Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Диети (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Дневник на здравословно хранещите се 6 (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=10105)

root 11th January 2010 12:32

aniK, разкри ме? Все пак ми е интересно защо така предположи... :D
Междудругото вчера говорих за теб с масажиста ми. Предвид че си в 6-ти месец препоръча още сега да отидеш на преглед. Координати на добър рехабилитатор мога да ти дам веднага. Само остава да се решиш :)

Abbi, разтягай и заздравявай бедрата... Гледай на велото да правиш повече обороти с краката при леко съпротивлението. Избягавай голямото съпротивление.

aniK 11th January 2010 12:45

Цитирай:

Първоначално написано от mindbender
aniK, разкри ме? Все пак ми е интересно защо така предположи... :D

Ами четох мненията ти, за да не направя някоя грешка (като напр. да те приема за жена заради леката храна, въпреки че ника ти е мъжки) и останах с това впечатление :) Хайде и ролковият тренажор да ми обясниш - гледах снимки в нета и разни мнения, но информацията не е много :) Това обикновено колело ли е, защо го предпочиташ пред велото и т.н.м - доста невежа се почувствах :oops:
Пусни ми координати на рехабилитатора :!: Благодаря ти предварително :!: Очаквам с натежаването положението в кръста да се влошава :roll:

root 11th January 2010 13:12

Зацеп :)

http://www.roadbikeaction.com/imagef...%2Froller1.jpg
http://farm1.static.flickr.com/120/2...dfe8b33a6a.jpg
Трябва си шосеей бегач за да се ползва. Има и едни други, които са под задната гума, работещи на магнитен принцип (http://www.thefitnessstore.com/images/07Fluid2bike.jpg)...
По принцип най-обичам да карам навън. Най-добра тренировка става. Пък и гледки, свежест, приятели... Иначе ако е лошо времето (примерно вали или е мокър асфалта) или вечер след работа като е тъмно си тренирам на ролките. Най-вече с него техника (баланс) се тренира, и съпротивлението е по-малко, отколкото на пътя, магнитните или с велотренажор. За това ако се събират много дни кофти време, отивам на фитнес да тренирам за сила. При велотренажори обаче гледам позицията на тялото и да има каишки на педалите, не само какви съпротивления има. Трудно се намират подходящи.

Имаш ЛС... :)

moly555 11th January 2010 15:49

Хайде и аз да постна меню, че ще кажете, че не ви следя ;)

Днес:
06.00 топла вода с мед
07,00 елда със сирене
10,15 3 мандарини + 10-15 бадема
13,00 2 малки ябълки
15,30 готвено зеле
19,00 зелева салата с извара или кисело мляко, ако ми е много тежко

3 л вода
доста чай :)

Jaynee 11th January 2010 16:03

Момичета, имам въпрос за хляба.. пълнозърнестия нали :D
Напоследък все по-често ми се случва да липсва Зърнена закуска от големите мазагини (в малките не са и чували за такова нещо). Обаче има един друг Вита незнам си какво с 6 семена .. някой да има впечатления ?


Последните 3 дни менюто ми е доста еднообразно

кафе,
омлет с 2 яйца, извара, броколи, малко пуешко филе
портокал, овесена бисквитка (имало 32 кк само ..)
броколи (карфиол) с извара, 1 белтък, заляти с кисело мляко и копър

Спортът ми е дефицитен, правя само упражнения които не засягат колената, а и нямам време за фитнес - сесия ... :roll: Винаги съм имала проблеми с колената, но сега направо е някакъв ужас- пукат си ей така без причина, а оперираното ме боли на моменти от студа ми се струва. Чудя се вече какво да правя за бедра, без да натоварвам колената ....

Ще ми мине до няколко дни , надявам се :)

diamond666 11th January 2010 18:27

Здравейте от мен!
Адски съм си сърдита задето все си намирам извинения, но за нова година ми подариха разкошен подарък - карта за фитнеса! Вярвате или не, направо ме хваща страх да явя там , но...
Докато пиша това мнение, пия чаша кола и се прощавам с любимата си напитка... Вече ще си я позволявам далеч по-рядко.
От утре се включвам в режима, но най-вероятно само на течности, че в последно време ми идват бая тестените неща.
приятна и спокойна вечер от мен!

swe3tynka 11th January 2010 20:34

Molyy, преди малко точно за тебе си мислех :* Липсваш ни, включвай се по-честичко :)

Ох..аз днес съм отново подута. Много ме боли коремът, много (но поне си има причина :? ). Храната ми е сравнително добра, мисля,но спорт няма. Утре ще направя една йогичка + кардио тренировка във фитнеса, като изключа упражненията за корем (ако е в това положение). Не се чувствам добре като не тренирам :)

08:00: парче ябълков пай, 20гр. Lindt 85%
10:00: портокал
13:30: голяма порция задушени зеленчуци, извара
20:00: бяло пилешко месо от пиле на грил~ 100гр, салата домати и краставица, 3-4 маслини

Между два и седем и половина бях на даскало. Нямах апетит. Преядох с тези задушени зеленчуци, отделно бях подута и ми се и гадеше. Гадно. И вода не съм пила много днес, препълнена съм :/

Как ми е менюто?

mindbender, ама наистина ядеш много малко. От колко време си на такъв..постен режим? :roll: Какви са ти целите?

Abbi 11th January 2010 21:42

Цитирай:

Първоначално написано от mindbender
1/2 купичка леща,чушка+яйце+извара на тиган без мазнина,1морков настърган на салатка - не смесвай бобови култури с животински протеини!!!

mindbender а мога ли да смесвам млечен с животински протеин?

diamond666 добре дошла при нас!Тук наистина ще получиш компетентно мнение.Разбира се от по-знаещите от мен :D
Moly и аз мисля,че се включваш много рядко.Къде се губиш тези дни?
swe3ty на мен менюто ти ми харесва,като изключим голямата дупка от 13:30 до 20ч.
Jaynee за хляба не мога да дам мнение,аз съм го изключила напълно.В редките случаи,когато ми се прияжда си вземам от немския.

Ето и моето меню
хрупкаво мюсли,200гр. кис.мляко -хареса ми :twisted:
замених обяда с тиква с канела и орехи
ябълка и шепа кашу
шопска салата с 200гр. извара и маслини

2,5л. вода

Донесоха ми от село тиква.В къщи освен аз никой друг не я уважава,така че пак цяла седмица ще си я ям сама :D

moly555 11th January 2010 22:04

Abbi, от тази твоя тиква тези дни така ми се дояде и на мен :)Утре ще си взема ;)
Тук съм, стриктна съм си, но просто малко в повече ми идва понякога "обсебването" от храна, спорт, форум и така почивам. Влизам по-рядко, мятам ви по едно око :P Ти си си супер, можеш да даваш съвети ;) Храната ти пак е малко, но пък поже би така се чувстваш добре. За мюслито говорихме, че не е хубаво да се смесва с мляко, но май при теб е само веднъж ;)
Jaynee, Хлябът Вита ми е изкуствен. Аз попринцип хляба го изключих от храненето си, като си купя, стои в хладилника и после го хвърлям. Пробвай да потърсиш Тонус ;)

root 11th January 2010 22:19

moly555, "...елда със сирене ..." - защо със сирене ?

Jaynee, закуската ти ли е кафе? ""...омлет с 2 яйца, извара, броколи, малко пуешко филе ... - тежко. Каква операция имаш? Колената трябва да се раздвижват за да може да се обновява ставната течност и да ги смазняваш с движение. Плуването е супер за твоя проблем. Стретчинг също е подходящо, но стягащи упражнения вече зависи от коленете ти. Ако имаш ластици може да пробваш да тренираш бедрата с тях.

swe3tynka, "храната ми е сравнително добра, мисля...", а аз пък не мисля (08:00: парче ябълков пай, 20гр. Lindt 85% ). Това ли ти е закуската??? Подуването може да се появява и от повишена киселинност на стомашния сок. Същото е и с преяждането. Водата... :shock:

От 9 години съм вегетарианец като не консумирам само месо и риба. Зимно време наблягам повече на растителни продукти. Вместо както правят повече хора. Целите са ми здраво и силно сърце, висок белодробен капацитет, избягвам натоварвания на храносмилателните органи и бъбреци. За това и ям в малки количества и не прекалявам с комбинирането на храните. Давам си достатъчно енергия на мускулите и възстановявам добре. Тренировките, които ме натоварват са само плуване, тичане и колоездене. Всичко друго само ме загрява и раздвижва. Защо ти се струва, че е малко? Аз твоите цели не съм ги разбрал също. То е добре всички да пишат какво целят като си пишат менютата като ще очакват мнение от другарките (и другаря - т.е. аз :D )

Днес:
закуска - овесени ядки + мед + стафиди + орехи + настъргана ябълка
портокал и ябълка
обяд - ориз със зеленчуци
стафиди
2 портокала
вечеря - борщ
стафиди
предстои половин кофичка кис.мляко след 30 мин. :)

root 11th January 2010 22:26

Цитирай:

Първоначално написано от Abbi
mindbender а мога ли да смесвам млечен с животински протеин?

Ето и моето меню
хрупкаво мюсли,200гр. кис.мляко -хареса ми :twisted:
замених обяда с тиква с канела и орехи
ябълка и шепа кашу
шопска салата с 200гр. извара и маслини

2,5л. вода

Млечни = животински... Мляко, яйца, месо, риба, бобови култури не се мешат помежду си. Комбинирай ги със салата, ако искаш по-бързо и качествено храносмилане... При Moly мярнах елда със сирене примерно, което също не е правилно.

"Хрупкаво мюсли" какво ще рече? Да не би на фитнес едни пакетчета еднопорционни? С изкл. на закуската, менюто ти е СУПЕР! Сигурно ти е свежо цял ден на стомаха и тялото :)

swe3tynka 11th January 2010 23:04

mindbender, кое не ти харесва в храната ми? :) Това ми беше закуската, да. Прекалено много ли е? Или не е здравословна? Ябълковият пай е домашен (от овесени ядки и ябълки, няма брашна и такива работи).
Моите цели са.. по-скоро поддържане и чистене. Спортувам достатъчно мисля, но в момента опитвам да намеря баланса (за себе си) и в храненето. Опитвам се да консумирам това, което чувствам, че тялото ми иска и има нужда без да си поставям ограничения, защото виждам, че 'постоянно на диета'- при мен НЕ действа здравословно. Просто търся баланса, това е. Искам да се науча да се храня здравословно и да давам на тялото си това, от което се нуждае без да го лишавам от нищо. И в момента съм на принципа-проба-грешка :P

root 12th January 2010 00:00

А това е друго. Може би не съм прав с критиката си, ама знае ли човек :) И все пак от какво се прави точно този пай? Освен овеса и ябълките какво друго има? Иначе не ми харесат малките количества течности и преяждането. Аз харесвам сурова храна за закуска. Бързо се усвоява и ми дава достатъчно мощ като начало за деня... А и щом се подуваш значи допускаш някакви грешки. То си има причини, които могат да доведат до това. И аз съм се сблъсквал преди време с такива... Аз не съм на постен режим или диета, такови ми е нормалното храненето. Количествата са спрямо движението. Ако се натоварвам повече, за да възстановявам добре увеличавам приема на белтъчини.

llullu 12th January 2010 02:07

здравейте на всички ако ме приемете и аз да се вмъкна в темата,и да ми помогнете със съвет ще съм ви много благодарна.Сега накратко висока съм 171,винаги сам подаржала едни и съши кг.49-51,сега от няколко месеца съм 55 и направо се ядосвам на себе си,отворих магазин за закуски,а по принцип не обичам тестено ама пусто да опитам от закуските,банички боза и се подредих с тези излишни 4 кг.дайте съвет как да ги сваля само на бедрата и на дупето са а никога преди не съм качвала там,странна работа,дайте съвет моля ви,никога не ми се е налагало да пазя диете но имам воля и ще се справя,не оби1ам сладко изобщо,карам колело,вървя пеша когато имам време,надявам се за съвети ще чакам с нетърпение,БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО :(

llullu 12th January 2010 02:09

Цитирай:

Първоначално написано от llullu
здравейте на всички ако ме приемете и аз да се вмъкна в темата,и да ми помогнете със съвет ще съм ви много благодарна.Сега накратко висока съм 171,винаги сам подържала едни и съши кг.49-51,сега от няколко месеца съм 55 и направо се ядосвам на себе си,отворих магазин за закуски,а по принцип не обичам тестено ама пусто да опитам от закуските,банички боза и се подредих с тези излишни 4 кг.дайте съвет как да ги сваля само на бедрата и на дупето са а никога преди не съм качвала там,странна работа,дайте съвет моля ви,никога не ми се е налагало да пазя диете но имам воля и ще се справя,не обичам сладко изобщо,карам колело,вървя пеша когато имам време,надявам се за съвети ще чакам с нетърпение,БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО :(


aniK 12th January 2010 08:35

Влизам набързо, че ще изчезвам по задачи.
Abbi, много в въглехидратно това меню. Тиквата хубаво - до обяд, но гледай останалите ти храни да не са въглехидрати, че много се събират. Даже ако можеш да я ядеш на закуска, да ти дава бърза енергия, ще е добре. Докато я имаш нея, по-добре да не ядеш и мюслито и ябълките и т.н. :? ама това е мое мнение де ;)
mindbender, внимавай със Swe3tynka, подрастваща е, а и по отношение на храната е манипулируема (сори, сладка!!!!) Просто се притеснявам да не се метне в някоя крайност! Hatred така се докара до анорексия :( :( :( Мерси за "ролковия" - и аз гледах подобни снимки в нета, но ми се видя доста трудно за изпълнение :D
Изчезвам - следобяд съм на линия ;)

swe3tynka 12th January 2010 08:58

anik, :roll:

mindbender, ябълковият пай си го правя от:200гр фини овесени ядки,3-4 ябълки, 1 лимон, 3 яйца, стевия и малко бакпулвер. Като овесените ядки преди това ги кисна в соево прясно мляко (вече не консумирам животински), за да набъбнат. Количеството може и да ми стигне за цяла седмица, ако мама не го излапваше толкова бързо :girl_haha:

Наистина за закуска овесени ядки в комбинация с плодове вървят много добре. И мен ме нахранват добре, а после не ми става тежко :)
Лошото е, че и аз не знам от какво се подувам..Ето днес например, като станах, въобще не бях подута, колкото вчера, напротив стомахът ми е много по-спокоен (леко подутичък, но е спокоен). Ще видя как ще е през деня. Довечера ще се отчета и ще съм ти много благодарна, ако ми кажеш кои от храните ми (които днес ще консумирам) е възможно според теб да са причина за подуването ми (ако и днес има такова, разбира се :) ). Става ли? :P

root 12th January 2010 15:09

Става, става... Няма грижи. :)

Не знам... Аз не бих закусвал нещо подобно. По-скоро след 17ч. - да, но не и сутрин, тъй като за мен е най-важното хранене. Може да ми пратиш едно парче по DHL, да го разгледам с лупата :D Закуската ти може да не е само овесени ядки. Може да разнообразяваш с другите зърнени култури или да сменяш плодовете. Някои си накисват ядките във фрешове и пак става много приятно и даже е по-леко :)

За подуването ще ти пиша като се прибера в къщи, че съм на преглед. А иначе ще ти изкарам от предни менюта какви са възможните причини и май трябва да понапиша някои правила на хранене като ориентир. То и от нерви е възможно да се получава. Какво представлява това подуване? Как преценяваш че си? Оттук трябваше да почна де :)

llullu, добре дошла... Да не ми се връзваш много много, критичен съм доста понякога :)

aniK, какво не и хареса на менюто на Abbi. Веднага съм готов да оспорвам!!! :twisted:
За госпожица Swe3tynka знам, че все още е ученичка и се развива. Аз не и казвам нищо крайно, че да се стига до подобни проблеми. Не и казвам да гладува или да спазва диети. Даже не съм и казвал на никого подобно нещо. Не веднъж съм казвал, че диети се правят с лечебни и профилактични цели. Такова нещо като "диета за отслабване" като определение няма. Такива са по-скоро вредни отколкото полезни за организма - винаги има странични ефекти. Здравето и поддържането на нормални килограми се постига с доставянето на необходимите за организма хранителни вещества, без да се товари с излишъци организма и излишна работа храносмилателните органи и бъбреци. Има си сумати правила, неспазването на които водят до некачествена обработка в стомаха и до некач. усвояване по-надолу по веригата. Ето и една от причините да се лепят по телата на хората (при жените е по-сериозно даже) излишъци. За това и трябва да си усети всеки индивидуално своите нужди спрямо неговия цялостен режим. Така и при активно спортуване, храненето е строго, за да може да се качва формата. Is it clear, dear aniK ? До скоро ;)

Jaynee 12th January 2010 15:37

mindbender, артроскопия са ми правили, заради скъсан менискус, но са ми доста слабо място от дете.
Иначе за кафето - не ям за закуска, пия само кафе, рядко някой плод или варено яйце или овесени ядки с кисело мляко :roll: Когато стабилизирам свалените кг си ям , но сега целта ми е да сваля още малко, затова пропускам .. иначе самоконтрола ми отива по дяволите ...
А, да .. и не спортувам толкова активно. 30 мин до час на ден, зависи дали имам време.

Днес бях на изпит пак, тези изпити много ме разяждат.
кафе, филийка пълнозърнест хляб с лъжичка лютеница
няколко добчета с лук, салата от зеле, голям морков, пуешко филе към 150гр.
портокал, 2 овесени бисквитки и чай
за вечеря мисля да ям извара, пилешко и айрян

С това ядене знам , че не свалям нито грам. Вече знам, че за да свалям трябва да изключа въглехидратите максимално, което значи без овесени ядки, пълнозърнести хлебчета, моркови и плодове .. При всяко друго положение просто си стоя едни и същи килограми.

aniK 12th January 2010 16:22

Цитирай:

Първоначално написано от mindbender
aniK, какво не и хареса на менюто на Abbi. Веднага съм готов да оспорвам!!! :twisted:

Много е въглехидратно. Аз съм НВД-ейка и заклета месоядка :P
В последното меню на Abbi протеин има само на вечеря

"хрупкаво мюсли,200гр. кис.мляко -хареса ми
замених обяда с тиква с канела и орехи
ябълка и шепа кашу
шопска салата с 200гр. извара и маслини"

moly555 12th January 2010 16:24

Нямам отговор защо със сирене - просто ми е вкусно така, а и сиренето е малко. Може би защото някога бях чела, че в елдата има много белтъчини и за това съм решила, че може да я смесвам със сирене. С какво е подходящо да се гарнира?
А какво ще кажете за пшеничения грис, днес една позната ми го похвали?

moly555 12th January 2010 16:26

Аник, и аз напоследък ям въглехидратно, с малко протеин.... Я ми се поскарай малко :)
Как си? Как е бебчо? Как е кръстът?

aniK 12th January 2010 17:04

Moly, днес с никой няма да споря и да се карам :D От сутринта съм яхнала метлата и свиря отбой до края на вечерта ;)
За въглехидратите ти ще си усетиш - започнеш ли да връщаш килограмите, значи нещо не е наред. Знаеш, че не съм по крайностите:)

moly555 12th January 2010 17:24

За връщане на кг не може и да става на въпрос. Просто повечето ми храни са въглехидратни (салати, кисело мляко, плодови), а трябва да има и протеин. Менюто ми е почти същото като вчера ;)

Abbi 12th January 2010 17:41

Сега като си прочета вчерашното миню виждам,че наистина протеина ми е само изварата. :oops:
И понеже късно видях критиката,сега след като си напиша днешната храна ще дам още един повод на aniK да ми се скара :D

Ето
варено жито с орехи и канела,без да го подслаждам :1252:
тиква с канела
портокал
пилешко филе на скара,салата зеле и цвекло

2л вода
1,5л чай

Утре ще си поправя менюто.Ще включа повече протеин.

moly за мюслито и овесените ядки знам,че не трябва да се смесват с мляко,но до колкото знам не е хубаво да се смесват и с плод,а само с вода със сигурност няма да ми харесат.
Освен,ако някой даде друга идея :wink:

swe3tynka 12th January 2010 20:11

mindbender, МНОГО ще съм ти благодарна да споделиш мнението си за това кои храни според теб биха могли да са причината за подуването ми. Побърква ме!!! :?
Как разбирам, че съм подута ли? Ами..да видим.Попринцип коремът ми е плосък (това си е нормалното му състояние), демек нямам никакъв корем.Леко да го глътна и става 'вдлъбнат'- много си го харесвам :roll: Но като се подуя...добива ясни очертания, сякаш съм в напреднала бременост.Сериозно! Плашещо е :shock: Подува се най-вече в долната част. Горе-не. И е много твърд (той и попринцип си е такъв, но не знам може и това да е от значение :roll: ).
След многократни лекарски прегледи (в края на лятото) ми дадоха диагноза 'синдром на раздразнените черва'. Това е. Нищо друго. Нищо страшно. Но...мен продължава да си ме тормози.
Няма, няма и се подуе и ме държи така 2-3 седмици постоянно. Спадне за няколко дни и пак наново :( Може би храните, които ям не са подходящи, това е единственият логичен вариант, който ми идва наум. Изключих кафето (много се гордея със себе си!!!), прясното и киселото мляко (действат ми ужасно зле), зелето, морковите, бобовите... Опитвам се да внимавам и със съчетаването на храните колкото е възможно. Но някъде бъркам. Но къде... незнам :cry:


Ето днешния ми отчет. Да кажа- ЦЯЛ ден съм подута (изключаеш сутринта и малко след закуската, но после.. :? ) и стомахът МНОГО ме боли. Чувствам тежест, гади ми се, че дори и газове се появяват :? Не мога да преценя дали ми се повръща и ме боли от глад, или ми е тежко. Ужасно е :(

07:00-07:30: Йога
07:30: овесени ядки (50гр) със сушени плодове, 1 зелена ябълка и канела, 1/4 малко помело
09:00: 30гр шоколад Lindt 85%
09:30-11:30: интензивна кардио тренировка
12:30: 40гр кафяв ориз с броколи, домат и 5-6 маслини (всичкото на паста и омешано с ориза- приказка)
16:00: 50гр сурово кашу
19:30: бяло месо от пъстърва на скара (около 150гр), овкусено с лимон

Течности: около 1.5л, но ще ги направя 2, докато си легна.

Много манджа, знам. Къде отива обаче, не знам. Явно това кардио ми действа задвижващо на метаболизма, защото иначе не разбирам от къде идва този апетит, въпреки проблемния стомах :? За шоколада също знам, но както ви обясних се опитвам да си пренастроя мисленето на режим 'без ограничения',а действително МНОГО ми се яде (да не е някакъв недостиг на..магнезий??) , макар че ми се струва, че точно сега не е подходящ, заради стомаха. Затова ще го огранича и него временно. Поне докато се пооправи.

root 12th January 2010 20:25

Jaynee, външния или вътрешния менискус? И цялостно ли е махнат или само е частично отстранена скъсания участък?... Закуската не я пропускай, тъй като няма какво да те тласне в деня. При такова лишаване от сутрешно хранене, тялото си трупа резерви от другите хранения през деня за да може сутрин да черпи от някъде енергия. И тази енергия идва под формата на мазнини, а в случай че си се поизчистила от тях, тялото ти свиквайки с този режим ще си трупа пак запаси. За това - ЗАКУСВАЙ!!! Просто се храни в количества, които да задоволяват твоите нужди. Ако все пак те е страх да ядеш въглехидрати, може да консумираш повече плодове и зеленчуци (без ориз и картофи). За вечеря зеленчуците можеш и самостоятелно, а може и в комбинация с животински или бобови... Не знам кой ви учи и къде четете за такова ограничаване на въглехидратите. Каква е идеята? И колко течности поемаш на ден?

aniK, въглехидратите се консумират сутрин и на обяд. Протеините е най-добре вечер, като и на обяд може да вкара малко или примерно след тренировка. Обаче не съм обърнал внимание тя какво цели с храненето (да сваля или да поддържа) и дали спортува. Нека драсне да видим... Днешното й меню обаче му давам 6+ :) aniK, иначе те разбрах какво имаш в предвид, но това се получава най-вече при консумиране на лоши въглехидрати (бяла раф. захар), ориз, картофи и паста. Тези храни трябва да се консумират по-рядко.

moly555, не следиш какво пишем в темата май май... Ще ти откъсна ученолюбивите уши. Протеини не се мешат помежду си! Можеш с плодове например...

swe3tynka, ще ме извиняваш ще трябва 1-во да ти изчета дългия пост и после да ти подготвя нещата. И не ми благодари за дреболии ;)

root 12th January 2010 21:00

Jaynee, малък пропуск: Ако все пак те е страх да ядеш въглехидрати, може да консумираш повече плодове и зеленчуци (без ориз и картофи и паста)...

swe3tynka, "Подува се най-вече в долната част. Горе-не. И е много твърд", предвид мястото - черва!!! <- "Много манджа, знам. Къде отива обаче, не знам."

Като начало, причините за подуването са индивидуални. Просто трябва да усетиш какви храни и комбинации ти създават проблеми. Обърни внимание на алкало-киселинния баланс. Повечето сурови храни са алкалообразуващи, готвените и животинските - киселино. Примерно ако ядеш на вечеря 100гр. месо, трябва да включваш и 400гр. салата (правилото за К:А е 1:4). Не е задължително да е 1:4, но гледай да имаш повечко салата. Тя ще улесни обработката в стомаха... Аз като готвя при мен този баланс е 1:3. Така съм свикнал да си преценявам необходимите порции и съм усетил, че ми е свежо, така и ме е учил съседа ми. В никакъв случай НЕ ПРЕЯЖДАЙ!!! По-добре да останеш малко гладна. Тя храната ще улегне и чувството за глад ще намалява постепенно.

В някой от менютата имаш мешане на протеини, в други закуската ти е мешане на много храни (някъде мярнах с овеса и сушени плодове, и ябълка, и някакъв цитрус). За където толкова много плодове в комбинация с овес??? По-простички трябва да са ти изглеждат менютата за да усвояваш по-добре храната. Зарежи го и този шоколад за известно време - замени го със сушени плодове.

"08:30: фреш от портокал
13:00: фреш от портокал
14:00: фреш от портокал
16:00: сурови ядки (лешник + кашу), 2 мънички зелени ябълки
17:30: морков, 3 малки мандаринки
19:30: салата от броколи, червена чушка и домат (овкусена със зехтин и лимон)

Течности: поне 3л (от минерална вода, фрешове и зелен чай).

=> чувствам се прекрасно!!!
"

А добро утро, някой е усетил какво е лекота и свежа храна :) Бтв... като ти изчетох някои постове и ми стана смешно как описваш и обясняваш нещата :D

След малко ще драсна и някои правила на хранене...

Jaynee 12th January 2010 21:08

mindbender, медиален пише, и е само частично премахнат. Беше преди повече от година операцията и не ми прави проблеми (трябваше да е като нов според лекаря !), само понякога студа ми се отразява зле. Днес имам подобрение, дори си поскачах на въже малко.
А това за въглехидратите е извод, до който достигнах от лятото насам. Сега съм в застой, защото не се ограничавам както преди и често си позволявам прегрешения (шоколадчета, сладкишчета разни, по-въглехидратни неща), за празниците да не говорим. Но преди това свалих около 12 кг и сега мисля, че мина достатъчно дълго време на задържане, за да опитам да достигна до идеала :)
След всички опити , които правих със себе си стигнах до извода, че мога да ям зеленчуци, млечни, белтъци, протеини, дори кафето не ми пречи и свалям .. и в момента, в който добавя някакъв по-сериозен въглехидрат в минимално количество (пълнозърнест хляб, овесени ядки/трици, плодове, мед (!!), ориз дори кафяв) и спирам да свалям - дори грам не мърдам !

А и вече споменах за спорта - тренирам по малко и не кардио тренировки, по-скоро натоварвам отделни м ускулни групи, по-проблемните зони.

swe3tynka, понеже много пъти съм чела в спортната тема из твоите мнения за йогата по фиеста от 2 дни я правя сутрин! Много съм доволна, толкова е тонизиращо! :girl_kiss2:

root 12th January 2010 21:24

Ето някой причини, които могат да предизвикват проблеми със стомаха и червата. И някой правилца:
- алкохол и цигарен дим
- газирани напитки
- мляко с плодове и зеленчуци (съседа ми е забранил тази комбинация)
- сирене с домати и сирене с маслини (като горното)
- риба с мляко или яйца !!! - serious damage
- мляко с яйца !!! - serious damage
- прясно мляко с кисело мляко
- животински белтъци с растителни !!!
- солени и кисели храни със сладки
- животински масло с растително
- сурови зеленчуци и плодове
- маслата да не се пържат
- без бял хляб, сол и захар
- хляб с паста, ориз и картофи
- бобови култури с хляб и други протеини
- избягвай повече от 2 ястия на хранене
- вода по време на хранене не се пие!!! (поне 30 мин преди и в зависимост от вида на храната м-у 1-3ч след!!!)
- никакви десерти като трето блюдо
- плодове в никакъв случай на десерт!!!
- избягвай консервирани и застояли храни
- избяхвай пържено
- мляко със захар
- плодове и вода!!!
- храни се бавно и дъвчи хубаво
- малки порции

От сега ти казвам, че за 1-вите 2 не мога да кажа защо не е добре да се комбинират, но мога да попитам тия дни. Ако има въпроси - действай... И помоли Moly555 да ти paste каквтото и обяснявах за пиенето на течности.

moly555 12th January 2010 21:34

Moly още учи, но метнах едно око, та..
Сиренето не спада ли към мазнините? И така да е, пак не е добра комбинацията, но не съм перфектна, дайте да се разберем ;)
Това, което си изброил като правила е супер, но ми се струва много трудно да се изпълнява всичко от до, но не е невъзможно като те гледам :D
Трето, стига с това 555 бе хора, това идва от стар некнейм, давайте просто с Моли.
За водата - аз го знаех, обяснявал си го по-подробно на момичето, което искаше да свали 15 кг за един месец, ако не се лъжа. Тя Swe3tynka го знае и от Иванин, ако си спомням добре какво съм чела тук, ако не, ще се разровя ;)
За свалянето - мисля, че има момент, в който организмът си прави защитно плато, поне така си го обяснявам при мен. Другото е, че според мен, може да не съм свалила на кг, но на мерки май да. Всички казват, че съм отслабнала още, а не съм мърдала и грам. Jaynee, може така да е и при теб! Но пък не виждам как човек може да изключи напълно въглехидратите, освен ако не кара Дюкан чистите дни или ВМХ...

root 12th January 2010 21:39

Jaynee, вътрешния е това... Ако са ти дали снимката на диск или в друг цифров вариант, бих погледнал. За 1 година хората се възстановяват от скъсани кръстни връзки и после спортуват пълноценно. Или не ти е направена добре операцията, или не ти е била добра рехабилитацията.

шоколадчета, сладкишчета разни
- това ли са ти само въглехидратите ??? Не знам човек, които е надебелял от плодове и зеленчуци... Иначе от хляба и ориза е възможно да качваш, стига да нямаш достатъчно движение или да ги консумираш на вечеря (като не ги изгаряш, те се превръщат във въглехидратни мазнини и се лепат веднага). Относно тренировките, кардиото + по-силови тренировки горят най-бързо излишъците, тък като натоварват различни мускулни влакна.

Jaynee 12th January 2010 21:51

moly, при мен също имаше етап на застой на килограми, но топенето на сантиметри беше с убийствена скорост :) Преди време Engel беше казала, че хората няма да те питат колко килограма си, а ще виждат разликата пред себе си :)

Пълно изключване на въглехидратите е невъзможно, но има една нисковъглехидратна диета, която се правела 26 дни - храните от списъка за тази диета си ги ям без да се притеснявам.

mindbender, благодаря за отзивчивостта, мисля, че е от кофти рехабилитацията, а снимки нямам. Мога само да се надявам, че наистина само от студа е така, защото лятото ми нямаше нищо.
Не са ми САМО това въглехидратите и не съм казала, че качвам :) Просто си стоя на едно ниво, ама то с глезотийки няма как да стане.

Много сериозно съм се замислила да си купя кростренажор, защото нямам много сводобно време за фитнес, което се очертава и за предстоящите ми 5-6 месеца.

swe3tynka 12th January 2010 23:27

mindbender, супер си, мерси за 'правилцата', ще се постарая да ги спазвам и ще видим какво ще се получи :)

Аз имам 2 въпроса:

1.Мога ли да смесвам зърнени храни (елда/овесени ядки/кафяв ориз) с протеин (извара/пилешко месо/яйца)?
2.Защо не е добре да се смесват сурови и сушени плодове на едно ядене със зърнени храни (в моя случай овесени ядки)?

:P

root 13th January 2010 00:07

Jaynee, а къде са те оперирали? Всъщност, не случайно питах как е скъсан. Не е нормално след толкова време от операцията да те боли... Ако имаш проблеми и пролетта, сигнализирай :)

swe3tynka
1. НЕ!
2. Не съм писал, че не можеш да смесваш. Но прекалено много микс. По-прости ги прави закуските, а не да смесваш овеса с по 5 вида сушени и още 5 вида сурови плодове, че лъжички какао и подобия... Това е храна за рецепторчетата по езика, не за тялото ти.

Пльоквам аз, че март месец ми почват състезанията и трябва да минавам на друг хранителен, тренировъчен и възстановителен режим... Жалко че работата ми е все на компютър и това ме тегли назад :?

aniK 13th January 2010 08:29

mindbender, радвам се на търпението и отзивчивостта ти :2003: Списъкът с храни е много добър - Moly, ако се замислиш почти така се храним, без да сме го прочели черно на бяло ;)

За въглехидратите - всичко зависи от начина на живот и ред други неща. В случая с Abbi - тя каза, че не сваля, а поддържа и не тренира, но води що-годе динамичен начин на живот. При това положение, не мисля, че сега ще качи килограми, но в по-дълговрочен план, със забавяне на метаболизма и ред други женски фактори, това въглехидратно хранене ще доведе до натрупвания, омазняване, целулит и т.н. Abbi, извинявай, че те ползвам за пример, просто от там тръгнахме. Естествено има и много други странични фактори - ген, структура и т.н. BTW аз бих смесила жито, тиква, орехи и канела на закуска (ства готин бъркоч), за да мога на обяд и вечеря да си ям друго :D Предполагам, че се чувстваш добре с въглехидратната храна - бързо се разгражда, не създава чувтво за подутост, но пък бързо се огладнява отново (висок ГИ, покчаването нивото на инсулин в кръвта и т.н.).
На мъж с динамиката и естеството на спортуване на minedbender няма да му пука от въглехидратите, напротив - нужни са, за да дават бърза енергия, горят се напълно и т.н. (знаем ги тия неща).

Аз разсъждавам така:
- От 20 години не ям хляб, сладко и тестено - за газирани напитки и други "боклуци:" изобщо не говорим
- Около 3-4 години през този период съм се хранила супер билдърски - немазни филета, бяло пилешко месо, ориз, по-рядко картофи - тогава бях в най-добрата си форма, но и много тренирах (еее, момински живот)
- От януари 2006 до това лято спазвах НВД, като първите 2 години абсолютно стриктно - отново супер форма, но към края на периода забелязах леко омазняване. Според мен то се дължи или на вкараните прости въглехидрати (предимно плодове и 1-2 седмици сладолед ;) ) или на застой при този режим на хранене.
Та за себе си заключавам, че протеиновото хранене, с ненапълно изключване на сложни въглехидртаи и плодове, но концентрирани в първата част на деня ще бъде най-добрият режим от тук нататък. Всичко това задължително с тренировки - кардио+силови.

За закуската - 20 години не съм закусвала, но вечерите ми бяха ритуални. Сега закусвам, но ям много малко на вечеря. И в двата случая се чувствам еднакво добре. Схващането за задължителна закуска го смятам за отживелица - всеки намира своя режим, който най-често е съобразен с начина на живот (семейни ангажименти, работа, спорт в коя част на деня и т.н.). За съжаление, ако се порпусне закуската, не намирам много подходящо място на въглехидратите през деня :?

И в края на краищата, всеки сам трябва да намери за себе си правилният режим. Има едни "общи" правила - кои храни са добри и кои-не, От там-нататък всичко е индивидуално.

До края на миналата тема, активно пишеща беша Nelichka - ВМ-НВХ, за нея това беше "РЕЖИМА", за hatred беше вегетарианството, някои го карат на неядене, други на вечно хвърляне от една "диета" в друга (японска, зелева, лунна, 26-дневна и н'ам си още каква).
Всеки си да мисли и да декства :2043:

Това нямам нерви да го изчета за правописни грешки, затова ме извинете - ясно е, че няма да са от невежество, а от бързане :mrgreen:

blinblin къде е????

Abbi 13th January 2010 09:34

aniK поста ти за мен лично е много поучителен.Имам още доста да уча,затова и съм тук,за да ми помагате в опитите ми да си съставям здравословни менюта.С твоята ,а и на всички останали ,градивна критика виждам грешките си и се старая да не ги повтарям.

Ето менюто за днес
овесени ядки,ленено семе,настъргана ябълка
омлет от две яйца бих сложила и извара,но нали не е хубаво да се смесват два протеина и салата от моркови
мандарина или кисело мляко,не съм решила окончателно
шопска салата с около 200гр. извара

3л. течности

Днес не е ли по-добре?

Jaynee 13th January 2010 09:58

mindbender, имаш ЛС

Веднага слушам и изпълнявам съветите за закуската на mindbender, мъничка закуска, но се чувствам добре.
Планът за днес :) :
закуска - варено яйце, 3-4 лъжици извара и половин лъжичка натрошено ленено семе (някакво немско); кафе
обяд - 150 гр. пилешко филе на скара, салата от зеле
вечеря - броколи, карфиол и малко тиквичка запечени с извара и 2 белтъка.

Сега ще се опитам да изпия 2 литра, но много трудно ..

aniK 13th January 2010 09:59

Abbi, изварата и яйцата са животински протеини - аз бих ги смесила.
За домат със сирене нямам обяснение (от списъка на mindbender). Аз не съм голям фен на доматите, само на летните домашни, но все пак искам да разбера идеята. З'то може да излезе, че и домат с извара не е добре. Това обаче са крайности.

Изправена съм пред "огромен" проблем - имам една настъргана тиква за готвене и искам да я направя със заливка от прясно мляко и яйца (като крем-карамел), но за да не си я ям само аз, трябва да я подсладя. Стевия още не съм си купила :oops: Опитвам се да реша от бяла, кафява захар и мед кое е най-добре при условие, че ще се пече :roll: т.е. от меда и уж по-полезното на кафявата захар едва ли ще остане друго освен сладостта. От вчера чета и май клоня към мед все пак - чудя се дали има смисъл да го "хабя" :D
Бих я направила без нищо, но тиквата не ми понася на гастрита и така се обричам или да я ям, или да я хвърля, а пък е хубава. Аз по-скоро ще чопна от това, което ще направя.

Jaynee 13th January 2010 10:29

Аз съм за меда :)
Вкъщи се използва много често (дядо ми е пчелар) и термичната обработка не го прави гаден на вкус. Напротив, оставя един много приятен лек вкус на меденка, особено ако има канела :D


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 05:31.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.