PDA

View Full Version : Диета за зависими от тесто? Пробвах нещо, но не ми се получа


decorativewalldesign
1st June 2009, 19:49
Каква е моята история. От 7 години насам постепенно от 75 качих до 111 килограма (висок съм 182см). Разликата е че преди 7 години имах работа свързана с ежедневно движение, а сегашната ми не е такава. Освен това, стандартното ми дневно меню през тия 7 години (преди да започна опитите с различни диети) включваше 1-2 тестени закуски/пица сутрин, пак 1-2 за обяд, на вечеря задължително хляб. Освен това, поне 1-2 сладоледа и 1 шоколад на ден. Пробвах различни неща - разделно хранене (все съм се питал, щом при разделното се получава най-пълно усвояване на храната, не би ли трябвало да служи за напълняване а не за слабеене?), Дюкан, вегетарианство и т.н. Оказаха се неприложими при мен, поне тези които пробвах. Мисля че причината е болния ми стомах. Ако не съм гладен и хапна плод или зеленчук, веднага огладнявам. Ако пък съм гладен и хапна плод/зеленчук огладнявам още повече. Така че към момента ограничавам до минимум плодовете и зеленчуците. Имат силно възбуждащо апетита действие при мен и не усещам никакво засищане от тях, колкото и да ги ям. С белтъците (бяло пилешко, варени яйца, риба и т.н.) нещата стоят малко по различно. Почти не влияят на апетита ми и в същото време имат лек засищащ ефект. Т.е. тях си ги ям нормално. И сега идва ред на зависимостта ми от тесто. Единствената храна която може да ме засити се оказват тестените изделия. Белтъците също ме засищат, но трябва да изям едно кило примерно, докато за същия ефект е достатъчно да изям парче пица. И последно, въз основа на опита който имам, си съставих собствен режим, реших да пробвам нещо различно, а не нещата които се тиражират масово:

1. Не закусвам. Към 11 пия чаша чай с мед.

Чувам вече как някои от четящите това на секундата реагират, че трябвало да се закусва задължително сутрин, че това трябвало да е основното ядене... Ами какво да ви кажа. Сутрин като се събудя не съм гладен, бих казал че храната ми е противна. Опитвал съм, като част от диетите които съм пробвал, да ям сутрин и мога да кажа, че при мен, това дали не съм закусвал или не по никакъв начин не влияе на това колко гладен ще съм по-нататък през деня. Така че не виждам смисъл да ям когато не съм гладен, и то при условие, че на обяд пак съм също толкова гладен независимо дали съм закусвал. Огладнявам към 11 и понеже почивката ми почва в 12, туширам за малко глада с чаша чай.

2. На обед - една тестена закуска (парче пица да речем).

Да, точно така. Няма какво друго да ме засити. А и на практика тази закуска е 3 пъти по-малко от тестото при "стандартния ми режим".

>>>
половин час бягане след работа
>>>

3. Вечеря - салата зеленчуци (марули, краставици, домати и т.н.) с белтъци (сирене, кашкавал, варени яйца и т.н.). Ако не ми стигне, пускам и една кофичка кисело мляко в търбуха.

Да, на вечеря не мога да си позволя да ям тесто. Добре че са белтъците да замаскират малко глада. Освен това задължително ям рано, не само поради традиционните съображения, ами понеже като ям късно, незнайно защо сутрин се събуждам адски гладен и неприсъщо за мен, още от леглото отивам да си правя нещо за ядене.

През целия ден, поради оскъдната храна (в сравнение със "стандартния" ми режим описан в началото), по между храненеията туширам глада с топла вода и леки слабителни чайчета.

Та това е режима който смятах че ще оправи формата ми. Какво се случи за една седмица. Заболяха ме коленете и вече не мога да бягам. От 5 дни се опитвам да се отърва от болката и ще търся вариант са равномерно физическо натоварване през целия ден или някакво друго вечер, но такова че да няма подобни инциденти (ако някой има идеи да казва). С бягане вечер няма да стане. Другото което ми се случи, е че въпреки този режим, за тази една седмица качих от 110 на 111 килограма. Ако някой има отговор защо се случват така нещата при мен, и как бих могъл да постигна едно нормално тегло, нека пише.

дундарина
1st June 2009, 21:46
Здрасти,deco....!
Ша звиняваш,ама много ти дълго заглавието :D
На мен не ми стана ясно колко дълго си пробвал различните му там диети?
По-скоро ми е любопитно колко дълго беше на Дюкан?
Аз лично съм изненадана от липсата на успех!
Забелязала съм,че винаги има някакъв резултат,но много хора се отказват,защото им е трудно.
Та,да се конкретизирам:колко време изкара на режима на Дюкан,какви ти бяха резултатите и кое те отказа да продължиш?
Просто в момента аз съм на този режим и съм доволна от това,което се случва!
Други диети и режими не мога да коментирам-
никога не съм правила никакви диети,гладувала съм по неграмотния начин. :oops:
Жалко,но истина :)

kokodidi
2nd June 2009, 07:59
Аз не съм много веща по темата - във форума има хора с мноооого повече опит но
защо не пробваш вместо хляб да ядеш сухари от тези с черно брашно ако искаш пробвай в продължение на една седмица само на вечеря почти сто процента съм сигурна че ще има ефект
Моят живот също е много заседнал - такава ми е работата
Много трудно ми беше да откажа шоколада и тестените изделия но за момента се справям
Сухарите на мен ми се отразиха добре
а и още нещо - не яж шоколад вечер
Пробвай една седмица пък ..........

MILI
2nd June 2009, 14:09
1. Не закусвам. Към 11 пия чаша чай с мед.

Чувам вече как някои от четящите това на секундата реагират, че трябвало да се закусва задължително сутрин, че това трябвало да е основното ядене... Ами какво да ви кажа. Сутрин като се събудя не съм гладен, бих казал че храната ми е противна. Опитвал съм, като част от диетите които съм пробвал, да ям сутрин и мога да кажа, че при мен, това дали не съм закусвал или не по никакъв начин не влияе на това колко гладен ще съм по-нататък през деня. Така че не виждам смисъл да ям когато не съм гладен, и то при условие, че на обяд пак съм също толкова гладен независимо дали съм закусвал. Огладнявам към 11 и понеже почивката ми почва в 12, туширам за малко глада с чаша чай.
Глупости :2001:

2. На обед - една тестена закуска (парче пица да речем).

Да, точно така. Няма какво друго да ме засити. А и на практика тази закуска е 3 пъти по-малко от тестото при "стандартния ми режим".

>>>
половин час бягане след работа
Глупости :2047:

Заблуждаваш се, че си уникален и нещата които на всички действат на теб не ти- усещаш ли колко е абсурдно. Какво ти да не си извънземно?!
Това, че не можеш да спазваш нещо повече от 1 седмица, не е проблем на всички режими на хранене, а е твои проблем...... :?
Ето ти първата грешка, на въпроса какво грешиш..... твоите оправдания са на човек, който във всъщност не иска да отслабне :lol:

kokodidi
2nd June 2009, 15:08
Заблуждаваш се, че си уникален и нещата които на всички действат на теб не ти- усещаш ли колко е абсурдно. Какво ти да не си извънземно?!
Това, че не можеш да спазваш нещо повече от 1 седмица, не е проблем на всички режими на хранене, а е твои проблем...... :?
Ето ти първата грешка, на въпроса какво грешиш..... твоите оправдания са на човек, който във всъщност не иска да отслабне :lol:
Не съм много сигурна че той има нужда да прочете точно това въпреки че е 100% вярно.
Може би иска някой да му подскаже за диета за отслабване с пици и баници но за съжаление няма такава
decorativewalldesign просто наложи волята си
за да започнеш да пишеш във форума значи имаш желание но повярвай такова нещо като пристрастен към тесто не съществува
можеш да се пристрастиш към други неща но не и към това
и аз много обичам пица - знаеш ли как бих смотала една две точно сега
Не те укорявам знам че ти е доста трудно просто трябва сам да прецениш дали си готов да предприемеш стъпката към отслабването и цялостна промяна на начина си на хранене и ще се криеш цял живот зад оправданията като - пристрастен съм към тестото и нямам никакво движение
Дълго време и аз се оправдавах по този начин но излязох по силна отколкото предполагах
Извинявай че така те критикувам надявам се да не се обидиш - повярвай знам какво ти е и искренно се надявам да успееш

krista_28
2nd June 2009, 15:28
decorativewalldesign, от заглавието на темата разбирам, че едва ли не очакваш тук да ти предложат тестена диета :1202: Няма да стане лесно, но спирай всички тия хлябове, пици, закуски. При режима на д-р Пиер дюкан има рецепти за разни тричави палачинки и подобие на хляб (но тричав), пици, но направени по-съвсееем друг начин и т.н., но ти и от този режим си недоволен. Имам чувството, че просто не ти се занимава с диети. Като се оправиш, започни да ходиш на фитнес.

tsvety
3rd June 2009, 00:03
Това, което си писал все едно аз съм го писала, но преди време. Да ти кажа, като издаяниш една седмица без хляб и си хапваш всички други манджи ще ти мине мерака за тесто.

Аз и сега от време на време си хапвам по някой сандвич, но той е като основно ядене - с много месо, сирене и кашкавал и никакви масла и маргарини (а понякога си ги нарязвам и без хляб), а не като закуска между манджите и си експериментирам с разни хлябове ядки и семки в тях.
По вкусно е да се яде без хляб - хлябът убива вкуса на храната, а като спреш отначало ти е странно, а после започваш да усещаш по добре вкусовете, а ако си толкова на зор- пробвай с овесените трици на дюканките - опитах ги - особено, ако се сварят си става същински качамак (само че не горчи).

Или може да опиташ с макарони - всички твърдят, че били здравословни и т.н . Те се правят и сладки и солени, а със сосове са супер вкусни.

Мисля, че просто ти е вкусно, но трябва да се ограничиш и поне седмица да изтърпиш на глад за да може да свикнеш, защото навиците, които сами сме си изградили единствено сами можем да премахнем
Успех при всички положения. :wink:

tsvety
3rd June 2009, 00:08
Нещо не мога да си променя мнението (не виждам бутон за това), но сега се сетих, че по-миналата година, като имаше криза за зърно, вестниците писаха, че в България започва вноса на някакъв химикал, който се поставял в тестото и набухвал и му увеличавал обема еди си колко пъти и бил по-евтин от зърно. Откакто между филиите на " БОНУС" - престоял 2-3 дни в къщи открих едновременно син и зелен мухъл, т.е два вида мухъл, вече не ме блазни чак толкова да ям хлебни изделия :roll:

decorativewalldesign
4th June 2009, 21:49
Да започна с добрата новина, днес коленете започнахаhttp://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)да ме отпускат, тъкмо почнах да си мисля че няма да се оправят.http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)Благодаря на всички включили се в темата. Предполагам ви дължа някакъв коментар. дундарина, deco ми допада :), трябваше така да се запиша.http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)Значи, не знам колко ясно е станало от първия ми пост, ама ако не ям тесто, започват да ми треперят ръцете, подгъват коленете и въобще, ставам неработоспособен.http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)Ако искам да пробвам по-дълго някоя диета, то трябва да си взема отпуск. Като болен ставам направо. За това реших да опитам този по-мек вариант, да включвам по малко тесто. Главното за което пуснах темета е, защото си помислих че има подходящ начин за хората като мен, зависими от тестото до такава голяма степен. Не съм чак голям специалист, но съм чувал, че организма се нуждае от определено количество белтъци, излишните само натоварват отделителната система да ги превръща в амоняк и да ги изхвърля. Както казах, протеините ме засищат, но много слабо, сравнено с тестото. В резултат, налага ми се да консумирам големи количества от тях (вярно, то и диетата е такава, нали, яж бяло пилешко колкото си искаш). Но от това страдат бъбреците ми и джоба ми също. Отделно, мисля, бях споменал болния си стомах. Получавам адски киселини.http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)Да, виждам мои познати и приятели как си карат на диета, всеки каквото си е харесал и как има резултати при тях. Да, казвали са ми че глада за тесто е до време, после почва да не ти пука. Но при мен не е просто глад, на третия ден без тесто, съм жив труп... не съм се осмелявал да остана повече. Може някоя отпуска да пробвам, но докато съм на работа няма как да стане. Обяснявам си го с това, че дългите години хранене само с тесто, са отучили организма ми да ползва нещо различно за храна. От всичко друго мога да се откажа колкото време си искам, в т.ч. и от сладко.http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)Съжалявам за MILI, искрено му/и пожелавам нещата при него/нея скоро да се подредят. Аз не искам диета която да включва баници, не знам как ви хрумна това, или просто някои хора се чудят какво да пишат, колкото да се отчетат в темата. Заглавието е "диета за зависими" а не "диета включваща", просто съм подчертал главния си проблем, какво по-логично? Що сме така устроени, че понякога криво разбираме другия (и на мен ми се е случвало, човещинка). Наистина ли смятате че ми помогнахте или не е била това целта ви?http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)Айде, специално за вас, ще кажа че тъпото ми същество има и някои положителни черти: мрази солта и се отвращава от мазно... от както се помня е така. Шегата настрана. Искам да се отърва от тая зависимост, надявам се някой тук да знае как. И някаква методика за физическо натоварване без опасност от травми ако препоръчате... знам че всеки си има задачки и последното нещо за което има време е да пише по форумите. Аз самия, едва днес намерих време да пиша.http://ntvkalendar.hit.bg/3x7.gif (http://ntvkalendar.hit.bg/)

kokona_mila
4th June 2009, 23:38
Щом е такова положението :shock: се обърни към специалист. Или това или режеш от дъно, махни тестото в четв, петък все ще издаяниш, а после събота и неделя ще се адаптираш( това в случай, че работиш пнд- птк). А и нали ти е ясно , че съвети можем да даваме безброй, но дали всичките са полезни :? ( аз може да се каже че имах нещо като зависимост от колбаси, осъзнах го и знаеш ли какво направиш- изкарах Коледните пости, мда, имаше ефект, вкусът им после беше :sick: . Затова те съветвам да спреш тестото изведнъж :idea: Успех и не се плаши, досега не съм чула някой да е в абстиненция от липсата му :lol:

pogo
5th June 2009, 11:52
Миналата година като спрях хляба, сладкото, картофите, ориза и царевицата (книгата "Ултра метаболизъм") - с две думи всички бързи въглехидрати, цял месец се влачих като болна, едвам вървех и не можех да кача стълбите на подлеза. Пих добавки и витамини и магнезий за мускулите. След около месец започнах да се оправям и вече бях свалила няколко кила - толкова лека и енергична се чувствах, че си заслужава да се стигне до този момент.
Явно ти пада захарта, но постепенно организма ти ще свикне с новия режим.

kokodidi
5th June 2009, 12:08
decorativewalldesign
много се извинявам ако съм те засегнала но нищо което съм писала не е било с лошо чувство
казвам само че ако имаш достатъчно голямо желание /а според мен го имаш/ ще се справиш
наистина може би ще ти е ужасно трудно и дори непоносимо в началото но ще помагаме с каквото можем
Аз също имах проблем с отказа на тестени храни /може би не до степен на зависимост - имам предвид че физически не ми се е отразявало/ но го преодолях
Пробвай със сухари, приготвяй си храната в къщи за обяд на следващия ден.
Пак се извинявам ако съм те засегнала в никакъв случай не съм го искала най малкото защото моето положение не е цветущо

MILI
5th June 2009, 12:22
decorativewalldesign
Прочети последните два поста, те са изключително точни.
Първият ти пост, просто е ..... :lol:
Пиша ти така заядливо, единствено защото така може да разбереш (в малко прувеличен вариант), какво трябва да направиш... ...може подхода ми да е грешен.........но....
Хората спират цигари, наркотици и т.н. А ти пишеш, че е невъзможно (само при теб) да спреш тестото!!!!!
Ако наистина искаш промяна, ще го направиш...въпреки, че със сигурност ще си като болен един месец :shock: (когато се пречиства организма от токсини,това е ефекта) За теб обаче това явно е по- сериозен проблем, от това например, че сега си с наднормено тегло и не се чувстваш нито здрав, нито добре в кожата си.....
Никой тук не може да ти даде някакъв нов съвет или цяр , от това което ти вече знаеш. Спираш тестото! Знам, че така на думи е много лесно, но не е и невъзможно както ти се опитваш да го искараш. Със сигуност няма да умреш от това, а напротив.

П.С Виждам (от втория ти пост), че все пак мислиш разумно и повечето неща си ги знаеш. Само не виждам от къде идва това "зависим от тесто", и какъв съвет очакваш да ти дадем, освен този да набереш повече воля и кураж и да се пребориш с тази зависимост!? Това не е зависимост от която не можеш да се откажеш.
А проблема е сериозен, защото това е здравето ти. И ако наистина го искаш, и се чувстваш чак толкова зле, че да не можеш да си вършиш работата, можеш наистина да си вземеш отпуск, че какво е по- важно от здравето ти?! :roll:
Просто не си си наредил приоритетите, съветвам те да го направиш!

pogo
5th June 2009, 12:41
Положението наистина е много сериозно, защото това "пристрастяване" води със сигурност само в една посока - диабет, висок холестерол, високо кръвно - последствията са инфаркт и инсулт.
Прочети при възможност "Ултра метаболизъм" http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=5887
Аз съм пробвала какви ли не диети - качих 1 кг дори от диетата с зелевата супа макар, че я спазвах абсолютно стриктно. Единствено този режим на хранене някак си ми допадна и успях миналата година за 6 месеца да сваля 11 кг . Зимата поради финансови причини и слаба воля се отпуснах и си върнах 6 кг, но сега пак излезнаха салатките и съм стартирала наново.
Със сигурност няма да гладуваш - вместо баници, пици и други тестени неща ще тъпчеш варива и други като елда, киноа, амарант, палачинки с овесени трици, за да напълниш търбуха - постепенно се свиква и вече дори няма да изпитваш този ужасен глад. Зора е около месец, след това свикваш и всичко си идва по местата.

y0rdan
14th July 2009, 19:20
Гладуването в никакъв случай не е решението на проблем с килограмите! Само и единствено ще си създадете много здравословни проблеми, от които нищо хубаво няма да излезе...
При гладуването организма минава в режим на складиране и пести всичко, което му давате дори и малкото.. защото знае, че после няма да му дадете нищо!

Научете се да говорите с тялото си..
Научете как храната ви влияе и процесите в него..


www.wlc.blog.bg

decorativewalldesign
26th July 2009, 20:54
Какво се случи с мен. Мисля длъжен съм да разкажа. Значи, неделята след последния ми постинг беше първия ми ден без тесто. Пада се 7-ми Юни. Менюто ми включваше бели пилешки пържоли, сварени яйца, сирене, кашкавал, зеленчуци, кисело мляко, праскови, пъпеш... и други от същото естество. Като количества, да речем кофичка кисело мляко с две праскови за закуска, за обяд бяла пилешка пържола с една краставица и за вечеря едно от двете вече описани ... понякога и двете. Първите три дни минаха по познатия сценарий - нарастващо чувство на глад за тесто. Следващите три дни бяха нещо като плато - нямаше накъде повече да расте чувството ми за глад. Едва на 7-мия ден усетих лек спад в чувството за глад. То продължи плавно да намалява и след още една седмица почти не усещах глад... само лек смътен спомен от това чувство остана. За тези две седмици свалих 6 килограма. До тук с добрите новини. Продължих да спазвам горе описаното меню, но вече повече от месец след тези две първоначални седмици си стоя закован на 104.5 килограма и не мърдам. В същото време съвсем свикнах с новия начин на хранене и въобще нямам влечение към тестото. Правя си извода, че ако човек не изпитва чувство за глад, не отслабва. Ако наистина е така, с какво друго да сменя менюто си та отново да чувствам глад, без да оставям празен стомаха си и съответно да продължа да свалям килограми?

Engel
26th July 2009, 21:01
В момента си в застой.
Можеш да прочетеш повечко тук (http://spidersport.com/weight-control.php#7) .
Поздравления за резултата! Продължавай все така :D

MILI
26th July 2009, 22:44
Правя си извода, че ако човек не изпитва чувство за глад, не отслабва. Ако наистина е така, с какво друго да сменя менюто си та отново да чувствам глад, без да оставям празен стомаха си и съответно да продължа да свалям килограми?
:lachen: :roll: Не можах да се сдържа. :P
НЕ се отчайвай рано или късно ще мръднеш. :2045:
п.с. Видя ли, че оживя и без тесто. :2054:

Solver
26th July 2009, 22:57
Може би това е бил последният му пост, не казвай голяма дума :?

MILI
26th July 2009, 22:59
За тестото или за мърдането. :?

aniK
27th July 2009, 07:35
За тестото или за мърдането. :?

За оживяването :1224: