PDA

View Full Version : Мазнините са полезни - "Искрено и лично"


Pepes
30th March 2007, 09:48
Или както Хипократ е казал - Употребявайте, но не злоупотребявайте 8)

Та въпроса ми е - Вие как мислите :roll:

lqlqlqlq
30th March 2007, 10:53
Или както Хипократ е казал - Употребявайте, но не злоупотребявайте 8)

Та въпроса ми е - Вие как мислите :roll:

Полезни са разбира се и са необходими, но в рамките на нормалното и освен това да са от качествени източници, а не от пържени боклуци и т.н.

Pepes
30th March 2007, 11:01
Ставаше дума как хората(жените) се хвърлят на безмислени диети и изключват изцяло мазнините (тук могат да се споменат и диетите само на солетки :twisted: изпълнявани от някои форумки и нефорумки ) и как е добре да се консумират без да се злоупотребява маргарин, мазни риби, та дори и пържолки

emisof
30th March 2007, 11:28
маргарин
Разликата във формулата на маргарина и пластмасата казват е ЕДНА молекула, затова той не мухлясва, не се разваля, не се втвърдява, втечнява и т.н. То и хлебарките НИКОГА не го ядат.
А за истинските мазнини - има си такава теория с много последователи Високомазнинно нисковъглехидратно хранене се казва. Аз съм виждала чудесни резултати при този режим.
На мен лично не ми влияе положително консумацията на ЧАК толкова мазнини, но с очите си съм виждала как хората се топят, мажейки на свинската си пържола масло.
Но знам, че при хранене с повечко мазнини, трябва да се взима и рибено масло или нещо подобно за подобряване на мастната обмяна :?

bimbi
30th March 2007, 11:45
... не се разваля...абе вземи си Калиакра да видиш как почва да смърди на грънясало :3000:

emisof
30th March 2007, 11:52
... не се разваля...абе вземи си Калиакра да видиш как почва да смърди на грънясало :3000:
Бимбее, то ние и маргарин не можем да правим както трябва :) Четох някъде, че производството и продажбата на маргарин в Щатите спира през 2008 :?

Briseis
30th March 2007, 11:55
Четох някъде, че производството и продажбата на маргарин в Щатите спира през 2008 :?
и аз четох за това. маргарина се прави от т.нар. хидрогенизирани мазнини ако не се лъжа, който се считат за вредни и са главни виновници за напълняването. в Ню Йорк правят програма, с която до началото на 2008 да се спре продажбата на продукти, съдържащи такива мазнини в целия град.

emisof
30th March 2007, 12:25
Ето (http://www.newmediaexplorer.org/sepp/2003/09/29/the_good_the_bad_and_margarine.htm) малко за маргарина.

chervenokoska_2
30th March 2007, 12:48
Никога, ама никога не ям маргарин. Предпочитам масло, когато се налага. Дори в детските градини никога не го употребяват, а само масло.

Pepes
30th March 2007, 12:50
Маслото е и по-вкусно, винаги е за предпочитане :2038:

ribka
30th March 2007, 14:56
Aз слагам масло само в ястията за детето...май ще трябва и за нас да го използвам :roll: .Макар че най-много ме дразни,че се втърдява и нищо не можеш да намажеш с него.

леля мичИ
30th March 2007, 15:04
Аз вкъщи използвам само зехтин, дори съм купила и за мазане... Продават го в кутии като маргарина...

cranberry
30th March 2007, 15:05
Маслото е и по-вкусно, винаги е за предпочитане :2038:
любимото ми е мегле мерудии, yummie.

emisof
30th March 2007, 15:11
Аз вкъщи използвам само зехтин, дори съм купила и за мазане... Продават го в кутии като маргарина...
Така ли, за пръв път чувам :shock: И мен ме дразни, че маслото е твърдо,Миленчеее, хелп, какъв е тоя зехтин и откъде го взимаш? :2017:

леля мичИ
30th March 2007, 15:16
Ами взимам го от МЕТРО, стои при другия зехтин в кутии като маргарина, казва се МINERVINI ... Даже смятам да проверя и по други магазини, че само този продават в МЕТРО, а ми омръзна вече....

ribka
30th March 2007, 15:46
Ами взимам го от МЕТРО, стои при другия зехтин в кутии като маргарина, казва се МINERVINI ... Даже смятам да проверя и по други магазини, че само този продават в МЕТРО, а ми омръзна вече....A-а,това трябва да се пробва.И аз за 1-ви път чувам :shock: Иначе и аз съм на зехтин за готвене и царевично олио за пържене,ако се налага с повече олио.Че зехтина(чистия) ими по-специфична миризма и не става за всичко.

Цвета С
30th March 2007, 17:47
и аз съм на зехтин иначе в къщи купуват и маргарин , а не трябва ще им се карам!! :evil: :evil:

Venice_2
31st March 2007, 08:44
:)

Reminder
31st March 2007, 12:22
Ставаше дума как хората(жените) се хвърлят на безмислени диети и изключват изцяло мазнините (тук могат да се споменат и диетите само на солетки :twisted: изпълнявани от някои форумки и нефорумки ) и как е добре да се консумират без да се злоупотребява маргарин, мазни риби, та дори и пържолки
Маргаринът, като транс мазнина, е особено вреден!
Дори в цитираното предаване беше казано.

Reminder
31st March 2007, 12:26
Вредни са всички мазнини, които са твърди при стайна темпаратура - такива са животинските и хидрогенираните растителни мазнини. Те са наситени или съдържат транс-мастни киселини. От наситените мазнини млечните са най-малко вредните, те са по-различни от другите наситени мазнини и са лесноусвоими.
Не е вярно това :) че животинските мазнини са вредни.

Venice_2
5th April 2007, 01:34
:)

emisof
5th April 2007, 10:36
Той е с много по-красиво тяло на живо :wink:
И яде САМО вредни животински мазнини. :lol: :lol:

PassiON_
5th April 2007, 11:40
ЕЕеее тогава Reminder искаме да те видим :)

И аз предпочитам по малко масло, е не и да прекалявам. Слагам си малко на овесените ядки, става страшно вкусно ... (и мед и канела ... и само това мога да ям до обяд :P )

Venice_2
5th April 2007, 15:27
:)

Liana
10th April 2007, 13:32
Полезна е консумацията на нерафинирани студено пресовани масла: орехово, сусамово, тиквено, памуково, шарлан и др. Разбира се и зехтинът, колкото е по-тъмен и има повече "плуващи" частици от маслинките в него, толкова по-добре. Също така мазнините, съдържащи се в рибите, дори тлъстите като скумрията са много полезни. Знам че и кравето масло е много полезно и съдържа витамин А, D и Е, но аз съм го анатемосала и съм си внушила, че ще ми повлияе зле и не мога да се накарам да го ям. А :evil: относно маргаринът, само химия е това нещо и всеки път като видя рекламата на онзи маргарин Flora (май така се казваше), който имал фибри и бил диетичен супер се ядосвам, само лъжат хората.

Reminder
12th April 2007, 22:59
Харесвам хумора ти, Емисоф, защото е добронамерен.

Има много изследвания, които свързват животинските мазнини с повишения риск от сърдечносъдови заболявания и рак. Ето един пример свързан с рака на гърдата:

http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=3950
Изследванията доказващи вредността на животинските мазнини са манипулирани с икономическа цел. Началото: САЩ, памучни зърна, нефт, много-много $$$... Днес: много дебели и болни хора - ужасно много $$$$$$...
Разгледайте линковете за холестерола, за мазнините, за транс-мазнините: http://spiderstamina.com/links.php

Относно аватара ми, той е на човек, който е ядял огромни количества животинска мазнина - Eugene Sandow. Аз също ям основно животинска мазнина и ето аватар с мен самия http://spider.noxis.net/pub/temp/milko-back_av.jpg

Venice_2
12th April 2007, 23:40
:)

mallvina
9th May 2007, 12:14
аха,подкрепям за сусамово и фъстъчено масло,съдържат лецитин от които има ефект и при отслабване но в минимални количества

Liana
9th May 2007, 12:17
А и сусамовото, разбира се, с него могат да се подправят салатки, стига да е студено пресованото. Фъстъченото, стига да не от това подсладеното масло или с другите примеси и сумати Е-та, но дори и тогава в малки количества. :D

Pepes
9th May 2007, 15:38
А за палмовото масло какво ви е мнението :roll:

Liana
10th May 2007, 09:16
Забрави го, най-неподходящото от всички. Сети се за онези калъпчета за фритюрник, едни такива твърди и сама ще си отговориш.

Pepes
10th May 2007, 15:43
Забрави го, най-неподходящото от всички. Сети се за онези калъпчета за фритюрник, едни такива твърди и сама ще си отговориш.

:oops: :oops: :oops:
Сега с него си пържа картофките и не знам кое е по-малкото зло - олиото или това палмово масло. И защо ще е най-неподходящото :roll:

Liana
11th May 2007, 13:50
Ами палмовото масло е преработено специално (частично хидрогинирано) за употреба във фритюрници, с цел- многократно използване под висока температура и представлява тнанс-мазнини (изкуствена промяна на молекулите на първоначалното масло), които са най-нежеланите и вредни, не само за фигурата, но и за здравето. Дори и да слагаш друга мазнина във фритюрника, многократното й използване също е много, ама много вредно. И като цяло защо не избегнеш пърженото, защото и най-качествената мазнина при висока температура не се препоръчва. Така че, с каквото и да изпържиш картофите, все е вредно.

Pepes
11th May 2007, 13:58
:D Ясно.

А иначе аз съм типичен чревоугодник и единствено, ако лекар :2010: изрично ми забрани пържените картофи и пържената рибка, тогава бих се опитала да ги огранича. :1252:

Liana
11th May 2007, 16:03
Да де, ти си знаеш за себе си, не искам да ти натрапвам моето мнение, но ако свикнеш на печена риба и на кортофена салата, ще ти стане по-вкусно, а за ползите всички знаем.................

Mena
14th May 2007, 10:44
Сега с него си пържа картофките и не знам кое е по-малкото зло - олиото или това палмово масло. И защо ще е най-неподходящото :roll:
За пържене нещата стоят малко по-различно. При загряване се унищожават омега киселините. Пламъкът убивайки омега-киселините и ражда неестествени съединения, които бавно, но коварно, разрушават нашия организъм. Така че за пържене трябва да се използват мазнини с ниско съдържание на омега киселини (полиненаситени мастни киселини). Такива са на първо място палмовото олио с 17 гр. на 100 гр. продукт, на второ място зехтина с 20 гр. на 100 гр.продукт. Слънчогледовото олио е с 64 гр. на 100 гр.
Резултат - за пържене е най-полезно палмовото олио, после зехтина..... и толкова. Oще повече че температурата на окисляване на палмовото масло е 300 градуса, но само ако е 100% палмово масло, а не смес.
Но аз лично без да преувеличавам мога да кажа, че никога не ям пържено, все пак е въпрос на личен избор!

Pepes
14th May 2007, 10:49
Mena, мерси за инфото, ще си продължавам с палмовото масло :)

П.С. Всеки си има пороци - един пуши, друг хапва пържено, те това е живота :1246:

Mena
14th May 2007, 10:53
Аз затова и казвам, че всичко е въпрос на личен избор.
Трябва да имаме вярна и точна информация за нещата, но крайният избор е вече според собствените ни предпочитания.
За мен най-добрия вариант е зехтин extra virgin.

lefterova
14th May 2007, 22:18
Пийте омега-3 (мастни киселини от сьомга) ;-) струва 13 лева, 3 блистера. Вземат се две сутрин и две вечер с храната 8)

КОММСОМОЛ
7th June 2007, 13:14
Конопеното олио е значително по-полезно от повечето мазнини, включително зехтина! Въобще хранителните продукти от коноп... Пушачите също могат да го оценят в друг спектър :roll:

cranberry
14th June 2007, 11:56
http://gorichka.bg/index.php?p=48&l=1&id=124

Liana
14th June 2007, 12:33
Ех да, само ми става най-кофти като чета тази статия, за шоколада. Другите неща не ги ям, ама от време на време си позволявам шоколад. А дали и в Линд използват транс-мазнини, дали знаете?

cranberry
14th June 2007, 14:47
А дали и в Линд използват транс-мазнини, дали знаете? прочети етикета и се надявай това, което пише, да е вярно ;)

Liana
14th June 2007, 15:28
Мерси, ще погледна