PDA

View Full Version : Как да си съставя хранителен режим ???????


MiSs_Sunshine88
25th September 2006, 11:09
някой може ли да ми помогне,защото вече наистина се отчаях ?омръзна ми да съм дебела !от 01.10. тръгвам на фитнес и мисля наблягам на кардиото (30 мин. велоергометър и 30 мин. степер-3 пъти седмично) как мислите дали ще подейства съчетано с хран.режим (който се надявам някой да ми помогне да си направя) :wink: ето малко инфо за мен ако ще ви е от полза : на 18 съм, тежа 73 кг,висока съм 168 см

Петко К
26th September 2006, 09:48
Ето ти една изпитана рецепта да решиш проблемите с теглото си.
Спираш като начало всякаква захар под всякаква форма. Спираш всякакви напитки със калории. Никакви натурални сокове. От напитките оставяш само вода (чиста), чай и кафе, без захар разбира се. После спираш всички така наречени junk и fast храни. Един бърз списък - баници, пици на парче, дюнери, хамбургери, кифли, кроасани, вафли, снаксове, корнфлейкси, бисквитки, шоколади, торти, пасти и т.н. Разбира се, спираш и сладкото.
Яденето в КФС или Макдоналдс се сещаш, че отпада.
Колбаси, луканки, салами, кайма, кренвирши - всичко това е нежелателно да присъства в менюто ти.
После спираш всички тестени храни, в това число и белият хляб, както и всички рафинирани въглехидрати и такива с висок гликемичен индекс (ако това нищо не ти говори, просто спазвай списъка с забранени храни).
Позволен е хляб Бонус или друг пълнозърнест хляб в малки количества, овесени ядки или кафяв ориз.
Наблягай на чистото месо, яйцата, ядките (всъщност, внимавай с техните количества), млечните продукти също са разрешени за момента. зеленчуци без ограничения, плодовете гледай да са по - кисели (бананите например не са желателни в големи количества, гроздето и динята също).
Храни се редовно - минимум 3 - 4 пъти на ден. Никога не гладувай и не оставай без храна за дълъг период от време.
Това е първата стъпка - да промениш коренно хранителните си навици. Храни са така минимум 1 - 2 месеца, без да мислиш за отслабване. Даже ако си изхвърлиш кантара ще е най - добре.
Ако изпълниш горните условия (без кръшкане и лъгане), пиши пак след 2 месеца да споделиш резултатите и ще продължим нататък с по - сложните неща.
Създай си и навик да спортуваш нещо, поне 2 - 3 пъти седмично. Освен аеробиката, към която си се насочила, и която няма смисъл да е повече от 30 мин (препоръчвам ти степера, пред велоергометъра и бягането пред степера), започни да правиш и упражнения с тежести - полезно е и помага.
Ами това е като начало, останалото зависи от теб.

cocolino
26th September 2006, 11:14
Кои са по-сложните неща след двата месеца? :roll: :roll:

Петко К
26th September 2006, 11:51
Кои са по-сложните неща след двата месеца? :roll: :roll:

Броене на калории и по стриктно следене на състава на храната и съотношението на хранителните вещества (процент въглехидрати, белтъчини, мазнини).

cocolino
26th September 2006, 17:43
Благодаря за отговора :D :lol: :wink:

marlene
26th September 2006, 19:05
Намирам че режима които Петко К ти е предложил е доста рестриктивен, макар че със сигурност ще има резултат. Не знам дали е реалистично да се храни човек така цял живот. А ако го пазиш за кратко ще си върнеш обратно килограмите. Според мен ограничи храните които Петко К ти е посочил, но не ги изключвай напълно. Движи се повече: минимум 1 час ходене пеша на ден плюс спорт три пъти седмично. Аз примерно отслабвам само с движение и спорт, с диети много трудно свалям. Успех!

MiSs_Sunshine88
26th September 2006, 19:35
мн съм благодарна за съветите и наистина мисля,че ще са ми от полза :) :) :)

Emmalfy
26th September 2006, 20:51
Ето ти една изпитана рецепта да решиш проблемите с теглото си.
После спираш всички така наречени junk и fast храни. Един бърз списък - баници, пици на парче, дюнери, хамбургери, кифли, кроасани, вафли, снаксове, корнфлейкси, бисквитки, шоколади, торти, пасти и т.н.

Защо и корнфлейкса :( Знам,че има мн въглехидрати ,даже не мн ами умерено,а иначе е беден на мазнини( 1 гр на 100гр) и като калории няма разновидност ,която да минава 400ккал на 100гр ? Но ако не е за диета,май ще го зарежа ,че иначе си хапвам по една малка купичка на ден ...

cranberry
26th September 2006, 21:43
Принципно ако се храниш, както той е описал, мазнините не ти пре4ат, напротив

cocolino
26th September 2006, 22:24
Ето ти една изпитана рецепта да решиш проблемите с теглото си.
После спираш всички така наречени junk и fast храни. Един бърз списък - баници, пици на парче, дюнери, хамбургери, кифли, кроасани, вафли, снаксове, корнфлейкси, бисквитки, шоколади, торти, пасти и т.н.

Защо и корнфлейкса :( Знам,че има мн въглехидрати ,даже не мн ами умерено,а иначе е беден на мазнини( 1 гр на 100гр) и като калории няма разновидност ,която да минава 400ккал на 100гр ? Но ако не е за диета,май ще го зарежа ,че иначе си хапвам по една малка купичка на ден ...

Ми и аз се учудих, но кой знае...вече не смея да питам разни неща из форума, че ме изкарахте, че се тъпча като за не знам какво :lol: та си мълча вече, тихо, кротко я бутам някакси :lol: :wink: ...корнфлейкс Чокапик е толкова вкусен, сега ме подсетихте, но наскоро ям много повече мюсли отколкото корнфлейкс.Всъщност аз отскоро ги проядох, преди майка ми ги ядеше и се чудех как може да й харесват толкова, но сега и аз се запалих по тях :wink:

Emmalfy
26th September 2006, 22:50
Еееее...мюслито си е Върхът!!! Особено това на Нестле синъото и на др.Йоткер шоколадовото... :P Но пък за корнфлейкса продължавам да се чудя ... Логично ако някой е на нисковъглехидратен режим ,да не е за препоръчване( аз уж съм на такъв) ама чак пък да се избягва като храна...не мисля :roll:

cocolino
26th September 2006, 23:12
синьото точно опитвам сега, харесва ми и това зеленото с ябълки :P ...а иначе шоколадовото не съм го пробвала още(от две седмици ям мюсли някъде 8) )

cranberry
27th September 2006, 09:01
Ми и аз се учудих, но кой знае...вече не смея да питам разни неща из форума, че ме изкарахте, че се тъпча като за не знам какво :lol: та си мълча вече, тихо, кротко я бутам някакси :lol: :wink: ...корнфлейкс Чокапик е толкова вкусен, сега ме подсетихте, но наскоро ям много повече мюсли отколкото корнфлейкс.Всъщност аз отскоро ги проядох, преди майка ми ги ядеше и се чудех как може да й харесват толкова, но сега и аз се запалих по тях :wink:

ами вземи се вслушай в тва, което ти казват хората

Петко К
27th September 2006, 11:23
Корнфлейк = захар. Бързи въглехидрати с висок ГИ, което вдига много кръвната захар, и съответно лесно се отлага като мазнини.
Да, беден е на мазнини, което обаче нищо не значи. Отървете се от заблудата, че именно мазнините ви правят дебели.
Например, чистата захар няма никакви мазнини. В Кока Колата също няма мазнини. Пробвайте да ядете по много много захар и пийте големи количества газирани напитки и наблюдавайте ефекта. Аз знам какъв ще е, защото съм го тествал ;)
Вие си решавате, аз съм казал какво се прави, от там нататък всеки сам да се оправя ;). Никой не може да ви накара на сила да правите нещо, или да реши проблемите вместо вас.
Режима хич не е рестриктивен - това е правилният начин на хранене - без боклуци и с възможно най - чиста храна.
Няма начин да си върнеш килата. По простата причина, че няма да се връщаш към старият си начин на хранене. Нали това е целта - да си създадеш правилни навици, който да следваш цял живот. Това не е диета за кратко, пак повтарям. Момичето питаше как да си състави хранителен режим и аз и казах.
Ако някой си мисли, че не може да се храни така постоянно, това си е негов проблем. Аз не виждам кое му е рестриктнивното.

Един бърз списък - баници, пици на парче, дюнери, хамбургери, кифли, кроасани, вафли, снаксове, корнфлейкси, бисквитки, шоколади, торти, пасти и т.н. Разбира се, спираш и сладкото.
Яденето в КФС или Макдоналдс се сещаш, че отпада.
Колбаси, луканки, салами, кайма, кренвирши - всичко това е нежелателно да присъства в менюто ти.
После спираш всички тестени храни, в това число и белият хляб, както и всички рафинирани въглехидрати и такива с висок гликемичен индекс (ако това нищо не ти говори, просто спазвай списъка с забранени храни).


Съжалявам, че се цитирам, ама без кое точно от тези неща не можете да живеете или ви е жизнено необходимо?! Аз виждам само вредни за здравето и външният ви вид храни!
Освен това, трябва нещата да стават поетапно, на стъпки, мисля че го споменах. Подредил съм ги по степен на важност - тоест, от кое да се отървеш първо, и от кое по - нататък. Разбира се, ако можете директно да се откажете от всичко изброено е най - добре, но повечето хора не могат.

И да уточня за последно, аз изброих с какво не трябва да се ХРАНИШ по принцип. Известни отклонения винаги са допустими.
Парче шоколад веднъж седмично няма да пречи много. Или малко сладолед. Или пица два пъти в месеца. Зависи от много неща - например колко имате да сваляте и на какъв етап сте, дали спортувате или не и т.н. Да не говорим, че винаги може да си набавите алтернативи на посочените храни, които да се вписват в режима ви. Например, при дюнерите винаги може да се спестите пържените картофи и гадните сосове, за сметка на повече зеленчуци, и да си го ядете от време на време. В Макдоналд може да си изберете по - подходящо меню, и да си спестите колата и пържените картофи.
В КФС да махнете панировката и да ядете само месото.
В повечето заведения (кръчми, ресторанти, пицарии) не е никакъв проблем да си поръчвате подходящи ястия, защото имате голям избор.
Въпроса е да си промените коренно начина на хранене, а не да спазвате някакви зверски ограничения, за кратко. Само така ще си решите проблемите.
Аз така направих и не съжалявам, че сутрин не закусвам кроасан с вафла, или банички с боза ;).

cocolino
27th September 2006, 23:44
Ми и аз се учудих, но кой знае...вече не смея да питам разни неща из форума, че ме изкарахте, че се тъпча като за не знам какво :lol: та си мълча вече, тихо, кротко я бутам някакси :lol: :wink: ...корнфлейкс Чокапик е толкова вкусен, сега ме подсетихте, но наскоро ям много повече мюсли отколкото корнфлейкс.Всъщност аз отскоро ги проядох, преди майка ми ги ядеше и се чудех как може да й харесват толкова, но сега и аз се запалих по тях :wink:

ами вземи се вслушай в тва, което ти казват хората

еми че вслушвам се, че как да не се вслушвам....просто не изпадам в маниакалности и НЕ правя диети!Намалявам и ограничавам консумацията на дадени неща, но не се отказвам от тях, против диетите съм, пък и казват, че за моята възраст не са подходящи, защото тялото и организма ми още се развива и има нужда от много неща, които няма как да си набави, ако правя диета. :wink:

Към Петко К - едно,правилно ли съм разбрала :shock: едно парченце(блокче)шоколад на седмица????И това ти е единственото сладко удоволствие за седмицата :?: :lol: говорим за временна диета поне нали, а не за постоянен начин на живот с едно блокче на седмица :P Въпроса е да си промените коренно начина на хранене, а не да спазвате някакви зверски ограничения, за кратко. Само така ще си решите проблемите.


Да, това е най-доброто решение, но все пак не и да се изпада в някаква крайност :D

Бтв - някъде четох, беше много интересно - защо в МакДоналдс си поръчваме пържени картофки, някакъв висококалоричен хамбургер с майонеза и месце....и диетична кола :lol: :lol:

Петко К
28th September 2006, 10:54
Към Петко К - едно,правилно ли съм разбрала :shock: едно парченце(блокче)шоколад на седмица????И това ти е единственото сладко удоволствие за седмицата :?: :lol: говорим за временна диета поне нали, а не за постоянен начин на живот с едно блокче на седмица :P


Не, това не се отнася за мен, а за вас, дето искате да отслабвате :D . Аз мога да изям и половин кило без сериозни последствия (е, поне за кратко мога) ;)
Между впрочем, аз шоколад изобщо не ям. Бях пристрастен към сладкото, затова просто го спрях напълно. Почна ли да ям сладко, трудно се ограничавам с малко, затова предпочитам изобщо да не ям :lol:
Интересното е, че съм жив все още и не изпитвам нужда от подобни сладки удоволствия :lol: Чудя се, какво ли може да ти стане, ако не ядеш сладко?
Както и да е, прочети пак какво съм написал и вникни в смисъла, не се хващай за думите. Парче шоколад е образно казано. И да, става дума за постоянен режим. За временна диета, целяща оптимални резултати - изобщо забрави напълно за шоколада и за другите подобни неща.


еми че вслушвам се, че как да не се вслушвам....просто не изпадам в маниакалности и НЕ правя диети!Намалявам и ограничавам консумацията на дадени неща, но не се отказвам от тях, против диетите съм, пък и казват, че за моята възраст не са подходящи, защото тялото и организма ми още се развива и има нужда от много неща, които няма как да си набави, ако правя диета. :wink:



Е аз какво казах? Ти просто грешно разбираш думата диета.
Между другото, тялото ти със сигурност няма нужда от всички неща, с които съвременните хора се тъпчат и е по - добре да минеш без тях. Но това си е твой избор. След години ще съжаляваш, както съжалявах и аз, но това и сама ще го разбереш евентуално. И си прегледай разбиранията за диета. Това не значи каквото си мислиш.


Бтв - някъде четох, беше много интересно - защо в МакДоналдс си поръчваме пържени картофки, някакъв висококалоричен хамбургер с майонеза и месце....и диетична кола :lol: :lol:

Не знам, аз в Макдоналд не ям, последно като ме водиха там, си порачъх салата, която за парите си не предлагаше абсолютно нищо. Нещата там са отвратилени на вкус, а за цените да не говорим. Не знам как може на някой да му харесва.
Между другото, ако не си гледала още, потърси си филма "Super Size Me", и ще видиш какво може да се случи, ако се храниш редовно в Макдоналдс ;)



Да, това е най-доброто решение, но все пак не и да се изпада в някаква крайност :D



Именно, и аз това казах. Затова и не и препоръчах някакъв стриктен режим, а само и казах какво е добре да изключи от менюто си и на какво да наблегне. Да спреш да се храниш с изброените от мен храни не е крайност, а здрав разум.

cranberry
28th September 2006, 10:59
пък и казват, че за моята възраст не са подходящи, защото тялото и организма ми още се развива и има нужда от много неща, които няма как да си набави, ако правя диета. :wink:

така е, но не неща като така обсъждания на дълго и широк сладолед в раздел, наре4ен ДИЕТИ :shock:


Към Петко К - едно,правилно ли съм разбрала :shock: едно парченце(блокче)шоколад на седмица????И това ти е единственото сладко удоволствие за седмицата :?: :lol: говорим за временна диета поне нали, а не за постоянен начин на живот с едно блокче на седмица :P [quote]:

не, не говорим за временна диета, а за режим на хранене, в който от време на време (веднъж седми4но е условно казано, може и веднъж месе4но или по-рядко) да сипозволяваш по нещи4ко. ама нали блок4е шоколад, не цял шоколад

ти си решаваш

уфф, абе пооплескала с ъм цитатите, ама сега нямам време да се занимавам, сори

cocolino
28th September 2006, 19:37
Бях пристрастен към сладкото, затова просто го спрях напълно. Почна ли да ям сладко, трудно се ограничавам с малко, затова предпочитам изобщо да не ям


и аз съм така, но вече имам доста повече контрол над себе си и силна воля :wink:

Чудя се, какво ли може да ти стане, ако не ядеш сладко?

усещам, че нещо...нещичко просто ми липсва :( ...да, може да съм добре нахранена, хубаво ядене, да не съм гладна, но просто да имам нужда от една шоколадова бисквита, няколко парчета шоколад...може да се живее без това, много ясно, но защо да се отказваш от нещо, което е толкова прекрасно 8) :wink:

За временна диета, целяща оптимални резултати - изобщо забрави напълно за шоколада и за другите подобни неща.
не мисля, че е така, някои хора може да си ядат сладки неща и въпреки това да поддържат идеална форма, важно е по-скоро количество и организацията на хранене през седмицата, очевидно е,че човек, който яде по 5 вида сладки неща на ден(примерно) не може да иска някакви резултати.
Разбиранията за диета - диета и здравословен хранителен режим са две различни неща...аз съм на мнение, че когато искаме да отслабнем и да задържим желаното тегло за дълго трябва да започнем с нов по-различен и по-здравословен режим на хранене, без драстични и коренни промени, защото това веднага се отразява на организма и той се подлага на стрес.Не е ли по-добре да промениш начина си на хранене към по-добро, отколкото да спазваш често най-различни диети и да лишаваш организма си от толкова много неща...ефектът от диетите е бърз, но в повечето случаи не е дълготраен, а в най-лошите качваш и няколко кг отгоре :wink:
За МакДоналдс зададох въпроса, бях в един малко майтапчийски сайт, където беше написано това - менюото ти е примерно с пържени картофки, хамбургер някакъв с майонеза ...общо около 500-700 калории и да си поръчваш диетична кола...звучи смешно просто :lol: Не обичам МакДоналдс, рядко ходя там, може би 3 пъти в годината да е по някакви специални случаи :lol: Не съм особен привърженик :wink:
Това за крайността е по принцип, не за конкретния случай :wink:

А сега към cranberry :lol: (съжалявам, че се получи толкова дълго :oops: )
така е, но не неща като така обсъждания на дълго и широк сладолед в раздел, наре4ен ДИЕТИ
Това, че го обсъждаме, не означава непременно, че го ядем :lol: септември месец има няма да съм яла 3 пъти, на 8 септември, в у-ще веднъж и не помня повече....+ това обсъждаме някакви глупости, свързани със старите сладоледи, кристалите...и бла-бла :lol: :P

не, не говорим за временна диета, а за режим на хранене, в който от време на време (веднъж седми4но е условно казано, може и веднъж месе4но или по-рядко) да си позляваш по нещи4ко. ама нали блок4е шоколад, не цял шоколад

не мога да се съглася с това! :D

cranberry
28th September 2006, 20:32
ами добре, не се съгласявай, действай си както си знаеш