IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 9th June 2008, 20:12
Аватара на Angelina_Nali
Angelina_Nali Angelina_Nali не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Град: на изток от рая
Мнения: 1 801
По подразбиране Мечешка/та/ услуга

Не си я спомням точно приказката... беше за мАзало, в резултат на желание да се помогне, или поне в този смисъл се използва израза "мечешка услуга"... В тази връзка, как мислите, нужно ли е всеки път да се втурваме да помагаме на някой, дори когато не сме сигурни, че можем да помогнем, само защото е приятел или близък... И без да се замисляме дали няма по-скоро да навредим - макар и неволно отколкото да помогнем..
__________________
"Няма втори шанс за първи впечатления!!"
Отговори с цитат
  #2  
Стар 9th June 2008, 20:34
Аватара на 3y3ka
3y3ka 3y3ka не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: София
Мнения: 6 505
По подразбиране Re: Мечешка/та/ услуга

Имам някакъв спомен за подобна приказка, но и аз си признавам, че не се сещам как се казваш и точно какво ставаше там, но те поздравявам за темата!

Аз лично съм човек, който е готов на всичко, за да помогне на хората, които обича, но преди това обмислям дали реално съм способна на това. Защото наистина понякога се получава така, че вместо към по-добро...всичко отива на по-зле. Когато обичаш някой си готов да дадеш 100% от себе си, но не трябва да се втурваме с главата напред без да се запиташ дали имаш тази възможност. Неволни грешки стават, дори когато сме с добри намерения. Затова трябва да обмисляме своите действия. Когато усетя, че няма по какъв начин да помогна на мой близък човек се обръщам към някой друг, който има тази възможност и знам, че мога да му се доверя.

Мечешки услуги - мога да дам пример с даскалото! Там определено се правят много такива и мен лично много ме дразнят. Уж учителят иска да помогне на ученика и затова му повишава оценките с надеждата, че му прави добро, а то какво излиза - след години...провал. И кой е виновен за това?! Не знам...може би този пример не е подходящ...но за това се сетих в момента.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 9th June 2008, 20:53
Аватара на {Boni}
{Boni} {Boni} не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 2 520
По подразбиране

Аз знам, че под мечешка услуга се разбира да правиш нещо уж за доброто на някого, но всъщност да се окаже, че е по-скоро за лошо. Разбира се намеренията ти са абсолютно добронамерени. Аз лично също се сещам за училище, когато по езиците пишех домашните на доста хора. Тогава им казвах, че това си е мечешка услуга, защото в крайна сметка нищо няма да знаят. Но пък от друга страна щом езикът не им върви и им е все едно, може според тях да не е така. Според мен в този случай те си носят отговорността, щом са ме помолили и са преценили им правя услугата - мечешка или не, за тях си е. В момента не се сещам, но може да има и ситуации, в които направо се е по-добре да откажеш, ако знаеш че помощта ти няма да е много за добро.
__________________
The greater danger for most of us lies not in
setting our aim too high and falling short; but in
setting our aim too low, and achieving our mark.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 9th June 2008, 20:59
Аватара на 3y3ka
3y3ka 3y3ka не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: София
Мнения: 6 505
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от {Boni}
Аз знам, че под мечешка услуга се разбира да правиш нещо уж за доброто на някого, но всъщност да се окаже, че е по-скоро за лошо. Разбира се намеренията ти са абсолютно добронамерени. Аз лично също се сещам за училище, когато по езиците пишех домашните на доста хора. Тогава им казвах, че това си е мечешка услуга, защото в крайна сметка нищо няма да знаят. Но пък от друга страна щом езикът не им върви и им е все едно, може според тях да не е така. Според мен в този случай те си носят отговорността, щом са ме помолили и са преценили им правя услугата - мечешка или не, за тях си е. В момента не се сещам, но може да има и ситуации, в които направо се е по-добре да откажеш, ако знаеш че помощта ти няма да е много за добро.
Мисля, че еднакво сме разбрали в какво точно се състои мечешката услуга.
Този пример, който ти си дала е може би точно мечешка услуга, но...не знам. Наистина ако езикът не им трябва в бъдеще - няма да е проблем, но да кажем примерът, който дадох за даскалите и тяхното отношение към учениците...това мисля, че е доста погрешно. Разбира се това си е мое лично мнение. Сега не мога да се сетя дали при мен се е случвало така, че да искам да помогна на някой, а после да се точно обратното, но...и не мога да отрека, че се е случвало.

Трябва да си убеден във възможностите си и с това, което можеш да помогнеш, за да не стават такива неволни грешки!
Отговори с цитат
  #5  
Стар 9th June 2008, 21:01
dazzling_girl dazzling_girl не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: May 2008
Мнения: 1 147
По подразбиране

Имаше цяла история...ама не мога да се сетя
Отговори с цитат
  #6  
Стар 9th June 2008, 21:06
Аватара на Angelina_Nali
Angelina_Nali Angelina_Nali не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Град: на изток от рая
Мнения: 1 801
По подразбиране

Понякога го има и моментът: "вместо да изпишеш вежди, избождаш очи".. Така че помощта е много относително понятие... За мен може да е помощ, за него може да е само вмешателство в личните му проблеми... аз обикновено съм на принципа - подкрепа винаги, когато обаче ми е даден сигнал, че се разчита само и единствено на мен! Иначе морална подкрепа и разбиране съм готова да дам по всяко време. Но има ситуации, които са твърде лични, за да решаваш и действаш от собствена гледна точка по "чужд"проблем..дано не бъркам !
__________________
"Няма втори шанс за първи впечатления!!"
Отговори с цитат
  #7  
Стар 9th June 2008, 22:53
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

бе много си права, Angelina_Nali! Убедила съм се в това.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 9th June 2008, 23:26
Аватара на 3y3ka
3y3ka 3y3ka не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: София
Мнения: 6 505
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Angelina_Nali
Понякога го има и моментът: "вместо да изпишеш вежди, избождаш очи".. Така че помощта е много относително понятие... За мен може да е помощ, за него може да е само вмешателство в личните му проблеми... аз обикновено съм на принципа - подкрепа винаги, когато обаче ми е даден сигнал, че се разчита само и единствено на мен! Иначе морална подкрепа и разбиране съм готова да дам по всяко време. Но има ситуации, които са твърде лични, за да решаваш и действаш от собствена гледна точка по "чужд"проблем..дано не бъркам !
Миличка, за жалост и аз трябва да се съглася с мнението ти: "вместо да изпишеш вежди, избождаш очи"! Има го и този момент, макар, че отиваш с нагласата да помогнеш!

Преди да си бъркам носът, съм доста внимателна, когато става въпрос за близък човек. Ако видя, че имат нужда от мен...се отзовавам и давам на 100% от себе си, за да съм полезна, но е имало случаи, в които прекалено голяма загриженост проявавам и това не се харесва на човека с/у мен. Важното е да не прибързваш и да се "месиш" само там където трябва! Мисля, че са малко хората, които биха отказали помощ, но и има малко хора, които биха позволили всеки да се меси в живота му и да се опитва да го поправи.

Моралната подкрепа е много ценна! Пожелавам на всички ви да я получавате от хората, които обичате!
Отговори с цитат
  #9  
Стар 10th June 2008, 08:43
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

интересна приказка
Отговори с цитат
  #10  
Стар 10th June 2008, 10:33
Аватара на Пипилота
Пипилота Пипилота не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Мнения: 3 199
По подразбиране

Приказката за мечешката услуга е горе долу следната:
Някакъв човек (овчар примерно) го кацнала муха на бузата, в този момент мечката (явно е била покрай него) му казала "Стой не мърдай да махна тази муха от лицето ти.". При което замахнала и с всичка сила го шляпнала през бузата. Тъпото било, че мухата била отлетяла преди това
Затова се казва мечешка услуга. Уж да направиш добро, пък не преценяваш правилно и оплескваш нещата. Доколкото помня накрая овчаря погнал да гони мечката...
__________________
Nobilitas obligat
По-добре всички да те мислят за глупак, отколкото да постнеш и да разсееш всякакви съмнения!
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Мечешкатауслуга
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 02:58.