PDA

View Full Version : Метаболизъм


swe3tynka
22nd October 2008, 21:55
Винаги съм се чудила как да разбера с какъв метаболизъм съм..
Някакъв тест ли трябва да си направя?
Ще съм ви благодарна, ако ми отговорите.

ПП. Съжалявам, ако вече има подобна тема, или мястото не и е тук. :oops:

pifco
22nd October 2008, 22:16
аз лично не мисля ,че разбирам от медицина,но според мен ,ако си с нормално тегло ,имаш нормален тонус,редовно посещаваш едното място и като цяло се чувстващ добре,би следвало да си оки

ледено_sЪrце
22nd October 2008, 22:21
В зависимост от това колко храна консумираш и какво ти се лепи,също изхождането е друг фактор...,а за професионално мнение:
http://www.thorax.bg/105/80

Solver
22nd October 2008, 22:24
Дай снимка, кажи какво ядеш и ще ти кажеме ; )

И въпреки това темата май е за друг раздел.

rokoko
22nd October 2008, 22:33
знам че закуската е най-важния компонент
за забързване на метаболизма , но зависи каква ще е тя!!!
едва ли мазна баничка ще помогне много по въпроса
:2045:
Темат амай наистина е за друг раздел

Solver
22nd October 2008, 22:34
Чаша вода с мед на гладно би го забързала най-добре :Р

swe3tynka
22nd October 2008, 22:49
Добре. С какво се храня попринцип ли да кажа? Ам..не ям бял хляб,баници,кифли,кроасани, всякакви тестени изделия. Не ям: чипсове,вафли,хрупанки (и всякакви подобни). Свинско,агнешко и телешко месо не ям. Рядко ям бяла риба на скара (веднъж- два пъти месечно). Рядко ям картофи. Нищо пържено. От около две години насам, след 17 часа ям единствено плодове (без банани и грозде) и зеленчуци. Нищо друго. А. вместо хляб, сутрин закусвам по 3 препечени филийки "Бонус" (с пуешко филе и топено сирене, или филе и кашкавал,различно), но ВИНАГИ закусвам.
Ами това е общо взето :roll:
Изчерпателна ли съм? Ако трябва ще напиша някакво примерно меню..не знам, кажете. :oops:
Забравих, шоколади много не обичам, затова не ям.
Но сутрин обикновено за десерт си хапвам по 2-3 бисквитки с кафенцето, или 1 редче шоколад, в зависимост от това, което ми се дояде (:
Теглото си ми е постоянно от 2-3 месеца- 43кг.
Но от около година-две съм така да се каже в "процес на отслабване".
Смисъл не съм качвала килограми, дори и да увелича по-калоричните храни, а пък ако ги намаля или отслабвам с половин кг, или нищо.
Ето снимка (http://kitinka.hit.bg/1_1.jpg) :oops:

Solver
22nd October 2008, 22:55
Ми значи нямаш проблеми :lol:

Дори и да е бил различен преди 2 години, ти вече си го променила с тоя начин на хранене, в момента имаш доста бърз метаболизъм, но това си е само за момента. Доколкото зависи от теб можеш да го запазиш, ако не променяш храненето и не започнеш да ядеш "лошите" храни.

На колко години си?

swe3tynka
22nd October 2008, 22:56
На 16.
Проблемът е, че до преди да влезна в пубертета бях супер слабичка, като клечка. Ядох супер много и нищо не ми се лепеше.
После като влезнах в пубертета, понеже си ядох като преди и започнах да качвам килограми. Най-много съм била 49. (Преди 2 години).
Сега съм висока 1.63 и тежа 43.
Затова ме интересуваше какъв ми е метаболизма, все пак има значение и спорта, нали?
Аз се занимавам активно, затова дано наистина да ми е ускорен..

Шаро
23rd October 2008, 06:30
На 16.
Проблемът е, че до преди да влезна в пубертета бях супер слабичка, като клечка. Ядох супер много и нищо не ми се лепеше.
После като влезнах в пубертета, понеже си ядох като преди и започнах да качвам килограми. Най-много съм била 49. (Преди 2 години).
Сега съм висока 1.63 и тежа 43.
Затова ме интересуваше какъв ми е метаболизма, все пак има значение и спорта, нали?
Аз се занимавам активно, затова дано наистина да ми е ускорен..
Ускорения метаболизъм не е много положително нещо. Защо ли? Ами защото така организма остарява по-бързо. Пример за това са колибритата, които имат ускорен метаболизъм и живеят много кратко. Можем да вземем за пример и свещите, които колкото по-силно светят, толкова по-бързо изгарят. Най-добрия вариант е, когато се храниш нормално да няма промяна и в теглото. Иначе нещо не е в ред.

жоро66
23rd October 2008, 10:04
Аз ако мога да те разбера! Изглеждаш перфектно, идеално даже, нямаш проблеми с килцата, красива си, храната ти е подбрана правилно, не се храниш с боклуци ........, абе я го зарежи тоя метаболизъм, и не си връзвай кусури дето нямаш. Тук сигурно, много хора имат къде по големи проблеми с тая материя. Карай си спокойно, радвай се на живота !

gerenceto1
25th October 2008, 14:14
Пък аз не мога да отворя снимката, иначе Жоро ти го каза. Подкрепям предходните мнения :)

xxxxx
25th October 2008, 15:33
Ако наистина имаш някакви съмнения относно метаболизма, е най-добре да се консултираш с ендокринолог. Наднорменото и поднорменото тегло не означават, че задължително имаш такива проблеми. За да се определи това, доколкото знам, се правят изследвания на няколко хормона на щитовидната жлеза. Ако там всичко е ок, принципно означава, че като ядеш повече, трябва да качваш, като се ограничаваш с храната - сваляш. Не си спомням кои точно бяха хормоните, но съм се изследвала, защото моя близка роднина, беше започнала да отслабва без видима причина затова и се оказа, че именно хормоните и метаболизмът и се бяха объркали.

Мария Василева
25th October 2008, 15:36
Винаги съм се чудила как да разбера с какъв метаболизъм съм..
Някакъв тест ли трябва да си направя?
До колкото видях на снимката метаболизма ти е отличен и не знам защо се притесняваш за това - има ли нещо по-сериозно или просто се чудиш как може да се разбере?

swe3tynka
26th October 2008, 20:59
Винаги съм се чудила как да разбера с какъв метаболизъм съм..
Някакъв тест ли трябва да си направя?
До колкото видях на снимката метаболизма ти е отличен и не знам защо се притесняваш за това - има ли нещо по-сериозно или просто се чудиш как може да се разбере?

Не, няма нищо сериозно. Просто искам да знам с какъв метаболизъм съм, дали мога да ям без непрекъснато да се ограничавам,примерно и по-калорични неща от време на време (преди 17 часа), или трябва цял живот да се ограничавам. Това исках да знам.
Защото, примерно, майка ми май е с бавен метаболизъм- не разбирам иначе защо, каквото хапне и веднага и се лепи. Вярно, че е нисичка, но все пак професията й е такава, че ни би трябвало метаболизмът й да е бавен. (Учителка по народни танци). Чела съм, че когато човек има мускулна маса, това спомагало за ускоряването на метаболизма..
И да, темата я направих, за да разбера (просто за себе си да знам) какъв ми е метаболизма- бърз или бавен.
Все пак като малка (преди да влезна в пубертета) ядох супер много, а бях като клечица. Сега, пак съм слабичка (но тренирам много и се храня правилно), просто се старая максимално да ограничавам "вредните" храни, а тестени изобщо не докосвам, но се чудих цял живот ли трябва да бъде така...

Solver
26th October 2008, 21:12
Те не се избягват само, за да не надебелееш. Такива вредни храни много затормозяват организма - стомах, черва, черен дроб, а и са с неясен произход, ако говорим за тестените изделия, дюнери и т.н. Естествено, че може да си позволяваш да хапваш - прави го 1-2-3 пъти седмично, а ако видиш, че започваш да напълняваш - направи крачка назад, явно това е оптималното количество "забранени" храни, с които все още пазиш фигурата си.

aniK
26th October 2008, 21:39
Аз бях едно кюфте като дете и от 14-15 годишна се ограничавам. Мисля, че имам бърз метаболизъм (поне от товам, което знам за него, съм стигнала до този извод).
Радвам се, че все повече млади хора обръщат внимание на това, с което се хранят, а също и на спорта. Можеш да си позволяваш глезотии в храната от време на време, но установеният правилен метод на хранене ще ти се отблагодари след време!!!
Колкото до майка ти, знай, че с годините, особено при жените метаболизмът се забавя... :?

Шаро
27th October 2008, 07:59
Винаги съм се чудила как да разбера с какъв метаболизъм съм..
Някакъв тест ли трябва да си направя?
До колкото видях на снимката метаболизма ти е отличен и не знам защо се притесняваш за това - има ли нещо по-сериозно или просто се чудиш как може да се разбере?

Не, няма нищо сериозно. Просто искам да знам с какъв метаболизъм съм, дали мога да ям без непрекъснато да се ограничавам,примерно и по-калорични неща от време на време (преди 17 часа), или трябва цял живот да се ограничавам. Това исках да знам.
Защото, примерно, майка ми май е с бавен метаболизъм- не разбирам иначе защо, каквото хапне и веднага и се лепи. Вярно, че е нисичка, но все пак професията й е такава, че ни би трябвало метаболизмът й да е бавен. (Учителка по народни танци). Чела съм, че когато човек има мускулна маса, това спомагало за ускоряването на метаболизма..
И да, темата я направих, за да разбера (просто за себе си да знам) какъв ми е метаболизма- бърз или бавен.
Все пак като малка (преди да влезна в пубертета) ядох супер много, а бях като клечица. Сега, пак съм слабичка (но тренирам много и се храня правилно), просто се старая максимално да ограничавам "вредните" храни, а тестени изобщо не докосвам, но се чудих цял живот ли трябва да бъде така...

След определена възраст метаболизмът се забавя, затова при майка ти се получава така. Нуждата от храна намалява, но хората си имат изградени вече хранителни навици и това води до трупане на килограми.

Solver
27th October 2008, 08:08
Ти от къде толкова разбираш, при кучетата същото ли е :lol: Че моето куче навлиза в средна възраст, да му намаля ли храната?