IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 31st May 2014, 19:13
lumpyy lumpyy не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Apr 2014
Мнения: 4
Unhappy Не искам да ми вадят зъба! :/

Здравейте на всички форумци!
Споделям проблема - отидох на зъболекар на профилактичен преглед, откриха ми един кариес и го оправиха. Дотук добре, но зъболекарят ме прати да направя рентгенова снимка на друг, съмнително изглеждащ зъб, пломбиран преди 100 години. Направихме снимката и излезе, че имам гранулом до корена на зъба, или възпаление, казано с други думи. Най-вероятно е хронично, защото откакто въпросния зъб е правен (тогава бях 2-ри клас), не е давал никакви проблеми. Грануломът е протичал безсимптомно до ден днешен, без подуване, по предположение на зъболекаря гнойта явно е пробила някъде зад самия зъб и се е оттичала по малко и заради това не съм се издула, както е характерно за гранулома. Зъбът е кътен, дъвкателен зъб. Въпросният зъболекар искаше да го извади, което на мен лично ми се стори много крайна мярка при положение, че досега съм си била с този гранулом без да разбера, а от един път целия зъб да се вади... По принцип имам хубави зъби и няма зъболекар, който да не ми го е казвал, и това за ваденето ми дойде като гръм от ясно небе. :О Та стори ми се твърде драстично при положение, че самия зъб е окей като цяло и се замислих, че може да се запази като по някакъв друг начин се лекуват възпаленията в корените му, без да се стига до екстракция. Тръгнах си от кабинета без много коментари и реших, че ще търся още мнения. Прочетох в интернет, че се извършват лечения на грануломи, без да се вадят зъбите, като се изчистват корените на зъба и след това се дезинфекцират и запълват. Какво мислите вие? Дали като цяло е добра идея да се вади зъба. А ако има и някой запознат, ако може да сподели опит и да каже колко струва лечението на такъв зъб. Ако го извадят, биха могли да се получат усложнения, пък и да се пилят другите зъби, които са ми здрави, за мост... другият вариант е имплант след изваждането, който е доста не-по финансовите ми възможности, но ако се стигне до там, ще се дават... Моля за мнения, thank youu
Отговори с цитат
  #2  
Стар 2nd June 2014, 07:10
d-r Tiankov d-r Tiankov не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2007
Град: София
Мнения: 93
По подразбиране

Добро утро! Ежедневно се срещам с подобни проблеми и решенията никога не са еднакви. Има поне 5 начина за действие,но кой от тях ще е най-добрия,зависи от индивидуалните особености. Разбира се,колкото по-консервативен е той,толкова по-добре. Затова,ако намерите специалист ендодонтист(лекуващ хроничните процеси в каналите на зъбите) и случая позволява такава намеса,проблемът може да се реши без да загубите зъба. Има случаи,в които това е невъзможно и тогава на помощ идва хирургията. Но и при това положение може да се запази единия корен(това зависи и от анатомията на зъба). Ако и това не стане,се действа радикално. В съвременната дентална медицина имплантологията става все по-чест и по-надежден помощник. Дори и да се наложи екстракция винаги има начин с поставянето на имплант да се коригира проблема. Може да се направи отложено имплантиране(известно време след ваденето) или имедиатно(непосредствено след ваденето, в 1 посещение).
__________________
http://www.alphadent-bg.com/
Отговори с цитат
Отговори

Етикети
вадене, гранулом, зъб, лечение, предотвратяване

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Неискамдамивадятзъба
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:26.