IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 10th November 2008, 16:03
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране Етническа толерантност.

За да оставим темата с обрязването на мира, реших да направя такава тема, въпреки че се чудих - дорасли ли сме да говорим за толерантност въобще.

Сигурен съм, че ще се кажат тежки думи и от едната и другата страна, но пък в края на краищата това ще е барометър на настроенията на хората с които живеем, разминаваме се по улиците, може би са нашите съседи.

Поддаваме ли се на нечии стремежи да се подклаждат етнически комфликти. Вярваме ли на политическите лумпени призоваващи за нетърпимост или във времето.

Имаше ли време, когато циганин, турчин, помак, каракачанин или българин - не се възприемаше, като обидно обръщение.

Имам приятели от всичките тези общности, за които бих тръгнал посред нощ на помощ и съм сигурен в тях, така както съм сигурен и в смърта.

Марин (Между), Сърито (хубавата му сестричка), Илийката - цигани, Гюрсел турчина - те са ми като братя. Тавит, Саркис - хора, които изключително ценя, че познавам и ги има.

Не искам един ден с тези хора, да се срещнем от двете страни на една искуствена барикада - създадена от болните мозъци на политически комплексари.

Та, очаквам вашето мнение по въпроса.
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #2  
Стар 10th November 2008, 16:12
Аватара на kotara4e
kotara4e kotara4e не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Sep 2008
Мнения: 738
По подразбиране

Май сме дорасли или поне някой....
Всички говорят за етническа толерантност, но според мен в БГ още я няма...дори не мога да твърдя, че съм толерантна към турците, циганите, каракачани, пумаци и всички които Жоро66 изброи. А така ми се иска..незнам защо, може би защото още в училище учим по история как са се отнасяли турците към българите, колко жени са изнасилили и колко църкви са упожарили. Как да ги обичаме тези, които идват от съседна турция веднъж годишно - само за избори?????Всъщност като се замисля по-скоро съм не толерантна към българските турци, отколкото към турците, които си живеят в Турция ( а...тва май не прозвуча мн логично ) Мога и още да задълбоча и да объркам всички, които ще пишат по-долу като кажа, че съм омъжена за турчин.....ех тази любов чудеса прави
__________________
истината ражда омраза...
Отговори с цитат
  #3  
Стар 10th November 2008, 16:22
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Не става въпрос да ги обичаме. Дали можем да живеем спокойно, на една площадка в кооперацията, на една улица и т.н. И можем ли заради единици или повече, да заключим, че всички са еднакво лоши или добри.

Нима трябва поне да ни спаси живота циганин, за да забележим, че има и добри цигани.

Бях на годишнина от сватбата на Оникс - месаря в ресторант "Белите брези". Идея нямате, какви цигани и циганки има. Оникс е богат циганин, забогатял от собствена находчивост и мнооого труд.

Няма да се впускам в подробности за коли, тоалети, обноски. Само ще кажа , че двамата - спокойно мога да кажа влюбени, (нищо че имат повече от 20 год. брак) откриха дансинга с валс.
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #4  
Стар 10th November 2008, 16:42
Street Street не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Стара Загора
Мнения: 1 228
По подразбиране

Българина е достатъчно толерантен към всички етноси. Това че изкуствено се мъчат да насядат етническо напрежение е друг въпрос. В интерес на истината им се получава - но малко, и според мен предимно малцинствата се настройват против българина (въпреки че уж всички се водим такива) , напълно незаслужено и неоправдано! Отделен е въпроса че и някои българи вече не издържат, което според мен е напълно нормално. Моята позиция, не харесвам циганите, но това не значи не не съм толерантен към тях. Не се дължи на цвят на кожата, религията или нещо друго,а единствено на повечето от тях. Държавата не взима мерки умишлено . Стига един човек да има българско гражданство за мен той е не по-малко българин от всеки друг, но моят критерий е когато работи и допринася нещо за тази държава живее законно,а не да им се плащат данъците, да не им се спира тока когато не го платят, да живеят в незаконни жилища по 100 човека, да си строят катуни по крайните квартали, да не се допускат хора да припарят там, дали държавни служители, дали обикновени граждани!
__________________
Москва не вярва на сълзи !
Отговори с цитат
  #5  
Стар 10th November 2008, 17:07
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Изобщо не вярвам на така наречената етническа НЕтолерантност. Какво имам предвид: ако съм на опашка с негър или циганин, да кажем, няма и да ми направи впечатление цветът на кожата, но ако въпросния човек е облечен с парцали и мирише е нормално да се отдръпна и да го изгледам мръснишки. Това бих направила и ако е българин или американец, все тая ми е. Според мен по-голямата част от хората са като мен. Не мисля, че все още има хора, които имат предразсъдъци на етническа основа, по-скоро някои обичат да обобщават: мюсюлманите са нечистоплътни, циганите са крадци, мъжете са неверни и т.н. Но всички ние знаем, че всъщност обобщаваме, това не значи, че сме нетолерантни към свестните хора.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #6  
Стар 10th November 2008, 17:23
Аватара на Nelina_02
Nelina_02 Nelina_02 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 2 260
По подразбиране

Хм, интересни коментари.И все пак не мисля, че сме толкова толерантни.
Като странични наблюдатели, може би да,
но как се виждате във взаимоотношения например по съседски, да седнете и да си пиете ракията с Асан и Айшето,
коита са израснали във Факултето или Столюпино, такива, като Оникс са изключения,
средно статистическият ром не се вписва в този образ..,аз не бих си позволила да обидя човек от малцинствата,
но бих реагирала остро при една конфронтираща ситуация
и ако имам такива съседи, все ще си имам едно наум.Толерантна ли съм?
Отговори с цитат
  #7  
Стар 10th November 2008, 17:49
Аватара на SweetShark
SweetShark SweetShark не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2005
Град: Sofia
Мнения: 1 087
Изпратете съобщение чрез ICQ до SweetShark
По подразбиране

Жоро, поздравления за темата (съжалявам, че неволно я предизвиках, ама явно бяхме узрели за нея )

Мисля, че в България етнически проблем няма, обаче политици (вкл. ДПС) и медии успешно изместват внимението на хората от по-важни проблеми, примерно икономически, като разпалват нетърпимост.

Толерантни ли сме? Аз съм. Ти си. А другите? Ако не са, докога? За нас причината да сме толерантни е, че лично познаване хора "не-българи" или "не-христиани" и знаем, че и между тях има добри и лоши, както и между българите има добри и лоши...А на тези, които не са толерантни, трябва да им признаем правото да бъдат такива ли? Тази търпимост не е ли вредна в крайна сметка (да си припомним Хитлер, и търпимостта към неговата нетолерантност към евреите от страна на Великите сили по онова време). А ако проявяваме нетърпимост към етнически нетолерантните, това ни прави "лоши" ли?

Зададох повече въпроси, отколкото дадох отговори, ама може би това беше целта на темата.

П.С. Да си дойдем на думата за Пловдив...все пак си личи
Отговори с цитат
  #8  
Стар 10th November 2008, 17:52
Аватара на hubavelka
hubavelka hubavelka не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 1 479
Изпратете съобщение чрез MSN до hubavelka
По подразбиране

НЕтолерантна съм към братята роми, да ме прощават толерантните
Относно другите етноси, нямам нищо против.
Отговори с цитат
  #9  
Стар 10th November 2008, 17:53
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Пуснах тази тема, за да я извадя от контекста за обрязването, но пък виждам, че има капацитет да се развие.

То е ясно, че тук никой, никого няма да научи на толерантност. Не е и това целта на темата. Важното е, че обобщаваме по общо приетия бит и манталитет на общноста.
Тези са мързеливи, другите са скъперници, трети нечистоплътни, четвърти не знам какви.

За мен друго е чудно. Като кажеш че някой е помак, турчин или циганин - трябва много да внимаваш, защото някой от тях може да се засегне.


Защо френските, испанските, португалските, руските, сръбските и т.н. и т.н. цигани, се наричат цигани и това не е обидна дума и кой по дяволите измисли, безумието нашите цигани да се казват роми.

В едно село видях в двора на една циганска къща надпис: "Българино, не хвърляй боклук в двора". Нито един българин не се е обидил на това обръщение.

Странното е друго. Според мен, трябва да се въведе единното Българско гражданство, с всички положения възникващи с това.

Останалите - пребивават в страната като чужденци, без право на гласуване и всякакви др. привилегии. Нека да си бъдат каквито искат, за да знаем и ние как да се обръщаме към тях.

А закона...той е безсилен и странен, не само към самозабравили се общности с по три дневни сватби и гюролтии. Той е безсилен и спрямо българските хулигани.

Лично съм виждал, какво значи респект и авторитет на полицията по света. Полицаите в същата тази Турция, които като се появят на улицата - муха не смее да бръмне. Американските полицаи, които могат да те гръмнат, само при едно съмнително движение.

Не мога да си обясня, кой безумец, заповядва на БГ полицай, да стои и да гледа, как рома го псува и троши колата му, или фена на "Ботев" (моите уважения към отбора), който го замеря с камък. Някой нарочно уронва престижа и респекта - и на закона и на тези които го прилагат.

Тук нашия полицай-съфорумец, ако не е служебна тайна, може да ни светне компетентно, по този въпрос.
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #10  
Стар 10th November 2008, 17:55
Аватара на jolifille
jolifille jolifille не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2008
Град: Luzern CH
Мнения: 4 060
По подразбиране

Да аз съм толерантна,мога да смело да го заявя!Аз съм си българка,не съм и никога нямам желание да правя дискрименация към хората!Първо двете ми най добри приятелки са туркини,но според тях щом живеят на Българска земя и ядат Български хляп и те са българки!Живяла сам 17год в близост до циганска махла,освен че беше мн весело друго не мога да кажа!Второто ми гадже,беше арабин от Кувейт,една лоша дума не мога да кажа,гледал ме е като принцеса!Но винаги има едно голямо НО!!!Ако сам имала проблеми и неприятности,може би ням6е да мисля така!Както са казали хората от българин до българин и от турчин до турчин разлика голяма!!!
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Етническатолерантност
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 20:27.