била подходяща за теб. В тази тема пишем здравословни менюта, критики, предложения. Разгледай темите за различните диети из форума, както и предните теми за здравословно хранене и отслабване (особени съветите на първите страници):
http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=12751
http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=9256

И ако имаш желание, пиши менютата си тук. Можеш да получиш много добри съвети и да оптимизираш резултатите. Само не се хвърляй в крайности, защото не водят до нищо хубаво :D Пожелавам ти успех !

poli_too
15th January 2010, 23:15
Благодаря за бързия отговор.Моите уважения към диетата на Дюкан,но вече и през нея съм минала.Миналата година отслабнах с нея,със 100 зора защото месото въобще не е от любимите ми храни,но за сметка на това ми се качи холестерола и изглежда не ми понася.
За сега се чувствам най-добре като ям повечко плодове,зеленчуци и постне зеленчукови супички.
Дано да успея,че много го искам :oops:

root
16th January 2010, 10:20
Jaynee, най-големият ти проблем са течностите, а не килограмите или храната... Пие се на глътки, а не по цяла или половин чаша наведнъж. Вместо да започваш с кафето, от което нямаш никаква полза рано сутрин, по-добре изпии 2-3 чаши течности и след тях да ти е закуската. Кафето не може да те събуди така както 1 гимнастика (йога, стретчинг или ЛФК). Даже според мен не е правилно нераздвижил се организъм да търси ефекта на кафета и да си седи на З... пред TV или компютъра... От тези протеинови диети (ПД и др.), работата на храносмилателните органи и бъбреците се увеличава в пъти (няма да задълбавам в подробности как действат диетите). За да се улеснява работата им и да се чисти тялото, изрично се казва в диетите да се пият повече течности. Тези дни на плодове са с цел почивка на органите...

Кое беше последното упражнение ??? Не си спомням... Копирай ми да видя, моля :) В такъв случай го изпъваш до състоянието на лек дискомфорт и ги прави по-бавно. Не е нужно да гониш крайната позиция. Ще доближаваш проблемната позиция и постепенно ще изпъваш все повече. Трябва да усещаш леко болката, така че да ти е приятна, че я има - това е показател, че мястото се лекува и възстановява. И си прави компресите със меда и зелето!!!

blinblin, според мен повече салата и по-малко месо е по-подходящо и леко :)

poli_too, не е нужно да правиш някаква диета. Можеш да коригираш менютата си и навиците на хранене :)

poli_too
16th January 2010, 11:08
Добро утро :D
mindbender,и аз съм решила така да не правя някаква определена диета просто да хапвам по-малко и да изключа калоричните храни.
За днес съм предвидила например:
Закуска-голяма чаша топло прясно мляко,обяд-тиква с мляко и яйце на фурна и зя вечеря кофичка кисело мляко с някакъв плод
А да попитав каква е тази гимнастика,за която говорите?
Аз имам в къщи кростренажор и бягам по няколко пъти седмично,но ми е малко отекчително затова искам да пробвам нещо ново

swe3tynka
16th January 2010, 11:16
Добро утро (:

blin, и според мен храната ти е много хубава :)

Ето го моето меню за днес, такова ще е и няма да има промени. Ще го карам няколко дни така, за да 'спадна', че след вчерашната кардио тренировка съм като балонче..ужас, няма да си правя повече такива експерименти :cry:

10:00: чаша топла вода с мед
11:00: паста от броколи с извара (100-150гр)
15:00: пъстърва на скара, салата домати и краставици
19:30: печено пилешко филе (120гр), салата домати и краставици

Вода: поне 2л (сигурна съм, ще ги докарам..като не ям въглехидрати и съм нон стоп жадна.)

Днес и утре мисля да не тренирам...ще си дам малко почивка.

Have a nice day :)

blinblin
16th January 2010, 12:01
blinblin, според мен повече салата и по-малко месо е по-подходящо и леко :)

Окей,но не бях сигурна дали киселото е зеле е добра идея,а бях в баба и нямаше с какво да го заменя :roll: :D
Днес съм решила да го карам на фрешчета от портокал и грейпфрут малко за разтоварване...Но за утре не съм сигурна каква храна да ям,за да не ми стане нещо на стомаха.Някакви идеи? :roll:
swe3tynka,менютото ти ми звучи многоооо вкусно :girl_eat:

swe3tynka
16th January 2010, 12:10
blin4e, аз пък се чудя дали утре да не разтоварвам с печена тиква..Така ми се яде..но не знам как ще ми се отрази на стомаха. Ще видя, може и да си го карам така както съм го замислила - НВД. Обаче няма да е изцяло безвъглехидртано, че ще се вкарам пак в онзи цикъл, от който едвам излезнах-> приключа ли, ще почна да нагъвам въглени като невиждала. И после емоционален срив. Лошо, лошо.. та, да менюто ми в крайна сметка ще е такова:

10:00 топла вода с мед
11:00: паста от броколи с извара (100-150гр)
12:00: 2 малки мандаринки
16:00: пъстърва на скара, салата домати и краставици
20:00: печено пилешко филе (120гр), салата домати и краставици

Така вече е по-добре ^^ Лелеле..умирам от жажда..вече съм изпила поне 1.5л, представям си до вечерта колко ще станат :shock: :)

stiuardka
16th January 2010, 12:42
Време е май и аз да се включа в темата :) Много често Ви чета,стремя се към този начин на хранене,но..не съм писала :) Гледам много мерни единици- минах времето когато мерих ,но ми е останало като спомен и долу горе се приближавам към количествата.Нека и аз спомена моето меню за днес(до момента)
8:00 - Кисело мляко с 2 лъжици овесени ядки(триците ми свършиха,та..заместих)
11:00 - Средно голяма ябълка
12:30 - Варено яйце,филиийка пълнозърнест хляб и малко сирене.

За момента е това :) Довечера ще реша какво ще хапна.
Течности пия много - и вода,и чайове(най-малкото заради бъбреците) затова няма да отбелязвам :) Лек и спорен ден :girl_in_love:

Jaynee
16th January 2010, 14:13
mindbender, вчера си направих система за пиене на вода .. Реших да редувам 1 ден минерална / 1 ден от чешмата и си държа бутилка 0.5л постоянно с мен. Вчера изпих 2л и половина, чак се учудих от себе си.

Не правя упражнението със степер и ето това за баланс:
от стоеж си вдигаш здравия крак, така че да го държиш с ръце близо то торса, а тялото ти да е право (глезен, тазобедрена кост и раменна става на 1 линия) - 2х30сек.
Иначе се чувствам много добре, когато го раздвижа с упражненията. Притеснява ме единствено пукането. То и другото си пука на моменти, но нали на него нищо му няма ... Примерно когато си лежа и после реша да се раздвижа и пука, без да ме боли или да усещам каквото и да е. (дебилско обяснение :roll: ) А копресите колко време трябва да ги правя?
А, да - по половин до 1 час йога сутрин си правя, но не го броя за спорт. А кафето е една много дълга тема, няма начин ...

Ето го менюто за днес:

закуска - кисело мляко с малко извара да стане като кремче и лъжица ленено семе.
обяд - 200 гр пилешки гърди на фурна, 1 голям задушен морков на колелца с лимон и малко салатка от зеле
вечеря - броколи, морков, чушка, заляти с яйце и запечени.

root
16th January 2010, 15:39
Ясно... Щом те натоварва упражнението, ще го правиш по-нататък като ти се пораздвижи добре ставата и заздравиш връзките около коляното. Пуканията ги има точно поради тази причина - недостатъчно синовиална течности и недостатъчно движение, и че заради слабите мускулите повече тежест пада върху ставата. Подхранвай я и с подходящи храни и повече течности.

Интересно ми се стори това за вечеря, ще го пробвам утре :)

moly555
16th January 2010, 16:14
Blin, от киселото зеле няма нища страшно. Даже то е много полезно и хубаво като ястие. Ще ме накараш и аз да си сготвя :)
Swe3ty, не знам дали тиквата цял ден ще ти понесе на корема, не знам дали е удачно да го изпробваш, попрочети малко за нея и как ще ти повлияе на твоите проблеми :)
Jaynee ме изненадва с интересните си рецепти както винаги ;)

За днес:
07.00 фреш от портокал и грейпфрут
08,00 овесени ядки със сушени плодове и малко орехи
11,00 3 малки мандарини
14,00 сирене по шопски с малко пилешко
17,00 2 бр малки кивита
19,00 шопска салата с извара или кисело мляко, че напоследък ми и по-добри храната вечер да е изключително малко, не знам защо, просто се чувствам в пъти по-свежа

3 л вода
много чай

Днес си купих чай от арония, ябълка, мента, плодове и съм много доволна. Купих си и степ за аеробика, довечера какво изпробване ще му ударя - толкова много го исках :)

swe3tynka
16th January 2010, 16:23
Moly, няма да го правя. Ще съм на стандартното си НВД известно време, като ще имам и 'зареждащи' дни веднъж седмично (на 6 дена), в които ще увеличавам количествата на плодовете и овесът. Иначе засега така :) Само вечерта ще видя дали ще хапна салата с пилешко филе или с извара, каквото ми се дояде :)

Сега ще ти пиша ЛС за йогата ^^

blinblin
16th January 2010, 18:24
А пък аз не успях да издържа само на фрешове и плодове.В крайна сметка коремът ми си кажа тежката дума :lol: и си сготвих.
Значи за днес:
12:00-малка ябълка
13:00-фреш от портокал
17:00-фреш от портокал
18:00-печени гъбки около 120-150 гр.
около 9- 1 пъстърва с лимон + два домата с малко сирене
Днес няма да си легна преди 12/1 и затова вечерята ми е толкова късно :)
Харесва ли ви? :roll:

Abbi
16th January 2010, 19:14
Лелеее,колко сте изписали!

mindbender искам и аз да попитам за тези упражнения за болни колена.Може ли малко инфо :D
blinblin на мен ми харесва полуразтоварващият ти ден :P
moly както винаги си с перфектно меню.Честит ти степ за аеробика.
swe3tynka много ми харесва менюто ти,да не би пък прекалената консумация на протеин да не ти понася и това да ти създава дискомфорт на коремчето :(
Jaynee браво за водата.Винаги си носи шишенце с вода с теб,аз така правя.Отначало приятелите ми се шегуваха с това,но сега го приемат за съвсем нормално.

Ето менюто ми за днес
9:00 300гр. кизело мляко
12:00 салата зеле, 1 купичка боб
16:30 пилешко филе на скара,чаша червено вино ,парче торта :oops: бях на детски рожден ден

3л. вода

aniK къде се губи?

blinblin
16th January 2010, 19:31
Купих си и степ за аеробика, довечера какво изпробване ще му ударя - толкова много го исках :)
Искам и аз,искам и аз :D
За колко си го взе? :roll: :)

swe3tynka
16th January 2010, 20:06
Abbi, не, напротив.Мен въглехидратите ме подуват много (особено плодовете). Когато ги огранича за сметка на протеините, коремчето ми бързо се възстановява, сега се замислих и го установих.. Затова ще пробвам малко така, да видя как ще ми се отрази (:

Ето ми менюто в окончателен вид:

10:00: топла вода с мед
11:00: паста от броколи с извара
12:00: 2 мандаринки
15:00: пъстърва на скара, шопска салата (без сирене или извара)
20:00: шопска салата с извара

Течности: 3л + (чаша зелен чай, минерална вода, мин. вода с лимон..)


Ама още ще пия, жадна съм. :roll:
Как ми е храната иначе..

root
16th January 2010, 20:44
Moly! Good job :)
blinblin, харесва ми до 17ч. Интересно защо не издържа цялия ден ???
Abbi, упражненията на Jaynee са за нейния проблем с менискуса. Те са рехабилитационни. На теб какво ти има по-точно?... И мен са ме базикали за водата :D

swe3tynka
16th January 2010, 20:53
mindbender, защо на мен не ми говориш? :o Лоша ли ми е храната?

blinblin
16th January 2010, 21:04
blinblin, харесва ми до 17ч. Интересно защо не издържа цялия ден ???

Щях да умра от глад :roll:
И ми замирисаха гъбките от фурната :oops:

root
16th January 2010, 21:18
swe3tynka, последните ти няколко менюта са ти добре. Пооправила си ги малко. :) Следя аз, не си мисли че ти прескачам постовете... Опитвам да си представя как би ми подейства на мен тази НВД и размишлявам... Извинявай, ако ти се е сторилo, че си пренебрегната!!!

Иначе менютата на Moly ми харесват най-много... Тя най-добре знае какво харесвам и как се храня. И виждам се доближава до моята философия. Пък и толкова постоянна машинка като нея не съм виждал (ВСЕКИ ДЕН ЙОГА) :D

blinblin, към такива дни свиквай постепенно. От глад няма да умреш, стига да пиеш достатъчно течности и си спокойна :)

moly555
16th January 2010, 21:42
Много хвалби, много нещо хаха. Благодаря :) Знаете, че и вие много ми помагате и ме вдъхновявате :P
Blin, сега открих, че степ аебориката е страхотно забавление. До сега съм играла степ аеробика с микс тае-бо упр. Умрях от кеф :) В Буграс знам, че имате TCM магазин, била съм там. Това е универсален немски магазин с всякакви стоки. Степът е от подобен магазин тук в София и е 29 лв, на 2 нива. Мислех, че ще ми е несък, но на първо ниво за сега ми е добре. Сега ще се разровя и за още клипчета из торентите за степ аеробика :)
Препоръчвам ви го, голям кеф е ;)

aniK
17th January 2010, 08:42
aniK къде се губи?

Тук съм аз, но нямам какво да напиша :roll: Яд ме е на себе си, че дояждам едни овесени бисквити (аз ги правих от овесени ядки) и много ми вдигат въглехидрата. Много са хубави и не ми се изхвърлят, та се "налoжи" вчера да ям 2 на зкуска и 2 следобяд :? Днес са последните и скоро няма да направя. Изчислих им калорийна стойност около 70 на бисквита - 2 са горе-долу колкото 1 Corny, което аз не уважам много (като всяко т.нар."диетично" нещо) :? На всичкото отгоре и аз чопнах от баварския крем на една торта вчера на детски рожден ден :? :evil:

Swe3ty, подуваш от фибрите, а не от въглехидратите като цяло ;) Пък в полодовете специално има и сокове, чиято киселинност те дразни. Просто искам да внеса уточнение ;)

Abbi
17th January 2010, 09:39
aniK давай бързо рецептата за тези овесени бисквити :D

moly кажи ми моля те по колко овесени ядки ядеш сутрин на закуска,като количество?Виждам,че ги ядеш "чисти" и аз опитах,но ако не се настържа ябълка вътре не ми стигат и след тях съм още гладна.Преди ги смесвах с кисело мляко,но сега избягвам тази комбинация по препоръка на mindbender.

aniK
17th January 2010, 09:59
aniK давай бързо рецептата за тези овесени бисквити :D


2 яйца, 50гр разтопено масло или маргарин, 250 гр кафява захар (аз сложих 100 и пак са сладки) - това се разбива и към него се прибавят 250 гр овесени ядки, канела и какао. Аз нямах какао и не сложих. Разбърква се хубаво.
Пекат се върху хартия за печене, намазана с олио (може и без него) в загрята на 180С фурна 20-тина минути.Ако е повече - прегарят. Гребва се с лъжица и се изсипва върху хартията. От това колчиество стават около 20 сладки. По Коледа една жена ни черпи и на мен много ми харесаха. Все си мислех, че са с мед. Излишно е да казвам, че в къщи само аз си ги харесвам :D Първият ден са по-твърди, а после омекват. Към 8-мия ден обаче идват в повече, а започват пак да се втвърдяват и се "налага" изяждане :mrgreen:

moly555
17th January 2010, 10:26
moly кажи ми моля те по колко овесени ядки ядеш сутрин на закуска,като количество?Виждам,че ги ядеш "чисти" и аз опитах,но ако не се настържа ябълка вътре не ми стигат и след тях съм още гладна.Преди ги смесвах с кисело мляко,но сега избягвам тази комбинация по препоръка на mindbender.

Abbi, не ги ям чисти :) Слагам по 3 супени лъжици овесени ядки (сега си взех от фините) + малко сушени плодове (купувам си на сипно кайсия, манго, стафиди и каквото там решиш), но гледам да е един вид плод. Накрая добавям малко орехи - 5-6 броя. Накисвам във вода от вечерта и на сутринта всичко това е готово и набъбнало. Даже не слагам мед, защото плодът си има негова си захар :)
Вчера си купих и готово мюсли от Kaufland за малко смяна и ще си редувам комбинациите. Даже имам малко сусам и се чудя дали от време на време да не замествам орехите със сусам?

Jaynee
17th January 2010, 10:57
Здравейте,
днес имах много добрите намерение да хапна нещо по-засищащо за закуска и да продължа с плодове и фрешове от портокал. ОБАЧЕ .. майката на приятеля ми е решила да готви някакво свинско с лук и един куп глупости, които няма как да ям, а тя много се цупи като не и се яде от манджите. И в добавка мисли, че съм много отслабнала, разболявала съм се, защото не ям пържени филийки за закуска и така ... Върви обяснявай, че съм 60 кила и това няма как да е "слабо" ...

Единствения начин да стигнем до консенсус с нея е да направя някаква салата и да задуша зеленчуци, за да ям с тях нещо .. Предложения ?

Иначе за закуска си направих някаква много гадна измишльотина ..
3-4 лъжици кисело мляко, 2-3 ореха смлени, ленено семе, лъжица овесени трици и малко мед. Мисля , че стана гадно от меда.

Та .. ако някой ми даде предложение какво да измисля, за да го ядат всички, ама и аз в това число - бройте ми го за обяд :D

нататък ще си хрупкам хубавите зелени ябълки, които си купих вчера..

blinblin
17th January 2010, 18:34
Къде сте? :)
За днес:
12:30-салата Цезар
15:00-1 голяма ябълка
17:30-1 мандарина
18:30-1 пъстърва с лимон
около 19 и нещо- 100 гр. печени гъбки

Ако огладнея пак може да хапна някоя ябълка или портокал :)

swe3tynka
17th January 2010, 19:27
Тук сме, тук сме ^^

Лелее..аз сега се прибирам, 4 часа снимахме навън, на 1 градус, а бях по къса рокличка и тънък чорапогащник..обачеее станаха жестоки кадри, много съм доволна!!! :P

Ето ми днешното меню, спорт-няма.

09:30: топла вода с мед
10:00: печена ябълка с пълнеж от орехи и стафиди, поръсена с канела :girl_eat:
13:00: печено пилешко филе (120гр), салата домати краставица
19:00: шопска салата с извара

Течности: около 2л

Abbi
17th January 2010, 19:36
aniK и в къщи само аз си ям моите "бъркочи",както ги наричат :D Тези бисквитки ми звучат вкусно и със сигурност ще се пробват :wink:
moly аз слагам 4 с.л.,но не подслаждам с нищо-нито сушени плодове ,нито мед.Иначе знам ,че сушените кайсии са много полезни.Не заменяй орехите със сусама,а освен орехите прибави и сусам.Аз така ги ям.Учудващо е колко много е полезно това мъничко зрънце сусам,просто уникално!
Jaynee поне в моето семейство няма такова нещо-хем всички да го харесат,хем да е и по мой вкус :D
swe3ty за къде снимаш?

Менюто ми за днес
овесени ядки,орехи,ленено семе,сусам,настъргана ябълка,канела
яйце,извара и тиквичка на тиган без мазнина+салата зеле с морков
портокал
бялото месо от печено пиле+салатаот маруля,краставица,домат

2л.вода

blinblin
17th January 2010, 19:47
Лелее..аз сега се прибирам, 4 часа снимахме навън, на 1 градус, а бях по къса рокличка и тънък чорапогащник..обачеее станаха жестоки кадри, много съм доволна!!! :P


swe3tynka,знаеш ли,че те нямам във Фейсбук?Днес сутринта се сетих :(
А иначе надявам се да не си измръзнала :)

swe3tynka
17th January 2010, 19:55
Лелее..аз сега се прибирам, 4 часа снимахме навън, на 1 градус, а бях по къса рокличка и тънък чорапогащник..обачеее станаха жестоки кадри, много съм доволна!!! :P


swe3tynka,знаеш ли,че те нямам във Фейсбук?Днес сутринта се сетих :(
А иначе надявам се да не си измръзнала :)

blin4e, Savina Nikolova ми е името, можеш да ме аднеш (:
Ами поизмръзнах как да не съм, направо ми се гадеше от студ, ноо.. сега съм ок и съм доволна, така че всичко е тип топ ((:

blinblin
17th January 2010, 20:00
.. сега съм ок и съм доволна, така че всичко е тип топ ((:[/i]

Това е най-важното :)Ей сега ти пращам покана :)

moly555
17th January 2010, 20:28
Хей момичета, как изкарахте почивните дни :)
Swe3ty, да качиш фотосесията във фейсбук ;)
Abbi, пробвай овесените ядки със сушени плодове - според мен е по-добре от сурова ябълка в тях ;)
Blin, добре се справяш, както винаги ;)

За днес:
08.30 фреш от портокал и грейпжрут
09,30 овесени ядки със сушени плодове и орехи
14,15 зеленчуци с кайма на фурна - става супер ;)
16.30 малко тиква
19,00 салата зеле и моркови с 50 гр сирене

2 л вода
много чай :)

aniK
17th January 2010, 21:39
Хи-хи, ще взема и аз да постна едно меню

8:00 - лъжичка мед, чаша топла вода, нескафе с мляко
9:00 - 2 овесени бисквити
11:00 - 1 киви
12:30 - голяма зеленчукова салата и порция миди натюр (това в "Добро")
17:00 - нескафе с мляко, 1/3 банан, 5-6 бадема
20:00 - голяма зеленчукова салата и още 1/3 банан

В "Добро"-то стояхме 3 часа и не устоях на мидите, иначе щях да си бъда само на салата. Те май сега не са ми много "полезни", но не ям всеки ден. После се чувстях като "слон-балон", но аз напоследък все така си се чувствам :D :D :D

Abbi, с мъж ми на глава не мога да изляза по отношение на храната (в частност количеството хляб), но поне готвя диетично. Понякога успява да хареса и някои типично "мои" неща (с годините става все по-суетен и се притеснява от килограмите ;) )В неговото семейство се хранят по най-ужасния начин. В тази връзка, Jaynee, искрено ти съчувствам :D На мен "специално" ми приготвят нещо "диетично" като панирани чушки или пилешки филенца, НО ОТНОВО панирани или пък риба...познай - панирана :D Просто готвят почти само на газов котлон, всичко е пържено, но преди това оваляно в брашно :shock: После защо били с високо кръвно, захар и не знам какво още :? Аз наблягам на салатите и напоследък се научиха да ми купуват готово печено пиеле, от което ям гърдите ;)

Swe3ty, и аз ще чакам фотосесията - ама днес беше изключително студено :(

Jaynee
17th January 2010, 22:28
aniK, дааа и тук всичко е на газов котлон, с картофи, брашно, пържено, панирано или с майонеза. Много трудно си намирам нещо, което не е бъкано с въглехидрати. Обаче им направих една салатка от броколи, лентички моркови, карфиол, леко парнати тиквички с лимонов сок за мен и дресинг със сметана и подправки за останалите. :)
Получи се, не си го ядох само аз ! :wink:

root
18th January 2010, 14:58
aniK, доживяхме да ти видим менюто :)

Jaynee, защо не си готвиш сама?

princesavm
18th January 2010, 15:41
Здравейте момичета,

В тази тема съм нова,чета от няколко дни и признавам,че супер много ме зарибихте по здравословното хранене :)))))
Много ми е трудно,защото съм си лакомийка,но пък имам воля.
Иначе с килограмите нямам проблем (165 / 50 кг),но все по-често се замислям на какво си подлагаме здравето с лошата храна ...
Имам въпрос към Аник - виждам,че пиеш нес кафе и понеже аз кафето не мога да го изоставя,искам да те питам по-добре ли е нес от еспресо?

Jaynee
18th January 2010, 17:29
mindbender, сама си готвя, бях на гости за няколко дни :)

moly555
18th January 2010, 19:42
Здравейте момичета,

В тази тема съм нова,чета от няколко дни и признавам,че супер много ме зарибихте по здравословното хранене :)))))
Много ми е трудно,защото съм си лакомийка,но пък имам воля.
Иначе с килограмите нямам проблем (165 / 50 кг),но все по-често се замислям на какво си подлагаме здравето с лошата храна ...
Имам въпрос към Аник - виждам,че пиеш нес кафе и понеже аз кафето не мога да го изоставя,искам да те питам по-добре ли е нес от еспресо?

Мисля, че Аник не пие често нес кафе, но тя ще каже ;) Хайде, добре дошла и постни 1-2 менюта ;)

За днес:
09.30 овесени ядки със стафиди и орехи
12,30 зеленчуци с малко кайма на фурна
16,00 варена тиква
19,15 салата зеле и моркови + около 20 гр сирене + малко извара

2,5 л вода
0.75 чай

blinblin
18th January 2010, 19:58
Аз съм много тъжна,защото има страшно много за учене до сряда включително(наистина страшно много :cry: ) и нямам никакво време за спорт.Дори не знам дали ще имам време да спа...Тъпа диплома :?
Но поне по отношение на храната поне по мое мнение съм добре :)Казвайте и вие какво мислите :)
10:00-фреш от портокал
12:00-3 варени яйца + 80-100 гр. сирене
16:00-1 голяма ябълка
20:20-150 гр. печени гъбки(много ги обичам,а и ми са лесни за приготвяне,кога вкъщи няма нищо сготвено) + 80-100 гр. сирене

moly555
18th January 2010, 20:22
Аз съм много тъжна,защото има страшно много за учене до сряда включително(наистина страшно много :cry: ) и нямам никакво време за спорт.Дори не знам дали ще имам време да спа...Тъпа диплома :?
Но поне по отношение на храната поне по мое мнение съм добре :)Казвайте и вие какво мислите :)
10:00-фреш от портокал
12:00-3 варени яйца + 80-100 гр. сирене
16:00-1 голяма ябълка
20:20-150 гр. печени гъбки(много ги обичам,а и ми са лесни за приготвяне,кога вкъщи няма нищо сготвено) + 80-100 гр. сирене

Blin, сиренето ми се вижда повече, но пък ти не ядеш така редовно като мен, така че не мисля, че е проблем ;) Само не ми харесват дупките, доста време оставяш между храната. Предполагам ставаш късно, за да ти е закуската към 12 хихи :) И аз имам супер натоварен график и те разбирам, но задължително си оставяй време за сън, иначе на следващия ден ще си уморена и скапана! Мисли позитивно и се опитвай да вършиш някои неща в движение, за да ти остово повече време. Плюс това си наложи да намериш половин час за някое клипче с упражнения :) Давай Blin, още малко остана до края ;)

blinblin
18th January 2010, 20:36
Моли,наистина нямам никакво време.В момента пиша, докато вечерям.Имам да уча по история 5 огромни урока за сряда,за да мога да имам 6.По немски всеки ден имаме контролна и изпитване и отделно имам и по другите предмети да уча.Нямам търпение да мине срядата...Тогава ще остане само немския.
Иначе за закуската аз не закусвам :oops: ,пия фреш от портокал...Просто не огладнявам сутрин.Ще се опитам да оправя часовете :)

aniK
18th January 2010, 20:39
aniK, доживяхме да ти видим менюто :)


Моите са еднотипни, а сега и ситуацията е леко "извънредна". В нормални условия не закусвам, обядът ми е салата с млечни/яйчени, а вечерята салата с месо. Имам плод/ядки към 11 и към 16ч, много вода, зелен чай и 1 нескафе с мляко..

Moly, за съжаление напоследък ми се събира доста нескафе :( Аз го правя много слабо - 1/2 чаена лъжичка в огромна чаша с малко мляко, но пак си е кафе :( Свикнала съм да имам топла напитка няколко пъти в деня, а сега никакви чайове не ми понасят (направо ми се повдига :( ). Наливам се с вода и редично кафе :?
princesavm, казват, че нескафето е по-малко вредно от еспресото. Аз по принцип не обичам силни кафета. Ако няма нес, пия понякога шварц (от филтър машина). Имах период от около 2 години, в който не близвах кафе, но се "подлъгах" отново по онези хубави големи млечнo-кафеени напитки в Онда, Starbucks, Coffee heaven и т.н.

blin, ако организмът не е починал - нищо не правиш - нито с ученето, нито с храненето. Не се стресирай, ще се справиш с всичко, знаеш го ! Гъби със сирене не е ли малко "недобра" за храносмилането комбинация :roll:

Сега и аз ще забъркам едни овесени ядки със стафиди за утрешната закуска ;)

Jaynee
18th January 2010, 21:10
Здравейте :)

ето го моето меню за днес:

закуска - филийка зърнена мозайка с извара и парче пуешко филе
обяд - броколи, морков, 1 яйце в тефлоновия с лъжичка сметана
межд. - 2 мандарини, 30 грама фъстъци
вечеря - 1 печена чушка, извара, кисело мляко, пуешко филе, малко ленено семе .. нещо като салата тип снежанка трябва да е :)

Обаче нещо не ми се отрази добре, боли ме корема от следобяд и си мисля, че е от фъстъците в комбинация с плодове ..

Трябва да уча за изпит, а се чудя по цял ден какво да си готвя или вися из фейсбук , ужас просто .......................

Jaynee
19th January 2010, 09:53
Напоследък много липсвате :(

Искам да попитам нещо :) Тази сутрин си правих дюканска палачинка обаче се получи много странна. Може ли който е правил да сподели как точно я прави? :D

root
19th January 2010, 10:34
aniK, а ти защо не закусваш??? :roll:
blinblin и Jaynee не мешайте протеините. Jaynee, твоите менюта понякога са такова миксиране, че си товариш излишно храносмилателните органи. А и течностите предполагам все още са ти в малки количества.

root
19th January 2010, 10:36
Една приятелка е писала за сестра си. Мисля ще ви се стори интересно:
http://shakita5.blogspot.com/

swe3tynka
19th January 2010, 10:42
Jaynee, това е моята рецепта за овесена палачинка, става супер вкусна (по-вкусна от истинска :P ):

1 яйце
2с.л. прясно мляко
1с.л. овесени трици
1с.л. крема сирене/ извара
щипка бакпулвер

Всичко се смесва. Можеш да си направиш 2 малки или 1 голяма палачинка :)

Jaynee
19th January 2010, 11:08
Благодаря ти, swe3tynka !

mindbender, с това смесване на протеините, извара+месо или извара+кисело мляко ли визираш ? Наистина много често го правя .. обаче не знам защо не е добре.

Водата още не ми е на 2 л., но поне към 1.5 горе-долу успявам :)

root
19th January 2010, 11:22
Точно него го визирам. Даже и растителни с животински протеини. Но ще ти пиша главна за 2-рите, тъй като са по-сериозното. Различните протеини изискват за обработката си различни храносмилателни сокове и времето за обработка. Миксирането ти води до излишно задържане на храна в стомаха, в някой случай некачествена обработка (заради храносмилателните сокове), оттам и усвояването на веществата се нарушава. Предвид че искаш да отслабва и си се спряла на тези протеинови диети (или дюкански), поне се храни така, че да усвояваш храната, а не да трупаш отпадъчни продукти. Малки количества, и по-прости менюта. Не е нужно да смесваш какво ли не. Тялото ти не набавя ли нужните му вещества, винаги ще имаш или проблеми с килограмите или здравословни.

root
19th January 2010, 11:25
Водата ти за такова хранене е малко. Но то и количествата ти храна не разбрах какви са...

Горе постнах 1 линк, ама трябваше да е този -> http://shakita5.blogspot.com/2010/01/gabby-you-are-amazing.html

aniK
19th January 2010, 14:39
Горе постнах 1 линк, ама трябваше да е този -> http://shakita5.blogspot.com/2010/01/gabby-you-are-amazing.html

Хубаво е, че обратът е бил положителен :!: За съжаление много момичета не успяват да "се преборят" :( Всекидневно се сещам за hatred и се моля да е добре - здрава и щастлива :!: :!: :!:

Моята закуска - не закусвах по принцип, защото вечер ям доста. Сутрин до към 11ч. съм на течности. Закуся ли, после ще изям света, а и целият ми метаболизъм се обърква.
Сега обаче вечер ям рано и много малко и сутрин се събуждам гладна. Смятам, че просто трябва да има интервал от време, в който организмът да се "изчисти" :D Иначе става едно задръстване... :P

root
19th January 2010, 15:39
То е пресен случай и днес разбрах за него. Но като изчетох и направо си бях шокиран. Все пак ги познавам от доста години момичетата, като с едната (писателката) си поддържам повече връзка. Именно тя днес ми прати това да го прочета и после поразпитах...

Странно ми е как разсъждават момичетата, че се докарват до такива болести. Имаше 1 тема тук във форума, за 1 момиче, което гладуваше и искаше да свали 15кг за 1 месец. Аз и обяснявах поне да яде плодове и леки храни и после да внимава със захранването, че не е правилно лишаването от храна. И други хора и писаха, но тя си мрънка своето. И всичко това заради 1 момче. Обаче някои са много твърдоглави, правят като че ли напук. А с hatred какво е станало всъщност? Имаш ли някакво инфо за нея как е сега?

При теб също стои въпроса за добро усвояване на храната. Закуската и леката вечеря според мен са задължителни. Най-голямото задръстване става при липса на течности. Другото е след вечеря - ако като легнеш и в стомаха ти все още се обработва храна.

aniK
19th January 2010, 15:57
Ами храненето ми зависи от начина на живот - ако например ходя на работа и трябва да ставам рано, да тренирам, да взема душ и др."тоалетни" дейности, да оправя децата и т.н., едва ли ще закусвам :D Аз обаче си мисля, че ще продължа със сегашния си начин на живот, затова ще имам достатъчно време сутрин да мина през "течната" фаза и малко по-късно да закуся ;) Много държа на добрия си метаболизъм и гледам да не се утежнявам с много храна - ям често и по малко, пия много течности, мелничката да работи ;)

hatred пишеше много активно докато в крайна сметка не и поставиха диагноза "начална фаза на анорексия", която според мен си беше "напреднала фаза". Надявам се сама да си е "забранила" всякакво четене, писане и участие в подобни форуми :!: Нямаме пресни новини от нея, но се надявам всичко да се развива в положителна насока!!!

princesavm
19th January 2010, 15:59
Аз имам два въпроса:
1/.С какво ядете овесените ядки сутрин?Аз си ги правя с прясно мляко - това добре ли е?
2/.Водата,която пия през деня,по-хубаво ли е да е топла(леко гореща) или няма значение?Четох,че първата чаша сутрин е полезно да е гореща,но за през деня ми е интересно :2016:

root
19th January 2010, 16:18
aniK, аз "закуся ли, после ще изям света" го разбрах почти буквално :D За това и те поразпитах така... Много жалко за момичето. Дано се е оправила. От този форум както ползи, така и вреди може да излезнат. Но всеки си носи отговорността.

princesavm:
1. С мед, сушени или пресни плодове, ядки... Най-добре ги накисвай във вода, може и фреш.
2. Топла - да, гореща - не. Преварявай я и като поизстине леко, атакуваш. Не преварявай минерална вода!

princesavm
19th January 2010, 16:21
Ами аз претоплям минерална,защото чешмяната е направо отврат...защо не е добре да се преварява минерална?
И пак да питам - овесени ядки с прясно мляко не е добре,така ли?
И още едно въпросче имам- никъде не виждам в менютата риба тон - това,защото е консервирана ли?

root
19th January 2010, 16:51
Зависи от минералната вода... По принцип те са с някаква формула. При преваряването е възможно да се повиши или понижи минерализацията им... Kупувай си изворна или трапезна.
Ядки с мляко: http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?p=624690&highlight=#624690
Аз консервирани храни не консумирам. Същото се отнася и за рибата.

princesavm
19th January 2010, 16:55
Мindbender,благодаря много :)

Jaynee
19th January 2010, 17:09
Ето го моето меню:

9 ч - дюканска палачинка с извара
14 ч - сок от моркови от магазина (пътувах, а ми става зле в автобуси и ми падна кръвното)
16 ч - половин кофичка кисело мляко с лъжичка ленено семе
17 ч - мандаринка
19 ч - 200 гр. пилешки гърди на скара и зелена салата

Много кофти се получи днес, особено с тази "дупка" межу 9 и 2 .. Мразя да пътувам с автобуси!

Ще се постарая да следвам съвета на mindbender да не смесвам протеини. И в тази връзка имам въпрос - яйца с извара ? пак ли се брои ?

blinblin
19th January 2010, 18:13
mindbender,ще се постарая да не ги смесвам.
Днес много ме болише гърлото до преди час-два и менюто ми не е кой знае колко добро...
12:00-половин скумрия(аз обичам само пъстърва и трябваше да я изям буквално на сила...) + половин купичка супа от гъби
14:00-около 10 сурови бадема
16:00-1 ябълка
18:00-2 купички супа от гъби
20:30-може би 2 сърмички,ако съм гладна
Днес не е много добро менюто,но ми беше кофти ден и просто гледах да не ям лоши храни...
mindbender,радвам се,че нещата са потръгнали добре за момичето.Наистина много тъжно и неприятно е,че такива неща се случват и най-лошото е,че са доста често срещани напоследък.Самата аз знам за няколко момичета в у-щето ми,които имат анорексия... :(
Аник,надявам се все пак Хатред да се включи някой ден и да ни каже как се справя.Искрено се надявам всичко при нея да е наред!

root
19th January 2010, 18:46
Jaynee, ето ти храни, който не трябва да се смесват помежду си : зърнени, бобови, млечни (тук ти е изварата) продукти, яйца, месо, риба. :)

blinblin, покрай този интернет май са зачестили тези проблеми. Другото идва от главата...

Abbi
19th January 2010, 21:16
Привет и от мен!
Ето ми менюто
топла вода 3 чаши:първата само вода,втората с мед,третата с лимон
ябълка
овесени ядки,стафиди,орехи,ленено семе,сусам и канела
сарата зеле,морков,цвекло и половин скумрия
мандаринка
шопска салата с извара

около 4л.течности

Искам да ви питам някой правил ли е пречистване на организма с "житен режим" ?

root
19th January 2010, 21:53
Браво, Abbi!!! Най-хубовото меню, което съм виждал в темата. Като прескачам мойте де :D

За житния режим, 3-дневния или 10-дневния??? Правила ли си и преди такива режими или сега за 1-ви път? :)

Abbi
19th January 2010, 22:14
Благодаря за хубавите думи!Старая се и се уча от най-добрите,какво да ти кажа! :D

Става въпрос за 10 дневния житен режим.Никога не съм го правила,но в офиса колегите се канят да го правят,та затова искам малко инфо.Иска ми се и на мен,но ме спира може би еднообразието. Като че ли по-скоро съм "за",но не съм решила още.
Ти правил ли си го?

root
19th January 2010, 22:36
Хахаха, и аз благодаря :D

Ако си правила преди дни на плодове, ще ти бъде по-лесно. Но ако не - си идват стресиращо на тялото. Причината е най-вече чистенето на организма, при което е нормално да се чувстваш напрегната например. Ако не бързаш толкова, изчакай известно време за да ти обясня по-подробно и да те напътствам и по време на режима. Хубаво си е някой да те стимулира. То не е само до храна в случая, а си трябва и спокойствие и нагласа. Най-важното е захранването след това, където много хора правят грешки. И аз съм правил грешки! Ще се появя след няколко дена и ще помагам.

Пожелавам ви по-здравословни менюта и да сте по-активни и усмихнати. До скоро и да НЕ СИ ПРОПУСКАТЕ ЙОГАТА!!! :)

aniK
20th January 2010, 09:04
Пожелавам ви по-здравословни менюта и да сте по-активни и усмихнати. До скоро и да НЕ СИ ПРОПУСКАТЕ ЙОГАТА!!! :)

Това много "на прощаване" прозвуча :D

Менюто на Abbi е пърфект и по моите критерии. Иначе не винаги съм съгласна с mindbender ;)
Днес към накиснатите овесени ядки добавих парче тиква ;) (Abbi, докато те прочетох и я направих ;) ) Стана много добре. Те "утежнявам" с орехи, да не стане много калорично :roll:

marsi
20th January 2010, 09:46
Здравейте здравейте!
Тука по-старите кучета ме знаят,по-новите не,но казвам на всички ПРИВЕТ!Тук виждам едно ново попълнение mindbearer и страшно много ми харесват съветите,които дава,до голяма степен се припокриват с моите разбирания.На другите мацки забелязвам са им много хубави менютата,браво!
Аз съм вече в Норвегия и нямам много време за писане,но ще разкажа набързо какво става при мен.Менютата ми са си горе долу същите като преди,закуската е овесени ядки с някакъв йогурт,или пък пълнозърнест хляб с някакво пуешко/пилешко филе+обезмаслен кашкавал или сирене,понякога хапвам и плод преди обяд.Основните ми са главно морски напоследък,че то тука това е най-разпространеното общо взето.Пия по около 2 л вода и поне 1,5 л чай.Абе общо взето съм си доволна от храненето тук.Проблема обаче е друг.Както знаят някои в БГ се бях записала на фитнес и бях супер доволна,качих малко мускулна маса,от 48 станах 50 и всичко беше супер!Ама тука като дойдох,с този си начин на хранене(който според мен е добър)свалих пак до 48!(на 170 см)Нямам възможност за фитнеса,много е скъпо и за спорт в кампуса ме набутаха в групата на тае-бо,което май не ме кефи много!Дайте идеи какво да правя,какъв спорт,какви упражнения?Много окльощавях и не се харесвам така!Тук е мястото да спомена,че имам мн бърз метаболизъм,на ден поне 2 пъти то ВЦ...
На всички мн цунки,успехи и радост!!!

Abbi
20th January 2010, 12:28
Менюто на Abbi е пърфект и по моите критерии. Иначе не винаги съм съгласна с mindbender ;)


aniK надявах се да "чуя" и твоя коментар.Май наистина намерих баланса,защото вчера се чувствах много добре.Нито бях подута,нито гладна.Мисля и за напред да се предържам към този тип менюта.

Тиквата и аз мисля да я вкарам в закуската от утре,но не мисля,да се откажа от една лъжица орехи :D

aniK
20th January 2010, 13:16
Аbbi, на мен много ми харесва менюто ти!!! Не си падам по въглехидратното хранене на mindbender (радвам се, че не го налага), както и това напълно "втелясване" например за несмесването на 2 протеина. ОК за животински и растителен, но не и за два животински, в частност извара/сирене с яйца.
Днес на обяд направих един бъркоч от кисела краставичка, извара и яйце, запечени на МВ - чудно стана :D За довечера съм направила руло Стефани (домашна кайма, без да я меся с мокър хляб, картофи или други глупости)
Аз не сложих орехи на тиквата, защото вече два дни следобяд хапвам блокче шоколад (за магнезий и желязо), т.е.компенсирам калории. Освен това вече бях накиснала овесени ядки и ги смесих с тиква. Иначе утре сутринта ще съм на тиква с орехи и аз :D

moly555
20th January 2010, 14:18
Привет на всички :)
Marsi, добре дошла и намирай време да ни отделяш по 5-10 мин ;) Моят съвет е да си купиш гирички, лост и да намериш упражнения да стягане главно. Вижда се, че ти нямаш нужда от кардио ;) Може би трябва и да увеличиш малко протеините, така предполагам ;)

Нека ви кажа малко за Mindbender, тъй като мисля, че напоследък научих много за него и за неговия начин на живот ;) надявам се да не ми се сърди, че така ще го "обсъдим" :D Той има малко здравословни проблеми, но скоро ще е на линия ;) Това, което научих е, че е изключително сериозен човек, който много държи на храната, спорта и здравето си ;) Той е свикнал да яде така, без да му липсват никакви вещества. Много е разбран и винаги е готов да помогне и наистина, както каза Аник, не се опитва на 100 % да ни налага неговите идеи за нещата ;) Чувства се добре с такова количество храна (и на мен ми се вижда странно как успява), но наистина ми е казвал, че така се чуства лек, свеж и му е достатъчно ;) За смесването на протеини не мога нищо да кажа, но наистина като не се смесват, май човек се чувства по-лек ;)
Аник и Аби, вие само теква ядете :D Дояжда ми се, като ви чета ;)

За днес:
05.30 фреш от портокал
06,30 елда със сирене - е, трудно ми е да я ям без сирене...
10,20 мандарини + 2 зърнести блокчета
14,00 пилешка супа + 50 гр сирене
17,00 малко цедено кисело мляко с орехи и какао - моят любим диетичен десерт
19,30 кисело мляко

2,5 л вода
1 л чай

marsi
20th January 2010, 15:23
Здрасти Moly,обещавам да пиша по-честичко,все по-интересно става тук!Впечатленията ми от повечето написано от mindbearer съвпада с това, което и ти си написала.Наистина изглежда знае много:)И на мен обаче,храната му за мъж ми изглежда супер малко!Иначе относно смесването на различните видове протеини ми се вижда сложно,поне за мен,много често хапвам омлет например...
По въпроса за моя проблем,имам едни гири тука,ама са 4 кила,малко множко ми идват,ще взема да си намеря едни по-леки и разни упражненийца из нета,иначе за оформяне на горната част на тялото си намерих упражнения и си ги правя в нас.
И аз не знам как да променя(подобря)начина на храненето си,чакам съвети от по-знаещите:)Ти казваш да вкарам протеин повечко,но аз на ден имам поне едно основно ядене чисто месо(най-често риба) и отделно един йогурт?!
Поствам си последното(днешното меню),ще се радвам на мнения!
7:30 1 ябълка,половин кофичка йогурт със ленено семе,стафиди и малко орехи
11:30 сурови ядки-лешници,бадеми и кашу около 30 г
13:00 пилешко филе на скара(150 г) с гарнитура задушени броколи с чеснов сос
17:00 палачинка от 1 яйце,2 с.л.мляко,3 с.л.овесени трици с пълнеж от пуешко филе и кисели краставички
20:30 порция готвени скариди(около 200 г)
Усмивки!

Abbi
20th January 2010, 21:39
Привет и от мен!

moly от утре няколко дни тиквата ще присъства в моите менюта,защото е големичка и си я ям сама :D Понякога имам чувството,че ще пожълтея от каротина :lachen: На мен също само елда не ми е вкусна :)
marsi харесва ми менюто ти.Само може би тази палачинка не и е там мястото.Аз бих я разменила със закуската.

Дълго време се хранех разделно и един от принципите на РХ е най-общо казано ядеш протеин+зеленчук или въглехидрат+зеленчук т.е. два протеина или два въглехидрата не е желателно да се смесват.После,когато реших да прекратя с РХ ми костваше много усилия да се пречупя и да ям например извара с яйца и сега се оказва,че пак трябва да спра да ги смесвам :D
Между другото по някога се хващам,че подсъзнателно продължавам да внимавам със смесването на храните :wink:

Ето ми менюто днес
обичайните три чаши топла вода
овесени ядки,ленено семе,стафиди,орехи
салата моркови и пилешко филе на скара
мандаринка
шопска салата със сериозно количество извара-около 200гр.
по-късно,ако огладнея ще си хрупна малко зеле :D

4л. ,че може и повече течности

toni_bonboni
20th January 2010, 22:47
Къде изчезна Сине? :roll:

aniK
21st January 2010, 07:33
Marsi, вчера съм пропуснала появата ти :shock: Чак вечерта ТЕ прочетох :) ПОздрави на моята любима страна и изяж една порция кралски скариди за мен :lol: За мен гири от 4кг не са тежки, но за някои упражение (гърди, гръб), за бицепс и трицепс ти трябват по-леки - например 2кг. Ако си намериш такива, добре ще си съчетаваш упражненията. Огледай разни сайтове, да си купиш нещо онлайн. Цените в Норвежко са :twisted: Там е единственият ми път, когато съм яла МакДоналдс (като мноооого млада) - бях свършила парите и ми стигаха само за един чийз-бургер :P
За храната Abbi е права. Аз бих махнала и чесновият сос. Чети и съдържанието на тия йогурти - обикновено са нишесте, захар и др.кремоподобни. Сигурно вече си забелязала и че доста майонеза ядат там. Може би типа храна е обусловена от климата, но тези кмбинации М+Б+В ще доведат до яко омазняване, дори и при твоята височина. Трябва ти чиста храна и спорт :D
Много е трудно с храната в друга страна - аз много пътувах до преди 4 години и винаги ми е било трудно особено със зеленчуците :(

Моето вчерашно меню:
топла вода, топла вода с мед, нескафе с мляко и чаша вода - тия 2 чаши топла вода ги възприех от Abbi ;)
закуска: тиква с овесени ядки
междинно: киви, парченце тиква ;)
обяд: кисели краставички с извара и яйце на МВ, печени чушки за салата
вечеря: парче руло Стефани и зелена салата

marsi
21st January 2010, 09:31
Добро утро и успешен и усмихнат ден на всички пожелавам!!!
Anik,тук наистина цените са кошмарни,та ми е малко сложно от тази гледна точка с храненето.Но хубавото е,че тук в общежитието се надушихме с две девойки,които имат доста добри разбирания за хранене и си пазаруваме и готвим заедно и е по-приемливо с парите.Че с тези пари дето ги отпускат за стипендия е абсурд просто!!!
За менюто си вчера искам да кажа,че аз йогурт викам на киселото мляко,и тук си намерих едно обезмаслено,което доста прилича на нашето.Та с него си правя т.нар чеснов сос-той е всъщност такъв цеден йогурт с чесън и много копър.Със зеленчуците и плодовете е зле положението,ужасен вкус имат,пък са много скъпи!Въобще...единствената работа,която ме радва тука откъм храна са морските деликатеси,които са навсяяякъде и са приемливи откъм финанси на студент:)
Относно гирите 4 кг,на мен ми идват малко повечко,защото в БГ тренирах с 2 кг ,абе мен ръцете са ми много кекави(като имаш предвид,че сума ти години само съм тичала и нищичко за ръце)!Но знам,че с постоянство ще успея!
Менюто ми за днес ще е следното:
7:45 закуска филийка пълнозърнест хляб,1 домат,пуешко филе 2 резенчета
10:00 малко сурови орехи
13:00 обяд спанак с кафяв ориз и гъбки
17:00 2 кивита
20:30 вечеря май ще си готвим някакви яйца с извара и по парче риба някаква
Мнения?
Поздрави!!!

Jaynee
21st January 2010, 12:44
Здравейте :)

Ето го моето меню за вчера:

закуска - кафе, малка чашка боровинки, 2 чаши вода с лимон
обяд - парче риба на скара, зелена салата+домат
межд. - прясно изцеден сок от моркови и ябълка
вечеря - шопска салата (с малко тиквички в нея) и извара


За днес ще е горе долу същото, само че замествам рибата с пилешки гърди.

princesavm
21st January 2010, 13:29
Моето меню за вчера :

Чаша топла вода
Овесени ядки,накиснати във вода,с мед и сушена ябълка
Банан
Мусака
Сурови бадеми
Две яйца с извара (даже не изяфох всичко)+залена салата с краставица
1 парченце натурален шоколад 85 % (напараво като знам преди как ядях по цели шоколади,сега направо съм герой)

Как е за начинаещ,който е бил мнооого лаком преди? :girl_eat:

allie
21st January 2010, 14:40
Здравейте! Предварително се извинявам, защото сигурно отговорът на въпроса ми го има някъде из темата. Та по същество: каква е идеята на чашата топла вода?
Бих искала и да споделя едно меню за мнение (от около 6 месеца се стремя да си задържа килцата, горе долу успешно)
Закуска: кисело мляко, ябълка, капучино парче натурален шоколад
Обяд: пилешко филе със задушени зеленчуци, лютеница, филя пълнозърнест хляб
14.00-18.00 - 2 ябълки, капучино, още малко шоколад
Вечеря - планирам 2 бъркани яйца със сирене, праз и пилешко/пуешко филенце.
Преди лягане - чаша мляко/плод

princesavm
21st January 2010, 14:44
Аз съм нова в този раздел,но доколкото "схванах" от прочетеното - трябва да ядеш по-опростено на едно ядене...
Например не трябва да смесваш вйца,сирене и месо...можеш да си забъркаш яйца с извара (май е по-добре от сирене) и някаква салатка,например...

Jaynee
21st January 2010, 15:48
Аз смесвам много, но mindbender ме посъветва да не го правя. (вкл. яйца с извара !)
Ето какво е написал той към мен в по-предна сртаница:

Различните протеини изискват за обработката си различни храносмилателни сокове и времето за обработка. Миксирането ти води до излишно задържане на храна в стомаха, в някой случай некачествена обработка (заради храносмилателните сокове), оттам и усвояването на веществата се нарушава. Предвид че искаш да отслабва и си се спряла на тези протеинови диети (или дюкански), поне се храни така, че да усвояваш храната, а не да трупаш отпадъчни продукти. Малки количества, и по-прости менюта. Не е нужно да смесваш какво ли не.
Ето ти храни, който не трябва да се смесват помежду си : зърнени, бобови, млечни (тук ти е изварата) продукти, яйца, месо, риба.
Т.е. само едно от горните с ... нещо друго, салатка да кажем, задушени зеленчуци ..

Относно водата сутрин - до колкото знам е за прочистване на организма (червата и стомаха). Али, внимавай с шоколадчето :wink:
Не е добре да се смесва плод с кисело мляко (и овесени ядки).
mindbender, го беше обяснил много подробно , но не можах да го намеря къде е. Ако някой го отрие може да го постне. Аз лично се опитвам да го спазвам, но понякога просто ми се дояжда кисело мляко с настъргани плодове с него .......

princesavm, мисля, че засега най-добре е да забравиш за "манджите" (картофи, ориз и подобни особено в комбинации с мазнини и един куп добавки, каквото е мусаката). Много са ти въглехиратите.

princesavm
21st January 2010, 16:21
Jaynee ,тя беше само кайма,картофи.домати и зехтин ... толкова ли е лошо :?

aniK
21st January 2010, 17:20
Jaynee ,тя беше само кайма,картофи.домати и зехтин ... толкова ли е лошо :?

Комбинацията от белтъчини и мазнини (кайма) и въглехидрати (картофи) е по принцип тази, която кара всички да дебелеят. Двете неща по отделно се комбинират със зеленчуци. Ненаситените мазнини на зехтина, които са полезните, при висока температура (готвене) се превръщат в наситени мазнини и все дно, че си сготвила с олио например :P Язък за зехтина :D

Довечера ще напиша повече, че сега нямам време.

Само да "се оплача", че заради хемоглобина си взех днес Lindt 85% - за сетен път се убедих, че по добре в живота си да не вкуся шоколад, отколкото да ям това. Хич не съм капризна на храна, особено ако е "полезна" по някакъв начин, но този шоколад ми е като кал на вкус :?

swe3tynka
21st January 2010, 20:04
Само да "се оплача", че заради хемоглобина си взех днес Lindt 85% - за сетен път се убедих, че по добре в живота си да не вкуся шоколад, отколкото да ям това. Хич не съм капризна на храна, особено ако е "полезна" по някакъв начин, но този шоколад ми е като кал на вкус :?

А на мен ми действа като наркотик! Обожавам гоо :mrgreen: Няма по-вкусен шоколад (поне за мен (: )

Ето и моето днешно меню, мисля, че се справих добре, ноо ще съм много щастлива да чуя и вашите мнения :P

06:30: печена тиква с фини овесени ядки, канела и стафиди
09:15: топла вода с мед и мляно ленено семе (това след тренировка)
11:30: лефер на скара (~100гр само бялото месо) + салата от моркови
15:45: зелена ябълка
20:00: задушени зеленчуци (броколи,домати,праз) + извара

Abbi
21st January 2010, 22:03
Само да "се оплача", че заради хемоглобина си взех днес Lindt 85% - за сетен път се убедих, че по добре в живота си да не вкуся шоколад, отколкото да ям това. Хич не съм капризна на храна, особено ако е "полезна" по някакъв начин, но този шоколад ми е като кал на вкус :?

А на мен ми действа като наркотик! Обожавам гоо :mrgreen: Няма по-вкусен шоколад (поне за мен (: )


и за мен е най-невероятно вкусният шоколад :twisted:

swe3ty много ми харесва менюто ти.Според мен си се справила повече от добре :D

ето моето меню
тиква,орехи,канела
портокал
яйце,малко сиренце на тиган без мазнина+салата зеле,морков и цвекло
мандаринка
половин пъстърва и зелена салата

около 4 л. течности

aniK
21st January 2010, 23:01
Днес излязох в 10 и се прибрях в 16ч. - много мразя да ям не в къщи :P

вода, вода с мед, нескафе с мляко
тиква
киви
салата цезар без крутони и сос
1 линийка Lindt и 1/2 Корни след него да си "оправя вкуса" :P
нексафе с мляко
1 филийка руло Стефани + зелена салата

Оф, то нали вкуса се възпитава, но аз и преди време се помъчих черен и се отказах. По принцип рядко ми се прияжда шоколад, този като "лекарство" го купих.

За киселото мляко mindbender беше описал подробно как не се усвоява веднага, а образува "мембрана" по стените на стомаха и това презчи на смилането на останалите храни, поети с него (това с думи прости), много лесно може да се намери в темите.

marsi
22nd January 2010, 08:47
Здравейте,
ураааа петък е и съм в супер настроение,въпреки адския студ тук,ама като гледах прогнозите и при Вас е така:)Вчера си изпълних менюто точно както го написах и ми беше супер.Днес менюто ще е следното:
07:45 закуска 300 г кисело мляко с 2 с.л.овесени трици,стафиди и канела
11:00 1 грейпфурт
14:00 обяд(днес нямам свободно време,за да си обядвам в 13-13.30 както обикновено)-пилешко филе(около 150 г) на тиган с гарнитура салата от соеви кълнове
16:30 малка ябълка
20:00 вечеря зелена салата с риба тон(не от консерва) и мъничко синьо сирене.
Знам,че на сиренето сигурно не му е място на вечеря,защото е много мазничко,но аз тооооолкова много обичам сирена,а тооооолкова рядко си позволявам та затова не му отдавам значение,че е на вечеря.Пък и това сирене е донесено от един колега,който е от Монпелие точно,където уж е оригиналното синьо сирене и ми е много любопитно да го пробвам :D
Като си написах закуската кисело мляко+стафиди се замислих,че стафидите са сушени плодове,а нали уж не трябва да се смесват с кисело мляко?!Бъркам ли?Mindbearer?
Вчера взех 2 гирички по 2 кг назаем от една девойка от кампуса и тя каза,че може да ги ползвам,защото на нея не и трябвали и сега мисля да я навия даже да ми ги продаде!!!Иначе си направих упражненията,бях и на тъпото тае-бо(хич не ме кефи)и на басейн и супер свежичко ми беше!!!
Ами засега е това,цунки и усмивки!!

root
22nd January 2010, 09:58
I'm back.. :) Горе-долу се повъзстанових. Но няма да съм толкова активен в писането, че избягвам да стоя пред компа.

Една молба имам - научете се да ми пишете правилно ника!!!

aniK, храненето ми не е чак толкова въглехидратно, разнообразявам. Друг е въпроса, че около тежките тренировки и състезания са ми необходими и ги консумирам в повече. На никоя от вас не съм казал, че трябва да се храни така. Повечето плодове и зеленчуци съдържат минимално количество въглехидрати. За това и ви казвам да папате повече салати - и ще сте сити, и няма да се товарите.

Хаха, Moly, добра реклама ми направи. Ще взема да ти плащам :D
Но и аз като на всеки човек ми хлопа дъската. Надявам се да е поне 1 (или най-много 2), че при някои е цяла ограда :D

Abbi, някой въглехидрати могат да се смесват. Сложните въглехидрати не е подходящо. Менютата са ти много хубави. Продължавай в същия дух. Само едни питанки към теб: кога успяваш да ги побереш тези течности? Драсни горе-долу кога преди и след храна, че ми е странно. И как ги пиеш точно?


Jaynee, закуска - кафе, малка чашка боровинки, 2 чаши вода с лимон ?!?!??! В тази последователност и всичко за закуска??? Я по-подробно... Как е коляното междудругото? Още ли те боли при пълно изпъване?

Аз съм нова в този раздел,но доколкото "схванах" от прочетеното - трябва да ядеш по-опростено на едно ядене...
Например не трябва да смесваш вйца,сирене и месо...можеш да си забъркаш яйца с извара (май е по-добре от сирене) и някаква салатка,например...
Моето меню за вчера :...
Две яйца с извара (даже не изяфох всичко)+залена салата с краставица

?????

marsi, рибата не я мешай с никакви други протеини, ама абсолютни никакви!!! В другите случай макар не е добре, пак може да мине номера, ако едното е в малко количество. Ама специално с рибата - не... Плуването е най-хубавия спорт за оформяне на тялото. Единствената особеност е, че според мен не е подходящо за жени да плуват бруст. Освен ако не се занимават професионално. Теб какво ти трябва точно??? Горната част на тялото е много общо казано.

Менютата на Moly, Abbi и французойчето ми харесаха...

marsi
22nd January 2010, 10:10
Mindbender,страшно много извинявай,че ти обърках ника,надявам се ще приемеш извиненията ми,пък аз си вземам забележка!
За рибата ок,ще знам да не я смесвам с друг протеин,това за всичките морски нали?
Ами за "горната част на тялото" при мен наистина е общо,обяснявам защо,много дълго време тренирах лека атлетика и по принцип си харесвам тялото,но както се сещаш краката ми макар да изглеждат слаби имат доста мускули,а ръцете-тъй като не са тренирани,както и корема-прибран е,стегнат е,но аз искам да се оформи с плочица,малко и гърба,защото сега ми стърчат кокалите отзад и не ме кефи.И както споменах тръгнах да ходя на фитнес като спрях леката атлетика,но тук е много скъпо за такива удоволствия е се "спасявам" с гири и домашни упражнения и плуване...
Такива неща общо взето :D

moly555
22nd January 2010, 10:11
И на мен ми е интересно дали киселото мляко може да се съчетае с нещо друго, защото май наистина не е добре да се смесва със сушени плодове. Аз слагам малко ленено семе, но само така не е от най-вкусните неща ;) Mindbender, давай идеи за съчетания с кисело мляко ;)

princesavm
22nd January 2010, 10:31
Моето меню за вчера :...
Две яйца с извара (даже не изяфох всичко)+залена салата с краставица

?????


Mindbender за какво са въпросителните,за да мога да отговоря?

Менюто ми за вчера:
1чаша топла вода
1 фреш от грейпфрут
овесени ядки,накиснати във вода,с мед и сушени сливи
нескафе
пилешка пържола от филе + салата домати
1 сусамака (от диетичния щанд) :oops:
1 ябълка
плочка сирене + домати и краставици,поръсени с босилек

Мнения ?

Abbi
22nd January 2010, 10:42
Abbi, някой въглехидрати могат да се смесват. Сложните въглехидрати не е подходящо. Менютата са ти много хубави. Продължавай в същия дух. Само едни питанки към теб: кога успяваш да ги побереш тези течности? Драсни горе-долу кога преди и след храна, че ми е странно. И как ги пиеш точно?


Сутрин ставам към 7ч,закусвам към 9ч.,така че до закуската вече съм изпила литър,после се започва чай,чай,чай-няколко огромни чаши чашата ми за чай е 500мл :roll: ,и след обяд около литър и вечер до като си легна още половин или един,понякога може и чайче да си пийна.Някой ден повече,някой ден по-малко.Но преди и след хранене избягвам да пия течности.По принцип от малка пия много вода,защото съм жадна,не се наливам,сега дъщеря ми е така.Имам колеги,които в понеделник си носят 1,5л вода и до петък си имат още.За тях аз съм малко чудо с тази вода :D Може би с течение на времето организмът ми е свикнал с повече вода.Знам ли... :roll: Еми това е .
Защо ме питаш-много ли ми са течностите?Трябва да ги намаля ли?

root
22nd January 2010, 10:50
marsi, за леката атлетика си трябва балансиране на цялото тяло, не само крака и корем. Плувай - кроу и гръб. Други стилове не препоръчвам... Важи за всички морски.

Мoly, йепааа... Мислех, че си на даскало. Явно глюкозата си проверявала днес. Да кажеш после какво станало.

Краставици, зелени салати (спанак, марулки, лапад, тем подобни), тиквички, моркови, зелени чушки, фасул (като салата), зелени чесън и лук. За червените чушки и патладжана не съм сигурен. Не съм експериментирал да видя как ще го усетя.

Така една особеност: ако някоя храна ви действа леко дразнещо на стомаха (например зеления чесън или лук), избягвайте комбинацията и с кисело мляко. Киселото мляко с готвени храни, според мен не се връзва. Аз го консумирам самостоятелно.

princesavm, изварата пак е протеинова храна... Противоречиш си в 2-та предишни поста, за това ги цитирах. Вчерашното ти меню ми хареса, но... -> "Oops". Разбра ме! :)

princesavm
22nd January 2010, 10:58
princesavm, изварата пак е протеинова храна... Противоречиш си в 2-та предишни поста, за това ги цитирах. Вчерашното ти меню ми хареса, но... -> "Oops". Разбра ме! :)

Знам,усетих се за противоречието - вече няма да има яйца с извара :(
Благодаря и за критиката,и за подкрепата.Старая се с всеки изминал ден да правя по-добри менюта... (особено като се има предвид каква съм лакомия и на какви "мешаници" от всякакви вещества на едно хранене съм свикнала през годините)

aniK
22nd January 2010, 12:40
Една молба имам - научете се да ми пишете правилно ника!!!


Беше ми супер забавно, като прочетох Marsi как го е написала - смислена интерпретация е :D

princesavm
22nd January 2010, 14:57
Имам въпросче :)
Какво ви е мнението за пълнозърнестите ръжени солети?
Взех си ги от диетичен щанд и общо взето на пакетчето пише доста хубави неща,ама аз да си ви питам ...

Disaster
22nd January 2010, 15:33
Здравейте,всички :) Аз пак с моите единични включвания :lol: Причината е,че досега събирах всичката си останала воля и от вчера вече се отказах от всикчко вредно според моите разбирания.Имам план,да видим дали ще проработи :lol:
Браво на вас,мн сте сериозни и последователни.
менюто за вчера:
зак:1 портокал + 3 белтъка
межд:75 гр.месо + парче кит.зеле
обяд:40 гр.ориз+50 гр.месо+алабаш
межд:75 гр.месо +парче кит.зеле
веч:като обяда
Всичко е без сол и мазнина.Така ми предстоят още 5 дни.Искам да си дам старт и да се стимулирам достатъчно,за да устоя на боклуците.

moly555
22nd January 2010, 15:46
Хей хей :) Бях си на училище, имах компютри тогава и не устоях да попитам ;) Mindbender, не ми харесват твоите идеи за добавки към мляко, освен сготвен спанак може би... Явно ще си ям голо мляко и това е :) За изследванията - аз ти бях писала. Объркали са ми глюкозата - не е 7.2, а 4.8 ;) Доволна съм много ;)

За днес:
05.45 фреш грейпфру и портокал
06,30 овесени ядки по обикновения начин
10,00 5 мини мандарини
13,00 парче пуешко и 100 гр краставица
15,30 яйца с извара и домат - не съм си наложила да не ги смесвям все още
19,00 зелева салата със извара или сирене

3 л вода

Има ли вероятност в сушения ананас и кокос да има захар? Днес си взех - сториха ми се мн сладки, но може защото съвсем съм отвикнала от сладкото. но утре мисля да си спретна една калориина бомба с парче торта, че съм на РД. Не ми е за тортата - аз ще рупам салата с извара цяла вечер, но искам да стресна организма - трябва да започне да сваля...Какво не правя като хората се чудя? Храната ми е дори малко, спортът - много, каква е логиката не знам...

root
22nd January 2010, 16:14
aniK, и ти ми го сбърка 1 път, но явно неволно е било. Простено ти е :D

Moly, това не са ми идеите, ами храните, с които не е проблемно да се комбинира. Аз съм си го написал моето: "Аз го консумирам самостоятелно.". Хем ме питате с какво да комбинирате, хем после мрън-мрън... Някои го комбинират с банани. Пробвал и съм и аз и ми хареса, не ми е натоварвало стомаха.

Сушен косос не съм и виждал даже. За първи път разбирам, че има... По-скоро това си е захарта, която съдържат, но след изсушаването се губи водата от плодове и за това ти се струват по-сладки.

Като гледам последните ти тренировки, аеробни тренировки почти няма. Вкарай нещо по-продължително - плуване, бягане, вело. И тренирай цялото тяло, не само конкретни зони. Ако не обичаш да плуваш например, във фитнесите има гребни тренажори като добавка към аеро-тата :)

princesavm
22nd January 2010, 16:20
Mindbender,а за моите пълнозърнести ръжени солетки имаш ли мнение?

aniK
22nd January 2010, 16:44
Mindbender,а за моите пълнозърнести ръжени солетки имаш ли мнение?

Съмнявам се да имам мнение за тях :D Ако са тези, на които пише, че са с фибри (има ги и на диетичните щандове), са си обикновени солети. Докато повръщах първите месеци на бременността ядях от тях и съдържанието им не е много по-различно от това на обикновените.

root
22nd January 2010, 16:44
Mindbender,а за моите пълнозърнести ръжени солетки имаш ли мнение?
А с каква цел ги ядеш тези солетки?

princesavm
22nd January 2010, 16:52
Mindbender,а за моите пълнозърнести ръжени солетки имаш ли мнение?
А с каква цел ги ядеш тези солетки?

Ами с цел,че по принцип обичам солети ... днес хапнах към 3 часа (близо 2 и половина часа,след като обядвах)
Ако не трябва,просто няма да си ги купувам повече ...

root
22nd January 2010, 18:45
Ами честно казано нито знам какво съдържат, нито как се правят. Нека aniK да сподели мнение. Гледам, че тя има някаква идея :)

Abbi
22nd January 2010, 19:44
Леле,колко много сте изписали :D

Хайде и аз да се отчета

обичайните три чаши топла вода-чиста,с мед,с лимон
тиква,елда,орехи,ленено семе,канела
дроб на скара,салата зеле с морков
зелена ябълка
шопска салата с извара

течности 3,5л

Очаквам мненията ви!

Jaynee
22nd January 2010, 20:34
Здравейте! Ей как сте се активизирали ! Пък аз цял ден стоя в университета за един смотан изпит по право и съм на сокче от морковчета, некви фъстъци и преди малко рибка. Утре ще оправя (а да .. не преброих кафетата).

mindbender,коляното ми е по-добре. Правя си упражненията и наистина усещам, че ми помагат. При пълното изпъване не ме боли, мога да го правя вече и по-бързо. Но още усещам някакъв дискомфорт на моменти(мисля че ще мине доста време докато изчезне). Примерно когато си обувам ботушите (пак следва нескопосано обяснение) .. хващам си ботушчето и натискам с крака да влезе в него. И тук се усеща някаква ужасна слабост ..........

Относно боровинките водата и т.н... Гледам като се събудя вече да пия поне 2 чаши вода, понякога слагам лимонов сок, но мъничко. Последователността беше водата, след това бавно пиене на кафенце и след към 30-тина минутки боровинките защото огладнях :)

А, да .. днес освен всичко си правих плодово мляко .. това след рибата, ужасно ми стържеше стомаха и като гледах из магазините това Верея с плодове, решиих да си направя - изцедих си го, сложих 2-3 лъжици боровинки и малко подсладител, защото са много кисели. Не го броя точно за прегрешение, но знам че не е хубаво. И все пак ... понякога ... :roll:

root
22nd January 2010, 20:52
А така! Продължавай в същия дух. :) Причината е, че не си възстановила коляното, слаби са ти станали връзките, а и не случайно са ти различни на обиколка мускулите. Избягвай високи токове!!! Ще ти откъсна главата, ако носиш такива. Ако искаш пробвай вече упражнения за баланс. Като здравия крак го повдигай леко, не да го придържаш до торса. Постепенно ще започнеш със затворени очи. Понеже са ниски температурите, може да слагаш и наколенка за да ти държи ставата на топло.

Компресите правиш ли си ги ???

aniK
22nd January 2010, 20:58
Ами честно казано нито знам какво съдържат, нито как се правят. Нека aniK да сподели мнение. Гледам, че тя има някаква идея :)

Не бих ги яла, освен в екстремна ситуация като моята, когато не задържах нищо в стомаха си за повече от 5-10 минути. Най-обикновени солети са си :roll:

swe3tynka
22nd January 2010, 21:33
Здравейте. Ето и моя отчет за днес :)

07:30: топла вода с мед
08:00: 4 домашни канелени курабийки + топла вода с мед
12:30: пилешки гърди (~100гр) с броколи,праз и целина в гюведже
16:30: 30гр сурово кашу
20:00: задушени зеленчуци (броколи,праз,домати) + извара (~100гр)

Течности: 2.5л вода

Да кажа, че домашните ми курабийки са само от овесени и пш.трици, стафиди, канела, стевия и лимонов сок. Нямат яйца, млека, брашна и др глупости..ама станаха страхотни! Точно като 'бабини курабийки'...всички вкъщи ги харесаха много. Даже правих 2-пъти :) Ядат се като топъл хляб :D Съвсем сама си сътворих рецептата, ако искате ще ви я кажа :)

Jaynee
22nd January 2010, 22:06
mindbender ... ама никак високи ли? 3-4 см? Те не са високи ... Ужас, аз само такива нося ... :roll: :(
Правя компресите, но сега се сетих, че преди време те бях питала колко време трябва да ги правя, а не си спомням .. ти май не ми отговори. :)

Упражненията за баланс се оказаха не толкова трудни колкото си мислех. В общи линии, болка няма, просто този лекия дискомфорт и нестабилността при слизане по стълби. Но се надявам с търпение и постоянство да се оправи.

Abbi
22nd January 2010, 22:06
Да кажа, че домашните ми курабийки са само от овесени и пш.трици, стафиди, канела, стевия и лимонов сок. Нямат яйца, млека, брашна и др глупости..ама станаха страхотни! Точно като 'бабини курабийки'...всички вкъщи ги харесаха много. Даже правих 2-пъти :) Ядат се като топъл хляб :D Съвсем сама си сътворих рецептата, ако искате ще ви я кажа :)
[/i]

Заинтригува ме с тези бисквитки :D .Бързо давай рецептата :D

root
22nd January 2010, 22:43
swe3tynka, тези курабийки толкова ли са сухи, че ги папаш заедно с топла вода???

Jaynee, продължавай докато се постопли времето. Стъпалото ти трябва да е на равно или петата да не е на повече от 1см спрямо пръстите... Много жени си изкривяват пръстите и стъпалата заради високи токове, също си нарушават мускулния баланс, имат болки в коленете и кръста, проблеми със съдовете и подуване на стъпалата. Особено пък при травми и контузии, си е престъпление... Щом не са ти трудни, действай. Може и със затворени очи, само гледай да не паднеш. Като свикнеш и усетиш стабилизиране, ти давам други за баланс и упражнения за корем, кръст, задник и бедра. Така ще стабилизираш цялостно стойката.

И мен ми стана интересно за тези курабийки... :)

root
22nd January 2010, 22:44
Abbi, както обикновено - с прекрасно меню :)

swe3tynka
22nd January 2010, 23:25
mindbender, просто стават супер мекички като ги топна в топлата водичка :P

Веднага давам, само да вметна, че направих 2 варианта /първият- станаха 8 курабийки и толкова се осладиха на семейството, че нищо не остана. Вторият- дозата беше двойна, а извадих цели 23 бройки ^^/. Заповядайте :)


Канелени курабийки на swe3tynka


Продукти:

100гр овесени трици /смляни на прах/
100гр пшеничени трици
6 яйца
стафиди
стевия /7-8 пакетчета/
канела /повечко/
есенция лимон + сока на 1/2 лимон
есенция ванилия
2ч.л. бакпулвер

Всичко се смесва и се оставя за 15 мин в хладилник да се стегне. Оформят се курабийки и се поствят в тавичка върху хартия за печене. Печат се 20 минути (не повече!!!), на 200 градуса.

А първоначалният вариант беше този (с който станаха 8 :) )

12с.л. овесени трици /на прах/
3с.л. овесени ядки
3 яйца
стафиди
канела
стевия /4 пакетчета/
ванилия
есенция лимон + няколко капки сок от лимон
1 ч.л. бакпулвер

Ето и снимчица (http://moiterecepti.hit.bg/kaneleni_kurabiiki.jpg) :P

princesavm
23rd January 2010, 00:04
Ами честно казано нито знам какво съдържат, нито как се правят. Нека aniK да сподели мнение. Гледам, че тя има някаква идея :)

Не бих ги яла, освен в екстремна ситуация като моята, когато не задържах нищо в стомаха си за повече от 5-10 минути. Най-обикновени солети са си :roll:

На мен са ми много различни на вкус от обикновените,но няма значение ... не е нещо,което е супер важно...според мен е като да изядеш една филийка пълнозърнест ръжен хляб - нито е най-доброто,нито е най-лошото,което можеш да изядеш...Зададох въпроса,защото преди бях свикнала почти постоянно да ям нещо и ми идва малко стресираща рязката промяна в начина ми на хранене - не мога да се лиша от всичко изведнъж,пък искам ... :1246:

root
23rd January 2010, 09:02
swe3tynka, значи все пак има яйца :D Хвани си едното ухо и го дърпай цял ден...

Вчера: банан, ябълка, 2 портокала
- от днес започвам захранване

swe3tynka
23rd January 2010, 09:46
:girl_haha:

Аз и без яйца ли съм написала.. :lol:
Е да, имат, ама отговарят на всички критерии-дори няма смесване на 2 вида протеин :mrgreen: А действително са много вкусни :)

aniK
23rd January 2010, 11:40
:girl_haha:

Аз и без яйца ли съм написала.. :lol:


Мда, и на мен не ми убягна тази подробност :2033:
А майндбендър да отиде в темата за закуските, да им напише нещо, че само разбуни духовете :1242:

moly555
23rd January 2010, 13:24
Хей, хей :)
Днес се отчитам рано, защото цяла вечер съм на РД ;)

За днес:
06.45 топла вода с мед
07,30 овесени ядки в нашия си вариант, но днес смених орехите с някалко сурови лешника ;)
11.30 2 малки ябълки - моите са домашни, неугледни и малки, но истински
13,10 пилешка супа + 50 гр сирене
16,30 2 кивита
19,00 домат с извара

После ме чака едно малко парче торта ;) Не знам как ще се пречупя да ям, но ще се опитам. Коледа беше единствения ден, в който по-сериозно ядох сладко - баклава и то един път. Иначе от септември не съм яла въобще. Знам, че звучи малко странно, но наистина не знам как ще се пречупя да хапна. Знам, че ще е едно малко парче торта и не е голяма работа, но това е нещо като Аник и въглехидратите :D Чувствам се така :)

Ще си взема ябълки и овесените ядки за закуска утре сутрин ;) И естествено много вода и никакъв алкохол ;)

swe3tynka
23rd January 2010, 17:53
Здравейте :)

Ето го и моето меню:

09:00: топла вода, топла вода с мед и ленено семе
09:30: 5 канелени курабийки + топла вода с мед
11:30: ябълка
14:00: задушени зеленчуци (броколи,праз,домати) + настърган кашкавал
18:30: 80гр филе от лаврак на скара + салата от био моркови (овкусена с лимон и зехтин)

Течности /за сега/: 2.5л (1л минерална вода, 1л топла вода, 0.5л мин.вода с лимон)

Течностите обаче ще станат към 3.5л до вечерта, защото възнамерявам да си направя чайче /взех си зелен Ройбос/,а и съм доста жадна :)

Abbi
23rd January 2010, 22:17
Привет :D

Да се отчета и аз

топла вода,топла вода с мед,топла вода с лимон
овесени ядки,ленено семе,орехи,канела,тиква
домат и извара
половин пъстърва и зелена салата

около 3,5л течности

swe3tynka знаеш ли дали зеления чай на Ройбос е наистина зелен?Преди си го купувах редовно,но една аптекарка веднъж ми каза,че нямал нищо общо със зеления чай,а се казвал зелен,защото го берели преди още да е узрял,т.е. зелен.Възможно ли е да е истина? :roll:

swe3tynka
23rd January 2010, 23:22
Abbi, много малко папкане на обяд бе /доматче и извара/, не е ли? :P

Ами не знам дали наистина е зелен, но се чувстам доста добре от него /като че ли малко ми поуспокоява стомаха-може и на психическа основа да е/, но не мисля, че е вреден. Чувала съм само добри отзиви за него :)

ПП. Как я ядеш закуската? Всичко смесваш или отделно? Винаги съм се чудила..И аз утре ще папкам тиква :)

aniK
23rd January 2010, 23:36
Abbi, аз пък се чудя как издържаш от обяд до вечеря :roll: Аз към 16-17ч. огладнявам или пък просто е навик И тогава да ям нещо, обикновено плод някакъв. Аз мисля, че зеленият и Ройбос са две различни растения. На Ройбос му казват още "червен чай".

Moly, съгреших и аз, мила :( Имахме гости, накрая им отрязах за десерт от тортата, която правих вчера. Първо облизах ножа и лопатката, но ми се видя толкова хубава, че малко по малко май цяло парче изядох... и то вечерта... а толкова много се пазя от сладко, че сега няма сваляне - залепи ли се нещо, там си остава :evil: Пфу, много ме е яд :(