IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #391  
Стар 9th March 2010, 21:21
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

благодаря!
Ние си взехме Лондон пас - в който са включени почти всички музеи, и обществения транспорт. Сега трябва да седна да направя план кога къде ще ходим. Не да отидем там и да почнем да се лутаме като мухи без глави. На мен мног ми се глдат гадорийкте в Dungeon
Отговори с цитат
  #392  
Стар 2nd February 2011, 11:29
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

продъжение на темата от общите приказки:
Цитирай:
Причината да останеш
15.11.2010 г. Константин Павлов

"Те, българите, някога бяха най-справедливия от всички народи и от всичко на света почитаха най-много тези добродетели и сами достигаха голяма слава, а градовете и народите се присъединяваха към тях доброволно". Средновековен автор, около 1000 г.

Преди няколко дни наблюдавах пристигането на евтиния полет от Лондон на летището в София и докато чаках скъпите ми роднини да се появят на вратата, ухото ми галеха най-разнообразни диалекти, включително и няколко македонски. Вратите автоматично се плъзгаха и от тях изникваха, един по един, или на групички, спретнато и по европейски облечени българи, предизвикващи радостни възгласи ту тук, ту там в тълпата.

Опитвах се наум да преценя, коя групичка кого чака, и не се справях особено добре.

Спомних си за моите съученици, които бяха между първите, които хванаха пътя навън. Най-добрите ученици, шампионите по олимпиадите, най-добрите музиканти, най-големите мечтатели, най-хубавите момичета, отидоха да учат, да работят и да бъдат себе си извън България. Колко ли хубави неща не се случиха тук, просто защото те са там...

Както и моите приятели днес, така и първобитните хора, още по времето на пещерите и наколните жилища непрекъснато са били изправяни пред въпроса къде да живеят и къде да отглеждат децата си. Доживялото до наши дни изкуство на фън шуй подсказва, че тогава, далеч в миналото, нашите облечени в кожи и препаски прадеди, нарамили каменните брадви, с религиозно усърдие изследвали качеството на почвата и на водата, силата и посоката на ветровете, мекотата на климата и валежите, наличната храна и възможността за отбрана, за да си подберат място за дом. Но, скоро хубавите места се понапълнили, съжителите започнали да се ръчкат с лакти в ребрата и се появила нуждата от правила, които да уреждат съвместното живеене и съвместното ползване на природните дадености. Така първите хора били принудени да измислят цивилизацията, а следващите - емиграцията.

Поради прекрасната си и щедра природа, днешните български земи били точно сред тези чудесни местенца, където всеки искал да живее и затова тук изскача толкова материал под лопатите на иманярите.

Хилядолетия след първоначалното завземане на територии, причината човек да се засели някъде, вече била друга – това били правилата, хората и построеното от хората. Водещи мотиви за заселване или преселване станали свободните хоризонти, данъците, уредеността на държавите, законността и мощта на икономиката, от които произтичало личното благоденствие и щастие. Било време, когато несъстоятелният тоталитарен социализъм пречел на свободното движение, защото нямал какво да предложи на гражданите си. Затова сега, уж парадоксално, толкова много хора се опитват да избягат от райска Куба, и искат да се промъкнат в негостоприемните пустини на Австралия и Израел или в ледената тундра на Канада. Причината моите приятели да искат да останат там, се крие в обществото, а не в природата.

Денонощието има 24 часа, а годината - около 8800. И всеки час е сбор от мигове, които човек иска да преживее по-ефикасно, по-приятно и изпълнени с повече смисъл. Ако моментите, които дават смисъл на живота ни, са повече от безмислените или неприятните, те ни задържат като котва на едно място. Причините следват хората, а хората се раждат и умират. Бабите заминават при новородените си внуци на Запад. Родовете се късат, щом възрастните си отидат. Любимите учители се пенсионират.

Хората и спомените от детството обясняват магията на родината, а именно – защо мизерни и негостоприемни държави събуждат топли чувства в излетелите от гнездото пиленца, защо тези добре облечени хора със самочувствие търпят опърпаната зала за посрещачи, наглите бакшиши и практически липсата на удобства (няма дори безплатен интернет).

Нормалното човешко същество мечтае да се реализира и да съществува в хармония. Всичко хубаво, което ни заобикаля, се дължи на конкретни личности, на личности, които работят много за мечтите си. Всичко хубаво се прави със много страст, упоритост, талант и понякога – с пари. Всичко, което приемаме за естествено и необходимо – пощата, която доставя пратките навреме, чистата вода от водопровода, светването на лампата, когато натиснеш ключа - всичко това е дело на хора, които са вложили живота си в някоя идея, които са треперели над всяка дреболия.

Не се хващайте за парите. Всеки инвеститор ще ви каже, че пари има, но за да дойдат, се изискват две неща – качествени хора и качествени проекти.

Ролята на правителството не е в това, да се прави на предприемач с общата каса, не е и в това, да ни залъгва с измислени поводи за национална гордост. Най-важната задача на правителството е да създаде условия за пълна реализация на талантливите и амбициозните, комфортна среда, която да им даде възможност да създават причините за оставане в България.

Да генерира притегателната сила, която да прави оловна всяка крачка към гишетата за регистриране на багажа. Да усилва радостното очакване, щом хванеш самолета наобратно.

И аз, и приятелите ми, имаме мили спомени от училище. Но, замислете се, големият плач по образованието по времето на социализма не е ли, защото паспортният капан спираше талантливите студенти и преподаватели да заминат на по-нормални места? Носталгиците, готови ли сте да затръшнете решетката отвътре?

Дори географското местоположение на България, с което се опитваме да примамим чужди капитали, е реална заслуга на реално съществували личности - на Аспарух, разположил държавата отсам Дунава и на Крум - първи запазил парцелче върху пътя между Ориента и Европа.

Какво се получава, ако родината ти се пълни с неприятни хора, в чиято компания не искаш да се намираш? Например, ако не искаш руски олигарси да перат на Камчия, ако не желаеш да си мълчалива публика на изцепките на мутрите в София, или пък нямаш нерви да търпиш издевателстващата бюрокрация?

Можеш да си купиш все по-евтиния еднопосочен билет.

Така, постепенно, всяка държава се изпълва с хората, които я заслужават.
Отговори с цитат
  #393  
Стар 3rd February 2011, 08:24
Аватара на Мариса
Мариса Мариса не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: София
Мнения: 8 631
По подразбиране Re: Вашата причина да заминете?А да останете?

Цитирай:
Първоначално написано от Тайна
Каква беше причината да поемете пътя към чужбина?Случайно ли стана или го планирахте отдавна?Писва ли ви понякога и мислите ли, че ще можете да прекарате целия си живот извън България Какво ви липсва най-много?Въобще споделете каквото ви е на душата- радостите и проблемите.
П.П. Аз няма да съм първа
Напълно случайно чрез мой познат,събрах парите за билет и отлетях.Не ми писва,защото се прибирам всеки месецНе бих живяла постояно в Германия!
Липсва ми семейството ми,липсва ми моя си дом,липсва ми домашния ми любимец,липсва ми хранатаааааа.Липсва ми нощният живот в София.Тук клубовете са доста мизерни,не влагат пари във визия.
Но това са лигавщини все пак,винаги мога да си дойда когато си поискам.
__________________
Не е най - умен този който има най- много знания а този който успява всеки един миг от живота си да направи щастлив
Отговори с цитат
  #394  
Стар 3rd February 2011, 08:26
Аватара на KkAtQ
KkAtQ KkAtQ не е на линия
Senior Member
ПотребителПознат
 
Регистриран на: Feb 2011
Град: Русе
Мнения: 146
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Armand
незнам, аз се чувствам страхотно тук, не бих заминал никъде =)
и аз така
Отговори с цитат
  #395  
Стар 3rd February 2011, 10:33
Аватара на LUCKY Dancing Queen
LUCKY Dancing Queen LUCKY Dancing Queen не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2010
Град: Debelec
Мнения: 2 209
По подразбиране

Като останете скоро без доходи ще настане още по-супер-мега купон
__________________
"В средновековието храната спаси човечеството от глад. Добре известен факт"

Цимбал фон Щруделшмерцкопфен
Отговори с цитат
  #396  
Стар 3rd February 2011, 11:15
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Desiro Night
Като останете скоро без доходи ще настане още по-супер-мега купон
Е, то е готино да си в БГ на 16-17, живееш с родителите и всичко е наготово, дават пари за кафета и дискотеки Но после когато станат студенти и им се налага да плащат квартира и транспорт, че и да им остават за храна и купони, с примерно 500 лв...
Отговори с цитат
  #397  
Стар 3rd February 2011, 11:27
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Далеч съм от мисълта че в БГ всички са бедни, особено жените в този форум със сигурност не са (доказателство - раздела за пластичните операции). Но когато си тиин винаги имаш оптимистични представи за бъдещето, дори и в ранните 20, но бързо се изпарява патриотизма и ентусиазма когато с виcше образование работиш като продавачка или сервитьорка.

Пожелавам на тези младежи да си постигнат целите в БГ и да бъдат щастливи от живота си.
Отговори с цитат
  #398  
Стар 3rd February 2011, 11:53
Аватара на _Poli_
_Poli_ _Poli_ не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: Виена, Австрия
Мнения: 312
По подразбиране

Никога не съм си мислила, че ще живея на място, различно от България. Даже не бях ходила и на екскурзия в чужбина. Още в 1ви курс се отвори една възможност за работа (в София) и почнах в една софтуерна фирма (ако може да вмъкна, че наскоро спечели награда от Adobe MAX!). Взимах добри пари, абсолютно стигаха за нуждите ми, помагах на наште от време на време, че даже оставаха и малко за спестявания. И така докато приятелят ми почна работа в една австрийска фирма с офис в София и един ден съобщиха, че затварят софийски клон и му предлагат да работи във Виена. След много мислене решихме, че ще сте пробваме. И ето ме сега - уча немски, който смятах за много дразнещ език.
Липсват ми приятелите, семейството и българския език. Ужасно е да вървя по улиците и въобще да не разбирам хората добре, че от време на време чувам българска реч, да не кажа и доста често
__________________
Love is in the air....
Отговори с цитат
  #399  
Стар 3rd February 2011, 19:34
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от _Poli_
Липсват ми приятелите, семейството и българския език. Ужасно е да вървя по улиците и въобще да не разбирам хората добре, че от време на време чувам българска реч, да не кажа и доста често
езикът е просто средство за общуване, колкото по-бързо научиш немски, толкова по-бързо ще разбереш, че тук също може да си намериш много добри приятели.
Отговори с цитат
  #400  
Стар 3rd February 2011, 19:50
Аватара на _Poli_
_Poli_ _Poli_ не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: Виена, Австрия
Мнения: 312
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
езикът е просто средство за общуване, колкото по-бързо научиш немски, толкова по-бързо ще разбереш, че тук също може да си намериш много добри приятели.
И аз на това се надявам
__________________
Love is in the air....
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Вашатапричинадазаминетедаостанете
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:43.