Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Диети (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Шведска диета с елда (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=11289)

lullaby 17th October 2010 21:07

Шведска диета с елда
 
Понеделник
Закуска: 1 чаша прясно мляко, 1 купичка каша от елда
Обяд: 100 г кашкавал, салата от домати, червени чушки и лук, 1 чаша топло прясно мляко
Вечеря: 3 варени картофа, 200 г варено настъргано цвекло, подправено с нискомаслена сметана, 1 филийка пълнозърнест хляб

Вторник
Закуска: 1 чаша прясно мляко, 1 купичка каша от елда
Обяд: 250 г варена риба, 2 варени картофа
Вечеря: 1 зелева салата, 1 варено яйце, 1 чаша топло прясно мляко

Сряда
Закуска: 1 чаша прясно мляко, 60 г кашкавал, 1 филийка пълнозърнест хляб
Обяд: 250 г печено пиле, 1 салата от зеленчуци по избор, 1 чаша сок от ябълки
Вечеря: 150 г картофено пюре, 80 г кашкавал, 1 филийка пълнозърнест хляб, 1 чаша топло прясно мляко

Четвъртък
Закуска: 1 чаша сок от ябълка, 2 препечени филийки пълнозърнест хляб
Обяд: 1 купичка каша от елда, 1 малко парче варено телешко месо, 2 портокала
Вечеря: 100 г варен ориз, 150 г салата от домати, лук и олио, 1 чаша топло прясно мляко

Петък
Закуска: 1 чаша плодово кисело мляко, 1 портокал
Обяд: 1 пилешка пържола на скара, 100 г варени картофи, 1 чаша чай
Вечеря: 1 ябълка, 1 грейпфрут, 1 чаша портокалов сок

Събота
Закуска: 1 чаша прясно мляко, 1 купичка каша от елда
Обяд: 150 г варени картофи, 150 г варено телешко месо, 1 ябълка, 1 портокал
Вечеря: 100 г варен ориз, 1 зелева салата, 1 грейпфрут

Неделя
Закуска: 1 чаша прясно мляко, 150 г варен ориз
Обяд: 200 г варена или печена риба, 100 г варени картофи, 1 ябълка, 1 чаша портокалов сок
Вечеря: 1 пилешка пържола на скара, 1 салата от сезонни зеленчуци, 1 филийка пълнозърнест хляб, 1 чаша сок от ябълка

lullaby 17th October 2010 21:09

Имам елда вкъщи и се чудех какво да я правя и случайно попаднах на тази диета. Какво мислите за нея? Ако някой знае как се прави кашата от елда, много моля да каже. Иначе навити да я правим заедно има ли? :)

Iliana81 17th October 2010 21:18

elda = огън, жега
Това е значението на шведската дума. А иначе какво представлява, нещо като ориз ли?

lullaby 17th October 2010 21:30

Може да се каже. Виж какво намерих:

Елдата съдържа много белтъчини, които се усвояват добре. Тя увеличава мускулната сила и издръжливост. Затова е много полезна за активно спортуващите. Богатото съдържание на желязо, калций, калий, йод, фосфор, цинк и други минерали я прави незаменим “продукт на красотата”. Елдата подхранва кожата, косата и ноктите. В нея има също органични киселини (лимонена, ябълкова) и витамини А, С, РР, P и от групата В в балансирано съотношение. Богата е на флавоноиди, които помагат за забавяне процесите на стареене.

Несъмнено елдата е много ефективна при отслабване. Особено в съчетание с мляко, тъй като заедно подобряват работата на стомашно-чревния тракт. Поредният куриоз! Родината на елдата е Индия, най-популярна е в Русия (там е наричана гречка), но най-добрата диета с елда е разработена от шведски диетолози. Колко време ще я спазвате, зависи от килограмите, които искате да свалите. Самата диета е добре балансирана, нормализира обмяната на веществата и е особено подходяща за студения сезон.

root 18th October 2010 08:33

Каква вообще е целта на тази диета... Ако е отслабване диетата не е подходяща!
Първо има много кофти комбинации, в някои от храненията е пълен миш-маш... Второ Прекалено много мляко. Млякото се усвоява бавно от стомаха, както забавя и усвояването на комбинираните с него храни. Плодове на десерт??? Не знам откъде идва тази диета, но е поредната глупост!

lullaby 18th October 2010 10:37

А някой може ли да даде идеи какво да правя с елда? Някаква закуска. Знам, че с мляко се приготвя, но как точно?

root 18th October 2010 11:01

А защо трябва да е с мляко всъщност?

Abbi 18th October 2010 15:07

Ето как си я приготвям аз.От вечерта заливам 3,4 лъжици елда и лъжица стафиди или каквито сухи плодове имам в момента,но да са от един вид с вряла вода,покривам съда и я оставям.Сутринта изливам излишното количество вода,добавям лъжица смлени орехи и поръсвам с канела.Разбърквам и консумирам с удоволствие :D

lullaby 18th October 2010 19:47

Аби, благодаря за рецептата. Ще я опитам.

mindbender, не държа да ям елдата с мляко. :) Просто така виждам, че я хапват в Дневника, пък и в тази диета така е съчетана. Приемам всякакви рецепти за елда :lol:

Ice Cream 19th October 2010 12:04

Цитирай:

Първоначално написано от rocksteady
Приемам всякакви рецепти за елда :lol:

И аз,сега като ви чета и се присетих,че имам елда ехееее от колко месеца,ама не съм я погледнала,та,ако дадете някоя интересна рецептичка :P


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 20:28.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.