IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #541  
Стар 12th February 2009, 08:46
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от cherries
Здравейте доктори!

Интересува ме как оценяте естетиката на чистия порцелан спрямо порцелан/цирконий?
1. Прозрачност при двата вида
Когато попитах как може циркония да дава същата транспарентност при положение че е бял моят доктор ми каза: "Само в основата около изпиленият зъб е цирконий, отгоре се слага чист порцелан и прозрачността не се губи"

2. При един и същ размер на 2 моста (порцеланов и порцеланово-циркониев) налага ли се повече изпиляване на моите си зъби ако искам само порцелан? Казаха ми, че ако запазя повече моя тъкан тогава мостът само от порцелан ще стане по-дебел. Нали рабирате - много гадно си го представям като отметна глава назад при смях какво чудо ще се види (дебело) ... Предпочитам по-тънък размер.

Благодаря много на всеки, който изкаже мнение (може и потърпевш, тоест пациент ))

ПС за предни горни зъби говорим (
За прозрачността не с притеснявайте. При добра изработка ще изглеждат пи рфектно в устата ви. Относно дебелината - и при прес-керамиката и при циркония зъбите ще се изпилят почити с една и съща дебелина 1,2-1,5 мм в дълбочина. При единия вариант основата е от пресован процелан, а при др. - циркониев окис. Оттам нататък се слага порецелан за естетика. (освен, ако не се правят изцяло от циркониев окис или пресван порцелан и да се дооцветяват с боички отгоре).
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #542  
Стар 13th February 2009, 09:18
d-r Tiankov d-r Tiankov не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2007
Град: София
Мнения: 93
По подразбиране

Добър ден! Наистина няма разлика в дебелините на изпиляване при прес-керамиката и цирконий-керамика. Естетиката е една и съща,със същите оптични свойства. Има само 1 съществена разлика: здравината. Прескерамика се използва за единични корони(много рядко за мостови конструкции),докато цирконият може да спаси положението при големи дефекти. Лек ден!
__________________
http://www.alphadent-bg.com/
Отговори с цитат
  #543  
Стар 14th February 2009, 22:07
cherries cherries не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Dec 2008
Мнения: 17
По подразбиране

При положение, че говорим за 2 моста по 3 зъба
(предни, все пак не дъвча с тях, а и мразя да отхапвам ябълки и каквото и да било друго, просто обичам да ям храна от чиния - има ли такова значение здравината на циркония в този случай?)
какво бихте препоръчали?
Отговори с цитат
  #544  
Стар 15th February 2009, 11:04
d-r Tiankov d-r Tiankov не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2007
Град: София
Мнения: 93
По подразбиране

Ако трябва да съм спокоен за бъдещата здравина на конструкцията,препоръчвам циркония. Естетиката при прескерамиката и тази на Zr е еднаква. Разликата е в цената. В много редки случаи бих рискувал да реша случая с изцяло керамичен мост. Конкретно за вашият проблем: няма как да го оценя без никаква диагностична информация-Ro снимка,преглед,анализ на оклузията и т.н.
__________________
http://www.alphadent-bg.com/
Отговори с цитат
  #545  
Стар 17th February 2009, 06:15
Varies Varies не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Feb 2009
Мнения: 7
По подразбиране

Искам да получа професионално мнение, какво да правя със зъбите си от тук нататък.
Положението в момента е такова:
На 40 години съм, но повечето ми зъби липсват.
Горна челюст (от ляво на дясно):
Мъдрец (разклатен и за сега остава, но с перспектива аут - мост не може да държи), липсва, липсва, липсва, липсва, следващите два (и така стигаме центъра) са на място (но абсолютно всички зъби са разклатени с 5-7 нещо си като отстояние), следващите 3 са там, четвъртия е изпилен за мост слаган 94-та (предстои му махане), 5-ти и 6-ти липсват, 7-ми е кандидат за вадене (крепи моста, но има доста голяма ерозия, освен това е с извадени нерви), 8-ми се клати леко и ще се вади.
Долна челюст:
8-ми в не перфектно състояние, но засега държи, следващите 4-ри липсват, 3-ти е под коронка от бивш мост и не е ясно, следващите два са на място (но отново с големи стойности на разклащане), следващите 4-ри са на място, 5-ти е добре, но изпилен, 6-ти и 7-ми липсват, 8-ми като останалите 3 мъдреца, диша, но не е ясно докога.
Изправен съм пред следните възможности (според мене):
1. Частични протези, предполагам 4-рите мъдреца ще бъдат извадени, както и някои други гадинки. Това е най-евтиния, но дали най-добър вариант?
2. Импланти - по два долу и горе от всяка страна и поставяне на порцеланов мост. Донякъде привлекателна идея.
3. Вадене на всички зъби (нека им пък на) и изработване на качествени протези. Решава проблема за един дълъг период (ако няма проблеми с носенето на тези протези, което ми казаха, че е доста индивидуално)
4. Отново вадим всички зъби, правят се временни протези, докато нещата се успокоят (то май-това ще е процедурата и при 3-та точка) и тогава се поставят импланти (4 до 5 на всяка челюст) и върху тях се закачат мостове (казаха ми, че няма да има разлика с истинските зъби, почти)
Кой вариант е за предпочитане и колко ориентировъчно ще ми струва това удоволствие (никой не ми е виновен за непосещаването на стоматолог редовно през пубертета).
Аз съм висок и тежа около 80 килограма (ако това има значение).
Моля, помогнете ми да взема решение, как да постъпя.
Отговори с цитат
  #546  
Стар 17th February 2009, 08:20
d-r Tiankov d-r Tiankov не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2007
Град: София
Мнения: 93
По подразбиране

Добро утро! Интересен начин да получите план за лечение... От прочетеното личи ,че сте посетили поне 2-ма мои колеги(в което няма нищо лошо). Проблемът ви наистина си заслужава усилията! За възрастта ви(млад сте) и векът в който живеем,тази патология може да се дължи на 3 неща: генетично предразположение,общи заболявания или липса на профилактика на кариеса и оттам последвалите усложнения. Казвам това,за да знаете,че за да се определи план на лечение,трябва да се знаят причините. Предполагам,че колегите вече са го направили. Ако приемем,че нямате контраиндикации за имплантиране(анатомична невъзможност,заболявания,в редни навици и др.),този метод е наи-интелигентния за лечение. Дали трябва да се оставят зъби,колко и къде,това не може да се каже без да се видят рентгеновите изследвания. Възможни са и 4-те варианта,които посочихте. Нищо конкрено не ви съветвам,з-то няма как да стане виртуално. Лек ден!
__________________
http://www.alphadent-bg.com/
Отговори с цитат
  #547  
Стар 17th February 2009, 08:50
Varies Varies не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Feb 2009
Мнения: 7
По подразбиране

Благодаря ви за отговора. Зъбите са в това състояние, защото като подрастващ успявах много добре да избягвам стоматологичте кабинети (и досега изпитвам панически страх), както и висок праг на зъбната болка (джа аналгина и пей сърце) в резултат на което аз кариеси нямам - всичките зъби, които липсват бяха "хванати" на ниво пулпит. Поради нежеланието (или невъзможността) на тогавашните зъболекари (1982) да използват упойката, поне половината от тях бяха МНОГО болезнени. Така за доста голям период от живота ми аз избягвах да посещавам сматологичнте кабнети (наивно съм си мислел, че единсвеното решение на болен канал е вадене).
Коронки по татово време не се раздаваха (не казвам, че е нямало).
И така на 30 се оказах с 7 извадени зъба и поне още 6-7 с "пролекувани" канали.
На 34 реших да си "оправя" дъвкателния апарат и сложих 4 моста. В резултат на това (предполагам, че зъбите на които са лежали не са били читави) сега махам и мостовете и зъбите под тях.
Иначе, за последните 15 години (може и 20) нямам заболял зъб. Ябълките не ми създават проблем да ги гризам (виж с дъвченето е проблем).
Питам какво да правя, защото не мога да получа ясен отговор от лекуващия ме стоматолог.
От една страна, жаденето на всички останали зъби и слагането на 8-10 импланта ми спестява бъдещите кариеси и проблеми. От друга страна ми е страшно да се разделя с тях, защото връщане няма.
Отговори с цитат
  #548  
Стар 17th February 2009, 09:54
d-r Tiankov d-r Tiankov не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2007
Град: София
Мнения: 93
По подразбиране

Въпросът е: Кое е по-малкото зло? Дали да рискувате да оставите "съмнителните з". и да компрометирате направеното или да заложите на радикалното,но запазвайки сантименталните малки органчета(считам за такъв всеки зъб). От този разговор няма как да ви се даде конкретен отговор по причини,които посочих.
__________________
http://www.alphadent-bg.com/
Отговори с цитат
  #549  
Стар 24th February 2009, 17:11
лилия лилия не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Mar 2006
Мнения: 93
По подразбиране

Здравейте,

бих искала и аз да задам своите въпроси. Ще сменям 10 горни предни зъби, които в момента са изработени от металокерамика. Ще ги сменям с цирконий. Въпросите ми са два -

- колко са прозрачни зъбите? Ще се виждат ли металните щифчета, които имам на някои от зъбите или това не е проблем

- желая формата на зъбите ми да е доста по-различна от сегашната, като разбира се ми е ясно, че трябва да се съобразят с пространството и захапката. Навсякъде чета за взимане на отливка, но аз не искам това да са моите зъби. Как в този случай се изработват зъбите?
Отговори с цитат
  #550  
Стар 24th February 2009, 22:24
Аватара на Divinemouse
Divinemouse Divinemouse не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Aug 2007
Град: в мечтите ми
Мнения: 8 719
По подразбиране

Лилия дай меил и ще ти пусна снимки на циркониеви зъби....аз съм със такива...
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Козметичнастомотология
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 00:01.