Виж само едно мнение
  #10  
Стар 30th August 2007, 14:56
yaourt yaourt не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Oct 2006
Мнения: 94
По подразбиране

креатинфосфата в човешкия организам също се използва за извличане на енергия-АTP. доколкото си спомням това става много по-бързо и дава два пъти повече АТP от усвояването на глюкозата. Гликолизата е процес при който глюкозата тябва да се превърне във глюкоза-6-фосфат, за да може да премине през всички останали етапи за получаването на 36 АТP. Това става бавно. При спортове като спринта и bodibuildinga тялото има нужда от енергия веднага и тя му се дава от креатинфосфата който отдава един фосфат за да се получи АТP от АDP (аденозиндифосфат). При този прозес няма нужда от кислород и затова се нарича анаеробен процес а спортовете анаеробни...
Лошата новина е че тялото съдържа много малки количества креатинфосфат и той се изразходват обикновено за 5-7сек.. (значи една серия и толкоз)... а после половината се възстановява са две минути а другата половина за около 5 мин... същото е и с АТP.. човешкото тяло може да задържи само определено количество креатин, а останалото го разгражда и отделя под формата на урея и други продукти ... така че прекомерен зоб на креатин няма смисъл.. особено като се има предвид че ако е некачествен и с примеси може да доведе и до рак... неслучайно креатинът е забранен във Франция.. (но в Белгия си има )
Креатинфосфатът задържа и водата в мускула, откъдето идва и покачването на обема и мускулната маса. Затова когато се прави цикъл с креатин трябва да се пие много вода... някой твърдят че като увеличава водата в мускулните клетки, той спомага и за подобряване на обменните процеси, т.е. и за по-доброто усвояване на хранителни добавки като протеини и аминокиселини...
някои свързват креатина и с проблеми на сърцето... това ми изглежда логично след като и сърцето е мускул и то също може да се уголеми след задържане на вода, а това да доведе до сериозни сърдечни проблеми...
всеки си прави сметката и си вади изводи.. аз креатин не барвам... тялото си ми го прави...
Отговори с цитат