PDA

View Full Version : Привикването към малко калории


BarbieGirl
29th January 2010, 15:51
От доста време се храня с много малко калории. Не всеки ден е така, но в 80% от времето е с околко 600-700ккал (а и по-малко). Има ефект - свалям доста килограми (за около 5 месеца 20кг, но имам още 6кг - преди бях 78, а в момента съм 58кг). Но съм чела, че организма привиква към занижената норма на калориите и започва да работи на "бавни обороти" (вместо да изгаря за деня 2000ккал той е започнал да гори 1200). И това до кога ще е така, докога ще намалява нужните му калории? Възможно ли е да се задоволява след време с 500ккал!?!? И то това би означавало, че от най-обикновено похапване вече ще пълнея. :roll: Не ми се вярва да стоят нещата точно така, затова и пуснах темата - за да се се изкажат по въпроса по-информираните и по-опитните. И мога ли сега да поправя "пораженията" - някак да ускоря метаболизма отново...да почне пак да гори нормалното. Благодаря на всички, които се включат!

root
29th January 2010, 16:34
Ти откъде знаеш до каква степен храната се усвоява, че да очакваш такава точност в калориите? Даже и разхода си на калории не можеш да изчислиш...

Като цяло тази теория с калориите не я харесвам. Не се водя от нея и не смятам, че трябва човек да я следи. С треньора ми сме правили експеримент и резултатите бяха такива, че теорията греши.

Не знам какво ти е храненето, че да давам по-нататъшно мнение относно твоя метаболизъм, бавни обороти и т.н.

BarbieGirl
29th January 2010, 16:45
Не знам какво ти е храненето, че да давам по-нататъшно мнение относно твоя метаболизъм, бавни обороти и т.н.

На Дюкан съм - редувам 5 дни протеини с 5 дни протеини със зеленчуци. Относно физическата ми активност съм била непостоянна до сега, но от 10-ина дена се старая да съм стиктна - аеробика или Тае-бо (30мин) + Пилатес за коремна област (20мин) и поне по 20мин ритмични танци. Знам, че е малко, но на този етап нямам сила за повече. Отпуснато ми е тялото и много искам да се стегна...не знам точно кое е правилното решение. А това, относно теорията - не твърдя, че е вярно, даже и аз се надявах да не е така, вижда ми се нелогично - та ако организма има възможност да гори за дадено действие по-малко калории, то той би го направил така не само при "екстремни условия"... :roll:

daniski
29th January 2010, 16:58
Барби здрасти!
ами то е логично ако си приел по-малко калории и да изгориш по-малко... :lol:
Тялото натрупва резерви при нередовно хранене и небалансирано хранене-аз цял живот не закусвах и не обядвах-карах на кафета,докато станах 100кг.
36г ми трябваха да ми дойде акъла....
мисля че третата фаза затова е така важна,защото постепенно въвежда повече калории и въглехидратните храни.
Няма да качиш,ако си я караш по правилата.

BarbieGirl
29th January 2010, 17:00
Барби здрасти!
ами то е логично ако си приел по-малко калории и да изгориш по-малко... :lol:
Тялото натрупва резерви при нередовно хранене и небалансирано хранене-аз цял живот не закусвах и не обядвах-карах на кафета,докато станах 100кг.
36г ми трябваха да ми дойде акъла....
мисля че третата фаза затова е така важна,защото постепенно въвежда повече калории и въглехидратните храни.
Няма да качиш,ако си я караш по правилата.

О, аз още съм на 2-ра фаза...6 килца ми трябват :lol: Иначе за 3-тата е ясно - ще съм стрикта, че....лошо иначе - изключително е важна фазата и го знам ;)

root
29th January 2010, 17:18
Ами то човек трябва да си събуди енергията в себе си и да се движи повече. Щом нямаш сили, имаш грешки в целия режим - храна, движение, сън, психическо състояние, и ... (последното ще го пропусна) :)

Накратко - отслабването става с подходящо меню (постоянно хранене, а не диети) и движение. Менюто ти трябва да дава нужните вещества на организма, а не да му създаваш стрес с ПД, 90 и тем подобни подигравки с тялото. Вече няколко пъти попитах във форума "как действа тази диета, че организма да сваля килограми", никой не ми отговори... Като я изчетох цялата диета се хванах за главата!!!

Калориите: ето ти 1 пример-експеримент. В продължение на 4 месеца калориите в храната ми бяха 2-3 пъти по-малко от изгорените чрез спорт (изчислено по стандартните таблици). За този период качих 8кг мускули. Та веднага въпроса беше - кой ги е правил тези таблици и за кого се отнасят? Деца, спортисти, възрастни? - само от тук идва неяснота. Все пак всеки е различен - различно усвоява храната, различно и изразходва енергията си.

Иначе в момента съм по-продуктивен с по-малко храна от преди. Пълен съм с енергия, усвоявам много бързо, отделителната ми система и тя е бърза. Предвид предишни години, където съм имал проблеми от време на време - и в 3-те отношения... Така че смея да кажа: и си права, с това което си прочела, и не си. Не си в отношение, че се организма работи на по-бавни обороти. Това не се определя от калориите.

Piny
30th January 2010, 15:17
Здрасти Барби,

според ти си прекалено дълго време във втора фаза - нищо чудно дори да има застой в теглото ти. Непременно е необходимо да преминеш поне за известно време в трета фаза и да дадеш на организма си така необходимите му въглехидрати. с 500-600 кал на ден ти се самоизяждаш и пораженията може да непоправими. Според мен 58 кг също така са оптимални за теб- опитай се да ги задържиш 6 месеца, и после ако искаш свали още 6 кг.
Очакваме те обратно във нашата темичка :wink:

Поздрави

Пини

allie
31st January 2010, 12:56
Съгласна съм с Piny! 600 калории на ден (и то от предимно белтъчна храна) си е лудост. Наистина не знам как не ти треперят краката ... Иначе за мен отслабването си е чисто и просто енергиен дефицит (при едни става по-бързо, при други-по-бавно). Но както е казал народът - бързата работа-срам за майстора. Аз поограничих хапването и за 1 година свалих 13-14 кг и от около 6 месеца си ги поддържам, като лека полека увеличавах количвествата и си включих обратно хляб, макарони и т.н. (но в разумни количества!). Мисля, че и при теб това е решението - постепенно завишаване на калориите и без изцепки от сорта - тая вечер ми е паднало, дай да се наям, от утре пак диета. Номерът е да се научиш как да хапнеш каквото ти се яде, но само 1 порцийка. Аз не броя калории, затормозява ми мозъчната дейност, но организма сам усеща колко е приел, колко е изразходвал и т.н. Не съм привърженик на Дюкан, виждала съм какво се случва в 3-та фаза (на мои познати) и булшинството започват да си правят гала вечерите все по-често, докато накрая килцата са обратно, та и отгоре. И като цяло бързото отслабване си е лоша работа и стрес. По-добре бавно, но сигурно и с по-траен резултат :D
Желая ти много успех и си пази здравето!

LP_
31st January 2010, 13:07
Не знам какво ти е храненето, че да давам по-нататъшно мнение относно твоя метаболизъм, бавни обороти и т.н.

На Дюкан съм - редувам 5 дни протеини с 5 дни протеини със зеленчуци. Относно физическата ми активност съм била непостоянна до сега, но от 10-ина дена се старая да съм стиктна - аеробика или Тае-бо (30мин) + Пилатес за коремна област (20мин) и поне по 20мин ритмични танци. Знам, че е малко, но на този етап нямам сила за повече. Отпуснато ми е тялото и много искам да се стегна...не знам точно кое е правилното решение. А това, относно теорията - не твърдя, че е вярно, даже и аз се надявах да не е така, вижда ми се нелогично - та ако организма има възможност да гори за дадено действие по-малко калории, то той би го направил така не само при "екстремни условия"... :roll:
В общия случай метаболизма се влияе до голяма степен от физическата активност и режима на хранене, т.е. редовни тренировки и по-чести храненета в разумни количества би следвало да ти засилят метаболизма и да достигнеш състояние, в което да можеш да си позволиш достатъчно въглехидрати, че да имаш сили да тренираш и като цяло да се чустваш тонизирана, като същевременно поддържаш тегло и дори сваляш по малко.

BarbieGirl
31st January 2010, 14:09
Благодаря на всички за отговорите! Темата не е за Дюкан - кой го харесва и кой не (наясно съм, че има много отрицателни черти, за жалост,но се чувствам добре с него и нямам оплаквания)...почнала съм го и ще го довърша :)Mindbender и от други форуми съм наясно, че си много навътре в нещата и се радвам, че писа (следя на-вече темата за здравословно хранещите се). Приемам мнението ти и се замислям сериозно в/у него. Изказването на LP_ най ми допада, в смисъл е най-близо до моите разсъждения и нещата които четох последните няколко дни. Започнах да се храня сравнително нормално и по-често, да пия чайчета и т.н. Говорите за "редовни тренировки", какво точно имате предвид? По-интензивни ли да са, всеки ден ли трябва да са...и т.н.?? Аз съм съвсем начинаеща и не знам колко тренировка ми е достатъчна :( Дано вече да не съм си "прецакала" метаболизма, но щом казвате че е обратимо, значи всичко е ОК ;)

дундьо
2nd February 2010, 17:29
Здрасти, Барб! Маймун сръдлив, връщай се във форума. Между другото, страхотно изглеждаш на този аватар. Не знам какво още искаш да сваляш и защо. Все се каня да ти пиша нещо и все отлагам, че не знам как ще го приемеш. Баща ми принадлежи към едно друго поколение, които си имат лаф за много неща. За диетите винаги е казвал "ако природата не помогне малко..." Да не те занимавам подробно, но явно хората във всички времена, даже и на село (татко е от село) са се вълнували от отслабването. И са имали този лаф. Значи само твоите усилия не стигат. Има някакъв момент, в който е подходящо. Не знам дали е вярно. Но го свързват и със секса. Разбира се, че за тези неща не се говори, по техните правила, но казвали за дебелите моми "като се зажени, ще отслабне". Ти спомена, че това е първата ти връзка. Мисля, че си уцелила момента. Не мисля, че сексът сам по себе си е толкова ключов фактор. По-скоро цялостното емоционално състояние, бушуването на различни хормони, промяната в начина на живот, защото не може да няма промяна, а бе знам ли всички магии из организмите ни. А мисля така, защото си споменавала, че винаги си била пухкава и за пръв път отслабваш. С две думи - наблюдавала съм и друг път подобна промяна при подобни обстоятелства. Значи не трябва да изпускаш влака. Значи и друго - не е толкова съществено коя диета ще избереш. Мисля, че може временно да смениш диетата и после да се върнеш на Дюкан. Предполагам, че въпреки всичко четеш нашия форум и вече си в течение, че аз така направих. Каквото и да решиш - успех!
П.С. И стига се сърди!

BarbieGirl
2nd February 2010, 19:52
Здрасти, Барб! Маймун сръдлив, връщай се във форума. Между другото, страхотно изглеждаш на този аватар. Не знам какво още искаш да сваляш и защо. Все се каня да ти пиша нещо и все отлагам, че не знам как ще го приемеш. Баща ми принадлежи към едно друго поколение, които си имат лаф за много неща. За диетите винаги е казвал "ако природата не помогне малко..." Да не те занимавам подробно, но явно хората във всички времена, даже и на село (татко е от село) са се вълнували от отслабването. И са имали този лаф. Значи само твоите усилия не стигат. Има някакъв момент, в който е подходящо. Не знам дали е вярно. Но го свързват и със секса. Разбира се, че за тези неща не се говори, по техните правила, но казвали за дебелите моми "като се зажени, ще отслабне". Ти спомена, че това е първата ти връзка. Мисля, че си уцелила момента. Не мисля, че сексът сам по себе си е толкова ключов фактор. По-скоро цялостното емоционално състояние, бушуването на различни хормони, промяната в начина на живот, защото не може да няма промяна, а бе знам ли всички магии из организмите ни. А мисля така, защото си споменавала, че винаги си била пухкава и за пръв път отслабваш. С две думи - наблюдавала съм и друг път подобна промяна при подобни обстоятелства. Значи не трябва да изпускаш влака. Значи и друго - не е толкова съществено коя диета ще избереш. Мисля, че може временно да смениш диетата и после да се върнеш на Дюкан. Предполагам, че въпреки всичко четеш нашия форум и вече си в течение, че аз така направих. Каквото и да решиш - успех!
П.С. И стига се сърди!

:girl_kiss2: :first_move: :kiss_me: :2015:

BarbieGirl
2nd February 2010, 20:00
Ами и като малко съм била на диета, ама беше отдавна. И да, аз също мисля, че връзката ми си оказа влияние - най-малкото, че ми е основен стимул :) Да, знам, че си на 90-дневната, ама мен ме е страх с тези въглехидрати....някак не мога да си представя да ги ям цял ден :( Ще продължа Дюкан - още малко остава. А после се надявам в третата фаза организма ми да привикне към "новата" храна и да не почна да качвам после. Ами да, знам че и природата си казва думата, но нали трябва да се борим и лесно-трудно...няма друг начин. Мен само ме е страх да не се е забавил наистина метаболизма и после да трябва да се ограничвам доживот... То е ясно, че никога повече няма да се тъпча с дюнери, пици, вафли и т.н....не че няма да си ги позволявам никога, но като знам какво правех предиииии :oops:

дундьо
3rd February 2010, 12:25
И мен ме беше страх от въглехидратите. Обаче спадам. Полека-лека, но спадам. Пък и да ти кажа въглехидратите хич не са много. Само на пръв поглед. Такъв глад не съм брала от месеци (откак почнах Дюкан). В стомаха 100 гайди свирят. Ей го и сега. Явно наистина трябва да се надлъгваме с метаболизма си, защото организмът привиква към всичко и почва да си произвежда захари. Ти си съвсем младо момиче и при теб ще е по-лесно, но с годините... Обаче вземи си провери индекса на телесни мазнини. Има там формули разни, но има и медицинска апаратура. Да не би ти да си паднала под нормата и затова вече да не сваляш? Не си ли доволна от обиколките си? Те са по-важни от килограмите. Гледай да не почнеш да рушиш мускулната си маса.

дундьо
6th February 2010, 15:55
А защо не ти виждам линийката? Хайде де, напиши си обиколките.

entwickler
3rd March 2010, 08:29
Под 1200 за жените не е добре да се пада. ЗА мъжете под 1600. Тялото влиза наистина в "режим на гладуване" и започва да гори по-малко.

miramax
9th February 2011, 22:10
не съм сигурна, че е добре да приемаш толкова малко калории (http://www.aktivia.bg/static.php?content_id=21&news_id=22) :!: на ден, по-добре приемай повече, но и спортувай повече за да можеш да ги изгориш :!:

daliq
10th February 2011, 23:29
Смени храната и увеличи натоварването , малко е. Всяка вечер минимум 60 минути тичане на стадиона увита със сауна колани , и 30 минути скачане на въже , не вечеряш нищо освен чай и ябълка. Тае бото може да остане смени другото с плуване , там активираш всички мускули.
Не знам подробности за Дюкан , не искам и да знам , но трябва да си разнообразиш менюто, за това си права ако ядеш едно и също няма да мръднеш надолу.

root
11th February 2011, 09:25
Не разбрахте ли, че тези сауна колани не са толкова ефективни. Това си е и ръсене на пари и стрес за тялото.

daliq
11th February 2011, 21:09
Преди да бъдат измислени сауна коланите , които струват по 4 лева броиката , се увивахме с найлони и отгоре обличахме анцунг , но ви уверявам че далеч не е по цивилизован начина. Лично мнение не толерирам тичането на стадиона по клинче , аз клинчетата ги нося с токчета - като тичам , тичам с друга цел.

root
12th February 2011, 10:40
Кожата трябва да диша... Има разлика м-у неопренови бермуди/колани и клин за бягане.