Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Пластична хирургия (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Mини-енциклопедия на филърите (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=2231)

diastemma 18th August 2006 19:44

Mини-енциклопедия на филърите
 
Отдавна ми се искаше да опиша всичко, което съм чела за тях.
Надявам се да ме коригирате, ако съм неточна.

Мини-енциклопедия на филърите
Авторски права: diastemma

Първо бих дала няколко съвета на тези, които си правят филинг :
- разберете името на препарата
- количеството
- възможните усложнения
- ако имате кожно заболяване, задължително попитайте доктора, дали е допустимо поставянето на филъри!
- също така попитайте, дали филърът може да се поставя под лигавица, или е създаден само за дълбоко подкожно инжектиране (цялата информация се съдържа на листовката към препарата)

Ако се случи да имате проблеми, освен при доктора, отидете и на опитен дерматолог!

Ето тези материали използвах :

Dermal filler materials and botulin toxin. Christos Naoum, MD, PhD, and Dimitra Dasiou-Plakida, MD, PhD From GH Evagellismos, and Dermo-surgical Studio, Volos, Athens, Greece. International Journal of Dermatology '01, 40, 609±621

Sommer B. Skin fillers. From Cosmoderm III, Istanbul, Turkey, 9–11 July 2003. Journal of Cosmetic Dermatology , 1 , 149–169

И малко интернет:)


Последна модификация на материала: 18.06.2007

diastemma 18th August 2006 19:44

Течни филъри

[color=red]1 Полиакриламидни хидрогелове (polyacrylamide or acrylhydrogel)

Изкуствено създадени полимерни органични (въглеродни) молекули , които имат свойството да свързват голямо количество вода. Не се разграждат от собствените ензими на организма.

Нерезорбируеми : (Dermalive, Dermadeep, Aquamid, Evolution, Bio-Alquamid)
Бавно резорбируеми : съдържат ензими, които бавно ги разграждат (Beautical 2 – 2г, Beautical 5 – 5г, Outline - 2-5г, в зависимост от вида)

[b]Усложнения : :girl_cry2: не запазват формата си и под силата на тежестта се стичат между тъканите надолу (понякога години след инжектирането).

Според препоръките на Германската асоциация на козметичните хирурзи (DG

diastemma 18th August 2006 19:45

2. Течен силикон (поливинилсилоксан) за медицинска употреба
Изкуствени полимерни молекули, съставени главно от силициеви атоми. Нерезорбируем. Различни търговски марки.

Около всяка капка силикон се развива слаба възпалителна реакция, която с времето образува капсула от съединителна тъкан (допълнително увеличаване на обема, но и възможно оформяне на “топчета”).

Усложнения : Около големи капки (над 1 мл) може да се образуват грануломи (хронично възпаление).

Той е забранен за употреба във Франция(1998) и останалите страни от Европа както и не е официално разрешен за комерсализация и употреба в България (http://www.panaceabg.com/dinev/opuvane_lice.htm).

diastemma 18th August 2006 19:46

3 Хиалуронова киселина
Изградена от естествени полимерни (полизахаридни) молекули на съединителната тъкан, има свойството да свързва вода. Изпълва разстоянията между колагеновите нишки и фибробластите. Особеното е, че молекулата й е еднаква при бактериите, птиците и човека – което означава, че “чуждата” хиалуронова киселина не предизвиква алергични реакции. Не изисква алергичен тест. Резорбируема, отделните препарати са подобрени с цел забавяне на резорбцията.

а) добита от птици
Hyal-System, Hylaform, Hyaluronan
Съдържат минимални примеси от птичи белтъци и в редки случаи могат да причинят алергична реакция. Близки по състав препарати се използват при други хирургични намеси (УНГ, обща хирургия, гинекология, неврохирургия, урология, офталмология).

diastemma 18th August 2006 19:46

б) произведена от бактерии
Viscontour – обикновена хиалуронова киселина
Restylane – с кръстосано свързани хиалуронови вериги и забавена резорбция (за 8-10 мес). Подобни на него са Restylane Fine Lines и Perlane ; Esthelis, Teosyal, Surgiderm, Surgilip.
Juvederm – резорбира се за 12-24 мес
Rofilan hylan – с удължена молекула, резорбира се за 1 г

Комбинирани препарати :
Dermalive – съчетание от хиалуронова киселина и 40% свързващи вода изкуствени органични молекули (хидро-етил-метакрилат) – трайност 2-3 г
Reviderm intra – хиалуронова киселина + частички декстран (накъсана молекула на целулоза), които предизвикват образуване на съединителна тъкан – трайност 9 мес - 2г

Други (не съм запозната със състава): Hydrafill, Dermdeep, Matridur, Matridex, Puragen, Elastence, Juvelift, Surgilift

Много рядко усложнение е алергичната реакция спрямо самата хиалуронова киселина или спрямо белтъчни примеси, възможна реакция спрямо пълнителите.

diastemma 18th August 2006 19:47

4 Колаген
Дълги белтъчни вериги, изграждат основата на съединителната тъкан. Специфични са за всеки животински вид, т.е. животинският колаген може да предизвика алергична реакция.

а) животински колаген (телешки, по-рядко свински).
Резорбируем : Zyderm I и II, Zyplast, Fibrel, Atelogen , Resoplast, Cymetra, Evolence – средно 6-18 мес
Частично резорбируем : Artecoll съдържа полиметилметакрилатни (пластмасови) микросфери в разтвор от говежди колаген. Ефектът остава 3-5 г.

Около 3% от хората са алергични към чужд колаген. Необходимо е да се направи алергичен тест – инжектиране на малко количество препарат подкожно (на предмишницата), резултатът се отчита след 2 дни и след 4 седм (зачервяване, уплътняване, сърбеж).

През 1987 година тези продукти идват в Европа (като първо са регистрирани във Франция) за да бъдат окончателно забранени (както и всички видове продукти на базата на колаген) през 1998 година (http://www.panaceabg.com/dinev/opuvane_lice.htm) (вероятно, заради заболяването “луда крава”)

б) човешки колаген (не се прилага в БГ)
Dermalogen – извлечен от чужда човешка дерма
Cosmoderm, Cosmoplast – отгледан в лаборатория човешки колаген
Autologen – колаген, извлечен от собствена кожа
Isolagen –колаген и фибробласти, отгледани в лаборатория от собствени клетки

diastemma 18th August 2006 19:48

5 Полимер на млечната киселина (polylactic acid)
Органична полимерна молекула, съставена от свързани във верига молекули на млечната киселина. Произвежда се изкуствено. Резорбира се за няколко месеца. Предизвиква уплътняване на съединителната тъкан.

Препарат : New fill, Sculptra

6 Поливинилов алкохол: Bioinblue

7 Липофилинг
Собствени мастни клетки, извлечени чрез мини-липосукция, центрофугирани или не. Инжектират се с тънка канюла. Степента на резорбция не може да се предвиди, което може да наложи повторна процедура. Понякога изисква обща анестезия и е оперативна намеса.

Усложнения : много редки - кисти – само при липофилинг на зле кръвоснабден терен с много цикатрикси.

Плътни филъри
Изискват хирургична процедура при поставяне.

Естествени
1 Чужди човешки тъкани
Дерма – Alloderm

Изкуствени
1 ПТФЕ (поли-тетра-флуор-етиленови, Тефлонови) импланти – Gore-Tex, Ultra soft
Под формата на тръбички, за дълбоки бръчки, или за атрофични устни.
Същите материали се използват в протезирането на човешки съдове.

2 Пластмасови и метални нишки
Временен лифтинг-ефект.

3 Калциев хидроксиапатит – Radiance, Radiesse
Резорбира се, като оставя уплътнена съединителна тъкан. Много ограничено приложение и само за дълбоко инжектиране, неподходящ за лигавици.

diastemma 18th August 2006 19:50

Само да добавя, че по мои наблюдения в БГ най-често ще ви предложат силикон, хиалуронова киселина или липофилинг.

Beauty 19th August 2006 11:21

:D

diastemma 19th August 2006 14:45

Благодаря ти :girl_kiss2:

кити 20th August 2006 19:34

Браво на теб :))) Мерси за инфото, аз доста съм търсила, но вече само оттук ще го чета ;) :1242:

diastemma 20th August 2006 20:58

Благодаря,Кити :girl_in_love:

Ava-ava 20th August 2006 21:36

От една тема разбрах, че не е желателно филърът да е Хиалуронова киселина.Тогава какъв? Инжектирането на свободен силикон в тялото не е ли забранено? :roll: И няма ли опасност от разтичане? :roll:

Ava-ava 21st August 2006 15:04

Да, прочетох и темата аз, но не особено задълбочено, зщото е пълна с информация, която изисква време за да възприемеш :D

А кое според теб е най-доброто? Запълване с мазнини? А това колко трайно е в същност? И ако не са ми правили липосукция, как ще стане работата? :roll: НЯмам желание да ме "изсмукват" само за да ми запълнят устните..... :roll:

Enerdji 1st September 2006 12:32

Цитирай:

Първоначално написано от Beauty
Благодаря ти,Ди, за страхотното инфо и за труда,който си положила,да го събереш и предоставиш тук!На мен лично ми е много полезно и затвърждава за мен самата,че съм взела правилното решение-липофилинг!Благодаря ти! :1203:

Че какво и е на хиалуроновата киселина?
Видях една пациентка 2 месеца след липофилинг. Изобщо нищо не беше останало :( Лицето и беше 100% както преди. Чудеше се има ли смисъл да повтаря процедурата, както я съветваше лекарката и :(

diastemma 1st September 2006 16:19

При липофилинга е възможно да изгубиш цялата мазнина, а може да се стопи само 20%. В момента в света се правят сериозни лабораторни изследвания за оптимално място на взимане, влияние на възрастта и пола, дали да се центрофугира... Няма еднозначен отговор. Именно затова се казва, че липофилингът се прави 2-3 пъти за ефект.

Иначе се взима около 10-15 мл, само за устни - може и по-малко.

diastemma 1st September 2006 16:22

(Beauty има нееднозначно отношение към хиалуроновата киселина, защото е направила реакция спрямо подобен препарат. Който обаче е имал и пълнеж - декстранови частици.)

Beauty 18th November 2006 23:58

:D

diastemma 19th November 2006 00:18

Последно видях липофилинг на устни с местна упойка! Според американските лекари ако не се бавиш с взимането, мастните клетки преживяват. Вярвам, че в това твърдение има бъдеще...

Beauty 19th November 2006 00:28

:lol:

diastemma 19th November 2006 01:00

Напълно е възможно да ги е правил 1,5 ч! При взимането на мазнина не трябва да се бавиш, за да не повлияе лидокаинът на мастните клетки, това имах предвид.
Истинското изкуство е в инжектирането на материала в устните, разбира се, и това отнема време.

Beauty 19th November 2006 13:20

:D

diastemma 19th November 2006 22:57

Лидокаинът върши страхотна работа за локална хирургия. Стоматологичните упойки трябва да са по-силни, защото зъбите се обезболяват по-трудно.
И аз нямаше да повярвам, че е възможно - но го видях, и беше безболезнено! Упойката на устните беше от типа на стоматологичните (на нервите в дълбочина) и хвана много добре.

Beauty 19th November 2006 23:57

:D

junglegirl 20th November 2006 09:26

На мен ми правиха пиърсинга с лидокаин и после повърнах от болката :roll: Беше ужасно :(

diastemma 20th November 2006 10:35

Просто не са изчакали упойката да хване.

junglegirl 20th November 2006 10:37

Не знам,но ми се отрази много травмиращо... :roll:

Beauty 20th November 2006 16:08

8)

junglegirl 23rd November 2006 11:45

Цитирай:

Първоначално написано от diastemma
Истинското изкуство е в инжектирането на материала в устните, разбира се, и това отнема време.

Методът на инжектиране на хиалуронова киселина и липиди не е ли един и същ?На мен ми се виждаше много просто- бодеш си,където ти харесва :lol: Гледах по телевизията такова с хиал.кис.-не ми се видя никак сложно,а и нямаше никакъв видим резултат :roll:

diastemma 23rd November 2006 12:19

Разликата е КАКВО слагаш:)

junglegirl 23rd November 2006 12:54

Цитирай:

Първоначално написано от diastemma
Разликата е КАКВО слагаш:)

Значи като сложност на изпълнение е едно и също?
Един доктор ми каза,че за устни няма добро решение за сега :roll:,
защото изкуствените пълнители често предизвикват усложнения,естествените се резорбират в много голяма степен,а при оперативните-раните зараствали много трудно,заради нестерилната и влажна среда :roll: .
Какво е твоето мнение,според теб кой вариант е най-удачен? :lol:

Beauty 23rd November 2006 14:18

:cry:

junglegirl 23rd November 2006 14:25

Един филинг на устни е около 2000лв .и ако трябва да се прави 3 пъти...
Някой не си ли е правил устните оперативно?Или с импланти... :roll:
Кажете нещо трайно,безвредно,и евтино ако може :lol: :lol: ще е супер!

Beauty 23rd November 2006 17:07

:shock:

i_shikawa 13th February 2007 21:44

Добре,прочетох всичко,но така и не разбрах кое е най-подходящо...Според мен,липофилингът е най-доброто,но е много скъпо :( Мисля да се спра на колаген или хиалуронова киселина... :S Вие нещо да ме посъветвате ? :oops:

diastemma 14th February 2007 11:54

Не, липофилингът не е толкова скъп (2 000 е безбожна цена, реалната е около 400-500), и вече се прави и с местна упойка. Но за да има остатъчен ефект са необходими около 3 поставяния, през 4-6 месеца. Поне половината обем обаче изчезва... Препаратите с естествени съставки (хиалуронова киселина, колаген) също се резорбират с времето. За силикона... той не се резорбира, но с времето устните допълнително се уголемяват и стои много неестествено (а може да доведе и до проблеми).
Може да се присади дерма (кожа с премахнат повърхностен слой) - взима се кожна лента от някъде и се вкарва надлъжно в устната. Но ще остане белег (от мястото, откъдето е взето). Освено това не съм запозната колко е траен ефектът...
За уголемяване на устни наистина няма сигурно решение, с което това да стане 100% и завинаги. Благодаря, че прочетохте материала, защото сега надали ще повярвате на някой лекар, който ще каже - "с този препарат или по този метод ще ти уголемя устните трайно и гарантирам, че няма да имаш проблеми".

i_shikawa 20th February 2007 18:14

diastemma,много ти благодаря за информацията ...... !! Беше ми от полза... :)

diastemma 20th February 2007 23:19

Моля :1207:

Beauty 4th March 2007 00:53

:D

diastemma 4th March 2007 09:53

Благодаря ти:)
Горе може да видите последствия от инжектиран в устните силикон и други "интересни" неща:)


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 13:55.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.