PDA

View Full Version : Точкова диета


alexitaa
15th April 2009, 11:13
Здравейте!От много време се мъча да се справям с килограмите и като гледам повечето тук са така.Използваме всякакви диети,упражнения и т.н.,за да изглеждаме добре.Провеждала съм много диети като Дюкан.Намерих една диета преди много време и искам да я споделя с вас,може и вече да я има но аз поне нищо не намерих за нея в този раздел.И ето я и диетата:
Точковата диета е наричана още американското космическо чудо, както и "Условна ефективност на храненето", тъй като се използва при разработка режима на хранене за военните и астронавтите в САЩ.
За да се поддържа теглото е нужно на ден да се набавят 70-75 точки.

За да се намали теглото е нужно да се приемат дневно 40-45 точки.

Тайната на диетата се състои в ограничената употреба на въглехидрати и мазнини за сметка на белтъчините.
Тя не изключва алкохола - напротив, дори е твърде либерална към него. Диетата изглежда съвсем проста и е много приятна за хора, които не биха искали да се лишават нито от вкусни храни, нито от малко пийване.
Вид храна Количество Точки
Супи
Бульон от месо 1 порция 0
Зеленчукова супа 1 порция 12
Шкембе чорба 1 порция 10
Варива
Боб 100гр 52
Леща 100гр 48
Грах 100гр 45
Ориз яхния 100гр 20
Спанак 1 порция 6
Зелен боб 1 порция 7
Бамя 1 порция 10
Месо(агнешко-шилешко, свинско)
Мозък 100гр 12
Шунка 100гр 1
Месо със сос Бешамел 100гр 6
Дюнер кебап 200гр 0
Пържола на скара 200гр 0
Шишче на скара 200гр 0
Кюфте на скара 200гр 1
Бъбрек на скара 200гр 1
Сърце на скара 200гр 1
Език 100гр 1
Пастърма 100гр 1
Луканка 100гр 1
Черен дроб на скара 200гр 3
Месо от пиле, пиле на грил 100гр 0
Пиле варено 100гр 0
Пиле на фурна 100гр 0
Кренвирши 100гр 1
Салам 100гр 1
Телешко месо
Шишче на скара 100гр 0
Бифтек на скара 100гр 0
Бон филе на скара 100гр 0
Пържола на скара 100гр 0
Кюфте на скара 100гр 0
Сърце на скара 100гр 0
Бъбреци на скара 100гр 0
Черен дроб на скара 200гр 1
Черен дроб пържен 200гр 6
Риба
Риба Калкан – пържен 250гр 12
Кефал – пържен 250гр 12
Хамсия – пържена 250гр 12
Шаран – пържен 250гр 10
Скариди варени 6бр 0
Миди варени 8бр 10
Яйца
Варено яйце 1 бр 0
Омлет 2 яйца 1
Омлет със зеленчуци 2 яйца 5
Омлет с картофи 2 яйца 22
Млечни продукти
Извара 100гр 3
Сметана 100гр 10
Масло 20гр 1
Маргарин 0
Прясно мляко 1 чаена чаша 6
Айран 1 чаена чаша 5
Кисело мляко 250гр 12
Сирене 100гр 1
Кашкавал 100гр 1
Тестени изделия
Макарони 50гр 18
Баница 55гр 33
Пилаф 50гр 10
Геврек 1бр 25
Бял хляб 100гр 48
Черен хляб 100гр 40
Зеленчуци
Домат 1бр 4
Тиквичка 1бр 4
Чушка 1бр 0
Карфиол 100гр 6
Целина 100гр 6
Зелен лук 1 стръкче 1
Магданоз 10гр 2
Репички 4-5 бр 2
Зелена чушка 1 бр 3
Краставица 1 бр 4
Морков 1 бр 4
Маруля 1 бр 4
Червен лук - зрял 1бр 10
Маслина зелена 5бр 1
Салати и др.
Зеле (салата) 1 порция 7
Руска салата 100гр 8
Туршия 100гр 6
Майонеза 1 с.л. 1
Кетчуп 1 с.л. 4
Оцет 1 с.л. 1
Картофи Чипс 100гр 10
Пюре от картофи 100гр 30
Сандвич 50гр 25
Масла
Чисто масло 50гр 0
Зехтин 50мл 0
Слънчогледово олио 50мл 0
Маргарин 50гр 0
Сладкиши
Бисквити 1бр 4
Шоколадова торта 1 парче 65
Кекс 1 парче 30
Баклава и подобни.. 1 парче 105
Малеби - крем 1 порция 30
Сладолед 1 бр 20
Чист шоколад 100гр 24
Млечен шоколад 100гр 55
Бучка захар 1 бр 12
Сладко 1 с.л. 14
Мед 1 с.л. 16
Плодове
Кайсия 1 бр 5
Праскова 1 бр 12
Ябълка 1 бр 16
Круша 1 бр 18
Мандарина 1 бр 9
Портокал 1 бр 17
Банан 1 бр 22
Грозде 100гр 9
Диня 100гр 4
Пъпеш 100гр 4
Джанки 100гр 6
Ягоди 100гр 8
Череши 100гр 8
Лимон 1 бр 4
Напитки
Минерална вода - 0
Чай, кафе без захар - 0
Сок (ябълков, доматен, гроздов) 250мл 10
Сок лимонов 250мл 30
Компот 250мл 30
Мляко с какао 250мл 41
Сок от портокал 250мл 28
Сок от мандарина 250мл 24
Сок от грейпфрут 250мл 42
Сок от ябълка 250мл 32
Сок от кайсия 250мл 34
Чай с 1 бучка захар 1 чаена чаша 12
Сода - 0
Алкохол
Сухо червено вино 200мл 2
Десертно червено вино 200мл 10
Водка 100мл 0
Джин 100мл 0
Уиски 100мл 0
Бира 250мл 12
Ядки
Лешник 50гр 13
Фъстък 50гр 12
Бадеми 50гр 12
Орехи 50гр 10
Леблебия 50 гр 16
Пуканки 50гр 10
Сухи смокини 1бр 6
Сухо грозде 50гр 38

Придружаващо към диетата е пиенето на много вода.

100гр бял хляб носят 48 точки, а черен - 40. Така че, ако хапнете една филия хляб, през другото време от деня не трябва да се храните с нищо друго.
Оризът, картофите, макароните също не са за препоръчване, за да има диетата успешен резултат.
За сметка на това месо може да се яде, колкото на човек му се иска. То носи 0 точки, ако е варено. Броят им се увеличава, когато месото е приготвено по друг начин или когато е гарнирано със сосове.
Риба също може да се яде почти без ограничения, но не и ако е пържена.
При зеленчуците и плодовете ситуацията е по-сложна, но разрешима – прост събирайте точките.
Примерно меню за 1 ден:
1. Закуска:
Сирене 50г - 1
Кафе или чай без захар – 0
Омлет от 2 яйца – 1
2. Обед:
Телешки бульон 250мл – 0
Варено пилешко месо 200гр – 0
Гъби със зеленчуци 100гр – 1-5
Салата от зеленчуци 100гр – 6
Сирене 50гр – 1
Сухар 1 бр – 8
Чай без захар – 0
3. Вечеря:
Чаша сухо вино 250мл – 1
Бифтек 100г – 1
Салата от зеленчуци – 6
Сухар 1 бр. - 8
Лично аз съм много доволна,защото за 20 дена смъкнах 6 кг :) и горещо я препоръчвам :)

goldish
15th April 2009, 19:46
Тази диета я правех, когато бях 10 клас. Леле, колко време мина от тогава. Резултатите може би не бяха лоши, но си спомням, че тогава я правих по 10 дни на месец и само чаках последния ден, за да ида на сладкарница за торта. Мисълта ми е, че това е нещо като Дюкан- протеини със зеленчуци, но въглехидратният глад си го има. Ако не се лъжа имаше ограничение за продължителността- но пак трябва да се провери просто. А за алкохола- и на мен би ми се изкало да не е калоричен и да е диетичен, но не е. А за виното- може да е полезно, но все едно си е гроздов сок- има доста захари.

alexitaa
15th April 2009, 20:35
Незнам,но на мен ми действа много добре тази диета.Постоянно си ядеш,а отслабваш а пък и вече като си свалил нужните килограми може да си позволиш нещо сладичко.Все пак от 1 вафла или сладолед няма да надебелееш с 10 килограма. :)

MILI
16th April 2009, 10:06
.Все пак от 1 вафла или сладолед няма да надебелееш с 10 килограма. :)
Не ако се случва,веднъж в месеца.Ти може би искаш всеки ден да ги папкаш....
Помисли си пак дали няма да си върнеш килограмите :roll:

miss_beauty
16th April 2009, 12:59
Незнам,но на мен ми действа много добре тази диета.Постоянно си ядеш,а отслабваш а пък и вече като си свалил нужните килограми може да си позволиш нещо сладичко.Все пак от 1 вафла или сладолед няма да надебелееш с 10 килограма. :)
и да не са 10, мойе да са 1-2 ... :)

alexitaa
16th April 2009, 13:17
.Все пак от 1 вафла или сладолед няма да надебелееш с 10 килограма. :)
Не ако се случва,веднъж в месеца.Ти може би искаш всеки ден да ги папкаш....
Помисли си пак дали няма да си върнеш килограмите :roll:
Ами не не искам всеки ден да ги "папкам",защото от много време насам съм спряла сладкото или ям но в седмицата 1 път.Пък и не може цял живот да си на диета все някога трябва да хапнеш това което ти се яде,но в умерено количество

alexitaa
16th April 2009, 13:23
miss_beauty е да така е може да напълнееш с 1-2 кг,ама то така или иначе от всичко може да ги вдигнеш пак.Целта е да смъкнеш достатъчното килограми,които са ти нужни,да си спортуваш редовно и да се грижиш за организма си.Смисъл,че като ти се яде това да си го позволяваш,а не тотално да се отречеш от сладкото или от нещо друго.Наскоро четах книгата на Дюкан.... всичко хубаво вътре.. обясняват ти как да отслабнеш,какво да ядеш... и стигнах до едно изречение от типа на: "след като отслабне трайно,бившия дебеланко вече може да яде каквото си иска,но трябва да спазва режима поне 1 ден в седмицата до края на живота си...".И това ме хвърли в смут след като човек яде до подуване какво му гарантира,че няма да напълнее пак само с 1 ден..,в който да "слабее".Като през другото време си яде каквото иска...

MILI
16th April 2009, 13:48
Ами не не искам всеки ден да ги "папкам",защото от много време насам съм спряла сладкото или ям но в седмицата 1 път.Пък и не може цял живот да си на диета все някога трябва да хапнеш това което ти се яде,но в умерено количество
Не не може цял живот да си на диета, и за това има толкова дебели хора по улиците :lachen: ,които през месец са на някаква нова диета..... (например точкова диета).......
Но знаеш ли какво може и трябва да се прави,цял живот да си на хранителен режим (което е едно и също :lol: )........

А за Дюкян си права,но същото се отнася и за твоята диета.......Не виждам каква е разликата,обещанията и надеждите са едни и същи

tonita
16th April 2009, 14:45
Значи да ви кажа под секрет аз също не съм фенка на Дюкан. Аз лично не съм била на този режим, но имам страшно много близки приятели и познати, които са били и всички ама всички до един отслабнаха по много, след което си възстановиха свалените килограми :? Освен това мисля, че на някои от тях режима на Дюкан повлия ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕ ДОБРЕ психически и здравословно. :?
Знам, че с това мнение ще ядосам много момичета Дюканки
:oops:
PEACE

brumbrum
16th April 2009, 14:59
Много се затъпява от този режим.. аз и за това уж го спрях, защото уча за матурите и усещах как мозъка ми блокира... но е нормално при намаления прием на въглехидрати... но от друга страна е възможно най-лесният за изпълнение :wink: а за възвръщането на килограмите - след спирането пак трябва да се внимава с въглехидратите.. няма как да стане така както Дюкан обещава - хем да ядеш каквото искаш, хем да си запазиш теглото само с един протеинов четвъртък.. особено ако дълго време си спазвал режима и тялото ти е свикнало без въглехидрати.. :roll:

MILI
16th April 2009, 15:06
Тонита:lol:
Ние не сме тук да се ядосваме или да не се, а да си казваме мнението.......когато имаш такова винаги го споделяй, въпреки последствията които ще придизвика, в крайна сметка в спора се ражда истината........
Не мисля,че някой ще те нападне за това (както мен педи няколко месеца)........
Но добре си направила ,че си го написала тук ,а не в тяхната тема,че щяха да се съюзът и да има едни постове едно чудо..........
Аз съм на същото мнение -този режим е дота вреден, не само заради прекомерния прием на протеини, но и заради психическите и физическите процеси,които настъпват в повечето случаи.....
А и с тази кола лайт,степчета, аспартам,подсладители, и изобщо всичко на което пише без захар е толкова вредно (не крия,че и Аз често кнсумирам такива продукти :oops: , но съм сигурна,че те го правят 2 пъти повече).Че даже и Дюкян ги предлага като най- добрия вариант :shock:

вчера, цял ден ме боля клавата от 1 кола лайт и 10 дъвки (без захар) :2005: :2038: :3000:

miss_beauty
16th April 2009, 16:03
miss_beauty е да така е може да напълнееш с 1-2 кг,ама то така или иначе от всичко може да ги вдигнеш пак.Целта е да смъкнеш достатъчното килограми,които са ти нужни,да си спортуваш редовно и да се грижиш за организма си.Смисъл,че като ти се яде това да си го позволяваш,а не тотално да се отречеш от сладкото или от нещо друго.Наскоро четах книгата на Дюкан.... всичко хубаво вътре.. обясняват ти как да отслабнеш,какво да ядеш... и стигнах до едно изречение от типа на: "след като отслабне трайно,бившия дебеланко вече може да яде каквото си иска,но трябва да спазва режима поне 1 ден в седмицата до края на живота си...".И това ме хвърли в смут след като човек яде до подуване какво му гарантира,че няма да напълнее пак само с 1 ден..,в който да "слабее".Като през другото време си яде каквото иска...
Еми да, аз лично си спортувам редовно, гледам да се храня правилно, ама съм си на мой собствен режим, който смятам да спазвам не 1-2 седмици, а за цял живот. Също така ще ми врътне мозъка да смятам точки всеки ден. :lol: Доколкото до пълното отричане от сладкото и любимите неща съм съгласна. 1 път седмично, няма да се отрази кой знае колко. Само,че аз не искам да си позволявам, защото съм на принципа "без едно мога, но със едно не" и следва едно невероятно тъпкане.

alexitaa
16th April 2009, 17:56
Ами не не искам всеки ден да ги "папкам",защото от много време насам съм спряла сладкото или ям но в седмицата 1 път.Пък и не може цял живот да си на диета все някога трябва да хапнеш това което ти се яде,но в умерено количество
Не не може цял живот да си на диета, и за това има толкова дебели хора по улиците :lachen: ,които през месец са на някаква нова диета..... (например точкова диета).......
Но знаеш ли какво може и трябва да се прави,цял живот да си на хранителен режим (което е едно и също :lol: )........

А за Дюкян си права,но същото се отнася и за твоята диета.......Не виждам каква е разликата,обещанията и надеждите са едни и същи
Да така е аз нямам нищо против диетите знам че не може цял живот да си на диета, а и не е полезно то е до едно време.Все пак после писва и не е толкова ефективно :)

alexitaa
16th April 2009, 18:00
miss_beauty е да така е може да напълнееш с 1-2 кг,ама то така или иначе от всичко може да ги вдигнеш пак.Целта е да смъкнеш достатъчното килограми,които са ти нужни,да си спортуваш редовно и да се грижиш за организма си.Смисъл,че като ти се яде това да си го позволяваш,а не тотално да се отречеш от сладкото или от нещо друго.Наскоро четах книгата на Дюкан.... всичко хубаво вътре.. обясняват ти как да отслабнеш,какво да ядеш... и стигнах до едно изречение от типа на: "след като отслабне трайно,бившия дебеланко вече може да яде каквото си иска,но трябва да спазва режима поне 1 ден в седмицата до края на живота си...".И това ме хвърли в смут след като човек яде до подуване какво му гарантира,че няма да напълнее пак само с 1 ден..,в който да "слабее".Като през другото време си яде каквото иска...
Еми да, аз лично си спортувам редовно, гледам да се храня правилно, ама съм си на мой собствен режим, който смятам да спазвам не 1-2 седмици, а за цял живот. Също така ще ми врътне мозъка да смятам точки всеки ден. :lol: Доколкото до пълното отричане от сладкото и любимите неща съм съгласна. 1 път седмично, няма да се отрази кой знае колко. Само,че аз не искам да си позволявам, защото съм на принципа "без едно мога, но със едно не" и следва едно невероятно тъпкане.
Така е права си,защото не може да се откажеш от всичко, за да си слаб.Трябва да се спортува да си имаш режим на хранене,все пак всеки организъм е различен и по различен начин приема диетите.Но все пак дадах пример с диетата,защото някои искат да отслабнат с 4/5 килограма за 1 месец и това е ефективно.А пък после все пак може да си позволиш малко сладко малко това малко онова,но в нормално количество.Не трябва да се прекалява и по този начин няма как да възвърнеш килограмите,които си свалила :)

hatred
16th April 2009, 22:35
Хм, защо зеленчуците носят чак толкова много точки ?

Морковът и краставицата са по 4 точки, а 10 грама магданоз - две точки :) Магданоз все още не съм мерила, не съм стигала до такава прецизност в храненето си, но ако приемем, че една връзка е около 20 - 30 грама, какво излиза ? Че за целия ден ми е позволена една салата от пет моркова ( 20 точки ) и пет краставици ( още 20 точки ), а ако добавя и връзката магданоз ще превиша лимита и ще надебелея !
:girl_haha:

Като цяло, това точкуване ми се струва адски несериозно. Абсурдно е за храни, които носят по 0 точки да се конкретизира какво точно количество ги доставя въпросните нула точки :)

Вниманието ми беше приковано и от това:

Слънчогледово олио 50мл 0
Маргарин 50гр 0

Диетка с олио и маргарин :lol: Любимото ми :1259:

tonita
17th April 2009, 00:52
ха ха ха :lol: това не го бях забелязала :lol:

Не само диетка с масло и олио ами и с пиячка :1229:

Водка 100мл 0
Джин 100мл 0
Уиски 100мл 0

Това е абсолютна НЕЛЕПИЦА според мен! :2055:

Solver
17th April 2009, 07:10
Истината е, че като обърнеш една водка, един джин и едно уиски, на края си казваш "на кой му пука за точките?" и така общият резултат е 0.

hatred
17th April 2009, 07:36
Истината е, че като обърнеш една водка, един джин и едно уиски, на края си казваш "на кой му пука за точките?" и така общият резултат е 0.

В грешка си. Когато спре да ти пука за точките, общият резултат не е 0, а NULL :lol:

tonita
17th April 2009, 08:19
Истината е, че като обърнеш една водка, един джин и едно уиски, на края си казваш "на кой му пука за точките?" и така общият резултат е 0.

Иванине хубави идеи даваш :lol: Както в момента съм зле с килограмите и каквото и да правя резулта е ZERO на квадрат :lol: като нищо ще се възползвам и тогава вече съвсем ще се забатача :drinking_more:

alexitaa
23rd April 2009, 00:10
ами до колкото знам 50 мл не са много а пък и горе долу за една салата се слага толкова,за да се овкуси...,после няма да я пиеш.... но както и да е.Тонита четах в един твой пост,че си нисичка колкото мен :) и аз преди време бях колкото теб (имам предвид кг,иначе на см съм си пак толкова :) ) та исках да кажа че със спорт и диетата,която спазвах свалих до 48 за 1 година без да се зоря.Вярно,че после качих килограми,но те бяха само 2 за останалите 4 години.И сега мисля пак да мина на тази диета.

Virtue
23rd April 2009, 08:44
Да се върнем на темата с точковата диета, че малко стана офтопик тука ;) Една приятелка практикува само тази диета, когато реши да отслабва и има ефект.

За мен това е една от "измислените" (както аз ги наричам) диети. Да, ефект има, но това е нездравословен режим, а отслабването е заради малкото количество храна.

Аз лично в момента съм Дюканка, заради идеята да се вкарам в по-сериозни норми и граници, постепенно ще вкарам въглехидратите, докато си достигна до любимото разделно, с което винаги постигам много добри и трайни резултати.

Успех на всички с избраната от вас диета! Само помнете, че ключът е в здравословната храна и разнообразието. ;)

П.П. Не се увличайте дълго време в диети, които изповядват спирането на една от основните съставки била тя протеини или въглехидрати, защото след това "йо-йо"-то е абсолютно неизбежно и в ужасяващи граници. Само при абсолютно стриктно захранване имате шанс поне малко да го избегнете, макар че на мен лично не ми се вярва. Успех, мили дами!

tonita
23rd April 2009, 08:49
alexitaa на мен спорта ми е болна тема :( Много пъти съм си налагала да спортувам, но при мен всяко чудо е за 3 дни :2021: Решавам примерно, че ще ходя на фитнес, първите 2-3 седмици съм изрядна- ходя по 3 пъти на седмица, купувам си нов екип, нови спортни обувки, абе супер мотивирана.... И какво става, отида 5-6 пъти и ми омръзва, става ми досадно, ужасно ме домързява и до там бяхме :lol:

Поздравявам те, че си успяла да свалиш! :bravo: Възхищавам се на хора като теб и много други момичета от форума за желязната им воля и дисциплина и си пожелавам и аз да прихвана малко от вас :girl_haha:

alexitaa
23rd April 2009, 15:24
Тонита - и ти ще успееш ще видиш,само да имаш воля всичко се постига.И аз бях преди така не ми се спортуваше хич,много ме марзеше и т.н.Мислех си,че трябва да правя 5 години упражнения,за да има ефект,а всъщност не е така.Правя упражнения от 2 месеца някъде ( и то в нас,а не на фитнес) и виждам,че има ефект.Преди се хранех нормално и пак правих упражнения и отслабнах с 4 кг за 1 месец.А сега съм се хванала да правя диети и спорт.. и да се надяваме,че поне за още 1 месец ще има голям ефект.
И аз четох много за Диетата на Дюкан... ,но нещо не ме грабна.Имам и книгата и всеки път мисля да пробвам ама като стигна до главата където се задържат килограмите се отказвам,защото това е много безмислено.За 1 ден в седмицата не е възможно да си поддържаш килограмите,при положение,че през другите 6 дни се тъпчеш с какво ли не.Тук във форума четах какво ли не,някои отслабва друг хич.Направо се обезнадеждавам,ама дано да има ефект от това което правим всички :)