Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Общи приказки (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Последната книга която прочетох ? (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=4510)

hatred 29th July 2008 18:22

Искам да питам нещо четящите хора от форума :)
Преди дооооста време се заех да чета "Шифърът на Леонардо", но след като в продължание на трийсет страници се обясняваше какво е редица и, в частност, какво е редица на Фибоначи, не издържах и я зарязах.

Сега лятната скука ме надви и наскоро я прочетох.

Не мислите ли, че Дан Браун плагиатства доста - и в стилистиката, и в идеята, дори и като сюжетен похват от какво ли не и от кого ли не ?

Mirami 29th July 2008 19:08

Ами принципно всеки един автор плагиатства, всеки стил от литературата има неписани закони (хехехе, напоследък са даже написани, виж всички наръчници за начинаещи писатели), които трябва да се следват малко или много. Колкото до идеята, разбира се, че и преди я е имало и е писано доста по нея, но той определено доста време е отделил, за да се образова по въпроса и затова книгата има такъв невероятен успех.

Виж, аз не дочетох Името на розата, защото не понесох първите 50 страници, в които Умберто Еко описва една ВРАТА
:shock:

Mirami 29th July 2008 19:18

Цитирай:

Първоначално написано от U300
"Прелюдия за Фондацията"

Невероятна е трилогията, ГЕНИАЛЕН Е!
Доста години го заобикалях, чак преди 3 години започнах да го чета и съм удивена от таланта му, разкошен е...

HATE 29th July 2008 20:09

Цитирай:

Първоначално написано от hatred
Не мислите ли, че Дан Браун плагиатства доста - и в стилистиката, и в идеята, дори и като сюжетен похват от какво ли не и от кого ли не ?

Цялата книга е художествено копие на "Светата кръв и свещеният Граал" на Майкъл Бейджънт, Ричард Лии и Хенри Линкълн :roll: Дори се съдиха заради това нещо до колкото помня.

Mirami 29th July 2008 20:21

Да, съдиха се и загубиха делото...
Тезата им беше, че е взаимствал тяхната идея за Мария Магдалена - жена на Христос.
Това значи ли, че никой не може да пише за изневярата, след като тази идея вече е използвана в други романи?
По тази теория вече не трябва да се публикуват книги, тъй като вече е писано за всичко...
Къде се крие талантът на Дан Браун? Във факта, че толкова добре е разработил един чисто криминален роман, на някои такива книги не харесват, на други-да, аз лично не чета често криминалистика, но защо нападате един добър писател? Човекът е имал за цел да направи едно необичайно криминале и е успял, евала, ако някой очаква книгата му да обърне света, се лъже.
За мен това е най-обикновена разтоварваща книга, без много претенции, колко шум се вдигна за нищо, така и не разбрах защо...

Мария Василева 29th July 2008 20:30

Книжна еволюция :reading:

sibi 29th July 2008 20:40

"Другата Болейн" (Филипа Грегъри). Хубава книга.

vafli4ka 29th July 2008 20:44

Цитирай:

Първоначално написано от sibi
"Другата Болейн" (Филипа Грегъри). Хубава книга.

да и филма към нея е много добър

HATE 29th July 2008 20:47

Цитирай:

Първоначално написано от strangenick2
За мен това е най-обикновена разтоварваща книга, без много претенции, колко шум се вдигна за нищо, така и не разбрах защо...

За разлика от "Светата кръв, свещенният Граал", който е чисто историческо разследване/или нещо от сорта/, неговата е роман. Следователно е имала по-голям успех сред читателите, за това се вдигна този шум. Не всеки би си купил първата книга за да прочете едно "скучно" историческо разследване, докато всеки би избрал да се позабавлява с един роман. :roll:

sibi 29th July 2008 20:56

Цитирай:

Първоначално написано от strangenick2
За мен това е най-обикновена разтоварваща книга, без много претенции, колко шум се вдигна за нищо, така и не разбрах защо...

И аз така мисля, добре написана, четивна . . . само реклама й направиха с целия този шум.
А пък "Светата кръв, свещеният Граал" е от малкото книги, които не съм успявала да дочета, толкова ми беше скучна.


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 20:00.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.