IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 25th January 2011, 16:45
Аватара на emiko
emiko emiko не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Град: София
Мнения: 2 648
По подразбиране Демографският взрив

Нека за момент забравим, че сме българи и забравим "демографския срив", с който ни пълнят главите от две десетилетия.
Нека си представим, че сме жители на Земята и си поговорим за демографския взрив. Само една малка статистика - годишно населението на земята се увеличва с 80 милиона и прогресията расте.

Смятате ли, че трябва да се стимулира раждаемостта, имам предвид многодетството, в развитите страни и че демографския взрив е проблем само на така наречения "трети свят"?
И изобщо раждайки деца, задава ли си някой въпроса, защо това дете се ражда - защото трябва да се възпроизвеждаме, защото това е в природата ни, защото така ни учат от деня в който започнем да проявяваме разум, защото така осмисляме живота си, така осигуряваме старините си, заздравяваме връзката си и т.н. и т.н.?! Защо??? Или защото смятаме, че света има нужда точно от това дете, че точно то ще стане гений, ще спаси човечеството или и аз не знам защо
Трябва ли задължително всяка жена да роди дете, единствено и само защото го може? Колко деца трябва да се раждат? Света е пълен с примери за лоши родители, макар че едва ли някой би се признал за такъв, а някои дори не го осъзнават, но те продължават да се възпроизвеждат и никой не може да упражни котрол върху този процес А света се пръска по шевовете...
Отговори с цитат
  #2  
Стар 25th January 2011, 16:53
Аватара на ЛИСКУ
ЛИСКУ ЛИСКУ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Aug 2010
Мнения: 4 484
По подразбиране

Така е, Ем...
Аз не възлагам надежди, че децата ми ще спасят човечеството или ще станат гении, известни на поколения напред. Не вярвам в ницшеанския Свръхчовек.
Но така е рекъл Господ - така го правим. А Неговата воля не трябва да се обмисля.
А идеята да има кой да те гледа като остарееш хич не е лоша
Този момент неизбежно ще дойде. Ако си сам тогава?
Под "гледане" не разбирам директно детето да те гледа до леглото, а да ти осигури грижа и да знаеш, че някой го е еня за теб.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 25th January 2011, 16:56
Аватара на LUCKY Dancing Queen
LUCKY Dancing Queen LUCKY Dancing Queen не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2010
Град: Debelec
Мнения: 2 209
По подразбиране

Смятам, че преди да напрягаме главите за световния взрив, трябва да се притесним за българския демографски СРИВ
__________________
"В средновековието храната спаси човечеството от глад. Добре известен факт"

Цимбал фон Щруделшмерцкопфен
Отговори с цитат
  #4  
Стар 25th January 2011, 16:56
liophy
Guest
 
Мнения: n/a
По подразбиране

Съгласен съм, че пренаселваме земята и това просто няма как да доведе до нещо добро.

Лично според мен по 2 деца на семейство е нормално. Като се сметнат бездетните семейства, неженените хора, смъртните случаи и т.н. това дори ще доведе до намаляване на населението.

За съжаление не вярвам, че самосъзнанието може да помогне по какъвто и да било начин. Факт е, че най-много деца се раждат в най-ниско развитите държави и етноси. А те са най-слабо ангажирани с каквато и да било отговорност.

Самосъзнанието не помага и това се вижда в отношението на хората към екологичните проблеми (които в крайна сметка също много зависят от нарастващото население). Прекалено малко са хората, които правят каквото и да било в полза на екологичните проблеми.

Докато съответните организации (правителства, международни организации) не приемат съответните закони и не се създадат органи, които да следят за прилагането на законите, няма да има съществен напредък по нито един проблем.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 25th January 2011, 16:56
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране

Имам няколко прекрасни, интелигентни, образовани, талантливи и успели приятелки, кото спорадично ми споделят съмнения дали искат деца. Аз все им се карам, че точно хора, като тях СА ДЛЪЖНИ да имат поколение, защото биха му осигурили добро възпитание, образование и гени. За съжаление, докато те се вайкат и маят, времето им изтича, а в третия свят на минута се пръкват стотици бебета... които нямат какво да ядат, няма да получат образование, ще работят в цех за западни дрехи и ще произведат още евтина работна ръка..
Има много теории, какъв е смисълът на рязко увеличаващото се население, коя от коя по-шантава. Ама както са казали братушките - Поживем - увидим..
Отговори с цитат
  #6  
Стар 25th January 2011, 16:59
Аватара на lullaby
lullaby lullaby не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2009
Град: София
Мнения: 1 501
По подразбиране

emiko, много интересна тема.

Според мен най-първичното е човек да се възпроизвежда и да запазва вида си. Така сме устроени от Висшата сила. Там, където не е писано да се раждат деца - те не се раждат. А там, където този взрив е най-осезаем всички виждаме как Висшата сила предотвратява пренаселването. Не случайно в Китай, например, толкова често има земетресения и толкова хора умират. Това е естествения подбор. Ние няма какво да мъдрим и да се чудим да раждаме или не. Ако искаш да имаш дете едва ли мисълта, че твоето дете би било излишно ще те спре от тази крачка.
__________________
Съзнанието си е мое. Подсъзнанието също, макар да си прави каквото си поиска!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 25th January 2011, 17:06
Аватара на LUCKY Dancing Queen
LUCKY Dancing Queen LUCKY Dancing Queen не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2010
Град: Debelec
Мнения: 2 209
По подразбиране

Не знам дали може да се говори за демографски "взри". Появата на нови епидемии и пандемии е пропорционална на световния растеж. Така наречения feed back процес. Няма страшно, скоро китайци няма да се заселят в България. Просто няма да има незаети места от циганите
__________________
"В средновековието храната спаси човечеството от глад. Добре известен факт"

Цимбал фон Щруделшмерцкопфен
Отговори с цитат
  #8  
Стар 25th January 2011, 17:07
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от rocksteady
emiko, много интересна тема.

Според мен най-първичното е човек да се възпроизвежда и да запазва вида си. Така сме устроени от Висшата сила. Там, където не е писано да се раждат деца - те не се раждат. А там, където този взрив е най-осезаем всички виждаме как Висшата сила предотвратява пренаселването. Не случайно в Китай, например, толкова често има земетресения и толкова хора умират. Това е естествения подбор. Ние няма какво да мъдрим и да се чудим да раждаме или не. Ако искаш да имаш дете едва ли мисълта, че твоето дете би било излишно ще те спре от тази крачка.

И аз вярвам в естествения подпор. природата най-добре си знае работата. Човекът където не се е намесил, там не се е провалил.
Отговори с цитат
  #9  
Стар 25th January 2011, 17:08
Аватара на Radio Erevan
Radio Erevan Radio Erevan не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2011
Мнения: 330
По подразбиране

Положението е такова, каквото е понеже обратния вариант е по-отблъскващ. Кой според вас трябва да казва и определя кой има право да остави поколение и кой не... Историята помни такива опити, които са определени като чудовищни, макар че без тези определени исторически събития по всяка вероятност в момента канибализмът сред хората щеше да е нещо нормално, градският живот практически нямаше да съществува и ред други черни перспесктиви пред човешкия род. "Цивилизованият" свят прави много по въпроса да ограничаване на демографския ръст, чрез ежедневно внушаване на тревога у човек. Реално погледно не живеем зле. Топлата вода ни тече направо от стената, става ни светло или топло само с един бутон, ядем ягоди през зимата, всякакво месо и продукти които не виреят по нашите земи, въпреки всичко това обаче, у нас има някаква липса на решителност да се множим. И така трябва да бъде. Всеки трябва да си плати кръвния данък за това, че не чопли земята за прехраната си. Третия свят от своя страна се радва на ръста на населението, поради значително по-слабото влияние и покритие на срадствата за масова информация. До 60-те години на 20-ти век населението на Нигерия е най-щастливо на цялата планета. Тогава обаче навлиза телевизията и виждайки "западния" начин на живот, голите и боси, но доскоро безкрайно щастливи Нигерийци само за 2 години стават най-нещастната нация. Факт!
__________________
Aut Viam Inveniam Aut Faciam
Отговори с цитат
  #10  
Стар 25th January 2011, 17:12
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

rocksteady, те земетресенията в Китай и изобщо в Азия не са започнали с раждането на n-тия човек там

Хората и в момента са пренаселили земята и правят повече боклук, отколкото тя може да "абсорбира" във всеки един смисъл. Хабят (то трябва да кажа хабим) повече енергия, отколкото земята създава, отново във всеки един смисъл.
Наистина има сила, която регулира например пола на хората които се раждат, но надали земята може да убива по 80-100 милиона души годишно от земетресения и тем подобни, предполагам си съгласна Китайците сами се ограничават, там отдавна си трябва разрешение, за да имаш повече от 1 дете и това е правилно, няма смисъл да се раждат нещастни, гладни и бедни хора, защото те не могат да се изхранят най-малко.

Масово населението расте там, където нещата вървят на зле (България пак е изключение ) и най-бедните страни повишават населението си. Те едва ли сами ще се спрат и едва ли някой ще ги спре, така че не съм оптимист относно края на това пренаселване, 1 ден просто ще прекрачим лимита, но как точно ще се отрази това прекрачване, не знам и по-добре да не разбирам
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Демографскиятвзрив
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 23:17.