Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Диети (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Дневник на здравословно хранещите се 6 (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=10105)

root 13th January 2010 10:34

aniK, обърни внимание на тиквата на Abbi (нямам предвид главата й, хаха) колко е съдържанието на въглехидрати. То е прекалено малко, че да се притеснява тя от такава храна... Повечето плодове и зеленчуци съдържат малко въглехидрати. Тези, които повече - са най-вече сушени плодове, бобови, зърнени култури, картофи и ориз, макаронени изделия и хляб. Именно 2-рите са повече причината за трупане, а не първата група. За това е най-добре да се консумират или на закуска (зърнените и сушените плодове), или на обяд. Говорим за режим на неактивно спортуване и с цел пазене на килограми. Ако дори няма достатъчно движение, тези храни от 2-рата група трябва да се се ядът още по-рядко. При мен режима е съвсем друг, и не ви карам да го спазвате. Както са ми от значение бързите въглехидрати, така се налага и да консумирам и от бавните. Един пример ще ти дам. Когато ми предстоят тежки тренировки или състезания, 2-3 дена преди това и на обяд, и на вечеря консумираме именно ориз, макарони, бобови и картофи. Целта е да трупаме мазнини по тялото за да може да запасяваме тялото да издържа на тежки и продължителни натоварвания, да си пазим органите и да не се дехидратираме. Те се изгарят и при определено ниво на пулса. За да не губим течности, си има и други трикове, но няма да задълбавам. Това е хранене обаче не е подходящо за желаещите да отслабват или просто да поддържат, ако няма редовна физическа активност... В менюто на Abbi, не виждам никакъв проблем. Даже при мен в поредица от дни, в които си давам почивка или нямам възможност да тренирам поради физически проблеми (като травми например), храненето ми наподобява нейното... Майка ми се храни подобно на нея и е много доволна как се чувства и изглежда.

Трупането на мазнини освен от ген и хранене, може да дойде и от хормонални нарушения (в някои случаи това е период на бременност, климакс, приемането на хормонални лекарства), слаби мускули!!!, лошо кръвообращение и оросяване, СТРЕС!!!

При мен въглехидратната храна не води до бързо огладняване след това. И при масажиста ми е пак така. Може с 1 ябълка да тренирам по 4-5ч. и пак да не съм гладен. Според мен идва и от психическа нагласа, а и от това дали организмът е добре зареден с необходимите му вещества.

Тук ще ви лепна 1 азиатска поговорка: Който не се движи, не трябва да яде... и 1 монашески (шаолин) принцип: храната трябва първо да бъде заработена от мускулите... Дори с консумацията на протеини трябва да се внимава. Като не се налага да възстановяват или грядат, за какво ги вкарваш в тялото??? Само да залъгваш чувството за глад ли?

Останалото, което казваш и най-вече За въглехидратите - всичко зависи от начина на живот и ред други неща...И в края на краищата, всеки сам трябва да намери за себе си правилният режим. Има едни "общи" правила - кои храни са добри и кои-не, От там-нататък всичко е индивидуално. го подкрепям!!! :)

Анорексии не мога да коментирам. Не съм психолог. Всеки си носи отговорността.

aniK 13th January 2010 11:26

Мда, съгласна съм за тиквата и плодовете - при тях "проблемът" (ако приемем, че има) е от високият гликемичен индекс и бързото огладняване след това. Това е в общият случай ;) Ти си в графата "особен" случай ;)
Не знам дали знаеш, че на прасетата, отглеждани в домашни условия, се дава тиква, за да ядат повече :lachen: Има и един друг "проблем" - количествата - не знам дали си забелязал, но жените сме склонни да изяждаме килограми череши, ягоди или нещо друго с "оправданието", чче цял ден сме само на плодове :mrgreen:
Иначе като цяло менюто на Abbi е доста ниско-калорично. При положение, че не спортува активно, не трябват и много калории.

Въглехидратите, дори и прости, са важни - в твоят случай, за 4-годишният ми син и т.н.

БТВ как се задоволявате с 1/4 помело :roll: Вчера си купих - като махнах кората на 1-4, то нищо не остана - полека-лека го направих 4/4 ;)

Janyee, аз заложих на обикновена захар (към 80гр на килограм и половина тиква) - медът придава вкус, обаче високата Т убива всичко ценно в него и реших да не го хабя - не заради това на каква цена го купувам, а заради това, че много трудно намирам истински мед от пчелари и си го "кътам" за по-важни случаи.

Jaynee 13th January 2010 11:33

aniK права си , трудно се намира. Купувала съм мед от пазарите, уж бил истински .. Обаче има добавена захар, вода, нишестета разни, претопявани са 20 пъти за да са течни .. Кошмар някакъв. Много дълго време обяснявах на майката на приятеля си, че само акациевия мед е течен за повече от 6 месеца докато ми повярва... :)

Надявам се да стане вкусно това с тиквата !

blinblin 13th January 2010 11:34

Цитирай:

Първоначално написано от aniK
blinblin къде е????

Тук съм,Anik,тук съм! :)Чета ви редовно общо взето,но все не се решавам да пиша...Но направо ми прочети мислите,вчера си мислих да започна да се включвам отново :)
Много се радвам,че нещата с бебчо се развиват добре.Дано кръстът ти да не е проблем по-нататък.
Както гледам всички се справяте много добре,много ме радвате :)
Моли,за мен най-важни са мерките и размера дрехи,не килограмите :)Аз не се бях теглила повече от 2 месеца и се чувствах страхотно.Вчера се качих и ме показа с 2 килограма надолу. :girl_in_love: Не знам как съм ги свалила.Храних се просто нормално,не съм се ограничавала от нищо и не съм спортувала кой знае колко(нямах много време :oops: ) и така.Гледай си режима и не му мисли много за килограмите.
swe3tynka ,радвам се,че вече си позволяваш малки глезотии.Много е хубаво :)Надявам се и коремчето ти се оправи скоро!
Виждам,че си имате ново мъжко попълнение!Супер,хаха.
Mindbender,може ли само да те попитам скакъв спорт точно се занимаваш? :roll: Виждала съм ти тренеровките и не мога да преценя само от тях.Много са разнообразни :D
И като стана дума за вегетарианството напоследък и аз много се замислям.Била съм преди за една година и ми беше доста добре за този период.И това,което съм забелязала тези дни направо ме смайва.Майка беше направила едни свински пържоли(или нещо подобно) и не знам защо ми стана страшно лошо като ги опитах.Така ми се доповръща...Не ги изядох.После имаше някаква луканка и реших да опитам самооо едно парченце...еми не се получи.Щях да повърна,на косъм бях...И с пилешкото се получи почти същото вчера.Въобще не усетих какъвто и да било вкус,много гадно ми беше.Не успях да го изям.И сега се замислям дали да не се върна към вегетарианството,но този път си оставя рибата.Аз така или иначе ям само пъстърва,трябват ми хубави мазнини...Но за разлика от първия път,когато наблягах на сладки неща и макарони,сега ще се съсредоточа в салати,плодове,ядки и така :)
Не се сещам за друго.Много дълъг пост стана,но отдавна не бях влизала... :)

blinblin 13th January 2010 11:40

Цитирай:

Първоначално написано от Jaynee
Купувала съм мед от пазарите, уж бил истински .. Обаче има добавена захар, вода, нишестета разни, претопявани са 20 пъти за да са течни .. Кошмар някакъв. !

Jaynee,баба ми и дядо ми от дълги години гледат пчели и произвеждат мед в огромни количества.Около тон,че може и два на година...И от много години го продават на пазара.Няма такива неща като добавена захар,нишестета(това е абсурдно) и вода!!!В момента,в който се добави вода медът се кристализира...Съмняваме да са били претопявани повече от веднъж и то само ако са от миналата година(имам предвид меда на пазара като цяло).Принципно на пазара се продава от година за година...
Просто казвам.От поне 3-4 години помагам лятото като се вади мед и знам за какво става въпрос... :cool:

root 13th January 2010 11:55

aniK, храните с висок гликемичен индекс трябва да се консумират в малки количества. И особено на вечеря да се избягват. В останалата част на деня, няма проблем, но пак количествата не трябва да са големи. От значение са и приетите течности преди и след консумацията на такива храни...

Хахаха, кой ви кара да ядете толкова много??? Аз ако се блъскам така с плодове, сигурно ще се конкурирам с твоя корем на обем :D Макар измислих едно решение на проблема - може да станете монахини :D

Много ще съм ви благодарен, ако ми дадете, някакви координати за хубав мед... Последно си взех от Камен бряг и съм много доволен. Проблемът е, че привършва, а както каза Jaynee за меда по пазарите, пълно е с какво ли не... Това не е мед.

blinblin, mindbender е триатлонист. Нормално да са разнообразни тренировките - физическата подготовка е ключова. А ми е приятно да си говоря с жени и да споря с тях на такива теми, а не с фитнес тъпаци, опс - маниаци, които се насират от ядене. Здравето преди всичко. Пък и съм фен на малките порции (причините съм ги казвал вече) ;) ... Има за теб едно филмче, казва се Food Inc. :)

Jaynee 13th January 2010 12:04

blinblin, радвам се, че баба ти и дядо ти са съвестни хора, но това не прави всички такива. Можем само да се радваме, че има хора като тях. По принцип меда се изследва в лаборатории за съдържание преди да се продава свободно по някакви нови закони, но много малко хора го правят защото е скъпо и се прави в София доколкото знам. Но по старите "бабешки" методи много лесно може да се провери дали има добавена глюкоза и други примеси. Написах това, защото наистина има ужасно много мошенници, които не се интересуват от здравето на хората и продават гадости. Лично съм купувала такива.

blinblin 13th January 2010 12:23

Aмм,Jaynee не е само в София ,мисля че в всеки град има.Поне в Бургас също има.И за да да се продава мед е задължително първо да се изследва.При всички други случаи мисля,че е незаконно.Но както и да е.Далеч от мисълта,че всички хора ни мислят хубавото и ни продават само свестни неща.Но просто съм изтрастнала в такава среда и знам за какво става въпрос принципно...Не само за баба ми и дядо ми,но и за други пчелари :)
mindbender,успех на състезанията!Няма нищо лошо да присъстваш във форума.Напротив страхотно е.От това,което чета си от голяма помощ на всички.Радвам се,че имаме такова присъствие във форума! :)
А иначе аз,когато бях вегетарианка(преди година и половина май,на 16 и нещо бях) се бях повлияла от филма Earthlings.Накрая лятото покай приятели и колеги на лятната ми работа бях изяла един чийзбургер и така започнах отново с месото.Напоследък направо се учудвам от себе си,защото просто не съм способна да пъхна месо в устата си,освен ако не е в порция Макдоналдс(представям си какви боклуци има там,добре че не е често явление да ям там) или има едни пържени пилешки хапки,които баба ми прави.Но и това ям изключително рядко.И като цяло не съм се докосвала до месо в последните месец-два.Единствено по някоя хапка и после веднага прекратявам яденето,защото не ми понася...А изкарах лятото и есента главно на пилешко и риба....
Сега си пуснах да си тегля Food Inc и ще го гледам днес.Предполагам,че в него се съсредоточават върху хранителните съставки в месото.Изкуствените,де.... :D

Аз пак както винаги много подробна.Млъквам и отивам да си ям салатата :)

П.С.Не проверям за грешки...

moly555 13th January 2010 16:11

Ихаа, колко било оживено тук :) Радвате ме, всички насъбрани така на куп :)
Blin, добре дошла, пак!
Jaynee, доста по-добро меню от предишните - как ми се доядоха броколи :)
Стига с тази тиква бе хора - изкушавате :D

Аник
, като се замисли човек - да спазваме ги, но не всички. Например домат със сирене или с извара...Аз понякога греша с мляко с плодове, но от две седмици не ми се е случвало. Другото нещо, което е, че понякога си правя гъби с малко масло или слагам 5-10 гр масло в яйцата, което знам, че не е добре, но пък сред като ги сваля от котлона, не ми се струва удачно да ги "овъргалям" в масло...

За днес:
05.45 прясно изцеден сок от грейпфрут и портокал
06,30 овесени ядки + няколко ореха, стафиди и сушени кайсии
10,00 3 мандарини
13,00 2 големи ябълки
16,00 супа + 50 гр сирене
19,00 шопска салата с извара

3 л вода
чай

blinblin 13th January 2010 16:31

Хей,Моли! :)
А,къде е Сине? :roll:
Пробвах да си направя една доматена супа,обаче отиде в тоалетната...Започвам да се отчайвам от готварските си умения :girl_hysteric:


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 09:10.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.