PDA

View Full Version : Как да разбера какъв метаболизъм имам?


blagovest
28th October 2006, 19:39
Здравейте,
ако някой знае как мога да разбера какъв метаболизъм имам ша го черпя нещо! 8)

DIOGO
28th October 2006, 22:13
имаш нормален човешки метаболизъм. като всички други. няма бърз бавен и подобни. енергийната обмяна на човешкото тяло е една и съща при всеки.

cranberry
28th October 2006, 22:17
имаш нормален човешки метаболизъм. като всички други. няма бърз бавен и подобни. енергийната обмяна на човешкото тяло е една и съща при всеки.

???

tsvety
28th October 2006, 22:29
имаш нормален човешки метаболизъм. като всички други. няма бърз бавен и подобни. енергийната обмяна на човешкото тяло е една и съща при всеки.


Сериозно????
Затова ли най-добрата ми приятелка нагъва сладкиши и шоколади като закуска в обедната почивка, дремуца по-цял ден на бюро (казва, че не ползва асансьора, а стълбите за да има малко движение) и тежи 48 килограма от 15 години как я познавам вече.....

Що не става и при мене така :?

cocolino
28th October 2006, 22:37
имаш нормален човешки метаболизъм. като всички други. няма бърз бавен и подобни. енергийната обмяна на човешкото тяло е една и съща при всеки.


Сериозно????
Затова ли най-добрата ми приятелка нагъва сладкиши и шоколади като закуска в обедната почивка, дремуца по-цял ден на бюро (казва, че не ползва асансьора, а стълбите за да има малко движение) и тежи 48 килограма от 15 години как я познавам вече.....

Що не става и при мене така :?

хахаха...това ми хареса...ами честно казано не мисля,че Диого е прав/а за метаболизма,че при всички е еднакъв,то тогава не знам какъв щеше да е света :lol: :roll:
Благовест - ми то сам може да си определиш,ако и най-малкото нещо,което хапнеш\\като забранена храна,по-калорична,по-въглехидратно :wink: \\ веднага ти се лепва,може би не е от най-бързите метаболизми,но това не е болка за умиране все пак :wink: ...с подходящ режим на хранене и разбира се със спорт може да го ускориш :D

apoklistika
28th October 2006, 22:40
Енергийната обмяна е една и съща при всички,ама скоростта,с която протича,не е.
Не знам дали има някакъв вид изследвания,чрез които да се разбере какъв метаболизъм имаш,но би трябвало от лични наблюдения да знаеш долу горе,можеш ли да ядеш всичко,което искаш,без да се притесняваш,че ще качиш,или трябва да броиш всяка калория...

DIOGO
29th October 2006, 19:24
Енергийната обмяна е една и съща при всички,ама скоростта,с която протича,не е.


пак същото! обмяната е една и съща. скороста зависи от въздействието на стимулите на обмяната.
онзи пример по горе за "колежката със сладкишите" не е свидетелство за бърз метаболизъм. ако същата яде повече калории отколкото изразходва - пак ще и се налепи много яко всичко в излишък изядено. тя няма да може да метаболизира "по различно " изяденото.
метаболизма може да бъде - стимулиран или подтискан, а не че някой има бърз или бавен. затова при равни други условия(например - времеви интервал) - при тренировки с големи тежести и правилен тренировъчен план ще изразходиш повече калории отколкото при тренировки с леки тежести. метаболизма ще е един и същ, но стимула ще е различен и тялото ще отговори различно на приложения стрес(стимул).

blagovest
29th October 2006, 19:42
Енергийната обмяна е една и съща при всички,ама скоростта,с която протича,не е.


пак същото! обмяната е една и съща. скороста зависи от въздействието на стимулите на обмяната.
онзи пример по горе за "колежката със сладкишите" не е свидетелство за бърз метаболизъм. ако същата яде повече калории отколкото изразходва - пак ще и се налепи много яко всичко в излишък изядено. тя няма да може да метаболизира "по различно " изяденото.
метаболизма може да бъде - стимулиран или подтискан, а не че някой има бърз или бавен. затова при равни други условия(например - времеви интервал) - при тренировки с големи тежести и правилен тренировъчен план ще изразходиш повече калории отколкото при тренировки с леки тежести. метаболизма ще е един и същ, но стимула ще е различен и тялото ще отговори различно на приложения стрес(стимул).

Нещо нищо не разбрах... :roll:
Може ли да обясниш по добре :wink:

cocolino
29th October 2006, 19:59
Енергийната обмяна е една и съща при всички,ама скоростта,с която протича,не е.


пак същото! обмяната е една и съща. скороста зависи от въздействието на стимулите на обмяната.
онзи пример по горе за "колежката със сладкишите" не е свидетелство за бърз метаболизъм. ако същата яде повече калории отколкото изразходва - пак ще и се налепи много яко всичко в излишък изядено. тя няма да може да метаболизира "по различно " изяденото.
метаболизма може да бъде - стимулиран или подтискан, а не че някой има бърз или бавен. затова при равни други условия(например - времеви интервал) - при тренировки с големи тежести и правилен тренировъчен план ще изразходиш повече калории отколкото при тренировки с леки тежести. метаболизма ще е един и същ, но стимула ще е различен и тялото ще отговори различно на приложения стрес(стимул).

Нещо нищо не разбрах... :roll:
Може ли да обясниш по добре :wink:

ох и аз нещо не схванах :P ...но започва да ми звучи малко по-добре
:lol: :wink:

Emmalfy
29th October 2006, 20:32
Не знам аз как може да се установи каквъв е метаболизмът на човек,но поназнайвам от какво зависи. Ензимите са тези ,които ускоряват извършването на химичните разкции и транспорта на енергия.При някои хора въпросните ензими са в по -голямо количество и => имат по бърз метаболизъм.
Чакам с нетърпение някой да оспори абуригенски изказаната ми теория ,че да понауча нещо :wink:

DIOGO
29th October 2006, 21:12
метаболизма е еднакъв при всички хора. дали ще го ускорим или подтиснем зависи например - колко и какво ядем! сега мисля че е ясно!

tsvety
30th October 2006, 20:59
метаболизма е еднакъв при всички хора. дали ще го ускорим или подтиснем зависи например - колко и какво ядем! сега мисля че е ясно!

Да ама човекът не те пита дали спада към хомо сапиенсите или не, т.е. дали неговият метаболизъм не е по-различен от на останалите хора, а съвсем друго нещо :lol:

DIOGO
30th October 2006, 21:33
tsvety: не ми пука кой за какъв се мисли. но тая тъпня за бърз и бавен метаболизъм е толкова изтъркана че не може и повече да бъде.
няма бърз и бавен. има метаболизъм и фактори влияещи на метаболизма. никой не се ражда с бърз или бавен. въобще няма логика в тези понятия. а това че някой яде "сладкиши" и отслабва а друг "от въздуха" дебелее си има причини(фактори). така че всички тълкувания на бърз и бавен метаболизъм тръгват от погрешна основа.
човек отслабва само и единствено ако изразходва повече калории отколкото приема. изразходването на тези калории е един и същ метаболитен процес при всеки човек. но влиянието на различни фактори може да подтиска или ускорява това горене на калории независимо от типа човек- дебел, слаб, бял, черен, и т.н.
затова трябва да се търсят оптимални варианти за горене на калории а не да се търсят оправдания - ама аз съм с бавен метаболизъм изатова съм дебела и немога да отслабна. и същата тази оплакваща се дебелана се тъпче със зелеви супи, гладува , цеди лимони, или се зоби с диуретици и т.н. все погрешни средства - подтискащи метаболизма и възпрепятстващи трайното отслабване. слабо и здраво тяло се прави с храна и качествена физическа активност а не с глад и хапчета и разни шейкове и булшити....... . ако искаш т.нар "бърз метаболизъм" трябва да ядеш и да се движиш. другата алтернатива е "ХИМИЯТА".

Yansi
31st October 2006, 01:03
няма бърз и бавен. има метаболизъм и фактори влияещи на метаболизма.
Ххммм това ми звучи така-Няма бързи и бавни коли.Всички коли са еднакви и от бензина ,който им се сипва зависи дали ще бъдат бързи или бавни...
:lol:
Ето малко литература по въпроса
Видовете тяло:

Ектоморф

Ектоморфният тип е строен и слаб, с тънки кости, с дълги ръце и крака и издължени мускули. Ектоморфите качват маса много трудно и след това лесно я губят. Те се характеризират с релефни тела и нисък процент подкожни мазнини. Жените ектоморфи обикновено се радват на своя тип тяло, но за мъжете то може да бъде сериозен проблем. Ектоморфите имат много бърз метаболизъм

Ендоморф

Този тип се характеризира с дебели и силни кости. Закръглените форми и високият процент подкожни мазнини са присъщи за Ендоморфа. Този тип няма проблем с качването на маса, но най-трудно може да постигне релефна мускулатура. Ендоморфите имат забавена обмяна на веществата и трябва да внимават с натрупването на излишни килограми.

Мезоморф

Мезоморфният тип има най-добрите генетични предпоставки за изграждане на мускули. Те се характеризират с атлетични тела. Мезоморфите бързо реагират на тренировките и лесно изграждат мускулна маса. Към това се прибавя и природно голямата физическа сила. Този тип няма проблем нито с качването на мускулна маса, нито с постигането на дълбок релеф. Мезоморфите имат широк гръден кош и масивни мускули. Дори неспазването на стриктен тренировъчен/хранителен режим не винаги повлиява на добрата генетика на Мезоморфа. Последното не трябва да е причина да нарушавате тренировката и диетата си.




[/b]

Slyn4islava
31st October 2006, 06:46
слабо и здраво тяло се прави с храна и качествена физическа активност а не с глад и хапчета и разни шейкове и булшити....... . ако искаш т.нар "бърз метаболизъм" трябва да ядеш и да се движиш. другата алтернатива е "ХИМИЯТА".
Абсолютно съм съгласна с това и имам пример- моята колежка и бащата на моя мъж!! Колежката ми цял живот е на диета, милата, ама като я гледам какви боклуци яде- поцял ден салати и някакви супи или бъркочи и като вземе да ги залива с едни сосове- пълни с консерванти....А свекър ми само вечер яде-един път за целия ден!!!! и после що съм бил дебел??? И като вземе да спoри, че си бил развалил метаболизма, аз му казвам да яде 5 пъти на ден по малко, но в крайна сметка всеки сам си решава как и по колко ще яде. И всеки сам трябва да стигне до този извод, иначе всичко е безмислено, не можеш да накараш някой да повярва на нещо, ако той не иска или е убеден, че знае всичко!!

tsvety
31st October 2006, 08:36
Чудех се..... Някъде из този форум, но не мога да цитирам:? имаше коментар от потребител в смисъл, че щом по-бързо се смилала и изхвърляла храната - това било признак за ускорени метаболитни процеси...???

Някой по-компетентен може ли да каже , дали има нещо вярно. (Защото на мен ми се вижда 100% НЕ вярно, но не знам)

Bora
31st October 2006, 09:07
Ще ви дам също един пример: сестра ми по принцип винаги е била слаба и от много ядене не може никога да надебелее. Единствения начин да качи някое кило е да спре да се храни редовно. Тогава наистина качва колкото и да ви е чудно, но всъщност обяснението е в това че намалявайки количеството храна което поема, организма и реагира като започва да задържа и натрупва за някакъв тежък период който очаква да настъпи. Не мисля обаче че всеки организъм реагира като по учебник т.е. както организма на сестра ми. Аз например точно знам от какво дебелея и винаги се съобразявам с това. Най-важното е да откриеш вредните за теб храни или по-точно тези от които качваш повече килограми и да добавиш задължително спорт.

DIOGO
31st October 2006, 09:27
типа тяло няма пряка връзка с метаболизма. бързи и бавни коли.... ами ако не дадеш адекватно гориво на бързата коля тя няма да е такава. така и с тялото ако не го храниш правилно то няма да усвоява подаденато храна. познавам хора с тънки кости и дребни стави които са с предполагаемия бърз метаболизъм а са дебели като прасета. защо? защото просто не се хранят правилно. никой не може да избяга от калориите :lol: :lol: :lol: :lol:

Emmalfy
31st October 2006, 23:04
типа тяло няма пряка връзка с метаболизма. бързи и бавни коли.... ами ако не дадеш адекватно гориво на бързата коля тя няма да е такава. така и с тялото ако не го храниш правилно то няма да усвоява подаденато храна. познавам хора с тънки кости и дребни стави които са с предполагаемия бърз метаболизъм а са дебели като прасета. защо? защото просто не се хранят правилно. никой не може да избяга от калориите :lol: :lol: :lol: :lol:

Че защо му е на някого да бяга от калориите?!? Все си мисля .че по-тъпо нещо от броенето на калории ,няма ( а аз съм го правила 2 години всеки ден...) Има други неща които трябва да се съблюдават много повече- въглехидрати ,съвместимост на храните ...редовност и количества на приеманата храна...Това с калориите е пълна заблуда :evil:

cocolino
31st October 2006, 23:29
Че защо му е на някого да бяга от калориите?!? Все си мисля .че по-тъпо нещо от броенето на калории ,няма ( а аз съм го правила 2 години всеки ден...) Има други неща които трябва да се съблюдават много повече- въглехидрати ,съвместимост на храните ...редовност и количества на приеманата храна...Това с калориите е пълна заблуда :evil:

абсолютно сам съгласна с emmafly!
И аз броях калории,но за доста по-малък период\\две седмици :wink: и ми беше напълно достатъчно\\ и беше грешка,не фатална де,но безсмислено 8) .Сега вече и аз гледам главно въглехидратите,защото аз по принсип прекалявам точно с тях\\днес също,не трябваше да поемам толкова много:(..както и да е;)\\ и това е - грубо си смятам за деня\\наистина най-грубо,не да си меря в калкулатора за калории колко е 10 гр шунка или 20 гр кашкавал и някакви такива глупости,които ти отнемат и сума ти време,ако решиш да ги правиш наистина точно и отговорно :wink: \\.За всек ичовек е индивидуално,всеки сам може да си създаде режим на хранене,да си дава \"почивни дни\"\\с похапване,сладки и каквото му поиска душата :D \\, \"сериозни дни\"\\в които да не прекалява с тях,но и да не се ограничава,не на диета някаква :wink: \\ и \"строги дни\"\\кам тях причислявам дни за разтоварване,ако си преял с нещо на следващия ден да я караш по-лекичката :wink: \\....ето ги великете ми разделения на дните :lol: ...не,сериозно - след 3 месеца,откакто чета този форум,въобще започнах да спортувам по-редовно и сериозно,храненето\\или по-скоpо тъпченето,което имах преди\\вече въобще не е такова,бих казала,че посабрах опит и опознавах тялото и организма си как реагира на различни ситуации
:D

Emmalfy
31st October 2006, 23:36
cocolino ,мисля че ние с теб верно ,,прозряхме" покрай този форум ;) Ама това е - обществото трябва да се грижи за младещта ...все пак бъдещето е в нашите ръце ... и кореми :1242:

cocolino
31st October 2006, 23:56
cocolino ,мисля че ние с теб верно ,,прозряхме" покрай този форум ;) Ама това е - обществото трябва да се грижи за младещта ...все пак бъдещето е в нашите ръце ... и кореми :1242:

еми така си,колкото по-рано толкова по-добре...някои се сещат за това в доста по-напреднала възраст,ама ние от мънички лапенца се обучаваме
:lol: :wink:

bimbi
1st November 2006, 12:53
аз пък свалих 35 кила със смятане на калории /но не съм се вманиачавала с калкулатор, а ей така на око, бях научила всички продукти колко калории имат на 100 грама/ :roll:

DIOGO
1st November 2006, 21:33
Все си мисля .че по-тъпо нещо от броенето на калории ,няма ( а аз съм го правила 2 години всеки ден...) Има други неща които трябва да се съблюдават много повече- въглехидрати ,съвместимост на храните ...редовност и количества на приеманата храна...Това с калориите е пълна заблуда

броенето на калории е основата. много хора само това правят и е вярно че бъркат като не вземат под внимание други фактори. но това че някой постига резултати без да брои калории не значи че калорийната зависимост е без смисъл. нелогично е някой да си мисли че отслабва просто защото метаболизма му е такъв. това че някой отслабва без да брои калории показва че макар и да не е стриктен в това изискване той е в калориен минус. например ако ядете една седмица всеки ден по 1500кк а вашия разход е да кажем 2300 то вие сте с 800 калории в минус или отслабвате. но в един от дните решавате да си погуляете и ядете вместо 1500 например 2500 или дори 3000кк. това нищо не значи! сумарно за цялата седмица например ще сте пак в минус. в зависимост от това пък какво ядете ще се повлияят и други обменни процеси - например ще засилите мазнинната обмяна. и така нататък и така нататък ... фактори много. истината е обаче че сте били в минус и затова отслабвате. искам да видя накой който има разход на калории да кажем 2000 и да почне да жули по 5000кк на ден какво ще се случи съвсем скоро. правел съм го и знам. ако вие се съмнявате - пробвайте. :lol: :lol: :lol:

леля мичИ
1st November 2006, 22:01
Добре де , ама как да отчета :roll: , колко калории съм изгорила днес като мих прозорци, утре имам много за гладене.... а, вдругиден за награда :1242: - цял ден шопинг :girl_dance: :?:

cranberry
1st November 2006, 22:13
тука има някакви калкулатори, ама сега не ми се занимава да търся къде т4но бяха за активитис
http://www.caloriesperhour.com/
порови се ако ти се занимава

DIOGO
2nd November 2006, 00:22
милена: кво ти пука колко гориш от разни ежедневни дейности. правиш една сметка от тренировъчна активност - например 500-800кк от тае бо аеробика трениране с тежести и други и останалото е екстра към тези изгореникалории. така хем не се тормозиш хем слабееш. далаверата е да ядеш много и да изразходваш много - тогава се слабеее супер бързо. смяташ например не стандартните мизерни 1200- 1300кк както повечето правят а си правиш меню за 1500минимум или най добре 1700 и гориш 2500- 2700. тогава е яко! ....има и други важни подробности които трябва да се имат предвид, но по отношение на калориите - повече прием и повече разход за по голям ефект. ако направиш и едно циклене на калориите - става огън. айде че се отплеснах излишно. както и да е. темата беше метаболизъм . моя съвет е - манипулирайте го качествено а не се занимавайте с теория. аз свалих 17кг така а не защото имам бърз метаболизъм.

jedira
2nd November 2006, 13:11
Извинявай,че няма да се сълася но при мъжете и жените е различно,освен това ЕГН-то също си е фактор :lol:

Yansi
2nd November 2006, 13:43
типа тяло няма пряка връзка с метаболизма.

Я вземи пак да прочетеш какво съм написала за типовете тяло.
хората правят години наред изследвания по този въпрос, а ти го отричаш :?както си тръгнал и еволюцията ще отречеш :lol: Защо не се обосновеш с доводи ,факти и аргументи :?: но не от твоя гледна точка или наблюдения ,а с научни факти :lol:

пп.
бързи и бавни коли.... ами ако не дадеш адекватно гориво на бързата коля тя няма да е такава
по тази логика ако на един трабант му сипеме 100 октана трябва да литне :lol:

cranberry
2nd November 2006, 13:59
и все пак едвали има 4овек, който да е 4ист тип примерно ектоморф или тамкаквито бяха

Yansi
2nd November 2006, 14:05
и все пак едвали има 4овек, който да е 4ист тип примерно ектоморф или тамкаквито бяха
аз също смятам ,че няма чист тип или ако има са рядкост, но интимната ми мисъл беше за типовете метаболизъм и ,че при всеки е различен

Петко К
2nd November 2006, 18:04
Аз си мислех, че метаболизма ми е бавен, защото цял живот съм бил с наднормено тегло и излишни мазнини.
После почнах да се храня правилно. И да броя калориите ;) Оказа се, че ям повече, отколкото си мислех, и то неправилните храни.
Свалих 12 кг (13 см от талията) и процента ми телесни мазнини падна от 18 - 20% на 7%. Явно не е въпроса в метаболизма, а в начина на хранене и енергийния баланс.

tsvety
2nd November 2006, 21:48
енергийния баланс.

Според мен е само до енергийния баланс. Защото човек отслабва от нерви и емоции да речем, от спорт,от болестни състояния, от вземане на хранителни добавки (като кафе или други - ефедра, например) или просто някои са активни и не ги свърта на едно място.

Обяснете тогава защо тук има хора, които твърдят, че не мога да свалят 2 - 3 килограма. Ако всичко беше само до правилно хранене не би трябвало да е трудно.

Поне аз така си мисля... :(

Петко К
3rd November 2006, 14:51
Обяснете тогава защо тук има хора, които твърдят, че не мога да свалят 2 - 3 килограма. Ако всичко беше само до правилно хранене не би трябвало да е трудно.



Могат, ако искат. Но или не знаят как, или в действителност не искат и само се оплакват и си намират оправдания (като бавен метаболизъм ;)). Ако искаха, щяха да се поинтересуват как става и да успеят.
Да, всичко е до правилно хранене. Не е трудно, но и не винаги е лесно. Лесно няма никъде в живота.

cranberry
3rd November 2006, 16:09
ами понакога от нерви и стрес се трупат мазнини, дори и без да се яде пове4е, но ина4е съм съгласна, 4е вси4ко е въпрос на малко пове4е достоверна инфо за правилното хранене, воля за прилагането му и правилна физи4еска активност...