Виж само едно мнение
  #2  
Стар 30th July 2008, 22:39
hatred hatred не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2008
Град: гр. София
Мнения: 1 738
Изпратете съобщение чрез ICQ до hatred
По подразбиране

Здравей,

Прочела съм доста литература, посветена на здравословното хранене и начин на живот. Срещала съм най - различни, понякога взаимно противоречащи си мнения - явно диетологията не е точна наука. Което едва ли би трябвало да ни учудва, "точни" науки не съществуват, поне не в буквалния смисъл на думата.

Според мен всеки човек трябва да направи своя информиран избор за начина си на живот и да възприеме режим, съгласуван с индивидуалните му предпочитания и нужди.

Това, към което аз лично се придържам, е да консумирам храни най - вече от естествени източници - с минимално съдържание на консерванти и изключвайки напълно транс мазнините. Отказала съм се от месото от около пет години. Консумирам поне по килограм - килограм и половина плодове и сурови зеленчуци на ден. Наблягам на млечните продукти, но поне киселото и прясното мляко не ги купувам от магазина, а от жените по пазарите. Много пълнозърнести храни, няколко пъти в седмицата - риба, задължителна закуска, промишлени количества вода, сурови ядки ... Що се отнася до движението - лично аз мразя фитнеса, много ми е скучен. Най - вече планинарствам и плувам. И се чувствам доста добре

Много хора обаче ще ти кажат - яж много месо и протеини, намали плодовете, истината е във фитнеса. И ще са прави за себе си, защото на тях именно това се отразява благоприятно ...


Цитирай:
Първоначално написано от hakama
Някоя книга -изпитана да ми препоръчате?
Много обещаващи ми се струват книгите на проф. Мермерски, тъй като са концентрирани върху здравословното, а не върху самоцелното отслабване, което допуска аспартам, газирани, маргаринища и подобни неща ( както например е при Пиер Дюкан. Друг цялостен режим е "Зоната" на д-р Бари Сиърс, но според мен е трудничък за спазване. Резултатите били фантастични, но лично аз не бих могла да се храня така, ще се чувствам на диета, което е потискащо... Ще спра до тук, май прекалих

Цитирай:
Първоначално написано от hakama
За диетолог с направление може ли да се отиде, при кой бихте ми препоръчали?
С направление - абсурд. Дори при бременност консултациите с диетолог не се покриват от здравната каса. И нормално - нашето здравеопазване не го е еня за превенцията, ориентирано е основно към апостериорните мерки. Че и там никакво го няма, ако питате мен ...
Отговори с цитат