PDA

View Full Version : Каква е правилната-здравословна Закуска?


Narcis
21st January 2010, 10:15
Здравейте,
от всички теми и форуми има нещо , което ми липсва като информация.
Знаем че закуската е много ВАЖНА ...Но кое точно е подходящо за закуска? Какво хапвате Вие сутрин ?
:girl_sigh:

allie
21st January 2010, 10:46
Темата за закуската е спорна. Рано сутрин пич капучино с парче натурален шоколад, а по-късно (към 10) хапвам кисело мляко и ябълка (едно след друго с пауза) или прясно мляко с корнфлейкс и стафиди + какао за вкус. Понякога варен геврек или малък сандвич. Днес още не съм закъсвала, защото имам много работа и издивявам (но явно ми остава време да ровичкам форума :roll: )

FedEx
21st January 2010, 11:07
В оптималната закуска трябва да има белтъчини и източник на енергия.Аз лично сутрин си хапвам около 30-40 грама масло,4 яйца,около 100 грама сирене или кашкавал,понякога месо и някой друг банана.

Голямо ядене пада. :)

HealthStore
21st January 2010, 11:15
Здравей,

по-принцип закуската е най-важното ядене за деня и като такова, трябва да е и най-обилно.Сутрин, задължително белтъчини, яйцата са най-добрия вариант тъй като са по-бързоусвояеми от другите източници.Не е проблем да включиш и храна богата на мазнини, а в какво количество зависи от диетата.Ако си на умереновъглехидратна или ниско вългехидратна диета, може да е в по-големи количества, ако си на високовъглехидратна диета, в по-малки.И разбира се не на последно място са и въглехидратите.Специално сутринта може да си позволиш и бързи или прости въглехидрати, плодове, мед, натурален шоколад, но задължително ги комбинирай с въглехидрати с нисък гликемичен индекс, тоест по-бавно усвояеми.Такива са всякакви пълнозърнести продукти и овесените ядки.

Вече на какви храни ще се спреш е личен избор.На мен една от любимите ми закуски беше кофичка пълномаслено кисело мляко с 100 грама овесени ядки, 1 сл мед и 3 яйца.За мъж това е добре, за жена количествата трябва да са мааалко по-малки :P

cruize
21st January 2010, 11:30
Здравейте, доста се позапалих по здравословното хранене.
Може ли някой да даде примерни менюта за закуска(ако може с подробности)?
И другото което много ме интересува, какви марки продукти купувате (кои са най-качествените богати на белтъци храни)?

allie
21st January 2010, 14:34
В оптималната закуска трябва да има белтъчини и източник на енергия.Аз лично сутрин си хапвам около 30-40 грама масло,4 яйца,около 100 грама сирене или кашкавал,понякога месо и някой друг банана.

Голямо ядене пада. :)

Супер звучи, но аз ако изям толкова папане, нямам шанс да огладнея до 12-12.30 (обедната почивка), а за мен обядът е най-важен и стабилен.
:grill:

FedEx
21st January 2010, 17:12
Eми аз съм на високомазнинна диета, и това ме държи сит поне 4-5 часа.То в маслото,яйцата и сиренето за едно ядене има над 60 грама мазнини , това са 540 калории, без да броим въглехидратите и протеина.Общо взето при мазнинното хранене, се чувствам по-сит.

Narcis
22nd January 2010, 09:51
Здравей,

по-принцип закуската е най-важното ядене за деня и като такова, трябва да е и най-обилно.Сутрин, задължително белтъчини, яйцата са най-добрия вариант тъй като са по-бързоусвояеми от другите източници.Не е проблем да включиш и храна богата на мазнини, а в какво количество зависи от диетата.Ако си на умереновъглехидратна или ниско вългехидратна диета, може да е в по-големи количества, ако си на високовъглехидратна диета, в по-малки.И разбира се не на последно място са и въглехидратите.Специално сутринта може да си позволиш и бързи или прости въглехидрати, плодове, мед, натурален шоколад, но задължително ги комбинирай с въглехидрати с нисък гликемичен индекс, тоест по-бавно усвояеми.Такива са всякакви пълнозърнести продукти и овесените ядки.


Вече на какви храни ще се спреш е личен избор.На мен една от любимите ми закуски беше кофичка пълномаслено кисело мляко с 100 грама овесени ядки, 1 сл мед и 3 яйца.За мъж това е добре, за жена количествата трябва да са мааалко по-малки :P


Здравей, не съм на Диета ! Това са си глупости всички диети :)
Ти как би съчетал простите въглехидрати - плодове, мед, шоколад с пълнозърнестите продукти ? Не звучи вкусно , май :)

root
22nd January 2010, 10:02
Защо да са глупост??? Я да видим човек, които не знае какво да яде на закуска как разсъждава...

Общо взето нито 1 от горните мнение не го одобрявам.

Narcis
22nd January 2010, 11:44
Защо да са глупост??? Я да видим човек, които не знае какво да яде на закуска как разсъждава...

Общо взето нито 1 от горните мнение не го одобрявам.

А какво е твоето мнение ? И коя диета според теб е полезна за здравето ?

garga_smela
22nd January 2010, 11:53
И аз не разбрах, защо диетите да са глупости?
Диетата е режим на хранене- здравословен!
Щом това е глупост, то какво те интересува, какво да ядеш сутрин?
Яж чипсове, бисквити и бонбони, и нямай грижи, поне няма да се занимаваш с глупости![/b]

princesavm
22nd January 2010, 11:59
Това го пействам от Уикипедия,в чест на Нарцис,който според мен, не спазва особено добър тон...да кажеш на някой,че говори глупости,особено когато не е така,не говори добре ...

Диетата е хранителен режим, при който се спазва определен тип хранене с цел да се коригира теглото на човека или да се подобри здравословното му състояние.

Спазване на диета не означава лишаване от храна, а правилната ѝ консумация. В нея е важно количеството, качеството и съотношението на приеманите храни.

geri.etoile
22nd January 2010, 19:05
Никой не поста свястна диета. И как може всяка сутрин яйца? Само белтъци хубаво но.... И момчето на ВМД - ти подагра имал ли си?
Относно меда и овесените ядки - това е класика. И е вкусно!И полезно!

lilsh
22nd January 2010, 20:02
Аз си правя 2 принцеси със сирене и яйце (с пълно зърнест хляб), или лилаво корни, или пържено яйце с филийка хляб, или 2 пълно зърнести филийки с пуешко филе и сирене, ако има домат или краставица си нарязвам върху филийките...+чай или 3в1. Имам много варианти, все във този стил :)

FedEx
22nd January 2010, 23:39
Каква подагра бейби, в най-добрата форма на живота си съм :)

Иначе да, овесени ядки в прясно мляко с мед е закуска мечта :)

lullaby
23rd January 2010, 02:32
Моята любима закуска е банани с млени орехи и мед :girl_eat: , но е много калорично за всеки ден, така че по-често хапвам овесени ядки с мед и прясно мляко.

swe3tynka
23rd January 2010, 11:22
Ето вариантите за здравословни закуски, според мен:

-овесени ядки + сушени плодове + орехи/бадеми + канела
-овесени ядки + печена тиква + стафиди + канела
-овесени ядки + малко масло + извара
-печена тиква + орехи + стафиди + канела
-печена ябълка + орехи + канела + стафиди
-елда + малко масло + извара
-овесена палачинка + мед + орехи
-овесена палачинка + дом. сладко
-филийка домашен овесен хляб + домат и извара
-филийка домашен овесен хляб + домат и филе
-филийка домашен овесен хляб + домат и кашкавал /печен/
-домашни овесени курабийки с канела и стафиди /по моя рецепта :cool: /
-парче домашен ябълков пай от овесени ядки


Има толкова много варианти за здравословна закуска, която можеш да си сътвориш сам..за какво да се ядат Корнита и тем подобни.

HealthStore
23rd January 2010, 11:50
От всичките варианти само тези с домашния овесен хляб имат животински източник на белтъчини.Не подценявайте толкова белтъчините, аминокиселините имат решаващо значение за процесите в тялото, а в растителния протеин често липсват няколко незаменими, а за останалите усвояемостта им е прекалено ниска.

swe3tynka
23rd January 2010, 12:26
От всичките варианти само тези с домашния овесен хляб имат животински източник на белтъчини.Не подценявайте толкова белтъчините, аминокиселините имат решаващо значение за процесите в тялото, а в растителния протеин често липсват няколко незаменими, а за останалите усвояемостта им е прекалено ниска.

Животински протеин може да има в обяда и вечерята, за сметка на въглехидрата, който се съдържа в закуската :)

HealthStore
23rd January 2010, 12:50
И след като си активно тренираща, с какво ще се възстановява тялото, когато има най-голяма нужда от това.

Аминокиселините са най-важни за мускулите именно след тренировка и сутрин.И под мускули, не си мислете за големи, напомпени бицепси, жените също имат мускулна маса, която има същите нужди и потребности.


Да го опиша накратко.Има аеробно натоварване и анаеробно.И двете натоварват мускулните влакна, като анаеробното го прави в пъти повече.След това мускулите трябва да се възстановяват, за това са им нужни аминокиселини, и целия този процес гори калории.Та общо взето, трениранете с тежести не гори толкова калории в самата тренировка, но вследствие се горят калории постоянно калории в следващите дни при възстановяването.А за това си трябва протеин, не го подценявайте, въглехидратите и мазнини са енергия, нямат такива функции.

Narcis
23rd January 2010, 22:39
Това го пействам от Уикипедия,в чест на Нарцис,който според мен, не спазва особено добър тон...да кажеш на някой,че говори глупости,особено когато не е така,не говори добре ...

Диетата е хранителен режим, при който се спазва определен тип хранене с цел да се коригира теглото на човека или да се подобри здравословното му състояние.

Спазване на диета не означава лишаване от храна, а правилната ѝ консумация. В нея е важно количеството, качеството и съотношението на приеманите храни.

Диетата е ВРЕМЕННО спазване на някакъв режим, а не нормален ПОСТОЯНЕН хранителен навик (режим). Дори определението в Уикипедия да е с различен смисъл, на практика не се приема така. :)
С диета може бързо да корегираме килограмите , но ако не се създаде култура и навик на правилно хранене , не се забавя и Йо-Йо ефекта след диетите!
Ако имаше правилна и ефикасна Диета - то нямаше да има стотици измислени, който само влиаят доста нездравословно на тялото (ако човек се замисли повечко)
=> За това Диетите не са нещо , на което съм фен !

Narcis
23rd January 2010, 22:47
Ето вариантите за здравословни закуски, според мен:

-овесени ядки + сушени плодове + орехи/бадеми + канела
-овесени ядки + печена тиква + стафиди + канела
-овесени ядки + малко масло + извара
-печена тиква + орехи + стафиди + канела
-печена ябълка + орехи + канела + стафиди
-елда + малко масло + извара
-овесена палачинка + мед + орехи
-овесена палачинка + дом. сладко
-филийка домашен овесен хляб + домат и извара
-филийка домашен овесен хляб + домат и филе
-филийка домашен овесен хляб + домат и кашкавал /печен/
-домашни овесени курабийки с канела и стафиди /по моя рецепта :cool: /
-парче домашен ябълков пай от овесени ядки


Има толкова много варианти за здравословна закуска, която можеш да си сътвориш сам..за какво да се ядат Корнита и тем подобни.





Здравей, кой ти каза че това е вариант на Здравословни закуски ?
Хора , не яжте такива комбинации сутрин! Тук има толкова бързи въглехидрати , а липсва почти всичко останало.
Съгласна съм с Heаlth... че са необходими белтъци и то не само при трениращи , а при всички.Въглехидратите са Ужасен вариант за закуска!
Закуската - като най-важна , трябва да е и най-пълноценна! На тялото са му необходими всичките 114 хранит. в-ва. Бързите въглехидрати трябва да са много малка част от дневния прием и да не са за закуска !

lilsh
24th January 2010, 19:19
Овесените ядки съдържат бавни въглехидрати и според мен са добре за закуска. Е, аз ги предпочитам със сиренце :wink:

Armand
24th January 2010, 19:22
не знам

най-добрата закуска обикновено е след като си станал към 12 по обяд =))

swe3tynka
24th January 2010, 21:39
Здравей, кой ти каза че това е вариант на Здравословни закуски ?
Хора , не яжте такива комбинации сутрин! Тук има толкова бързи въглехидрати , а липсва почти всичко останало.
Съгласна съм с Heаlth... че са необходими белтъци и то не само при трениращи , а при всички.Въглехидратите са Ужасен вариант за закуска!
Закуската - като най-важна , трябва да е и най-пълноценна! На тялото са му необходими всичките 114 хранит. в-ва. Бързите въглехидрати трябва да са много малка част от дневния прием и да не са за закуска !


А кога предлагаш да се ядат въглехидрати вместо на закуска? На вечеря? :1246:

Освен това овесените ядки, триците и елдата /които преобладават в 80% от моите предложения за здравословна закуска/ са бавни въглехидрати. ;)

cruize
25th January 2010, 13:08
HealthStore, защо трябва да има инсулиново затишие преди тренировка?
Не използваме ли енергията от простите въглехидрати по време на тренировката (знам , че те най-бързо се изчерпват)?

HealthStore
25th January 2010, 14:04
Високите нива на инсулина подтискат хормона на растежа и специално при мъжете и тестостерона.А да не забравяме, че първото е най-важния фактор за горене на мазнини, второто пък за изграждане на мускулна маса.

Освен това инсулина води до отпадналост, на мен лично ми се приспива след като съм консумирал прости въглехидрати.

Друга причина е, че тази енергия се усвоява прекалено бързо и в един момент увисваш.

За някой спортове като маратонските и колоездене е задължително да се консумират прости въглехидрати по време на тренировка, но специално за кратко кардио и тренировки с тежести е противопоказно.По-важно е покачването на инсулина след тренировка, за по-добро усвояване на хранителните вещества и стимулиране на протеиновата синтеза.

cruize
25th January 2010, 14:47
Високите нива на инсулина подтискат хормона на растежа и специално при мъжете и тестостерона.А да не забравяме, че първото е най-важния фактор за горене на мазнини, второто пък за изграждане на мускулна маса.

Освен това инсулина води до отпадналост, на мен лично ми се приспива след като съм консумирал прости въглехидрати.

Друга причина е, че тази енергия се усвоява прекалено бързо и в един момент увисваш.

За някой спортове като маратонските и колоездене е задължително да се консумират прости въглехидрати по време на тренировка, но специално за кратко кардио и тренировки с тежести е противопоказно.По-важно е покачването на инсулина след тренировка, за по-добро усвояване на хранителните вещества и стимулиране на протеиновата синтеза.

Мерси за отговора :)

cruize
25th January 2010, 19:12
Извинявам се за тъпия въпрос, но някой може ли да ми каже как си мели лененото семе? Опитах с няколко мелачки за черен пипер, но не става. :2014:

HealthStore
25th January 2010, 19:26
За какво ти е това ленено семе?По-добре рибено масло :)

HealthStore
25th January 2010, 23:25
Да тялото има нужда от белтъчини, ноооо, ако приемаш само белтъчини, те няма да бъдат доставени до мускулите, а ще се използват за енергия.Затова са въглехидратите, белтъчини преди въглехидрати след тренировка, са изразходване на аминокиселини, те изобщо няма да достигнат до мускулите.Теорията ти е напълно грешна :)

FedEx
26th January 2010, 00:20
Кви инсулини, кви пет лева, не яжте въглехидрати и няма да имате проблеми :)

patrisha
26th January 2010, 07:53
как си мели лененото семе?
С електрическа кафемелачка става. [/quote]

swe3tynka
26th January 2010, 08:53
:2014:

Всеки да си яде това, от което се чувства добре (според целите му естествено)!

cruize
26th January 2010, 09:52
как си мели лененото семе?
С електрическа кафемелачка става. [/quote]


Мерси :)

lilsh
26th January 2010, 14:19
Аз се замислям, като си полкова просветен, защо изобщо питаш, а не ни просветиш и нас!

Обичам да изпитвам хората какво знаят :) А и ми е интересно да чуя други мнения.

Все пак ти си пуснал темата... не е голяма работа да се сетим, че просто изпитваш. Често казано е малко неприятно да задаваш по този начин въпрос и после да се подсмихваш. Но нали затова е форум, всеки си пише мнението. :wink:

Oompa Loompa
26th January 2010, 22:07
Ето вариантите за здравословни закуски, според мен:

-овесени ядки + сушени плодове + орехи/бадеми + канела
-овесени ядки + печена тиква + стафиди + канела
-овесени ядки + малко масло + извара ....

Аууу ако ям това за закуска първо 4е тотално ще заслабна и отделно 4е цял ден ще имам стомашни болки:)
Овесените ядки не са за всеки стомах особено консумирани с мляко:)
Предпо4итам филия с масло и сирене или кроасан с кафе :)

HealthStore
26th January 2010, 23:27
Само да вметна, че кроасан с кафе, това НЕ е храна :)

Oompa Loompa
26th January 2010, 23:47
Само да вметна, че кроасан с кафе, това НЕ е храна :)
Но нямам стомашни болки както от ''фуража'' :)

swe3tynka
27th January 2010, 06:57
Ето вариантите за здравословни закуски, според мен:

-овесени ядки + сушени плодове + орехи/бадеми + канела
-овесени ядки + печена тиква + стафиди + канела
-овесени ядки + малко масло + извара ....

Аууу ако ям това за закуска първо 4е тотално ще заслабна и отделно 4е цял ден ще имам стомашни болки:)
Овесените ядки не са за всеки стомах особено консумирани с мляко:)
Предпо4итам филия с масло и сирене или кроасан с кафе :)

А ти виждаш ли някъде мляко? :roll:

Oompa Loompa
27th January 2010, 09:17
Ето вариантите за здравословни закуски, според мен:

-овесени ядки + сушени плодове + орехи/бадеми + канела
-овесени ядки + печена тиква + стафиди + канела
-овесени ядки + малко масло + извара ....

Аууу ако ям това за закуска първо 4е тотално ще заслабна и отделно 4е цял ден ще имам стомашни болки:)
Овесените ядки не са за всеки стомах особено консумирани с мляко:)
Предпо4итам филия с масло и сирене или кроасан с кафе :)

А ти виждаш ли някъде мляко? :roll:


a ти разбираш ли зна4ението на думата особено?дали с мляко или без все таз овесените ядки не са за всеки стомах!

masha123
4th May 2017, 12:16
Тъй като много обичам да закусвам, а обикновено нямам много време сутрин, се поразрових за интересни и бързи рецепти и попаднах на следната статия - http://rntshop.com/article/5-breakfast-ideas-turmeric

Дано да е полезна и на вас! :girl_in_love:

desimira90_90
11th April 2023, 15:56
Аз пък практикувам фастинг. Последното ми ядене е към 18:30 и на другия ден чак към 12:30. В началото е малко тегаво, но се свиква. Благодарение на това реших някои кожни проблеми.