PDA

View Full Version : Мазнини и въглехидрати на ден?


cocolino
11th September 2006, 23:44
Бих искала да задам въпрос - колко грама мазнини трябва да поема човек на ден?(предполагам се пресмятат според тегло, височина...бла-бла,кажете ми как се пресмятат, но ако може не в проценти от общият прием, а точно като грамове) и за въглехидратите също....При правене на определен ограничен хранителен режим е по-важно да се намалят въглехидратите нали? :oops: :roll: ....или мазнините?

cranberry
12th September 2006, 00:28
ако тренираш 2.2 гр белтък на кило телесно тегло, 1 гр въгл ако си на нвд, 1.5 ако не си
останалото от калорийния прием - мазнини

cocolino
12th September 2006, 08:28
белтъците не трябва ли да са по-малко :roll: по разни таблици съм разглеждала, че представляват окол 10% от общиия калориен прием за ден, а с това 2,2 гр ми изглежда да са доста повече.
Може ли да попитам за разпределението на мазнини, въглехидрати и белтъчини без диета(нормалното, което трябва да са поема на ден) и при диета(когато са ограничени въглехидратите и мазнините)? :roll: :)

cranberry
12th September 2006, 08:50
ами принципно ако не си на дието 40-40-20 - Б-М-В
смятасх по калориите, които трябва да приемаш на ден, като имаш предвид, че в 1 гр Б и В има 4 кк, а в 1 гр М - 9 кк
алкохола - 7кк на грам

cocolino
12th September 2006, 13:06
40-40-20 са процентите...но аз с процентите не съм много в чат - като грам ме интересува как да си ги сметна...май 20% от общият ми калориен прием се равняват на окол 100гр въглехидрати на ден... :roll: , това ми изглежда супер много :shock:

грамофон
12th September 2006, 14:03
основно организма си набавя енергия от въглехидратите, които имат тази единствена и основна фукция-енергия, близо 50 процента(с точност 47%) заемат въглехидратите от калоричният баланс останалото са мазнини и белтъчини. лекарите забраняват повече от 20 процента да участват белтъчините в калоричният баланс, като направиш една проста сметка 30 остават за мазнините. но това ти е за калоричният баланс ,мазнините се поемат като имат и др. основни фукнции те участват е изграждането на новите клетки(в структуратана клетката(мембраната) ,в стенитена клетката(холестерола) и в нервната и имунната система за подържане на умствената дейност, мастноразтворими витамини а е д к и др.). белтъчините освен за енергия имат и много други функции(и те не трябва да участват повече от границата 15-20 процента в калоричният баланс).
от 45-50% надолу лекарите говорят за нвд а при 50% нагоре за ввд. но в оптималната си форма нвд е 20% въглехидрат.

100г въглехидрат са 2 супени лъжици ориз. идеалния нвд или още вм-нвд е 60% мазнини 20%въглехидрат 20 %протеин.

при трениращите мазнините не играят роля(само за подържане на усмтвената дейност нервната и имунната система понижаване на холестерола витамини и др.) основно въглехидрати и протеини. колкото повече завишаваш въглехидратите(като енергия) увеличаваш масата си. колкото повече занижаваш въглехидратите като енергия и повишаваш протеините намаляваш масата и се изчистваш от мазнини(натрупани поради завишеното преди това количество приеман въглехидрат трансформиран в липид).

cocolino
12th September 2006, 18:16
еее супер много мерси, Грамофон, че отдели толкова време да обясняваш, ама не съм много наясно с нещата и питам тук :wink: Благодаря, беше ми много полезно наистина :D

Reminder
12th September 2006, 22:24
при трениращите мазнините не играят роля(само за подържане на усмтвената дейност нервната и имунната система понижаване на холестерола витамини и др.) основно въглехидрати и протеини. колкото повече завишаваш въглехидратите(като енергия) увеличаваш масата си. колкото повече занижаваш въглехидратите като енергия и повишаваш протеините намаляваш масата и се изчистваш от мазнини(натрупани поради завишеното преди това количество приеман въглехидрат трансформиран в липид).
Това не е вярно. Тялото може да използва мазнини или въглехидрати за енергия. Въглехидратите е добре да се приемат при бърза нужда от бърза енергия. В противен случай стават на мазнини.

грамофон
12th September 2006, 22:52
при трениращите мазнините не играят роля(само за подържане на усмтвената дейност нервната и имунната система понижаване на холестерола витамини и др.) основно въглехидрати и протеини. колкото повече завишаваш въглехидратите(като енергия) увеличаваш масата си. колкото повече занижаваш въглехидратите като енергия и повишаваш протеините намаляваш масата и се изчистваш от мазнини(натрупани поради завишеното преди това количество приеман въглехидрат трансформиран в липид).
Това не е вярно. Тялото може да използва мазнини или въглехидрати за енергия. Въглехидратите е добре да се приемат при бърза нужда от бърза енергия. В противен случай стават на мазнини.

не ми се спори но ако искаш си яж лои и тренирай.

Reminder
16th September 2006, 23:30
не ми се спори но ако искаш си яж лои и тренирай.
Точно така и правя :D

TedyK
17th September 2006, 02:21
браво на вас.